Lato opowieści

"Pewnie dziedziczymy niektóre cechy po rodzicach, ten sam kolor włosów albo, powiedzmy, kształt nosa. Ale przecież nimi nie jesteśmy i zawsze mamy wybór, jak postępować."
Ale czy naprawdę nie mamy wpływu na to jakie jesteśmy, jakich dokonujemy wyborów?

Na ostatnim przed feriami spotkaniu DKK – M młodzi czytelnicy ze Szkoły Podstawowej  Nr 2 w Zagnańsku pochylili się nad książką Laury Summers  pt. „Lato  opowieści”.

Książka opowiada historię dwóch sióstr – Grace i Ellie, które wraz z mamą postanawiają uciec od ojca tyrana. Chcą zacząć nowe życie i nie wracać do przeszłości. Strach jednak jest silniejszy. Męczą je koszmary, w których ojciec je odnajduje i „wykonuje wyrok”.

Wszystkie trzy różnie radzą sobie z tą sytuacją.

Ellie jest młodszą siostrą Grace, gadatliwą, pomysłową i ograniczoną przez ojca tyrana, który kontroluje całe jej życie (zresztą nie tylko jej, Grace i matka dziewczynek również są przez niego zastraszane, czasem również bite). Ellie zdecydowanie czuje się samotna - nie ma przyjaciół, nie ma komu się wyżalić, a najwidoczniej bardzo tego potrzebuje i dosłownie trawi to jej duszę od środka. Najbliższą osobą jest dla niej siostra, chociaż ta do nikogo się nie odzywa.Sposobem Grace na poradzenie sobie z każdą sytuacją jest milczenie. Nie odzywa się do nikogo, oprócz swojej siostry. Ellie natomiast kłamie, aby na jaw nie wyszła jej tajemnica.

Grace praktycznie nie mówi. Potrafi, ale tego nie robi, jak gdyby bała się że gdy zacznie mówić wyjdzie na jaw jej sekret. Co ciekawe pisze ona mnóstwo list/rankingów, które pomagają jej poczuć, że ma jeszcze jakąś kontrolę – choćby nad swoimi myślami. Oprócz tego Grace jest uzdolniona muzycznie – pięknie gra na skrzypcach. Jej największym marzeniem jest jednak zostanie projektantką mody. To ona pierwsza przeciwstawia się ojcu.

Pewnego dnia dziewczyny wracają ze szkoły, a mama oznajmia im, że mają szybko się spakować, ponieważ wyjeżdżają – po wielu latach cierpienia, bólu i poniżenia, matka Grace i Ellie postanawia zmienić swoje życie.

I tak się dzieje. Trafiają one do miejsca, które matce dziewczynek kojarzy się tylko i wyłącznie z wakacjami i dzieciństwem. Właśnie w tym miejscu postanawiają zacząć wszystko od początku. Cały czas dręczy ich jednak tajemnica, którą ukrywają przed całym światem oraz obawa, że ojciec w pewnym momencie i tak je odnajdzie.

Na spotkaniu klubowiczów zastanawialiśmy się, dlaczego  bohaterki książki wcześniej nie uciekły od ojca, który nieustannie je krzywdził? Dlaczego nie powiedziały nikomu, jak wygląda ich życie rodzinne? Czy było to powodowane wstydem, czy strachem? Doszłyśmy do wniosku że pewnie jedno i drugie.

„Lato opowieści” to pozycja pełna emocji, świetnych opisów próby odbudowania swojego życia i  walki o własne marzenia. Dziewczynki zauważyły, że język jakim posługuje się autorka książki, pozwala zrozumieć uczucia bohaterek i wczuć się w ich sytuację, zmusza do zastanowienia. Czy w naszym bliskim otoczeniu nikomu nie dzieje się krzywda? Czy zauważamy, czy wolimy nie widzieć? Czy umiałybyśmy komuś pomóc, kto przeżywa takie cierpienie? Czy w końcu umiałybyśmy poprosić o pomoc, gdybyśmy same znalazły się  w takiej sytuacji?

Może wydawać się, że to dosyć banalna historia, ale głęboko porusza, wywołuje w czytelniku falę emocji i skłania go do refleksji.

Opowieść dziewczynek na szczęście dobrze się kończy :) gorąco polecamy :)

Dofinansowano ze środków Instytutu Książki

Anna Zalewska, Anna Skałka