Przedszkolaki z inicjatywą

ελληνική Εβδομάδα, czyli tydzień grecki

zdjęcia: http://zszagnansk.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=408

Realizowany w zagnańskim przedszkolu dwuletni program Comenius stawia młodym uczestnikom i nauczycielom projektu kolejne zadania. Jednym z nich było przygotowanie dla najmłodszych beneficjentów programu tygodnia greckiego. Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia zatytułowanego „Przedszkolaki z inicjatywą – świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami” po udziale w kolejnym spotkaniu międzynarodowym nauczyciele prezentują dzieciom i rodzicom wartości przywiezione z przedszkola partnerskiego. Tym razem nasze spotkanie toczyło się wokół Grecji a rozpoczęło się ono jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia wideokonferencją z rówieśnikami z nadmorskiej  miejscowości Patras. Każde spotkanie z Grecją rozpoczynało się od wysłuchania hymnu greckiego, a następnie prezentacji Hellady. W tym szczególnym tygodniu uczestniczyły również dyrektor szkoły Marzanna Moćko oraz wicedyrektor Małgorzata Dąbrowska.  Obie Panie czytały przedszkolakom bajkę grecką o wdzięcznej nazwie „Mrówka i konik polny”, która prezentowana była również na ekranie. Dzieci kosztowały   słodycze i oliwki przywiezione z Aten. W trakcie tych spotkań  uczyły się poprzez zabawę, doświadczały prawdziwych gier olimpijskich wywodzących się właśnie z Grecji biorąc udział w przeciąganiu liny oraz skokach w dal. Na dużej tablicy prezentującej kraj partnerski podziwiały miasta, krajobrazy, budowle i symbole zapisane na zdjęciach i kartkach widokówek. Tydzień grecki upłynął zarówno przedszkolakom jak i nauczycielom w atmosferze muzyki  Greka Zorby i tańców greckich. Czas spędzony wspólnie z grupami sprzyjał integracji nauczycieli, dzieci i rodziców. Z dumą można powiedzieć, że najstarsi uczestnicy projektu (sześciolatki) bez problemu odnajdują  Grecję na ogromnym globusie, każda grupa przedszkolna potrafi zatańczyć do muzyki Zorby, nazwać stolicę, walutę i odpowiedzieć na pytania związane z bajką grecką. Program tygodnia greckiego przygotowały nauczycielki  - Beata Szwed Błońska, Sylwia Maksymowicz-Jończyk i Dorota Starz. Serdecznie dziękuję wszystkim nauczycielom –wychowawcom grup, stażystkom i rodzicom, którzy wspierają nas w realizacji projektu Comenius.