Nawigacja

• 6.12.2018r. w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku odbyły się niecodzienne spotkania przedszkolaków, uczniów i pracowników szkoły z Mikołajem. Przybył w towarzystwie Pana Mirosława Gębskiego – Starosty Powiatu Kieleckiego. Wszyscy zostali obdarowani słodyczami, rozdawanymi przez sympatyczne śnieżynki.

Zobacz zdjęcia

•      Już po raz kolejny przedstawiciele klasy VIII a i VIII b wzięli udział w spotkaniu w Ośrodku Świętokrzyskich Mateczników Patriotyzmu i Kultury im. Julianny i Jana Zarębskich w Zagnańsku. Tym razem okazja była niezwykła-100. rocznica odzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku.

Na zaproszenie dra Macieja Zarębskiego uczniowie i opiekunowie-Pani dyrektor Marzanna Moćko, Ewelina Stępień i Marzena Pawlik- wysłuchali w siedzibie ośrodka regionalizmu wykładu Pana Jana Adacha na temat okoliczności historycznych utworzenia II Rzeczypospolitej w 1918 oraz opowieści Pana Zarębskiego o ważnych postaciach tego procesu.

• W dniach 23 i 24.X.2018r. w hali sportowej GOSiR w Zagnańsku odbył się Finał Świętokrzyskich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Turnieju Badmintona Dziewcząt i Chłopców. Turniej współorganizowany przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Polski Związek Badmintona, Świętokrzyski Związek Badmintona, GOSiR w Zagnańsku oraz Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku, rozegrany został w ramach akcji: "Uczcijmy razem 100 – lecie Niepodległej Polski. 100 turniejów na 100-lecie niepodległości", zorganizowanej pod patronatem Fundacji Narodowy Badminton, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PGE – polskiej Grupy Energetycznej.

•        Dnia 16 października odbył się pokaz historyczny przygotowany przez grupę artystyczną Rekonstruktro, upamiętniający dążenia niepodległościowe „Ku niepodległej”- opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor  i ojczyznę.

W trakcie pokazu odbyła się prezentacja ekwipunku, uzbrojenia i metod walki. Uczniowie obejrzeli stroje powstańców, kolekcję replik broni używanej podczas powstań oraz mogli osobiście przekonać się, jakiej siły i zręczności wymagało posługiwanie się bronią używaną przez powstańców. Jeden z chętnych uczniów stoczył zapierający dech w piersiach pojedynek. Rekonstruktorzy opowiedzieli o tym, jaką rolę na polu walki odgrywały kobiety. Po przeprowadzeniu poszukiwań wśród obecnych na sali dziewcząt, odbyła się akcja ratunkowa z pola bitwy. Pokaz zakończyła przeprowadzona wśród uczestników musztra.

• RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ

9 listopada br. w sali gimnastycznej naszej szkoły radośnie świętowano 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku. W uroczystej akademii pod hasłem "Idziemy wspólną drogą"  udział wzięli uczniowie klas V b, VIII a i b. Oprawę muzyczną wykonali członkowie szkolnego chóru oraz soliści- Daria Makuch (III a), Amelia Michta (IV a) i Bartłomiej Boruń (IV b).

W klimat obchodów wprowadzili zgromadzonych pierwszoklasiści, którzy pięknie wykonali poloneza złożonego z trudnych figur.

• Dnia 18.10.2018 r do naszego przedszkola przybył leśniczy Pan Szymon Gębski   z Nadleśnictwa Zagnańsk. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika, zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym.

Gość opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Opowiedział,   że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom, przetrwać zimę. Dużą radość sprawiły przedszkolakom zagadki dźwiękowe przedstawiające odgłosy zwierząt żyjących w lesie.

•       Pod tym hasłem uczniowie naszej szkoły rozpoczęli obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

Grupa rekonstrukcyjna, która przyjechała do nas, przedstawiła w zwięzły i przystępny sposób obrazy z historii naszej Ojczyzny. Aktorzy wspominając wydarzenia z końca XVIII, XIX i początku XX wieku-powstania narodowe oraz I wojnę światową- demonstrowali widzom broń, jaką się posługiwano, omówili rodzaje formacji wojskowych funkcjonujących na ziemiach polskich w tym czasie. Uczniowie mieli możliwość wcielić się w rolę kosyniera z Powstania Kościuszkowskiego, mogli spróbować walki bronią białą lub załadować muszkiet. Ochotnicy przeżyli musztrę wojskową, a dziewczyny poczuły, co to znaczyło być sanitariuszką w czasie wojny.

• Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców. 21 października 2018 roku pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku. Uczestnikami tego spektakularnego wydarzenia byli: dyrektor Marzanna Moćko, wicedyrektor Małgorzata Dąbrowska, uczniowie klasy drugiej i trzeciej, i oczywiście rodzice.  Dzieci z wielką gracją zatańczyły poloneza oraz wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami.

Wtorek 11.12.2018

• Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku