Nawigacja

English Teaching

Podsumowanie projektu

     Zespół Szkoły Podstawowej nr2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku, a konkretnie szkoła podstawowa od września 2012 roku do 30czerwca 2013 roku realizuje projekt pt. „Around the Little Red Riding Hood” (Wokół Czerwonego Kapturka). Na zaplanowane zadania szkoła  pozyskała  grant w wysokości 11700 zł w drodze konkursu od Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach Programu English Teaching którego krajowym realizatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA”. Projekt ma zasięg gminny. Przedsięwzięcie skierowane było do dzieci przedszkolnych oraz uczniów klas I -III wszystkich szkół podstawowych gminy Zagnańsk, jak również do uczniów klas IV -VI  ZSPnr2, PiG w Zagnańsku i ZSP,PiG w Tumlinie. Program zakładał zapoznanie najmłodszych z bajką o Czerwonym Kapturku w j. angielskim poprzez głośne czytanie dzieciom. Projekt znalazł wsparcie w trzech placówkach ; dotowanej szkole w Zagnańsku, w Tumlinie i Kajetanowie. Akcja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięły w niej udział 73 osoby, tj. mieszkańcy naszej gminy, nauczyciele, uczniowie, wolontariuszki z Chin i Słowacji goszczące w Zagnańsku i Tumlinie w październiku ubiegłego roku. Kolejny etap  związany był z przeprowadzeniem konkursu plastycznego pt. „Bajka Czerwony Kapturek widziana oczami dziecka” i skierowany do uczniów od przedszkola po klasy  III szkoły podstawowej uczących się w naszej gminie. Otrzymaliśmy 60 prac plastycznych przygotowanych przez trzylatki, czterolatki i starsze dzieci po klasy trzecie szkoły podstawowej. Podsumowaniem realizacji działań było przygotowanie i wystawienie przedstawienia pt. Czerwony Kapturek oraz przyznanie nagród w konkursie plastycznym, młodym aktorom, jak również  dzieciom najbardziej zaangażowanym w projekt. W inscenizacji bajki wzięli udział uczniowie klas IV –VI ze szkoły w Zagnańsku oraz w Tumlinie . Warto podkreślić, iż szkoła w Tumlinie jest głównym partnerem projektu i bierze udział we wszystkich dostępnych  akcjach.

     Projekt dotowany przez Amerykańską Fundację Wolności, której krajowym realizatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA przyniósł wiele korzyści dla szkół. Z przyznanej dotacji do tej pory w cenie 1295 zł zakupiono książki i płyty audio pt. Czerwony Kapturek do czytania bajki w języku angielskim. Zostały one przekazane  do szkół w Kajetanowie, Tumlinie i Zagnańsku. Za pieniądze z programu zakupiono 2 mikrofony nagłowne marki shure w cenie 1842 zł,  materiały -  uszyte zostały stroje i dekoracja do przedstawienia w cenie 1277 zł. Nagrody dla uczestników konkursu i młodych aktorów biorących udział w występie to kwota 890 zł. Na podstawie wystawienia sztuki przygotowano do publikacji książkę pt. Czerwony Kapturek  w języku angielskim z wizerunkami uczniów występujących w przedstawieniu. Wydruk książek w ilości 150 sztuk to kwota 1330 zł. Przedstawienie przygotowane przez uczniów ze szkoły w Zagnańsku i Tumlinie będzie promowało projekt z programu English Teaching do końca roku, a może jeszcze dłużej. Zaplanowane jest wystawienie Czerwonego Kapturka w szkole w Tumlinie ( 4 marca), w Zagnańsku :podczas wizyty  zagranicznych gości – nauczycieli i uczniów z programu Comenius  oraz udział w dostępnych konkursach małych form teatralnych w języku angielskim ( 15 marca w kieleckim WDK)

Mówiąc o projekcie realizowanym w języku angielskim należy podkreślić jego nieocenioną rolę w pogłębianiu wiedzy językowej wśród uczniów. Wartości dodatnie to współpraca  szkół: nawiązanie kontaktów a nawet przyjaźni pomiędzy nauczycielami języka angielskiego i pomiędzy uczniami szczególnie widoczna podczas prób do przedstawienia bajki, to podniesienie swojej wartości poprzez czytanie młodszym kolegom. Dzieci z dumą opowiadały z jakim zainteresowaniem młodsi koledzy słuchali czytanej przez nie bajki, czuli się wówczas ważni i docenieni. Projekt ‘ Wokół Czerwonego Kapturka’ pokazał też troskę o młodszego kolegę widoczną nie tylko w trakcie czytania bajki, ale również dopracowania prac plastycznych, wstawiania krótkich dialogów w języku angielskim przez uczniów z gimnazjum, czego trzylatek z przyczyn oczywistych nie potrafi. Zintegrował społeczność lokalną ze szkołą, nauczycieli,  przedszkole i szkołę podstawową z gimnazjum właśnie  poprzez czytanie bajki najmłodszym. Warto podkreślić, że „Czerwonego Kapturka” czytali nie tylko nauczyciele uczący języka angielskiego, ale również j. polskiego, matematyki.

