Nawigacja

  • MAMY LAUREATA
    26.04.2018

    17 kwietnia na terenie Targów Kielce odbyły się uroczystości wręczenia dyplomów i medali laureatom konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów województwa świętokrzyskiego w roku szkolnym 2017/2018. Wśród tego zaszczytnego grona znalazł się uczeń szóstej klasy Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Zagnańsku – Piotr Miernik, który został laureatem Konkursu Matematycznego opiekun Anna Gębska. Na szczególne uznanie zasługuje fakt, że Piotr zdobył największą liczbę punktów wśród uczniów i uplasował się na szczycie matematycznego peletonu. Świętokrzyski Kurator Oświaty pogratulował laureatom i nauczycielom wytrwałości w dążeniu do celu oraz sukcesów w konkursach. Pamiątkowe medale i dyplomy laureatom wręczali: Wicewojewoda Świętokrzyski, Świętokrzyski Kurator Oświaty, dyrekcja Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Laureaci oprócz medali i dyplomów otrzymali pamiątkowe piernikowe serca z datą symbolizującą 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Laureat 2017/2018.

  • Jestem sobie Polak mały

    ,,Jestem sobie Polak mały" pod takim hasłem odbył się 24 kwietnia w Przedszkolu im. S. Staszica w Zagnańsku konkurs poezji patriotycznej. Jest to kontynuacja działań z okazji 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, mających na celu kształtowanie zachowań patriotycznych wśród najmłodszego pokolenia. W ubiegłym tygodniu przedszkolaki miały możliwość spotkania z włodarzami gminy i wysłuchania o dziejach naszej małej Ojczyzny-Zagnańska. Rozszerzając temat - Ojczyzna - Historia - Niepodległość przedszkolaki przygotowały pod okiem wychowawczyń wiersze znanych i cenionych polskich autorów poezji dziecięcej m.in. Bełzy, Tuwima, Białobrzeskiej, Kubiaka, Janczarskiego, Chotomskiej. Dzieci recytowały wiersze z dumą i przejęciem. Po naradach jury, w których  zasiadało zacne grono nauczycieli pani Mira Litwińska, pani Halina Dolezińska na czele z panią dyrektor Marzanną Moćko, wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni dyplomami i słodyczami, a zwycięzcy otrzymali także książki w pięknej oprawie. Dopełnieniem konkursu był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu wszystkich przedszkolaków do akompaniamentu nauczyciela muzyki pana Łukasza Gronostaja.

    Organizatorzy Maria Przepióra, Bożena Nawrot, Marzena Gała, Halina Starz dziękują wszystkim  za zaangażowanie w tak piękną uroczystość.

                                                                                                                                                               Bożena Nawrot, Maria Przepióra

    Zobacz zdjęcia

  • Dialog Pokoleń Gmina Zagnańsk

    Dialog Pokoleń Gmina Zagnańsk to książka , która powstała dzięki inicjatywie Towarzystwa Kultury Języka poświęconego ocalaniu od zapomnienia gwary i kultury mieszkańców wsi.

    Uczniowie Zespołu Szkoły Podstawowej nr2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku:

    Matylda Szostek, Amelia Dąbrowska, Joanna Telejko, Zuzanna Kozieł, Patryk Cedro, Wojciech Dudkowski, Joanna Tokarczyk, Wiktoria Zawrzykraj, Grzegorz Kwiatkowski, Joanna Gacek, Maciej Konopka, Klaudia Działak, Katarzyna Długosz, Julia Wójtowicz,  Jan Moskal, Filip Kociełkiewicz, Bartłomiej Jasek

    uczestniczyli w programie Dialog Pokoleń, przeprowadzając wywiady z członkami swoich rodzin, dziadkami i sąsiadami. W wyniku prowadzonych działań powstała praca zbiorowa pod tytułem "Dialog Pokoleń Gmina Zagnańsk 2013- 2017". Składa się ona z trzech części.  W pierwszej znajdują się opracowania związane z analizą naukową ( językową, literacką, kulturoznawczą, historyczną, socjologiczną i oświatową). Druga część zawiera dokumentację materiałów źródłowych (zapisy rozmów uczniów z dziadkami i mieszkańcami wsi) a trzecia- galerię fotograficzną.

    Z recenzji dr hab. Elżbiety Wierzbickiej-Piotrowskiej

    Recenzowana książka pod każdym względem zasługuje na opublikowanie. Jest unikalnym zbiorem informacji o gminie Zagnańsk, jej historii i mieszkańcach. Ma przemyślaną kompozycję, jest bogato ilustrowana, a dodatkowo ma wartość naukową ze względu na dokumentacyjny charakter zebranych w niej wypowiedzi najstarszych mieszkańców regionu. Redaktorkami tomu są Ewelina Stępień i Bożena Wałek, nauczycielki Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku, które w ramach projektu „Dialog Pokoleń” kierowały pracami uczniów, aby wspólnie ocalać od zapomnienia język charakterystyczny dla tych okolic, dawne zwyczaje oraz indywidualne losy mieszkańców gminy. 

     Działaniom tym patronowała dr Krystyna Długosz-Kurczabowa, rodowita mieszkanka Zagnańska, która wiele swoich prac naukowych poświęciła tej odmianie polszczyzny, którą pamiętała z dzieciństwa. Niestety, nie doczekała wydania książki, która miała być uzupełnieniem jej prac o języku rodzinnych stron. Tom otwiera informacja o jej działalności naukowej oraz artykuł jej autorstwa, zawierający szczegółową charakterystykę języka mieszkańców gminy Zagnańsk. Czytelnik może tu znaleźć zarówno opis typowej dla Zagnańska wymowy, jak również słownictwa, które już dziś zostało w większości zapomniane, a dawniej używali go Zagnańszczanie na co dzień.

     Znaczna część książki ma charakter informacyjny. W sposób esencjonalny została w niej przedstawiona historia gminy ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa na tym terenie, dzieje parafii pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku oraz zagnańskiej wąskotorówki. 

     Najważniejszą część książki stanowią jednak rozmowy uczniów z Babciami i Dziadkami. Wzruszające opowieści przedstawicieli najstarszego pokolenia Zagnańszczan, pełne osobistych wspomnień są bezcennym materiałem źródłowym do badań przeszłości gminy, jej języka oraz kultury. Jednocześnie są one nawiązaniem do tytułowego „dialogu”, który toczy się między pokoleniami. Każdy wywiad jest poprzedzony zdjęciem rozmówców, co jest dodatkową jego wartością dokumentacyjną. Przede wszystkim jednak rozmowy te mają dużą wartość naukową. Przedstawiciele najstarszego pokolenia mieszkańców gminy używają bowiem języka z przeszłości – tego, który opisuje w pierwszej części książki   dr Krystyna Długosz-Kurczabowa.

     Książkę zamyka seria zdjęć kapliczek przydrożnych – niemych świadków historii gminy Zagnańsk. Każda z nich wiąże się z jakimś wydarzeniem, z osobistymi przeżyciami mieszkańców, z intencjami, które towarzyszyły ich umieszczeniu właśnie tam, a nie gdzie indziej. Cennym dodatkiem są także zdjęcia pomników, upamiętniających poległych Zagnańszczan w walkach z zaborcą i okupantem.  W ten sposób historie osobiste spisane  w książce splatają się z historią gminy, regionu i całej Polski.

     Dzięki tak precyzyjnie zredagowanej całości, książka stanowi niewątpliwy sukces tych, którzy przyczynili się do jej powstania. 

         Osoby , dzięki którym została wydana książka:

    Szczepan Skorupski- Wójt Gminy Zagnańsk

    Witold Wałek

    Marzanna Moćko-Dyrektor Zespołu SP nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku

    Małgorzata Dąbrowska -Wicedyrektor Zespołu SP nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku

    Michał Dąbrowski- Prywatny Przedsiębiorca

    Henryk Milcarz- Prezes spółki z o.o. Wodociągi Kieleckie

    Józef Florek-Prezes Banku Spółdzielczego w Samsonowie

    ks. Andrzej Drapała-proboszcz parafii pw. św.Rozalii i św.Marcina w Zagnańsku

            Zespół redakcyjny serdecznie dziękuje wymienionym osobom za finansowe wsparcie procesu wydawniczego niniejszej publikacji. Bez ich bezinteresownej pomocy, zaangażowania i zrozumienia potrzeby stworzenia czegoś niepowtarzalnego dla następnych pokoleń, nie powstałaby skarbnica wiedzy nt. gwary świętokrzyskiej, historii ważnych obiektów Zagnańska oraz tradycji i obyczajów naszej Małej Ojczyzny

                                                                                                                  Ewelina Stępień

  • „Kto Ty jesteś? Polak mały…” czyli z włodarzami gminy o patriotyzmie

    W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie:  Patriotyzm na co dzień, czyli co dla mnie oznacza bycie patriotą?  przedszkolaki udały się do wójta gminy Zagnańsk Szczepana Skorupskiego, który wraz z sekretarz Mirosławą Badzińską, chętnie opowiadali dzieciom o Polsce i tożsamości narodowej. Celem spotkania było kształtowanie postaw patriotycznych w kontekście 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas zajęć młodzi patrioci przypomnieli sobie dumnie prezentowane przez gospodarzy symbole narodowe Polski – flagę i godło, ale także poznali symbole naszej małej ojczyzny – gminy Zagnańsk, województwa świętokrzyskiego, powiatu kieleckiego. Opowieści pana wójta o historii naszego kraju, o pięknych krajobrazach i niezwykłych zabytkach, uświadomiły przedszkolakom, jak ważne miejsce w codziennym życiu każdego człowieka zajmuje Ojczyzna. Pan wójt razem z panią sekretarz przekonywali, że „Dąb Bartek”, Ruiny Pieca Huty w Samsonowie, przedszkole, szkoła, dom… to przecież nasza Polska właśnie, zatem należy dbać o nią, szanować i kochać codziennie, nie tylko podczas świąt narodowych! Przedszkolaki wzięły sobie do serca słowa gospodarzy i wyrecytowały dumnie wiersz patriotyczny napisany przez wychowawczynię Marię Przepiórę, obiecując, że Polskę będą zawsze kochać i cenić ponad wszystko… Na zakończenie spotkania w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku i orzeźwiającym napoju dzieci wraz z nauczycielami podziękowały za interesujące spotkanie i wręczyły własnoręcznie przygotowane laurki.

                                                                                                                                                     Maria Przepióra i Marzena Gała

    Zobacz zdjęcia

  • Egzamin gimnazjalny 2018

  • Niecodzienne spotkania z kulturą indyjską

    W kwietniu br. w murach naszej szkoły gościliśmy Kranthi Reddy, wolontariuszkę z Hyderabad sześciomilionowego miasta w Indiach, która przyjechała na zaproszenie Fundacji Alter Edu do świertlicy środowiskowej w Umrze. Dzięki współpracy szkoły z fundacją mieliśmy możliwość obcowania z kulturą hinduską, poznania historii Indii ale przede wszystkim kontaktu z 'żywym' językiem angielskim, który w Indiach jest językiem oficjalnym. Kranthi nawiązała bardzo dobry kontakt z dziećmi i młodzieżą. Uczniowie bez problemu radzili sobie na lekcjach języka angielskiego prowadzonych przez wolontariuszkę, zadawali pytania dotyczące kultury Indii, różnic i podobieństw w porównaniu z Polską.  Kranthi poprowadziła również lekcję geografii  o Indiach w klasie IIa, a jej tłumaczem na język polski był Patryk Kurek. Dwunastodniowy pobyt Hinduski w szkole zostawił wiele miłych wspomnień  wśród uczniów i nauczycieli, którzy spędzali z nią także czas popołudniami.

    Serdecznie dziękuję Dyrekcji szkoły, Paniom Marzannie Moćko i Małgorzacie Dąbrowskiej za możliwość goszczenia Kranthi Reddy w murach naszej szkoły.

                                                                                                                                      Dorota Starz

    Zobacz zdjęcia

  • SPRING FESTIVAL

    W piątek , 6 kwietnia świętowaliśmy festiwal wiosny. Jest to jedno z kolejnych zadań zw ramach dwuletniego projektu "Keep Calm I am a Refugee" programu Erasmus plus na realizacje którego szkoła pozyskała z Unii Europejskiej kwotę 14 250,00 EUR, tj, 61,275 zł.

    Zobacz zdjęcia

  • Udział uczniów w interaktywnych warsztatach telewizyjnych

    5 kwietnia uczniowie z klas 0, I-III  uczestniczyli 

    w interaktywnych warsztatach telewizyjnych

    pt. „Szewczyk Dratewka ,

    w wykonaniu aktorów Teatr Show.

     

    Podczas wspólnej zabawy uczniowie poznali kilka tajników realizacji obrazu. Zobaczyli jak na planie zdjęciowym pracuje ekipa filmowa, czyli operator kamery, realizator obrazu, dźwiękowiec i zawodowi aktorzy, którzy wystąpili w roli gospodarzy widowiska.

     

    Studio filmowe to takie miejsce, w którym można zrealizować przeróżne opowieści. Na uwagę zasługuje fakt, iż opowieść ta została zrealizowana z udziałem naszych uczniów.

