”The Little Prince’s Journey through Europe” - A theatrical guide for Primary Education

The theatrical play The Little Prince in Wonderland

Z przyjemnością informujemy, iż mimo trwającej pandemii i trudności związanych z organizowaniem mobilności zagranicznych nasi uczniowie – beneficjenci projektu „Podróże Małego Księcia przez Europę...” z programu Erasmus plus, przygotowali i wystawili kukiełkowe przedstawienie teatralne pod tytułem Mały Książę w krainie czarów.

Pierwotnie nasza szkoła odpowiadała za przygotowanie pełnej scenografii do spektaklu przygotowywanego przez wszystkich uczestników projektu, jednak z powodu trudnej sytuacji epidemicznej plany musiały zostać zmienione za zgodą Narodowej Agencji programu Erasmus plus. Nauczycielka języka polskiego i angielskiego - Beata Wojtiuk-Ślęk napisała wraz z uczniami klasy VI b nowy scenariusz sztuki, który skupia się na ukazaniu popularnych polskich zwyczajów i tradycji pokazywanych podczas podróży Małego Księcia w czasie i przestrzeni. Scenariusz przedstawienia uwzględnia główne atrakcje naszego regionu, czyli dąb „Bartek” oraz wiedźmy będące symbolem województwa świętokrzyskiego. Organizują one magiczną podróż w czasie, dzięki której główny bohater (przemieszczający się na miotle – legendarnym miejscowym środku transportu) poznaje popularne polskie zwyczaje obchodzone podczas czterech pór roku. Pandemia sprawiła, że zdecydowano się na spektakl kukiełkowy, by ułatwić uczniom i nauczycielom przygotowanie przedstawienia. Wszystkie próby odbywały sie online (raz w tygodniu), tylko próba generalna miała miejsce w szkole. Kukiełki i elementy scenografii zostały przygotowane przez uczniów i nauczyciela plastyki - Annę Gębską. Pracowano także nad muzyką, piosenkami i efektami akustycznymi. Po powrocie uczniów do szkoły, nagrano poszczególne sceny spektaklu, które następnie zostały zmontowane w krótki film przez nauczyciela języka niemieckiego – Paulinę Bolmińską – Baran.

W przedsięwzięcie zaangażowani byli aktorzy: Bartłomiej Boruń, Daria Bracha, Zuzanna Domagała, Amelia Grzela, Anna Kita, Kamila Marcisz oraz Jakub Milcarz. W nagrywaniu filmu uczestniczyły dodatkowo uczennice klasy VI b: Maria Misztal, Oliwia Nawara, Hanna Pisiakowska, Roksana Winiarczyk.

Opiekunowie uczniów podczas realizacji projektu: Paulina Bolińska-Baran, Anna Gębska, Beata Wojtiuk-Ślęk.