Nawigacja

 • Aktualizacja danych

  Dane z programu Plan lekcji zostały zaktualizowane
 • Bezpieczne ferie

  Bezpieczne ferie - Obrazek 1

  ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE PODCZAS FERII ZIMOWYCH

  FERIE ZIMOWE TRWAJĄ
  OD 14 STYCZNIA DO 27 STYCZNIA

   

           Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, beztroskiej zabawy, a przede wszystkim realizowania swoich pasji i zainteresowań. Mamy nadzieję, że będzie biało, wesoło i radośnie. Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych. Zamieszczamy kilka ważnych porad
  i wskazówek.

   

  1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!

   

  2. Podczas uprawiania sportów dbaj o bezpieczeństwo własne
  i innych!

   

  3. Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!

   

  4. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy!

   

  5.  Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj
  z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych!

   

  6. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!


  7.  Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!


  8 . Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym!

   

  9. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się!

   

  10. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

   

  DRODZY UCZNIOWIE!!!

  UDANYCH I BEZPIECZNYCH FERII ZIMOWYCH ŻYCZY WAM
  RADA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
  WRAZ Z OPIEKUNAMI

 • Świąteczny czas

  W przedszkolu 20 grudnia gościliśmy Koło Gospodyń Wiejskich Florianki działający przy OSP w Chrustach. W tym dniu były też prowadzone świąteczne warsztaty z udziałem rodziców, dziadków. Przedszkolaki przywitały gości kolędami inscenizowanymi w formie mini Jasełek do akompaniamentu muzycznego p. Łukasza. Panie Florianki pokazały, jak zrobić choinkę z dłoni dziecka. Wcześniej zostały przygotowane sylwety rąk z bristolu. Zadaniem dzieci i rodziców było uformowanie z tych rączek choinki i ozdobienie jej materiałami papierniczymi i dekoracyjnymi. Jak piękne prace powstały można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Na zakończenie dzieci wręczyły gościom stroiki świąteczne z podziękowaniami.

  Pani dyrektor Marzanna Moćko wraz z nauczycielami bardzo serdecznie dziękują całemu zespołowi Florianek za owocną współpracę, a rodzicom za przybycie mając nadzieję na kolejne spotkania.     

                                                                                                                               Bożena Nawrot

  Zobacz zdjęcia

 • Boże Narodzenie 2018

  Boże Dziecię Błogosław Ojczyznę Miłą –Święta Bożego Narodzenia

  w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku.

  Boże Dziecię Błogosław Ojczyznę Miłą – szczególnie słowa tej kolędy towarzyszyły wszystkim spotkaniom odbywających się w okresie Świąt Bożego Narodzenia w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku.                                                                                                                              

  Boże Narodzenie przeżywaliśmy w gronie społeczności szkolnej z udziałem przedstawicieli: parafii p.w. Św. Józefa w Zagnańsku proboszcza ks. Ryszarda Niemca, Gminy Zagnańsk Wójta Wojciecha Ślefarskiego oraz radnych Grażyny Wawszczak, Renaty Pisiakowskiej, Katarzyny Klusek, Bożeny Jacak. W spotkaniu wzięli udział sołtysowie: Renata Knez, Krzysztof Bernatek oraz Jan Olszewski. W szkolnej wigilii uczestniczyli również kierownicy ośrodków kulturotwórczych: Alicja Midak, Grażyna Grudziecka, dr Andrzej Zarębski, Lidia Putowska. Tradycyjnie w ważnych świętach i uroczystościach w naszej szkole biorą udział emeryci i tym razem przybyli oni licznie. Miło nam było spędzić ten wyjątkowy czas w gronie rodziców, na czele z przewodniczącym Rady Rodziców Rafałem Szpakiem.    W sposób uroczysty do szkoły zostało wprowadzone i przekazane przez harcerzy pod kierunkiem druhny Barbary Milcarz -  Światełko Betlejemskie. Było wiele życzeń, wśród nich m.in. od Starosty M. Gębskiego, ks. Proboszcza R. Niemca i Wójta W. Ślefarskiego.   Wszystkim obecnym towarzyszyła wyjątkowo ciepła atmosfera, pełna życzliwości i pojednania. Tegoroczne, wyjątkowo piękne Misterium Bożonarodzeniowe zostało przedstawione częściowo w prezentacji multimedialnej z pokazaniem miejsca narodzin Jezusa – Betlejem. Ponadto uzdolnieni uczniowie wokalnie i instrumentalnie zaprezentowali kolędy i pastorałki. Cały program został przygotowany przez katechetów: Henrykę Górzyńską, Bożenę Musiał i Krzysztofa Śmigla. Wszystkim występom towarzyszył chór szkolny pod kierunkiem Łukasza Gronostaja. Wyjątkowo świąteczny charakter miała sala gimnastyczna – miejsce występów i spotkań wigilijnych, a zadbały o to: Beata Piasecka, Marta Górzyńska i Edyta Grabowska. Tegoroczne obchody Świąt Bożego Narodzenia społeczności szkolnej i lokalnej zostało poprzedzone licznymi inicjatywami i działaniami w szkole. Spotkania wigilijne w klasach, przy stole z białym obrusem, łamanie się opłatkiem i śpiewanie kolęd, miały szczególny charakter pojednania i integracji. O zwyczajach i tradycjach tych wyjątkowych Świąt opowiadały na spotkaniach z przedszkolakami i kl. I-III Jaworzanki i Florianki. Wykonywały przy tym piękne stroiki i papierowe choinki. W szkole przeprowadzono liczne konkursy m.in. na szopkę betlejemską i kolędę. Zostały zorganizowane liczne akcje charytatywne na rzecz potrzebujących chorych.   