     

    Dagmara Szymkiewicz

    Zobacz zdjęcia

  • Job shadowing, czyli dzielenie się doświadczeniem o zasięgu europejskim w zagnańskiej 'Dwójce'

    Job shadowing, to krótki pobyt organizacji partnerskiej w innym kraju w celu wymiany dobrych praktyk, zdobycia umiejętności i wiedzy lub stworzenia trwałych partnerstw poprzez aktywną obserwację. Z taki właśnie wyzwaniem w dniach 19-23 marca b.r. zmierzył się Zespół Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola  w Zagnańsku, którego nauczyciele różnych przedmiotów gościli na swoich lekcjach dwie panie ze szkoły Escola Ramon Llull (Aula Nova S.L.) w Barcelonie. Hiszpanki przyjechały w ramach programu Erasmus plus Acja KA1. Zakwaterowane były w Abies Villa w Zagnańsku. Celem spotkań było przede wszystkim dzielenie się wiedzą zdobytą podczas szkolenia w ubiegłym roku na Malcie w ramach programu Erasmus plus projektu „Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej”. Wówczas  dziewięciu nauczycieli zgłębiało tajniki wiedzy z zakresu wykorzystania technologii informacyjnych aby w kolejnym roku szkolnym wdrażać je na swoich zajęciach, dzielić się nimi z innymi pedagogami. Podczas obserwacji nauczyciele na wszystkich poziomach nauczania prezentowali różne techniki pracy z uczniem między innymi ocenianie kształtujące,  praca z wykorzystaniem projektu, aplikacji Kahoot, prezentacji PREZI jak również innych programów i telefonów do celów edukacyjnych. Panie przyglądały się  zajęciom pozalekcyjnym (gra w szachy,  nauki ścisłe), obserwowały pracę z dziećmi i młodzieżą w gimnazjum, szkole podstawowej,  przedszkolu i zerówce. Uczestniczyły w jury, którego zadaniem był wybór 2 uczniów na mobilność do Hiszpanii w ramach programu Erasmus plus ."Developing inter and trans curricular skills for 21st century" . Obejrzały występy artystyczne w przedszkolu  w ramach gminnego konkursu ,,Na ludową nutę" .We wtorek  w godzinach popołudniowych Hiszpanki zaprezentowały swoją szkołę, która jest po części państwowa i prywatna. Popołudnia spędzały pod opieką nauczycieli Beaty Wojtiuk Ślęk oraz Marzeny Pawlik i Aleksandry Zagóskiej, nauczycielki pokazały miłym gościom urokliwe miejsca naszej gminy i Kielc. W czwartek, dzięki uprzejmości Państwa Małgorzaty i Michała Dąbrowskich spotkaliśmy się wspólnie w ich prywatnym domu aby testować wspaniale przygotowane tradycyjne przysmaki polskie, podsumować wizytę, a także podzielić się wiedzą i doświadczeniem. Na zakończenie Hiszpanki otrzymały tradycyjnie certyfikaty potwierdzające udział w job shadowing oraz upominki przygotowane przez Wójta gminy Pana Szczepana Skorupskiego oraz Dyrekcję szkoły Panie Marzannę Moćko i Małgorzatę Dąbrowską. Pilar Rafales i Odette Bernabel były pod wrażeniem działań jakie podejmuje szkoła, pracy dyrekcji i nauczycieli. Obie Panie z wielkim zainteresowaniem przeglądały strony kronik szkolnych. Podsumowując tygodniowy pobyt w naszej placówce podkreśliły bardzo wysoki poziom  prezentowanych  lekcji, profesjonalizm nauczycieli, grzeczne zachowanie uczniów na lekcjach , serdeczność, otwartość i stałą pomoc. Jak same stwierdziły wybór naszej szkoły nie był przypadkowy. Można przeczytać o naszych działaniach na portalu etwinning, Komisji Europejskiej, programu Comenius i Erasmus plus i z pewnością się zainspirować. ZSPnr2 i P w Zagnańsku otrzymał Certyfikat szkoły, która nie tylko potrafi wdrażać nowe europejskie zadania ale także dzielić się nimi na skalę europejską.

    Nauczyciele, którzy gościli na zajęciach panie z Barcelony w ramach 'job shadowing" : Marzena Pawlik, Anna Gębska, Aleksandra Zagórska, Henryka Górzyńska, Dorota Starz, Beata Wojtiuk-Ślęk, Jolanta Małecka, Dorota Wikło Marta Karbowniczek-Szwed, Paulina Bolmińska -Baran, Adam Góral, Patrycja Zemsta, Agnieszka Bekier, Maryla Przepióra, Bożena Nawrot, Marzena Knez, Marzena Gała. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego aby goście czuli się w naszej szkole wyjątkowo.

