Dzień Turecki

Podsumowanie  „Dnia tureckiego"

30 stycznia w naszej szkole miała miejsce druga z cyklu imprez towarzyszących realizacji programu Comenius. Pomysłodawcami  uroczystości były nauczycielki języka angielskiego panie Dorota Starz i Sylwia Maksymowicz. Głównym jej założeniem stało się przybliżenie,  zarówno nauczycielom jak i uczniom, ojczyzny koordynatora projektu. Turcja będzie pierwszym krajem, który już wkrótce  odwiedzimy. Turcja urzekła nauczycieli, którzy gościli tam w ramach realizacji poprzedniego programu.

Podczas „Dnia tureckiego” uczniowie prezentowali slajdy dotyczące geografii, historii i kultury tego kraju.

W kolejnej części   obejrzeliśmy sondę pod hasłem : „ Co nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy gminy  sądzą  na temat  Turcji?”

Tuż przed przerwą obiadową wraz z panią Jolą Małecką wspominaliśmy  spotkania z kulturą turecką w Giresun podczas realizacji pierwszego projektu Comenius. Pani Jola szczegółowo opowiedziała nam nie tylko o miejscach, które zwiedziła wraz z uczniami podczas wizyty roboczej, ale również prezentowała i omawiała swoje zdjęcia i wrażenia z pobytu w tym egzotycznym kraju, będąc tam kilka lat temu prywatnie.

Podczas przerwy obiadowej uczestnicy programu wzięli udział w konkursie dotyczącym wiedzy o Turcji. Quiz zawierał 20 zamkniętych pytań.  Wśród 23 osób najlepszą okazała się Klaudia Pyczek z kl. Ic gim. Wyróżnienia otrzymały Ania Gosek i Dominika Jeruzalska.

Najprzyjemniejszą częścią spotkania była degustacja potraw tureckich połączona z wyborem i wyróżnieniem nagrodą jednej, najlepiej oddającej walory  smakowe kuchni  tureckiej Najbardziej komisji (p. wicedyrektor Barbara Kowalska, p. Luiza Dajczer, p. Ewa Olesińska, p. Anna Gębska) przypadła do smaku potrawa Dominiki Jeruzalskiej. Dziewczynka przygotowała przysmak turecki karniyarik, za który otrzymała I miejsce i kupon o wartości 30 zł do restauracji Antalya Kebap w kieleckim realu.

Po godz. 13.00 miał miejsce pokaz strojów tureckich połączony z wyborem i nagrodzeniem  najlepiej oddającego kulturę turecką. Agata Dąbrowska z kl. Ic gim. urzekła komisję przebraniem za Turczynkę, za które otrzymała I miejsce. Wyróżnienia przyznano Michalinie Olesińskiej i Klaudii Mołodzińskiej. Stroje zostały przygotowane z pomocą pani Henryki Górzyńskiej oraz koleżanek i rodziców.

Na zakończenie podsumowaliśmy konkurs plastyczny "Turcja w krajobrazach", nad którym opiekę sprawowała p. Anna Gębska. Przedsięwzięcie skierowane było do uczniów i nauczycieli.

I miejsce w konkursie indywidualnym dla uczniów  zajęła Karolina Pluta z kl. IIIa gim., wyróżnienie: Kamila Zagórska z kl. Ic gim.

I miejsce dla nauczycieli:  pani Henryka Górzyńska

I miejsce w konkursie dla grupy uczniów z opiekunem: klasa Ia gimnazjum wraz z wychowawcą p. Piotrem Radzewiczem.

W  miejscu nazwanym „Comenius corner” Pamiątki przywiezione z Turcji, dzięki uprzejmości pań Joli Małeckiej i Joanny Dudkowskiej oraz ucznia Janka Rodaka z kl. III c można było podziwiać pamiątki przywiezione z Giresun, Bodrum, Istambułu i innych miast tureckich.

Wszystkie te wydarzenia miały miejsce w sali 27.

Uczestniczyli w nich uczniowie od klas piątych po trzecie gimnazjum.

Prezentacje multimedialne przygotowały:

Karolina Nadolnik, Magda Chaba, Kamila Grabowska Kinga Lisowska, Ola Krzyżak.

Rozmowy na temat Turcji prowadzili :

z  nauczycielami : Agata Dąbrowska, Klaudia Pyczek, Dominika Jeruzalska, Piotr Moćko, Natalia Król,

z uczniami : Agata Górzyńska, Magda Janowska,

z mieszkańcami naszej gminy : Patryk Szcześniak,  Dominik Papros, Marcin Waksmundzki.

Potrawy przygotowali :

Dominika Jeruzalska, Klaudia Pyczek, Agata Dąbrowska, Ania Gosek, Kamila Zagórska, Marcin Waksmundzki, Dominik Papros, Patryk Szcześniak, Wojtek Dudkowski, Oskar Majecki, Mołodzińska Klaudia, Tokarczyk Joasia, Olesińska Michalina.

Stroje tureckie prezentowały :

Agata Dąbrowska, Julia Dąbrowska, Marysia Strzelelc, Klaudia Mołodzińska, Michalina Olesińska,Tokarczyk Joanna.

W komisji zasiadły panie : Luiza Dajczer, nauczyciel języka angielskiego z Zespołu Szoły Podstawowej, Przedszkola i Gimnazjum w Tumlinie, rodzic Ewa Olesińska, wicedyrektor Barbara Kowalska, Jolanta Małecka, Anna Gębska.

Serdecznie dziękujemy nauczycielom, którzy poświęcili swój czas na rozmowę z uczniami dotyczącą Turcji : Dyrekcji szkoły, paniom Marzannie Moćko i Barbarze Kowalskiej, państwu  Bożenie i Stefanowi Grudniom, Bożenie Musiał, Małgorzacie Dąbrowskiej, Katarzynie Zegadło, Tomaszowi Lis, Cezaremu Bracha, Annie Piskulak, Iwonie Ratajek, Beacie Szwed- Błońskiej.

Ten projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.