                 Pragniemy podziękować  wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierali pracę szkoły w całym roku i życzyć dalszej owocnej współpracy dla dobra naszej małej Ojczyzny – Szkoły i Gminy, jak również Polski.                                                                    

                                                                                                                                                 Marzanna Moćko                               

  Dyrektor Zespołu SP nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku

  Zobacz zdjęcia

 • Warsztaty profilaktyczne w dwójce

  Dzięki współpracy z GKRPA w Zagnańsku pani Anna Kobierska, specjalista terapii uzależnień, trener rozwoju osobistego poprowadziła warsztaty dotyczące przemocy rówieśniczej oraz ryzyka używania substancji psychoaktywnych-dopalaczy.

  Warsztat „Trening pewności siebie czyli rzecz o przemocy rówieśniczej”-26.11.1018 i 29.11.2018r. klasy VI i VII

   

  Uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą rodzajów i form przemocy, ćwiczyli różne strategie obrony przed atakiem oraz, że cała odpowiedzialność za stosowanie przemocy leży po stronie osoby, która jej używa.

   

   

  • uczniowie uświadomili sobie, jak ważna jest komunikacja w grupie, aby jasno wyrażać swoje myśli i uczucia, po to, aby być dobrze zrozumianym,
  • pracowali w grupach, uczestniczyli w ćwiczeniach mających pokazać jak ważna jest grupa, jak wielki jest jej wpływ na jednostkę i jakie są możliwości funkcjonowania w grupie wraz z konsekwencjami, 
  • ćwiczyli umiejętność dostosowania sposobu komuniku do odbiorcy,   umiejętność zachowania w różnych sytuacjach, również takich, które wymagać będą przeciwstawienia się grupie lub/i współdziałania z nią.

   

   

   

  Warsztat „Smak życia czyli debata o…..dopalaczach”-26.11.2018r.i 29.11.2018r. klasy VIII i III G

   

  Tematyka warsztatu  pokazała mechanizm, który sprawia, że młodzi ludzie sięgają
  po używki, ćwiczenia uczyły asertywności w przypadku presji ze strony otoczenia.

  Zajęcia:

  • zwiększyły wiedzę uczestników o zagrożeniach związanych z tzw. dopalaczami
   i innymi substancjami psychoaktywnymi,
  • zwiększyły ostrożność uczestników w sytuacjach umożliwiających zażywanie tzw. dopalaczy (zabawy, dyskoteki, spotkania młodzieżowe),
  • zmniejszyły zainteresowanie ewentualnym używaniem tych substancji,
  • wzmocniły postawy prozdrowotne uczniów.

   

                                                                                                          Pedagog

  Zobacz zdjęcia

 • "Według przepisu Babci i Dziadka"

        Do udziału w projekcie "Piękna nasza Polska cała" zgłosiła  się również klasa Vb. Wybrała  do realizacji zadanie "Według przepisu Babci i Dziadka" - degustacja potraw regionalnych.

  Uczniowie razem ze swoimi Babciami, Dziadziusiami i Rodzicami  przyrządzili różne potrawy regionalne. Przynieśli je do szkoły, przygotowali stół  i zaprosili na degustację swoich dań Dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz uczniów z innych klas. Zadbali  o talerzyki, sztućce, serwetki i inne drobiazgi. Częstując gości opowiadali o swoich  potrawach, o tym jak je przyrządzali  i z jakich składników. Na stole znalazły się zarówno słodkie ciasta - drożdżowe, serniki, szarlotki, pierniczki jak i różnego rodzaju pierogi, kopytka, kluski z makiem, domowy chleb, smalec, ogórki kiszone, maca. 

  Goście częstowali się i zapewniali, że wszystkie potrawy były wyśmienite.

