Przedszkolaki z inicjatywą

Spotkanie przedszkoli partnerskich w Patras

zdjęcia: http://zszagnansk.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=412

W dniach 23-28 listopada w nadmorskiej miejscowości Patras na południu Grecji Przedszkole im. St. Staszica z Zagnańska uczestniczyło w wymianie doświadczeń, poznawaniu dziedzictwa kulturowego i realizacji kolejnych zadań projektowych. Piąte już spotkanie dyrektorów i nauczycieli z siedmiu placówek przedszkolnych - Grecji, Polski, Turcji, Hiszpanii, Litwy, Włoch i Estonii odbyło się dzięki wsparciu finansowemu jakie szkoły otrzymały w 2013 na realizację dwuletniego projektu w ramach programu Comenius zatytułowanego „Przedszkolaki z inicjatywą- świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami”. Stronę polską reprezentowały dyrektor szkoły Marzanna Moćko, anglistki Dorota Starz i Sylwia Maksymowicz –Jończyk oraz nauczycielka przedszkola Beata Szwed- Błońska. Warto nadmienić, że projekt w  całości realizowany jest z funduszy Unii Europejskiej i polega na wzajemnej współpracy oraz spotkaniach w przedszkolach partnerskich. Jego celem jest wymiana doświadczeń , uczenie się od siebie  i poznawanie dziedzictwa kulturowego zjednoczonej Europy. Akcja służy wzmacnianiu europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej. Kilkudniowe spotkanie w Grecji to czas wytężonej pracy, podczas której poznaliśmy szczególne przedszkole - jako jedyne w projekcie wychowujące i kształcące  dzieci ze specjalnymi potrzebami, z poważnymi zaburzeniami rozwoju  zarówno fizycznego jak i umysłowego. Tym niewielkim przedszkolem liczącym zaledwie dziesięciu uczniów zarządza jeden dyrektor, który  jest również koordynatorem projektu. W placówce zatrudniony jest także jeden asystent. Dzieci uczą się w grupach 4 –2 osobowych nie tylko podstaw dydaktycznych ale przede wszystkim przygotowania do życia. W budynku, w którym  mieści się też podstawowa szkoła specjalna znajduje się sala do ćwiczeń, fizjoterapii, motoryczna i niewykończony z powodu kryzysu basen. Zwiedzając przedszkole poznawaliśmy metody  jakże trudnej pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. Mieliśmy okazję pospacerować wraz z uczniami podczas przerw, w trakcie których wszyscy nauczyciele sprawują opiekę nad dziećmi.  Warsztaty w ramach projektu dotyczyły prezentacji  Grecji i bajki greckiej zatytułowanej „Mrówka i konik polny”, wymiany zdjęć i współpracy z rodzicami. Ta ostatnia  zaprezentowana została przez wszystkie współpracujące ze sobą przedszkola, porównaliśmy ją z naszą placówką i z dumą możemy stwierdzić, że mamy wspierających rodziców, gotowych do współpracy na rzecz szkoły i swojego dziecka. Dowiedzieliśmy się, że we wszystkich przedszkolach rodzice biorą aktywny udział w życiu placówki, mają wpływ na decyzje szkoły, wspólnie tworzą najważniejsze dokumenty, wspierają szkołę w rozwoju. Prezentowaliśmy filmy, prezentacje multimedialne z tygodnia litewskiego organizowanego w każdym przedszkolu partnerskim i przekazane dzieciom  wrażenia i wartości przywiezione z poprzedniej wizyty na Litwie, wymienialiśmy się pracami i doświadczeniem. Zaplanowaliśmy działania na kolejne wizyty w Hiszpanii i w Polsce. Wówczas podzielimy się informacjami na temat pracy z dziećmi niepełnosprawnymi oraz prezentacjami  przedstawiającymi przekazanie przedszkolakom istotnych faktów na temat Grecji i bajki greckiej. Natomiast w Polsce goście zwiedzą Warszawę, Kielce i Zagnańsk, a nadrzędnym celem tego spotkania będzie podsumowanie dwuletnich działań i wspólne napisanie ewaluacji. Ostatni dzień upłynął na zwiedzaniu stolicy państwa. Ateny na każdej z nas zrobiły ogromne wrażenie : Akropol ateński z Partenonem, Katedra Metropolitalna, Agora, świątynia Zeusa, teatr grecki, starożytna dzielnica Plaka, kościół św. Jerzego na wzgórzu Lycabetus jeszcze długo pozostaną w naszej pamięci. Mimo ogromnego kryzysu, który dotknął Grecję jej mieszkańcy kultywują swoje tradycje, potrafią się zjednoczyć, bawić i okazać innym ciepło i serdeczność. W przedszkolu greckim zostawiliśmy cenne prezenty-albumy z krajobrazami  Polski i „Jan III Sobieski” przekazane przez pana wójta Szczepana Skorupskiego, prace plastyczne symbolizujące nasz  region oraz   drobne upominki dla dzieci. Przywieźliśmy do przedszkola pamiątki, które wzbogacą kącik Comeniusa, a swoje wrażenia i doświadczenia zaprezentujemy przedszkolakom i rodzicom. Przed nami wideokonferencja z przedszkolem greckim oraz tydzień grecki.  Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne wrażenia.