Minusem jest to, że projekt już się kończy.     

Dziękujemy fundacji za sponsoring. Sponsorami dodatkowych nagród były wydawnictwa Longman i Express Publishing. 

 

W związku z podsumowaniem działań projektowych, które miały miejsce 26 lutego b.r. na zaproszenie Dyrekcji szkoły Marzanny Moćko i Barbary Kowalskiej  oraz koordynatora projektu Doroty Starz do  Zespołu Szkoły Podstawowej nr2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku przybył wraz ze swoją małżonką sekretarz rady dyrektorów Douglas Ades. Uroczystość miała miejsce w siedzibie nowoczesnego przedszkola. Wzięli w niej udział również przedstawiciele władz gminnych, oświatowych, powiatowych i kuratoryjnych, dyrektor zespołu szkół w Tumlinie oraz reprezentant  wydawnictwa Express Publishing. Tuż przed rozpoczęciem, Pan Douglas zwiedził budynek placówki, poznał życie szkoły  zapisane na kartach kronik oraz dokonał wyboru najlepszych prac konkursowych w konkursie plastycznym inspirowanym bajką o Czerwonym Kapturku. Podsumowanie projektu Around the Little Red Riding Hood rozpoczęło się zgodnie z planem, tj. o godz. 11.20. Na wstępie Pani Dyrektor Marzanna Moćko powitała zebranych, przybliżyła sylwetkę Gościa z USA oraz krótko wspomniała o fundacji i projekcie realizowanym w szkole z programu English Teaching. Punktem kulminacyjnym spotkania było wystawienie przedstawienia Little Red Riding Hood przygotowane przez uczniów klas IV –VI wspólnie ze szkół w Zagnańsku i Tumlinie. Dzieci otrzymały gorące brawa. Następnie Pani Dyrektor poprosiła Pana Douglasa o wręczenie głównych nagród  przyznanych w konkursie plastycznym. Na zakończenie wręczono nagrody dla młodych aktorów oraz nagrody  pocieszenia dla pozostałych uczestników konkursu plastycznego a także dla uczniów czytających  bajkę o Czerwonym Kapturku. Żadne dziecko nie pozostało bez upominku. Co więcej, zarówno goście jak i uczniowie otrzymali na pamiątkę książkę o Czerwonym Kapturku  z wizerunkami naszych uczniów. W dalszej części spotkania Pani Dyrektor zaprosiła przybyłych gości na obiad, podczas którego Pan Douglas nawiązał do początków Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności, jednocześnie zachęcał do udziału w innych programach proponowanych przez fundację. Uwieńczeniem wizyty było spotkanie z dziećmi i młodzieżą w wieku 9 – 16 lat. Uczniowie chętnie zadawali Panu Douglasowi pytania, na które Gość z przyjemnością odpowiadał. Zarówno, Pan Douglas jak i jego małżonka, Pani Elżbieta Dec, zauroczeni byli występem młodych aktorów, jak również samą placówką,  na zakończenie stwierdzili, że ‘Ameryka mogłaby się od Was uczyć”.

 

Realizacja projektu stała się wspólnym dziełem nauczycielek ze szkoły w Zagnańsku – Pań Doroty Starz, Haliny Dolezińskiej i Anny Gębskiej oraz Pani Luizy Dajczer –nauczycielki języka angielskiego w Tumlinie.

 

Nagrodzeni uczniowie w konkursie plastycznym

Kategoria  przedszkole

I miejsce

Natalia Lisowska Tumlin

Franek Waldon Tumlin

Amelia Salwa Tumlin

Wyróznienia :

Wiktoria Domeradzka Zagnańsk

Klaudia Szwed Tumlin

Krzyś Salwa Tumlin

kl. I-III

Jagoda Kubicka   I miejsce  Zagnańsk

Maksymilian Wydrych  II miejsce Tumlin

Kamil Krzeszowski III miejsce  Tumlin

Wyróżnienia:

Jarek Żołądek Zagnańsk

Janus Ola Kajetanów

Matylda Szostek Zagnańsk

 

 

 

Pracownicy fundacji i goście  podsumowali nasze spotkanie w następującymi słowami :

 

Wyjazd do szkoly w Zagnansku byl ABSOLUTNYM hitem! 

 

Obydwoje z Daglasem nie bylismy jeszcze w tak doskonale prowadzonej szkole! 