    Szczególne podziękowania  dla Pana Wójta Szczepana Skorupskiego za przekazanie pamiątek, Pani Dyrektor Marzanny Moćko  oraz Państwa Michała i Małgorzaty Dąbrowskich za niezwykłą gościnność.

                                                                                        Dorota Starz

    Zobacz zdjęcia

  • Konkurs „Przez uzależnienia tracisz swoją wolność”

               Ponad 300 prac napłynęło na konkurs zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 38 Specjalną dla Dzieci Przewlekle Chorych, której nauczyciele pracują z dziećmi hospitalizowanymi w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

    W konkursie uczestniczyli uczniowie będący pacjentami oddziałów pediatrycznych oraz uczniowie kieleckich szkół. W tym roku zaproszono również uczniów klas pierwszych naszej szkoły. W konkursie, pod hasłem: „Przez uzależnienia tracisz swoją wolność”, 16 marca nagrodzono 50 prac, w trzech kategoriach wiekowych. Wręczono też nagrody specjalne m. in.: dyrektora szpitala i szkoły.

    Wyróżnienia wręczali m.in. dr Krzysztof Bidas – zastępca dyrektora do spraw medycznych w WszZ oraz Włodzimierz Wielgus – zastępca dyrektora do spraw administracyjno-organizacyjnych.

    Nagrodzeni uczniowie naszej szkoły:

    III miejsce – Patrycja Kondrak klasa 1b

    Nagroda Dyrektora Szpitala – Jan Kopeć klasa 1a.

     

               Przypomnijmy również, iż od wielu lat współpracujemy ze Szkołą Podstawową nr 38 w Kielcach. W grudniu 2017 r. już po raz kolejny, tym razem uczniowie klas pierwszych przekazali na ręce Pani Małgorzaty Wiatr pomoce plastyczne i dydaktyczne dla dzieci przebywających w szpitalu.

    Dziękujemy Rodzicom i Uczniom za zaangażowanie w przeprowadzoną zbiórkę.

     

                                                                                 Dagmara Szymkiewicz, Agata Kopeć

    Zobacz zdjęcia

  • XXVI Tydzień Kultury Języka

    XXVI Tydzień Kultury Języka

    XXVI Tydzień Kultury Języka

                                                                                   Człowiek ze swoją mową zrośnięty jest ciaśniej
                                                                                    Niż drzewo z ziemią.

                                                                                                                                                                                                     Mieczysław Jastrun

    Podczas organizowanego w naszym województwie w dniach 5-10 marca 2018r. XXVI Tygodnia Kultury Języka uczniowie Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola uczestniczyli w spotkaniach  z kulturą naszego języka ojczystego. W tym roku motywem przewodnim Tygodnia było hasło:Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie.

    Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze „wysokiej” iw działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka bez względu na wiek.  Motywem przewodnim była sztuka mówienia, czyli umiejętność wyrażania siebie poprzez mowę w sytuacjach codziennych, szkolnych, publicznych i zawodowych;  celem - zwrócenie uwagi na piękno i poprawność języka ojczystego.Te cele edukacyjne uwzględniono w opracowanym programie. Najmłodsi, czyli przedszkolaki i uczniowie klas I-III mieli możliwość poznania legend i podań z naszego regionu, czytanych im przez starszych kolegów szkoły podstawowej. Uczestniczący w konkursach, zabawach językowych uczniowiewspierani przez nauczycieli i Dyrekcję Szkoły mogli przekonać się jak ważną rolę pełni w komunikacji międzyludzkiej umiejętność sprawnego, jasnego wyrażania swoich myśli a także zrozumieć czym jest  sztuka pięknego mówienia, czyli oratorstwo.

    Program przebiegu tegorocznej edycji został opracowany  przez nauczycieli naszej szkoły przy bardzo aktywnej współpracy wielu uczniów. Oto kilka z najciekawszych propozycji:

    Maraton czytelniczy,, Cała Polska czyta dzieciom ”  czytanie wybranych fragmentów literatury pięknej- „Poeci – dzieciom” ( dla przedszkolaków)

    „Kto czyta ten wie, co w legendach kryje się” - w świecie polskich legend (dla uczniów klas I-III )

    Dyktanda -  z ortografią na wesoło- klasy I-III.

    Poznasz po mowie, co kto ma w głowie- konkursy i zabawy z językiem. Kiermasz rozmaitości- krzyżówki, potyczki językowe, recytacje L.J.Kern, J.Tuwim np. Ptasie radio, skrętacze językowe (np.  Gęsiego gąsięta za gąską podreptały dróżką grząską)

    ,,LO-teria”- spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

    Bookcrossing- akcja : „Podaruj bibliotece książki”

     

    Zapraszamy do galerii zdjęć !!!                               