  Załączone zdjęcia pokazują  jak dzieci wspólnie z Babciami, Dziadkami, Rodzicami przygotowywały  potrawy regionalne, pielęgnując w ten sposób tradycje i zacieśniając więzi rodzinne.  

                                                                                                Wychowawca                                                                                                                                                                          Anna Wodecka

  Zobacz zdjęcia

 • Spotkanie z Mikołajem w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku

  6.12.2018r. w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku odbyły się niecodzienne spotkania przedszkolaków, uczniów i pracowników szkoły z Mikołajem. Przybył w towarzystwie Pana Mirosława Gębskiego – Starosty Powiatu Kieleckiego. Wszyscy zostali obdarowani słodyczami, rozdawanymi przez sympatyczne śnieżynki.

  Zobacz zdjęcia

 • Spotkanie z historią…

       Już po raz kolejny przedstawiciele klasy VIII a i VIII b wzięli udział w spotkaniu w Ośrodku Świętokrzyskich Mateczników Patriotyzmu i Kultury im. Julianny i Jana Zarębskich w Zagnańsku. Tym razem okazja była niezwykła-100. rocznica odzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku.

         Na zaproszenie dra Macieja Zarębskiego uczniowie i opiekunowie-Pani dyrektor Marzanna Moćko, Ewelina Stępień i Marzena Pawlik- wysłuchali w siedzibie ośrodka regionalizmu wykładu Pana Jana Adacha na temat okoliczności historycznych utworzenia II Rzeczypospolitej w 1918 oraz opowieści Pana Zarębskiego o ważnych postaciach tego procesu.

        Dzięki uprzejmości dra M. Zarębskiego wszyscy uczniowie naszej szkoły mogą do końca listopada poznawać twórców Niepodległej ,oglądając kilkanaście planszy, które przybliżają sylwetki takich Polaków jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty.

         Zapraszamy także rodziców do oglądania wystawy w holu głównym szkoły.

      Na zakończenie spotkania w dniu 9 XI 2018 roku gospodarz spotkania obdarował wszystkich uczestników prezentami w postaci własnych książek o tematyce podróżniczo-historycznej .Uczniowie i nauczyciele podziękowali za lata współpracy dra Macieja Zarębskiego z naszą szkołą.

                                                                                                    Marzena Pawlik

  Zobacz zdjęcia

 • ŚWIĘTOKRZYSKIE IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW W BADMINTONIE – ZAGNAŃSK 2018

  W dniach 23 i 24.X.2018r. w hali sportowej GOSiR w Zagnańsku odbył się Finał Świętokrzyskich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Turnieju Badmintona Dziewcząt i Chłopców. Turniej współorganizowany przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Polski Związek Badmintona, Świętokrzyski Związek Badmintona, GOSiR w Zagnańsku oraz Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku, rozegrany został w ramach akcji: "Uczcijmy razem 100 – lecie Niepodległej Polski. 100 turniejów na 100-lecie niepodległości", zorganizowanej pod patronatem Fundacji Narodowy Badminton, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PGE – polskiej Grupy Energetycznej.

           Uczestników zawodów, dzieci i młodzież oraz opiekunów ze szkół z całego województwa, życząc jednocześnie zdrowej, sportowej rywalizacji oraz jak najlepszych wyników w turnieju, powitali: Świętokrzyski Kurator Oświaty – Pan Kazimierz Mądzik, Wizytator Merytoryczny Kuratorium Oświaty w Kielcach – Pan Piotr Gajek, Prezes Świętokrzyskiego Związku Badmintona – Pan Zbigniew Wojciechowski, Prezes WSZS  w Kielcach – Pani Alicja Stradomska, Wiceprezes WSZS w Kielcach – Pan Dariusz Kos, Dyrektor ZSP nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku – Pani Marzanna Moćko.

           Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali sędziowie: Zdzisław Włodarczyk, Aleksandra Dąbczyńska, Dominik Ziętkowski oraz Krzysztof Piątek. Dyrektor ZSP nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku – Pani Marzanna Moćko oraz główny sędzia zawodów i działacz sportowy – Pan Zdzisław Włodarczyk, w podziękowaniu za wieloletnią  współpracę z Wojewódzkim Szkolnym Związkiem Sportowym, zostali uhonorowani pamiątkową statuetką z rąk wiceprezesa WSZS – Pana Dariusza Kosa. Rozpoczynając zawody, przybyli goście oraz wszyscy zawodnicy i opiekunowie, minutą ciszy uczcili pamięć niedawno zmarłego Stefana Pawlukiewicza – pasjonata badmintona, wieloletniego trenera, nauczyciela i przyjaciela młodzieży, który wychował i wyszkolił wiele pokoleń zawodników – sportowców badmintonistów, odnoszących znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej, a także międzynarodowej. Zawsze pozostanie w naszej pamięci.   

