Program „Cybernauci” w Zespole Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku

Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci,  realizowany przez fundację Nowoczesna Polska w partnerstwie z Collegium Civitas. Głównym działaniem w projekcie jest realizacja warsztatów z uczniami, rodzicami i nauczycielami szkół wszystkich poziomów w całej Polsce.

Głównym celem projektu jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa korzystania z sieci przez dzieci i młodzież, a także ich rodziców, opiekunów i nauczycieli.

W ramach projektu przeprowadzono w październiku i listopadzie 2017r. warsztaty:  z uczniami (6 grup ),  z nauczycielami i  z rodzicami.

Warsztaty poprowadził pan Wojciech Ząbek, informatyk, nauczyciel akademicki. Po zajęciach podkeślił 10 zasad korzystania z bezpiecznego internetu:

1. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego.

2. Ostrożnie otwieraj wiadomości od nieznajomych osób. Nie otwieraj załączników z nieznanego źródła.

3. Unikaj klikania w nieznane linki i załączniki w wiadomościach e-mail.

4. Ostrożnie pobieraj pliki z sieci.

5. Nie podawaj w sieci danych osobowych ani haseł, nie wysyłaj swoich zdjęć nieznajomym.

6. Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych: stosuj trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.

7. Czytaj regulaminy.

8. Sprawdzaj, czy strona, do której się logujesz podając dane, ma zabezpieczenie: zieloną kłódkę w pasku adresu.

9. Pamiętaj, że osoba po drugiej stronie nie musi być tym, za kogo się podaje.

10. Pamiętaj, że to co umieścisz w internecie, zostaje w nim na zawsze: zastanów się, zanim coś napiszesz lub wrzucisz zdjęcie.

Zobacz prezentację 3.prezentacja_kl4-6_2(1).pdf