    Organizatorzy : Iwona Ratajek-Kolasa i Anna Zalewska

  • GDY W KALENDARZU MARZEC, CZAS NA……..KULIG!

    4 marca 2018 roku, wsłoneczne, niedzielne,choć mroźne południe uczniowie klasy VII a naszej szkoły dzięki wspaniałej inicjatywie rodziców bawili się na kuligu.

    Wszyscy chętni z rodzicami lub opiekunami stawili się na miejscu zbiórki zaopatrzeni w ciepłe ubrania, sanki i termosy z ciepłą, rozgrzewającą herbatką. Po pierwszej rundzie cudownej jazdy, ogrzewali się przy rozpalonym ognisku. Posiliwszy się upieczoną, gorącą kiełbaską i deserem czekoladowym ruszyli w dalszą drogę sanną ku Występie. I tak w sumie minęły cztery rundy kuligu, przeplatane doskonałą zabawą, turlaniem się w śniegu, czy walką na śnieżki!

       Wychowawca klasy szczególnie dziękuje państwu Małgosi i Szymonowi Foksom, którzy przygotowali sprzęt „kuligowy”-mechaniczne konie pociągowe, sanie oraz wszystkim przybyłym, bawiącym się z dziećmi-paniom: Sabinie, Renacie, Kamili,Milenie i panom Maćkowi i Markowi.

       O udanej imprezie świadczy fakt, że zapisy na przyszły rok już ruszyły…, teraz zima może już odejść!!! Czas na wiosnę!

                                                                                                            Marzena Pawlik-czynny uczestnik zabawy

    Zobacz zdjęcia

  • Warsztatach dotyczących bezpieczeństwa w Internecie

    Szanowni Państwo, 

    Dziękujemy za udział w warsztatach dotyczących bezpieczeństwa w Internecie społeczności szkolnej realizowanych w ramach projektu „Cybernauci – kompleksowy projekt kształtowania bezpiecznych zachowań w sieci”, które odbywały się w Państwa Szkole.

    Zależy nam na poznaniu Państwa opinii na temat warsztatów. Mając na uwadze chęć stałego podnoszenia jakości prowadzonych przez nas warsztatów i dostosowania ich do potrzeb polskich szkół zwracamy się do Państwa i do uczestników warsztatów (nauczyciel, rodzic, uczeń) z uprzejmą prośbą o wypełnienie krótkiej ankiety – zajmie to tylko 3-5 minut i odesłanie ich do nas drogą elektroniczną lub tradycyjną (mailem malgorzata.trybuszewska@civitas.edu.pl lub faxem 22-656 71 75). Do wypełnienia ankiet zapraszamy wszystkie zainteresowane i chętne osoby. Jednocześnie proszę zwrócić uwagę, że przesłane formularze dla uczniów są skierowane do dwóch grup wiekowych, dzieci z klas 1 - 3 oraz 4 – 8.

    Bardzo zależy nam też na rozmowie telefonicznej (rozmowa trwa około 15 minut) z nauczycielem/ rodzicem/uczniem uczestniczącym w warsztatach (o ile są to inne osoby, niż odpowiadające w ankiecie). Będziemy wdzięczni za pomoc w wytypowaniu osób do rozmów oraz wskazanie dogodnego terminu.

    Państwa pomoc bardzo pomoże nam w realizacji projektu i ulepszeniu go.

    Odpowiedzi posłużą celom statystycznym jako zbiorcze wyniki w ewaluacji projektu. Jeśli brali już Państwo udział w ewaluacji – proszę o zignorowanie mojej prośby.

    Ze względu na harmonogram projektu prosimy o odpowiedź do 28 lutego 2018 roku.

     

    Z poważaniem  

    Małgorzata Trybuszewska

    Biuro Koordynacji Projektów CC

    Collegium Civitas

    pl.Defilad 1

    00-901 Warszawa                                                   

    tel.: (+48 22) 656 71 34 

    e-mail: malgorzata.trybuszewska@civitas.edu.pl

     

    Druki ankiet:

    kwestionariusz_nauczyciele.docx

    kwestionariusz_rodzice.docx

    kwestionariusz_uczniowie_podstawowa_I-III.docx

    kwestionariusz_uczniowie_podstawowa_IV-VII_gimnazjum.docx

     

  • Chłopcy z "Dwójki" na sycylijskim podium!!!