           W rywalizacji wzięło udział około 100 zawodników w kategoriach wiekowych klas 4 – 6 i 7 – 8 oraz najstarszych klas gimnazjum, reprezentujących szkoły podstawowe z całego województwa, a mianowicie z takich miejscowości jak: Zagnańsk, Kielce, Suchedniów, Ostojów, Łączna, Staszów, Końskie, Ćmińsk, Mniów, Busko – Zdrój, Bieliny, Łagów, Nieświn, Niedżwice, Gowarczów, Połaniec, Ostrowiec Świętokrzyski, Szewna, Jeziorko oraz Miedzierza. Sportowcy rozgrywali finałowy turniej w kat. dziewcząt i chłopców w grach pojedynczych i podwójnych.       

           Po zaciętej rywalizacji najlepsze lokaty w kategorii dziewcząt klas 4 – 6 zdobyły zawodniczki : I miejsce – SP nr 1 w Staszowie, II miejsce – SP nr 3 z Suchedniowa, III miejsce – SP nr 3 w Busko – Zdroju, w kategorii chłopców: I miejsce – SP z Ostojowa, II miejsce – SP nr 1 z Suchedniowa, III miejsce – SP nr 2 w Zagnańsku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIa:  Mikołaj Chrzanowski i Maciej Adwent. W kategorii klas 7 – 8 i gimnazjum wśród dziewcząt podium zdobyły: I miejsce – SP nr 1 w Suchedniowie, II miejsce – SP z Mniowa, III miejsce – SP nr 3 w Suchedniowie. Nasze reprezentantki, uczennice klasy VIIa Maja Bernaśkiewicz i Natalia Strzelec, zdobyły V miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej. W kategorii chłopców I miejsce należy do SP nr 27 w Kielcach, II miejsce zajęła SP nr 1 z Suchedniowa, III miejsce w województwie wywalczyli uczniowie naszej szkoły SP nr 2 w Zagnańsku – Antoni Strzelec, Filip Piwowarczyk oraz Filip Jakubowski.

           Zdobywcy miejsc na podium zostali udekorowani pucharami i medalami, a pozostali zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Opiekunami uczniów – reprezentantów SP nr 2 w Zagnańsku są nauczyciele wychowania fizycznego:Anna Zalewska i Dorota Wikło.

           Po raz kolejny zawody na szczeblu wojewódzkim rozegrane na hali sportowej w Zagnańsku zgromadziły rzesze sympatyków tego sportu, zarówno zawodników, opiekunów, trenerów, sędziów, kibiców, działaczy sportowych i innych entuzjastów badmintona, co stało  się okazją do integracji środowiska sportowego, wymiany doświadczeń, omówienia kolejnych sportowych przedsięwzięć i projektów. Wszyscy biorący udział w zawodach, ci starsi i ci młodsi, zawodnicy i opiekunowie, a także zaproszeni goście bardzo przychylnie wypowiadają się na temat organizacji i przebiegu zawodów sportowych właśnie w hali sportowej w Zagnańsku, gdzie zawodnikom towarzyszy duch sportowej rywalizacji, a opiekunom i działaczom sportowym przyjazna, twórcza atmosfera,  przez co zawsze chętnie do nas wracają.  Zwycięzcom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów, zarówno w sporcie jak i w życiu.

                                                                                                   Do zobaczenia za rok.

                                                                                                                        Dorota Wikło i Anna Zalewska

  Zobacz zdjęcia

 • Pokaz historyczny Rekonstruktro

         Dnia 16 października odbył się pokaz historyczny przygotowany przez grupę artystyczną Rekonstruktro, upamiętniający dążenia niepodległościowe „Ku niepodległej”- opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor  i ojczyznę.

         W trakcie pokazu odbyła się prezentacja ekwipunku, uzbrojenia i metod walki. Uczniowie obejrzeli stroje powstańców, kolekcję replik broni używanej podczas powstań oraz mogli osobiście przekonać się, jakiej siły i zręczności wymagało posługiwanie się bronią używaną przez powstańców. Jeden z chętnych uczniów stoczył zapierający dech w piersiach pojedynek. Rekonstruktorzy opowiedzieli o tym, jaką rolę na polu walki odgrywały kobiety. Po przeprowadzeniu poszukiwań wśród obecnych na sali dziewcząt, odbyła się akcja ratunkowa z pola bitwy. Pokaz zakończyła przeprowadzona wśród uczestników musztra.

         Blisko godzinne spotkanie dostarczyło dzieciom dużo wiedzy i doświadczeń. To była ciekawa i niecodzienna lekcja historii.