 

Mielismy przyjemnosc poznac super ciekawe programy, na ktore Pani Dyrektor, Marzanna Moćko pozyskuje z sukcesem fundusze gdzie sie da.  Przedstawienie o Czerwonym Kapturku nagrodzone zostalo burzliwymi oklaskami.  Aktorzy staneli na wysokosci zadania, pomimo obecnosci bardzo ważnych osób z kuratorium, wladz wojewodztwa, gminy i mediow.  Ja sama bym sie wystraszyla takiej publicznosci, a oni odegrali swoje role po mistrzowsku.  Dodatkowym oslodzeniem byly maluchy, ktore rowniez uczestniczyly w konkursie rysunkowym.  Z przejeciem pokazywaly paluszkami swoje prace.  Prace plastyczne nieco starszych dzieci byly na bardzo wysokim poziomie.  Na koniec mielismy spotkanie w duza grupa dzieci i mlodziezy w trakcie ktorego Dagals odpowiadal na pytania, ktore byly wyjatkowo przemyslane i pokazaly jak bardzo potrzebne sa podobne inicjatywy.  Reasumujac, szkola w Zagnansku jest modelowa placowka, ktora moglaby posluzyc innym za przyklad, jak madrze mozna spozytkowac fundusze przeznaczone na rozwoj dzieci i mlodziezy.  Nalezaloby sobie zyczyc wiecej takich szkol w programie English Teaching.  Bardzo sie cieszymy, ze zostalismy zaproszeni i moglismy uczestniczyc w tej uroczystosci.

 

Serdecznie pozdrawiam,

Elzbieta Dec

 

 Pani Dyrektor, Marzanna Moćko

Pani Wice Dyrektor, Barbara Kowalska

Pani Dorota Starz, koordynator

Szanowna Pani Dyrektor,

Szanowne Panie,

 

Pragnę serdecznie podziękować za zaproszenie, gościnę oraz możliwość spotkania z Paniami oraz uczniami szkoły w Zagnańsku.  Wizyta w szkole była dla mnie i mojej żony niezwykle miłym przeżyciem. Mieliśmy przyjemność poznać ciekawe programy, na które Pani Dyrektor pozyskuje z sukcesem fundusze.  Przedstawienie o Czerwonym Kapturku było z pewnością ogromnym wydarzeniem, bo aktorzy stanęli na wysokości zadania, pomimo obecności na widowni bardzo ważnych osób z kuratorium, władz województwa, gminy i mediów i odegrali swoje role po mistrzowsku. Dodatkowym osłodzeniem były maluchy i ich reakcje na to co działo się na szkolnej scenie.  Ocena prac w konkursie rysunkowym okazała się niemałym wyzwaniem, ponieważ wszystkie prace plastyczne były na bardzo wysokim poziomie.

Spotkanie w dużą grupą dzieci i młodzieży, choć krótkie, pokazało jak bardzo potrzebne są podobne inicjatywy. Aktywne uczestniczenie w lekcji angielskiego było dowodem na to, że fundusze przekazane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności z pewnością zostały wykorzystane bardzo dobrze.  Jestem niezmiernie szcześliwy, że mogłem choć trochę urozmaicić program nauczania.

Gratulujemy tak doskonale prowadzonej szkoły, czego dowodem są mądre, ciekawe świata i radosne dzieci. Należałoby sobie życzyć więcej takich szkół w programie English Teaching.  Bardzo się cieszę, że zostaliśmy zaproszeni i mogliśmy uczestniczyć w tej szczególnej uroczystości.

Mam nadzieję, że będziemy mogli również w przyszłosci odwiedzić szkołę w Zagnańsku oraz uczące się w niej dzieci.  Życzę Paniom oraz całej kadrze nauczycielskiej dalszych sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, a dzieciom i młodzieży doskonałych ocen na świadectwach.

 

Jeszcze raz dziękuję i pozostaje z poważaniem,

Douglas Ades (i Elżbieta Dec)

 

Szanowni Panstwo,

Bardzo się cieszymy, ze uroczystość była takim sukcesem ;-) Opis imprezy brzmi naprawdę swietnie.

Ogromne gratulacje dla Organizatorow i raz jeszcze podziękowania za udział w spotkaniu dla p. Douglasa i p. Elzbiety.

Agnieszka Mazur

Kierownik Programowy

 

 

 Pani Doroto,

Gratuluję serdecznie udanego przedsięwzięcia.

z pozdrowieniami

Justyna Kowalczyk

Koordynator Programu English Teaching

zobacz zdjęcia

 

Projekt jest finansowany w ramach Programu English Teaching autorstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju „NIDA”.

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku
    26-050 Zagnańsk ul. Turystyczna 59
  • (41) 31-13-275

Galeria zdjęć