    Uczniowie gimnazjum - Jakub Matla z III A i Jakub Mróz z II B zajęli III miejsce w międzynarodowym konkursie "Trans curricular Olympiad" zorganizowanym w ramach projektu Erasmus+ KA2 pt. "Developing inter and trans curricular skills for 21st century". Konkurs przeprowadzono 6 marca w mieście Pedara na Sycylii. Brali w nim udział uczniowie z Grecji, Turcji, Rumunii, Włoch i Polski (dwa gimnazja: z Lublina i Zagnańska).

    Uczestnicy rozwiązywali zadania z matematyki, chemii, fizyki, biologii i geografii oraz test z języka angielskiego. Wszystkie zadania były w języku angielskim i dotyczyły motywu przewodniego, czyli wody. Teraz czas na odpoczynek po trudach przygotowań do konkursu oraz po stresującym egzaminie, dlatego w kolejnych dniach będą zwiedzać perły Sycylii - Palermo, Taorminę, Katanię i oczywiście Etnę.

    Pozdrawiamy wszystkich serdecznie z wyspy Vita Corleone.

    Inne zdjęcia

     

  • Śladami starożytnych Greków z Erasmusem

    W ferie, gdy większość nauczycieli i uczniów odpoczywała, delegacja z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku przebywała z wizyta roboczą w Jannitsa (Grecja). Szkołę z Zagnańska reprezentowali: nauczycielki Dorota Starz, Marzena Pawlik i Dorota Wikło oraz  Piotr Miernik, uczeń klasy VI a i zarazem zwycięzca konkursu "Greeting cards" w ramach programu Erasmus oraz Kamil Łuszczek, uczeń klasy VII a, zwycięzca konkursu na logo projektu. Spotkanie szkół partnerskich  z Portugalii, Turcji, Rumunii, Polski, Grecji i Holandii możliwe było dzięki przyznanej w 2016 roku dotacji z Unii Europejskiej (dla szkoły w Zagnańsku 14250 euro, tj.61275 zł). Tematyka projektu "Keep Calm I am a Refugee" dotyczy problemu uchodźców w Europie. Będąc w Grecji, mieliśmy okazję naocznie przekonać się, w jaki sposób funkcjonują młodzi cudzoziemcy w tamtejszych szkołach. Uczniowie ci uczą się najważniejszych przedmiotów w godzinach popołudniowych, mieszkają w obozach przejściowych, mają swoich opiekunów. Imigranci przygotowali  przedstawienie obrazujące ich trudną drogę do Europy, często bez rodziców, rodzeństwa i bliskich. Punktem kulminacyjnym spotkania roboczego był film "4.1 Miles" zgłoszony do nagrody Oskara, który ze względu na drastyczne sceny wywołał duże poruszenie wśród gości (zachęcamy do obejrzenia go na youtube). Iran, Syria, Afganistan- to kraje , z których głównie przybywają uchodźcy do Grecji, szukając azylu, aby dalej wyruszyć w drogę do Niemiec, Francji, Holandii lub innych krajów. Jak mówią  Grecy, jest to dla nich duży problem, bo sami borykają sie z kryzysem, bezrobociem, jednak otwarci są na inne nacje i w miarę swoich możliwości pomagają. Mieliśmy także okazję porozmawiać z nastolatkami z krajów arabskich, którzy starali sie być dla nas bardzo mili, a zapytani o Polskę skojarzyli naszą ojczyznę z Robertem Lewandowskim.

       Mimo licznych spotkań roboczych z krajami partnerskimi, gospodarze zapewnili nam także liczne atrakcje turystyczne- poznaliśmy piękne  miejsca związane z Aleksandrem Wielkim-dawną stolicę Macedonii- Pellę, Edessę, Saloniki.  Mogliśmy także podziwiać miejsca, które były kolebką nie tylko cywilizacji greckiej, ale też europejskiej. Akropol, Teatr Dionizosa, liczne świątynie,  Agora, muzea i pomniki i cudowne ciepłe słoneczko na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Wracając do Polski, jesteśmy bardziej świadomi problemu oraz cierpienia, jakie przeżywają ludzie uciekający ze swojej ojczyzny przed wojną.

     Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Szczepanowi Skorupskiemu za wspieranie naszych inicjatyw i przekazanie pamiątek regionalnych dla szkół partnerskich oraz Pani Dyrektor Marzannie Moćko za stałą pomoc, promocję projektu oraz wsparcie.