                                                                                                D.Szymkiewicz

  Zobacz zdjęcia

 • Obchody 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole

  RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ

        9 listopada br. w sali gimnastycznej naszej szkoły radośnie świętowano 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku. W uroczystej akademii pod hasłem "Idziemy wspólną drogą"  udział wzięli uczniowie klas V b, VIII a i b. Oprawę muzyczną wykonali członkowie szkolnego chóru oraz soliści- Daria Makuch (III a), Amelia Michta (IV a) i Bartłomiej Boruń (IV b).

   W klimat obchodów wprowadzili zgromadzonych pierwszoklasiści, którzy pięknie wykonali poloneza złożonego z trudnych figur.

  Następnie młodzi aktorzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, wiernie oddający burzliwe losy naszej Ojczyzny.

   W uroczystości nie zabrakło pięknych recytacji, pocztu sztandarowego szkoły,  biało - czerwonej flagi państwowej, hymnu oraz znaczących dla Polski postaci- Józefa Piłsudskiego czy Romana Dmowskiego.

  W wykonaniu chóru usłyszeliśmy pieśni : "Przybyli ułani pod okienko", "Legiony", "Wojenko, wojenko". Wielu wzruszeń dostarczył utwór pt. "Co to jest niepodległość ?" w wykonaniu czwartoklasistów.

  Ponadto uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć wystawę portretów zatytułowaną "Ojcowie naszej niepodległości" dzięki uprzejmości dr. Andrzeja Macieja Zarębskiego -regionalisty, pisarza obecnego w czasie uroczystości.

          Dyrektor Marzanna Moćko pogratulowała występu uczniom i ich opiekunom: Marzenie Pawlik, Ewelinie Stępień, Jadwidze Dziedzic, Dorocie Chyb -autorkom i reżyserkom scenariusza, pomysłodawcom oprawy plastycznej i estetycznej sali, Łukaszowi Gronostajowi – za efekty muzyczne, Stefanowi Grudniowi – opiekunowi pocztu sztandarowego.

          W zakończeniu głos zabrał również gość specjalny: dr Zarębski, dziękując za wspaniały i wzruszający występ, a także zaangażowanie młodzieży i nauczycieli w tegoroczne obchody święta. W krótkim podsumowaniu podkreślił, że należy pamiętać nazwiska osób, które przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. Wspomniał także o tym, iż Polacy od najmłodszych lat powinni pielęgnować miłość i szacunek do Ojczyzny.

     Cieszmy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i z podniesioną głową śpiewać hymn narodowy.

                                                                                          E.Stępień, M.Pawlik

  Zobacz zdjęcia

  Zobacz film

  Co_to_jest_niepodleglosc.mp4

  Zobacz film

 • PRZEDSZKOLNE SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

  Dnia 18.10.2018 r do naszego przedszkola przybył leśniczy Pan Szymon Gębski   z Nadleśnictwa Zagnańsk. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika, zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym.

  Gość opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Opowiedział,   że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom, przetrwać zimę. Dużą radość sprawiły przedszkolakom zagadki dźwiękowe przedstawiające odgłosy zwierząt żyjących w lesie.

  Na pożegnanie nasz gość dostał od przedszkolaków jesienny upominek w postaci obrazka wykonanego z liści.

  Serdecznie dziękujemy Panu Szymonowi Gębskiemu oraz Nadleśnictwu Zagnańsk za spotkanie oraz upominki.

                                                                                                                                                                                                 Ewa Rubel

  Zobacz zdjęcia

 • KU NIEPODLEGŁEJ....

        Pod tym hasłem uczniowie naszej szkoły rozpoczęli obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

      Grupa rekonstrukcyjna, która przyjechała do nas, przedstawiła w zwięzły i przystępny sposób obrazy z historii naszej Ojczyzny. Aktorzy wspominając wydarzenia z końca XVIII, XIX i początku XX wieku-powstania narodowe oraz I wojnę światową- demonstrowali widzom broń, jaką się posługiwano, omówili rodzaje formacji wojskowych funkcjonujących na ziemiach polskich w tym czasie. Uczniowie mieli możliwość wcielić się w rolę kosyniera z Powstania Kościuszkowskiego, mogli spróbować walki bronią białą lub załadować muszkiet. Ochotnicy przeżyli musztrę wojskową, a dziewczyny poczuły, co to znaczyło być sanitariuszką w czasie wojny.

