Nawigacja

Dyskusyjny Klub Książki

Mały chłopiec w świecie dorosłych

"Nigdy nie powinieneś pragnąć stać się kimś innym niż jesteś. Nie proś o więcej, niż otrzymałeś. Może się to okazać największym błędem twojego życia" - te słowa starca pozwoliły chłopcu zrozumieć istotę życia.

      Na grudniowym spotkaniu DKK – M młodzi czytelnicy ze Szkoły Podstawowej  Nr 2
w Zagnańsku pochylili się nad rozważaniami zawartymi w książce pt. „Noah ucieka” Johna Boyne. Ośmioletni chłopiec ucieka z domu, ponieważ nikt nie chce z nim rozmawiać o tym, co się wokół niego dzieje. Dziecko chce, by ktoś powiedział  mu prawdę. Podczas swojej wędrówki Noah trafia na fantastyczne miejsca, postacie i przedmioty. Zmierza się także z tym co minęło oraz z tym co musi nadejść. Spotyka na swojej drodze staruszka, który potrafi
z nim rozmawiać i umie do niego dotrzeć.

     Klubowiczki słusznie zauważyły, że to nie chłopiec jest za mały „na prawdę”, tylko rodzice nie byli przygotowani do rozmowy o trudnych sprawach. Dopiero napotkany staruszek w subtelny, jasny i wyważony sposób opowiada o przemijaniu, umieraniu
i godzeniu się z tym.

      Młodzież stwierdziła, że często tak jak Noah pragną uciec od problemów, ponieważ stawienie im czoła jest o wiele trudniejsze. Ale czy ucieczka od problemów to najlepsze rozwiązanie?

     Książka ”Noah ucieka” pomaga zrozumieć świat dziecka, w którym dochodzi do trudnej sytuacji (choroba matki). Uważamy, że rodzice powinni pamiętać, że ich rola to nie tylko opieka, zapewnienie bytu, ale także bycie z dziećmi w radościach i smutkach. Obecnie często dzieci pozostawione są samym sobie. Wołając o pomoc, uciekają w świat komputerów, używek, wyobraźni, czasem nawet uciekają z domu. Szczerość i rozmowy z dzieckiem są kluczem do poradzenia sobie z przeszkodami i eliminują uczucie samotności. 

     Książka ta zmusza do głębokiej refleksji, opowiadając o miłości, przemijaniu
i czarodziejskiej podróży, która wszystko zmienia. Młodzież poleca innym klubom również książkę "Chłopiec w pasiastej piżamie" tego autora.

 

 

            Dofinansowano ze środków Instytutu Książki

Moderatorki DKK-M  w Zagnańsku

Anna Zalewska, Anna Skałka

Zobacz zdjęcia

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku
    26-050 Zagnańsk ul. Turystyczna 59
  • (41) 31-13-275

Galeria zdjęć