Przedszkolaki z inicjatywą

Spotkanie przedszkoli partnerskich w Hiszpanii

zdjęcia:http://zszagnansk.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=388

W dniach 21-26 lutego delegacja nauczycieli z Przedszkola im. St. Staszica w Zagnańsku uczestniczyła w pracach projektu „ Przedszkolaki z inicjatywą - świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami” realizowanego w ramach programu Comenius. Seminarium miało miejsce w Madrycie i Palenci ,w północnej Hiszpanii, w regionie Kastylia i León w przedszkolu  Ceip Francisco Argos. Szóste spotkanie dyrektorów i nauczycieli z siedmiu placówek przedszkolnych - Grecji, Polski, Turcji, Hiszpanii, Litwy, Włoch i Estonii odbyło się dzięki wsparciu finansowemu jakie szkoły otrzymały w 2013. Projekt w  całości realizowany jest z funduszy Unii Europejskiej i polega na wzajemnej współpracy oraz spotkaniach w przedszkolach partnerskich. Jego celem jest wymiana doświadczeń , uczenie się od siebie  i poznawanie dziedzictwa kulturowego zjednoczonej Europy. Akcja służy wzmacnianiu europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej. Placówkę z Polski reprezentowały wicedyrektor Małgorzata Dąbrowska, koordynator projektu Dorota Starz oraz nauczycielki Marzanna Knez i Bożena Musiał. Podczas kilkugodzinnego spotkania w przedszkolu  kraje partnerskie prezentowały informacje związane z przekazaniem w swoich przedszkolach wartości przywiezionych z wizyty w Grecji. Kolejne prace związane były z informacją na temat kształcenia  specjalnego. Można było zauważyć, że opieka nad dziećmi niepełnosprawnymi występuje we wszystkich państwach,  wszędzie, w zależności od stopnia niepełnosprawności, dzieci uczęszczają do szkół specjalnych, integracyjnych lub ogólnych. Opinię i skierowanie wydaje lekarz ale ostateczną decyzje podejmuje rodzic. Dzieci w szkołach specjalnych  mają wsparcie psychologa, terapeuty, logopedy. W dalszej części goście obejrzeli hiszpańską bajkę „ Bezpański piesek Chusco” oraz występ dzieci i dorosłych w strojach regionalnych. Kolejnego dnia gościłyśmy w zaprzyjaźnionym z przedszkolem  żłobku, w którym czas spędzają najmłodsi wiekiem, od 0 do 3 lat, a opłata uzależniona jest od statusu danej rodziny i decydują o niej władze lokalne. W przedszkolu partnerskim podziwiałyśmy metody pracy, których jeszcze nie znałyśmy . Nauczyciele pracując z kształtami zadają dzieciom do domu wyszukiwanie i wklejanie zdjęć związanych z trójkątami, kołami, kwadratami i prostokątami. Dzieci w przedszkolach hiszpańskich w zależności od grupy wiekowej  poznają pierwsze literki, cyferki, kolory, potrafią rozróżniać kolegów na zdjęciach i segregować śmieci. Szczególny nacisk położony jest na bezpieczeństwo najmłodszych: teren przedszkola i szkoły jest ogrodzony a wejście  zabezpieczone kodem dostępu, są też zabezpieczenia przy drzwiach, oknach, ostrych zakończeniach mebli.  Byłyśmy wzruszone niezwykłą gościnnością oraz integracją Hiszpanów, którzy jednoczą się w piosence „ahora mas que nunca”. Poznałyśmy  osobliwości Palenci; urzekła nas gotycka katedra San Antolín  z kolekcją obrazów hiszpańskich malarzy m.in. El Greco , uliczki i niezwykły klimat  regionu. W rozmowach z Hiszpanami dowiedziałyśmy się , że jest to kraj katolicki, kościoły otwarte są dla wiernych całą dobę, jednak jak w całej Europie odczuwają oni skutki kryzysu-wysokie bezrobocie i wysokie koszty utrzymania. Ostatniego dnia miałyśmy okazję uczestniczyć w wycieczce kulturowej do Madrytu. Celem  naszego spaceru po stolicy było serce miasta Puerta del Sol  z symbolem  Madrytu- posągiem niedźwiedzia zjadającego owoce z drzewa poziomkowego, Plaza Mayor, który był świadkiem wielu ważnych historycznych wydarzeń, Pałac Królewski  oraz Katedra Almudena, w której można zauważyć wiele śladów naszego Papieża. Odmienna architektura, szacunek do religii i niezwykła życzliwość mieszkańców pozostaną na długo w naszej pamięci. Realizowany w przedszkolu w Zagnańsku program wymiany międzynarodowej dobiega końca. Przed nami ostatnie już spotkanie, w Polsce i podsumowanie dwuletnich działań oraz wspólne napisanie ewaluacji. Z niecierpliwością oczekujemy na osiemnastu przedstawicieli z krajów partnerskich, którzy odwiedzą nas  w dniach 26-30 kwietnia.