  Dziękuję wszystkim wychowawcom, którzy przyczynili się do tego wydarzenia,

                                                                                                 Marzena Pawlik

  Zobacz zdjęcia

 • Ślubowania nadszedł czas

  Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.
  21 października 2018 roku pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku. Uczestnikami tego spektakularnego wydarzenia byli: dyrektor Marzanna Moćko, wicedyrektor Małgorzata Dąbrowska, uczniowie klasy drugiej i trzeciej, i oczywiście rodzice. 
  Dzieci z wielką gracją zatańczyły poloneza oraz wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami.
  Uczniowie otrzymali dyplomy, „naukowe” maskotki oraz serdeczne życzenia.
  Rodzice przygotowali pierwszakom słodki poczęstunek.

                                                                                                                    Agnieszka Bekier i Joanna Dudkowska

  Zobacz zdjęcia

 • Podziekowania Douglas

  Pani Dyrektor, Marzanna Mocko

  Pani Dorota Starz 

  Pani Sylwia Maksymowicz-Jonczyk 

  Pani Karolina Lovejoy 

   
  Szanowna Pani Dyrektor,
  Szanowne Panie,
  Pragnę serdecznie podziękować za gościnę i możliwość odwiedzenia Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 2  i Przedszkola w Zagnańsku.  
  Miło nam było ponownie spotkać się z Paniami i uczniami oraz móc porównać ogromne postępy w nauczaniu języka angielskiego po pięciu latach od naszej ostatniej wizyty.  
  Jeszcze raz chciałbym pogratulować Pani Dyrektor oraz nauczycielom tak doskonale prowadzonej szkoły.  Uczniowie uczestniczyli aktywnie w naszych lekcjach, byli ciekawi świata, radośni, zadawali ciekawe pytania i jesteśmy przekonani, że fundusze przekazane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności zostały dobrze wykorzystane.  Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogłem choć trochę urozmaicić program nauczania i że nasza lekcja podobała się uczniom.
   Mam nadzieję, że będziemy mogli również w przyszłości odwiedzić szkołę w Zagnańsku oraz uczące się w niej dzieci.  
  Bardzo dziękujemy za ciekawą książeczkę „Learning English by Teaching and playing”, broszurki oraz drobiazgi, które otrzymaliśmy w podarku.
  Życze Paniom oraz całej kadrze nauczycielskiej dalszych sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, a uczniom doskonałych ocen na świadectwach.
   Jeszcze raz dziękuję i pozostaję z poważaniem,
  Douglas Ades (i Elzbieta Dec)
 • Douglas Ades gościł w Zespole Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku

  Douglas Ades, współtwórca i fundator Polsko –Amerykanskiej Fundacji Wolności oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej i założyciel Funduszu PAFPIO, polsko-amerykańskiego programu pomostowych pożyczek dla organizacji pozarządowych spotkał się z uczniami w Zagnańsku, aby porozmawiać o Ameryce. W podróżach zawsze towarzyszy mu żona Elżbieta Dec. Kiedy tylko znajduje czas, bierze udział w programie „English Teaching” zapoczątkowanym przez Polsko-Amerykańską Fundacje Wolności. Naszą szkołę odwiedził juz drugi raz, pierwsza wizyta miała miejsce w 2013 roku podczas realizacji pierwszego projektu z programu English Teaching. Obecnie realizowany jest już czwarty projekt, tym razem fundacja przeznaczyła fundusze na rozwój językowy uczniów zdolnych wz klas VIa i VI b, dzieki czemu dzieci uczą się jezyka angielskiego z zakupionych specjalnie na ten cel podręczników o znacznie wyższym poziomie wymagań oraz mają  w tygodniu dwie dodatkowe lekcje tego przedmiotu.

  Nasz gość  urodził się w Kalifornii i jako 17-latek stał się liderem młodzieży w swojej społeczności. Już wtedy, w latach 60, interesował się sprawiedliwością społeczną i tematami równouprawnienia. Studiował filozofię i psychologię na uniwersytecie w Kalifornii. Jako stypendysta rozpoczął naukę w Union Theological Seminary w Nowym Jorku. Pracował w Harlemie pomagając narkomanom wyjść z uzależnienia – Codziennie spotykałem się z uzależnionymi od heroiny, jednocześnie pisząc doktorat – opowiada Ades. Po tym, jak wsparła go prestiżowa Fundacja Rockefellera, Ades poszedł w stronę finansową. Bez względu na to, czy chodziło o niewielkie pożyczki dla studentów, biednych mieszkańców Nowego Jorku czy – znacznie później – przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych, Amerykanin zawsze traktował swoją pracę jako misję. –Tworzyłem różne programy, również w pracy korporacyjnej, pomagając tym, którzy mieli mniej szczęścia – przyznaje.
  Polskę odwiedził po raz pierwszy w 1991 roku. Nie wiedział o niej dosłownie nic. – Była krajem dość smutnym, ale w mieszkańcach dostrzegłem pewną siłę, potencjał, nadzieję i bezkompromisową chęć zmiany. Wiedziałem, że muszę tu działać! – mówi Douglas Ades. Zdobył 5 mln złotych od Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, które pozwoliły na wsparcie finansowe przez Fundusz PAFPIO pierwszych polskich NGO-sów. Do dzisiaj Fundusz udzielił ponad 2 tys. pożyczek małym i dużym organizacjom skupiającym się m.in. na kulturze, edukacji, ochronie zdrowia, pomocy społecznej czy przestrzeganiu praw człowieka. Dzięki niemu PAFPIO wsparło 571 organizacji kwotą 179 mln złotych! Na co dzień mieszka w Nowym Jorku, co nie przeszkadza mu opiniować i zatwierdzać wszystkie wnioski o pożyczki płynące do Funduszu PAFPIO od polskich organizacji pozarządowych.

