Ważne wydarzenia

XXVI Tydzień Kultury Języka

Człowiek ze swoją mową zrośnięty jest ciaśniej
                                                                  Niż drzewo z ziemią.

Mieczysław Jastrun

Podczas organizowanego w naszym województwie w dniach 5-10 marca 2018r. XXVI Tygodnia Kultury Języka uczniowie Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola uczestniczyli w spotkaniach  z kulturą naszego języka ojczystego. W tym roku motywem przewodnim Tygodnia było hasło:Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie.

Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze „wysokiej” iw działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka bez względu na wiek.  Motywem przewodnim była sztuka mówienia, czyli umiejętność wyrażania siebie poprzez mowę w sytuacjach codziennych, szkolnych, publicznych i zawodowych;  celem - zwrócenie uwagi na piękno i poprawność języka ojczystego.Te cele edukacyjne uwzględniono w opracowanym programie. Najmłodsi, czyli przedszkolaki i uczniowie klas I-III mieli możliwość poznania legend i podań z naszego regionu, czytanych im przez starszych kolegów szkoły podstawowej. Uczestniczący w konkursach, zabawach językowych uczniowiewspierani przez nauczycieli i Dyrekcję Szkoły mogli przekonać się jak ważną rolę pełni w komunikacji międzyludzkiej umiejętność sprawnego, jasnego wyrażania swoich myśli a także zrozumieć czym jest  sztuka pięknego mówienia, czyli oratorstwo.

Program przebiegu tegorocznej edycji został opracowany  przez nauczycieli naszej szkoły przy bardzo aktywnej współpracy wielu uczniów. Oto kilka z najciekawszych propozycji:

Maraton czytelniczy,, Cała Polska czyta dzieciom ”  czytanie wybranych fragmentów literatury pięknej- „Poeci – dzieciom” ( dla przedszkolaków)

„Kto czyta ten wie, co w legendach kryje się” - w świecie polskich legend (dla uczniów klas I-III )

Dyktanda -  z ortografią na wesoło- klasy I-III.

Poznasz po mowie, co kto ma w głowie- konkursy i zabawy z językiem. Kiermasz rozmaitości- krzyżówki, potyczki językowe, recytacje L.J.Kern, J.Tuwim np. Ptasie radio, skrętacze językowe (np.  Gęsiego gąsięta za gąską podreptały dróżką grząską)

,,LO-teria”- spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

Bookcrossing- akcja : „Podaruj bibliotece książki”

Zapraszamy do galerii zdjęć !!!

Organizatorzy : Iwona Ratajek-Kolasa i Anna Zalewska