Dopalacze

„Dopalacze zniszczyły mi życie”

W dniu 09.11.2010r. w Gimnazjum w Zagnańsku 180 uczniów oraz nauczyciele
i przedstawiciele Rady Rodziców obejrzeli spektakl pt.: „Dopalacze zniszczyły mi życie”, zaprezentowany przez producenta artystycznego Tomasza Jesionkę.

Temat, który został poruszony ma przekonać młodzież o nowym niebezpieczeństwie, na jakie mogą być narażeni.

Dopalacze są  równie niebezpieczne, jak narkotyki. Zawierają nieznane substancje, które powodują wypalenie organizmu, czy tez halucynacje. Niektóre z nich mogą doprowadzić do śmierci, gdyż zawierają silne trucizny, jak np.: wyciąg z muchomora.

Przedstawienie ukazuje historię chłopca, który zaczął stosować dopalacze na imprezie u kolegi, a potem zaczął je brać prawie codziennie. Bohater zaczyna mieć halucynacje i staje się coraz słabszy fizycznie. Zmienia się jego zachowanie, staje się bardziej dokuczliwy dla kolegów. Pogarszają się jego wyniki w nauce, kłóci się z matką. Sytuacja ta doprowadza go do zamknięcia się przed światem, a ostatecznie kończy się śmiercią chłopca.

W dniu 08.10.2010r. Sejm RP  uchwalił nowelizację ustawy antynarkotykowej w celu zakazania produkcji, handlu i reklamy i promocji dopalaczy, precyzując ich definicję, która brzmi: „substancje pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, w każdym stanie fizycznym lub produkt roślinny, grzyb lub ich część, zawierające substancję używaną jako środek odurzający lub psychotropowy”.

Pamiętajmy zatrucia dopalaczami trudno leczyć, ze względu na brak informacji co do ich składu i opisu działania. Mogą powodować zaburzenia świadomości lub , dezorientację, pobudzenie psychiczne i ruchowe, stany lękowe, drżenia, drgawki. Prowadzą do głębokich zaburzeń czynności układu krążenia, ruchu, wątroby. Mogą spowodować zgon.

Rodzicu bądź wyczulony na pewne sygnały ostrzegawcze u swojego dziecka:

• spadek zainteresowania zajęciami dotychczas lubianymi,
  • rozdrażnienie,
  • problemy w szkole z nauką i zachowaniem,
  • izolowanie od kontaktów rodzinnych,
  • zaniedbywanie wyglądu i stroju,
  • zwiększone potrzeby finansowe,
  • nawiązywanie podejrzanych znajomości.

Jeśli zaobserwujesz u swojego dziecka niepokojące sygnały to:

• porozmawiaj z dzieckiem, spokojnie przedstaw fakty dotyczące brania używek: jak często, jakiego rodzaju środki, ile, z kim brał, w jakich sytuacjach, jak się czuło w trakcie i później, jak te doświadczenia wpływają na szkołę, kontakty w rodzinie,
  • zmierzaj do wprowadzenia zmian w postępowaniu dziecka, ustal nowe zasady, jakie będą obowiązywać w rodzinie w związku z braniem przez dziecko używek,
  • monitoruj zachowanie dziecka, sprawdź czy dziecko potrzebuje pomocy,
  • jeśli nie radzisz sobie z sytuacją, umów się na wizytę dziecka u specjalisty w celu uzyskania profesjonalnej pomocy.