  Na zakończenie miłej wizyty Douglas Ades spotkał sie z Dyrekcją szkoły Marzanną Moćko, nauczycielami Dorotą Starz i Sylwią Maksymowicz oraz panią Karoliną Lovejoy.

                                                                                                                                                 Dorota Starz

  Zobacz zdjęcia

 • Certyfikat „Przedszkole młodych patriotów”

  W drugim półroczu roku szkolnego 2017/2018 w przedszkolu przeprowadzono konkursowy projekt pt „Przedszkole młodych patriotów” organizowany przez Studium Prawa Europejskiego. Projekt realizowany był dwóch grupach dzieci 5-letnich tj: „Słoneczka” i „Misiaczki” pod kierunkiem Marzeny Gały i Marii Przepióry. W poszczególne działania włączało się całe przedszkole.

  W ramach tego projektu przeprowadzono wiele działań:

  - opracowano „Kodeks postaw patriotycznych,

  - zorganizowano konkursy pieśni patriotycznych i poezji patriotycznej,

  - przeprowadzono pogadanki na temat patriotyzmu lokalnego z przedstawicielami zespołów Jaworzanki i Florianki,

  - odbyło się spotkanie z Wójtem Gminy Zagnańsk w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie „Co oznacza bycie patriotą na co dzień?”,

  - wykonano plakat na temat „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

  Efektem podjętych działań było zdobycie Certyfikatu „Przedszkole młodych patriotów”.