                                                                    Dorota Starz,  Marzena Pawlik ,Dorota Wikło

    Koordynator projektu "Keep Calm I am a Refugee" gorąco dziękuje kol. Marzenie Pawlik i Dorocie Wikło za pomoc w przygotowaniu wizyty w Grecji oraz podczas całego pobytu.

    Ten projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

    Zobacz zdjęcia

  • Wzięliśmy udział w Akcji .. Opatrunek na ratunek”.

    Na stronie Radia Watykańskiego (pl.radiovaticana.va) czytamy:

    Ogromnym sukcesem zakończyła się kolejna edycja akcji „Opatrunek na ratunek”. Siedziba Fundacji „Redemptoris Missio” w Poznaniu zapełnia się bowiem kartonami wypełnionymi plastrami, bandażami czy gazami. Wszystkie one trafią do misjonarzy. 

    Justyna Janiec-Palczewska, prezes „Redemptoris Missio”, przyznaje, że Polacy podzielili się wielkim sercem. 

    „To jest niezwykłe za każdym razem, że w tę akcję włącza się tylu ludzi i to są głównie dzieci, bo ta akcja głównie przeprowadzana jest w szkołach. Świetne jest to, że uczymy dzieci takiej empatii i takiego życia nie tylko dla siebie” - podkreśliła Janiec-Palczewska. 

    Pierwsze dary zebrane w ramach akcji „Opatrunek na ratunek” jeszcze w tym miesiącu zostaną wysłane do Zambii. 

    Wielu uczniów z naszej szkoły włączyło się do Akcji, paczka ze środkami opatrunkowymi została dostarczona do Fundacji..

     

    Katecheci bardzo serdecznie dziękują uczniom i nauczycielom.

     

                                                                                                                                     B. Musiał

    Zobacz zdjęcia

  • Uczeń naszej szkoły laureatem ogólnopolskiego konkursu Alfik Matematyczny.

    Uczeń naszej szkoły laureatem ogólnopolskiego konkursu Alfik Matematyczny.

    Znamy już wyniki ogólnopolskiego konkursu Alfik Matematyczny. Możemy być dumni z uczniów naszej szkoły, a w szczególności wspaniałego rodzeństwa Mierników.

    Piotr Miernik (opiekun Anna Gębska) – uczeń klasy szóstej - rozwiązał test bezbłędnie i zdobył 1 miejsce w województwie i kraju. W nagrodę weźmie udział w tygodniowym Obozie Talentów. Mateusz i Ola Miernik (opiekun Anna Wodecka) – uczniowie klasy czwartej - uzyskali odpowiednio wynik bardzo dobry i dobry. To prawdziwa kuźnia talentów!

    Wśród uczniów naszej szkoły najlepsze wyniki w poszczególnych klasach osiągnęli:

    Radek Strzelec – klasa 3 SP
    Mateusz Miernik – klasa 4 SP
    Emilia Szpak, Mikołaj Chrzanowski – klasa 5 SP
    Piotr Miernik – klasa 6 SP
    Jarek Żołądek – klasa 2 GIM

    Alfik Matematyczny to popularny ogólnopolski konkurs matematyczny. Jest wykorzystywany jako instrument motywujący uczniów do rozwijania samodzielności, twórczego myślenia, samodyscypliny oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Konkurs pozwala diagnozować potencjał i zaangażowanie uczniów jak również odkrywać ich uzdolnienia i talenty matematyczne. Zadania konkursowe wymagają sprytu, wyobraźni i logicznego kojarzenia faktów. W tym roku w konkursie uczestniczyło 66 769 uczniów z 1594 szkół.

     

  • Alfik Matematyczny 2017/2018
    28.01.2018

    Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Alfik Matematyczny 2017/2018.

  • Niech żyje bal…

    15 stycznia przedszkolaki i uczniowie klas I-III wesoło bawili się na Balu Karnawałowym Anno Domini 2018. Sala balowa (w tej roli sala gimnastyczna) była klimatycznie i kolorowo wystrojona. Dzieci z wielkim zaangażowaniem bawiły się i tańczyły pod kierunkiem animatorów z agencji artystycznej „Patigo”. Były konkursy, zagadki i oczywiście uwielbiana „bitwa na piłeczki”. Przebrania dzieci były oryginalne, a nawet czasami zaskakujące. Po wesołej zabawie apetyty dopisywały i pączki znikały w ekspresowym tempie. Znów za rok zabawa…

    Joanna Dudkowska

    Zobacz zdjęcia

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku
    26-050 Zagnańsk ul. Turystyczna 59
  • (41) 31-13-275
    e-mail: szkola@sp2zagnansk.pl

Galeria zdjęć