Spotkanie profilaktyczne dla młodzieży gimnazjalnej

30 marca 2017 roku w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku, dzięki inicjatywie funkcjonariuszy Komisariatu Policji I w Kielcach,  odbyło się spotkanie profilaktyczne dla młodzieży gimnazjalnej,  inaugurujące realizację projektu „Dopalaczy przeciwnicy to najlepsi zawodnicy”.

Podczas prelekcji uczniowie poznali założenia oraz regulamin programu, którego kolejnymi etapami mają być rozgrywki sportowe uczniów szkół gimnazjalnych z terenu miasta Kielce, gminy Masłów i gminy Zagnańsk oraz konkurs kibiców „Kibicuję graczom grającym przeciw dopalaczom”. Uczniowie dowiedzieli się także, jakie są obowiązujące przepisy Ustawy o Bezpieczeństwie Imprez Masowych, poznali zasady Fair Play obowiązujące na boisku sportowym oraz w życiu codziennym. Młodszy inspektor Gerard Bah z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach omówił zagadnienia związane z prawami człowieka, zaś dzielnicowi zapoznali zgromadzonych z założeniami aplikacji Moja Komenda oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Następnie prelegent reprezentujący kielecki MONAR przedstawił uczniom zagrożenia związane z zażywaniem dopalaczy i innych środków odurzających. Gimnazjaliści otrzymali materiały profilaktyczne dotyczące omawianej tematyki.

Patronat honorowy nad projektem objęli Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, Prezydent Miasta Kielce, Starosta Kielecki, Wójt Gminy Masłów oraz Wójt Gminy Zagnańsk. Partnerami są Wodociągi Kieleckie, Monar, Świętokrzyski Związek Piłki Ręcznej. Patronat medialny przedsięwzięcia objęli TVP 3 Kielce, Radio Kielce, Echo Dnia Kielce.

Komisariat Policji I w Kielcach zainicjował projekt turnieju sportowego w piłce ręcznej „Dopalaczy przeciwnicy to najlepsi zawodnicy”, połączonego z konkursem dla kibiców „Kibicuję graczom grającym przeciw dopalaczom”, który został skierowany do uczniów gimnazjów z terenu miasta Kielce, gminy Masłów i Zagnańsk. Jego rozstrzygnięcie odbyło się 25.04.2017  w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zagnańsku.

Niesamowite emocje towarzyszyły dziś gimnazjalistom Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie oraz Gimnazjum nr 7 w Kielcach, którzy zagrali w turnieju piłki ręcznej. Odbył się także konkurs dla kibiców, którego tematyką był kulturalny a przede wszystkim, zgodny z przepisami doping. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny związany z przygotowaniem prac plastycznych pod hasłem „Kibicuję graczom grającym przeciw dopalaczom”. W jego ramach uczniowie, przy wykorzystaniu przepięknych i kolorowych plakatów graficznych, oraz atrybutów, które wykonali własnoręcznie podczas warsztatów plastycznych, dopingowali drużyny biorące udział w turnieju sportowym. W rozgrywkach piłki ręcznej zwyciężyli uczniowie Gimnazjum nr 7 w Kielcach zdobywając puchar Prezydenta Miasta Kielce. Miejsce drugie zajęli uczniowie Zespołu szkół im. Jana Pawła II w Masłowie, otrzymując puchar Wójta Gminy Masłów. Za zajęcie trzeciego miejsca w rozgrywkach sportowych, gimnazjaliści z Zagnańska otrzymali puchar Wójta Gminy Zagnańsk. Laureatami konkursu kibiców zostali uczniowie Gimnazjum nr 7 w Kielcach zdobywając Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach, natomiast w konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęła młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku, otrzymując Puchar Starosty Kieleckiego. Wygrana drużyna wzięła udział w meczu towarzyskim z reprezentacją Komisariatu Policji I w Kielcach oraz nauczycieli, otrzymując pamiątkowe medale Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. Gośćmi honorowym dzisiejszego spotkania byli I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach, Komendant Miejski Policji w Kielcach, Starosta Kielecki, Wójt Gminy Zagnańsk oraz Wice Wójt Gminy Masłów.

Podczas uroczystego wręczenia pucharów i medali gimnazjaliści otrzymali gadżety klubowe VIVE TAURON KIELCE z autografami zawodników klubu. Nagrodą główną dla wszystkich uczestników projektu będzie piknik integracyjny, oraz wycieczka. Przedsięwzięcie odbędzie się na terenie województwa świętokrzyskiego w dniu 6 czerwca 2017 roku, które będzie jednocześnie podsumowaniem wszystkich.

Funkcjonariusze z Komisariatu Policji I przeprowadzili 19.05.2017r. szkolenie dla rodziców uczniów Zespołu Szkóły Podstawowej ne2, Przedszkola i Gimnzjum w Zagnańsku. Podczas spotkania profilaktycznego został zaprezentowany film pozwalający dowiedzieć się w jaki sposób bezpiecznie korzystać z Internetu.

Policjanci podczas spotkania z rodzicami  poruszyli tematykę odpowiedzialności prawnej osób nieletnich w rozumieniu „Ustawy o postępowaniu w sprawach osób nieletnich”, a także zagrożeń występujących w sieci. Rodzice dowiedzieli się, jaką odpowiedzialność prawną może ponieść ich dziecko w przypadku popełnienia czynu zabronionego lub przejawu demoralizacji. Ponadto, funkcjonariusze przestrzegli rodziców przed zagrożeniami na jakie mogą natknąć się ich dzieci w świecie wirtualnym. Policjanci zaapelowali o wzmożoną kontrolę rodzicielską, podczas gdy ich pociechy korzystają z sieci.

Ponadto rodzicom przedstawiono zagrożenia związane z zażywaniem dopalaczy przez osoby nieletnie oraz poinformowano gdzie szukać pomocy w razie problemów dziecka z nadużywaniem takich substancji.