                                                                                    Maria Przepióra

  Certyfikat „Przedszkole młodych patriotów” - Obrazek 1

 • Uczniowie z zagnańskiej ‘dwójki’ gościli we włoskich domach

  „Teens life in our country”  to tytuł autorskiego projektu wymiany uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową nr 15 w Kielcach  a szkołą  Scuola Secondaria di Grado Meucci w Turynie. W dniach 7-12 października 17 uczniów z klas VIa, VIb oraz VIIa uczestniczyło w wycieczce do Włoch, gdzie gościli u rodzin włoskich integrując się i poznając  codzienne życie tamtejszych mieszkańców. Zuzia Bolmińska, Zosia Sidło, Mikołaj Chrzanowski, Maja Bernaskiewicz, Krzysiu Kasica, Julia Mazurkiewicz, Paweł Salwa, Janek Sajdak, Janek Adamczyk, Kacper Jama, Maciuś Adwent, Kuba Adwent, Piotruś Miernik, Wiktor Zagórski, Oliwia Ludwinek, Vanessa Zarzecka, Kuba Kołodziejczyk przełamywali bariery językowe i kulturowe, komunikowali się w jezyku angielskim a zarazem byli przykładem wzorowego zachowania podczas wycieczek szkolnych, niezwykle posłuszni, grzeczni, uczynni stali się dumą naszej szkoły. Bogaty program nie pozwolił uczniom nudzić się i tęsknić za domem. W trakcie  niespełna 5 dniowego pobytu w słonecznej Italii dzieci zwiedziły Wenecję, Turyn i Mediolan. Brały udział w wielu aktywnościach, poznawały codzienne życie rodzin włoskich, ich zwyczaje i tradycje, degustowali smaki włoskie. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w niedzielę o godzinie 14, aby na 6 rano kolejnego dnia dotrzeć do Wenecji. Wspaniałe, unikatowe miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie, zwiedziliśmy  najważniejsze zabytki, płynęliśmy tramwajem wodnym, jedliśmy wenecką pizzę . W poniedziałek późnym wieczorem  dotarliśmy do Turynu, dzieci zostały odebrane przez rodziny włoskie, z którymi wcześniej nawiązały kontakt mailowy. Kolejny dzień był kontynuacją ekscytujacych wydarzeń. Uczestnicy wyprawy wraz z włoskimi kolegami poznawali centrum miasta angażując się w grę miejską. Mieszkając tam zaledwie pięć dni mieliśmy okazję zobaczyć  Katedrę Św. Jana Chrzciciela (z XV wieku), Pałac Królewski, Kościoły Św. Wawrzyńca, San Lorenzo i Pielgrzymkowy Superga, Castello del Valentino, Synagogę Male Antonelliana, służącą dziś jako wspaniały punkt widokowy. Turyn to także całun turyński, drużyna piłkarska Juventus Turyn i siedziba koncernu Fiata, jest pięknym miastem, z ciekawą architekturą i niezwykle istotnym w regionie pod względem gospodarczym oraz kulturalnym. W środę zorganizowano nam wycieczkę do Mediolanu. Piękna pogoda pozwoliła nam się cieszyć  jedną z największych katedr Symbolem Mediolanu – Katedrą Narodzin św. Marii, która mieści się na Piazza Duomo w samym centrum miasta, najbardziej zatłoczonym miejscu w Mediolanie. Tego dnia zwiedzilismy równiez teatr La Scala, Zamek Sforzów, park Sempione i Galerię Wiktora Emmanuela II, jeden z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych obiektów w Mediolanie. Jest to obecnie największe i najbardziej ekskluzywne centrum handlowe w mieście. Ogrom atrakcji, które przygotowali dla nas Włosi był niesamowity: jedna z uczestniczek mieszkała w pałacu, nasz uczeń Paweł Salwa zwiedził słynny stadion Juwentusu, dzieci były szczególnie traktowane przez rodziny włoskie, ale najważniejszym punktem wyprawy było przełamywanie barier kulturowych i językowych. Cieszymy się, że wszystkim dopisywał dobry chumor, a uczestnicy wycieczki do zaprzyjaźnionej szkoły włoskiej bardzo ciepło wypowiedzieli się na jej temat : „ bardzo fajny wyjazd, można było poćwiczyc język angielski, zwiedzic kraj, zawrzeć nowe znajomości, było wręcz super, bardzo miło być goszczonym przez Włochów, dzięki tej wycieczce mogłam zawrzeć nowe znajomości, było naprawdę fajnie, było naprawdę fantastycznie, fenomenalnie i emocjonująco, to była moja najlepsza przygoda w moim życiu, szczerze mówiąc było wspaniale, poznałam wspaniałe osoby, jadłam pyszne jedzenie, bardzo dużo zwiedziliśmy i było świetnie, to była najlepsza przygoda w moim życiu, jestem bardzo zadowolony z projektu, było super, bardzo miła przyjemna atmosfera, bardzo fajny wyjazd, było super jedzenie, było bardzo fajnie, fajny wyjazd, to była jedna z najlepszych wycieczek”. Kolejne spotkanie i kolejne emocje z naszymi włoskimi przyjaciółmi w następnym roku w maju.

  Wyjazd  został sfinansowany przez  rodziców uczestników projektu. Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów biorących udział w wycieczce do Turynu za wsparcie i pomoc i gratulujemy wspaniałych pociech.

  W wyprawie, pokonywaniu barier kulturowych i językowych towarzyszyły uczniom  nauczycielki  Dorota  Starz i Anna Gębska.

  Zobacz zdjęcia

 • Wieczór integracyjny

  W piątek 28 września siedemnastu uczniów z klas VIa,VIb i VII a spotkało się ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach w naszej szkole. Celem spotkania było przygotowanie kulturowe do udziału w  projekcie „ Teens life in our countries” i wymiany  polsko – włoskiej. Spotkanie z udziałem naszych wolontariuszy , Roberto z Hiszpanii i Davide z Włoch spotkało sie z duym entuzjazmem.  Wszyscy doskonale się bawili poznając geografię i kulturę Włoch, przygotowując sałatki, plakaty  oraz biorąc udział w dyskotece.

  Zobacz zdjęcia

 • Warsztatach edukacyjnych w SP2 Zagnańsk

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych przygotowanych przez Agencję Prudential Jan Walaszek (http://www.facebook.com/prudential.JanWalaszek/)

  Podczas zajęć dzieci uczyły się skąd się biorą pieniądze i co można z nimi zrobić.

   Rozmawialiśmy o ZARABIANIU, WYDAWANIU, OSZCZĘDZANIU I POMAGANIU.

  Pan Janek w ciekawy sposób przekazał wiedzę najmłodszym uczestnikom warsztatów

  Odbiór zajęć był niezwykle pozytywny i dzieci bardzo chętnie brały udział w warsztatach. Ogromną radość wywołały nagrody oraz gadżety, które dzieci mogły zabrać ze sobą do domu.

  Dziękujemy za mile spędzony czas i dużą porcję wiedzy i niespodzianek.

  Zobacz zdjęcia

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku
  26-050 Zagnańsk ul. Turystyczna 59
 • (41) 31-13-275

Galeria zdjęć