Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego
Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola
w Zagnańsku
2021/2022
Opracowała:
Dorota Wikło
Jadwiga Dziedzic
Wstęp
Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego (WSDZ) określa wszelkie działania podejmowane w szkole w celu przygotowania uczniów do wyboru zawodu, poziomu i kierunku kształcenia. Dokument został sporządzony na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 lutego 2019 r. w sprawie doradztwa zawodowego określającego treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego, sposób realizacji doradztwa zawodowego oraz zadania doradcy zawodowego (Dz.U. z dnia 20 lutego 2019r., poz. 325), oraz Rozporządzenia MEN z dnia 16.08.2018 r. w sprawie doradztwa zawodowego (Dz.U z 2018r. poz. 1675) http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2018/1675
Celem doradztwa zawodowego realizowanego w szkole jest przygotowanie uczniów do refleksyjnego wyboru dalszej ścieżki kształcenia oraz zawodu. Doradztwo zawodowe realizowane w Szkole Podstawowej nr 2 w Zagnańsku ukierunkowane jest na:
Cele ukierunkowane na ucznia:
Cele ukierunkowane na nauczycieli:
Cele ukierunkowane na rodziców:
Formy pracy
Działania w zakresie doradztwa zawodowego w przedszkolu oraz klasach I-VI szkoły podstawowej obejmują orientację zawodową, mającą na celu zapoznanie uczniów z wybranymi zawodami, kształtowanie pozytywnych postaw wobec pracy i edukacji oraz pobudzanie, rozpoznawanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień.
Działania w zakresie doradztwa zawodowego w klasach VII-VIII szkoły podstawowej mają na celu wspieranie uczniów w procesie przygotowania ich do świadomego i samodzielnego wyboru kolejnego etapu kształcenia i zawodu, z uwzględnieniem ich zainteresowań, uzdolnień i predyspozycji zawodowych oraz informacji na temat systemu edukacji i rynku pracy.
Oba typy działań realizowane są na obowiązkowych zajęciach edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego (nauczyciele wychowawcy, nauczyciele przedmiotów) oraz na zajęciach związanych z wyborem kierunku dalszego kształcenia i zawodu prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej (nauczyciele wychowawcy, nauczyciele przedmiotów, pedagog, bibliotekarz, szkolny doradca zawodowy).
Program stanowi realizację jednolitej, uwzględniającej etapy rozwojowe uczniów oraz specyfikę placówki, systemowej koncepcji orientacji zawodowej rozumianej, jako ogół działań o charakterze dydaktyczno – wychowawczym, ukierunkowanych na kształtowanie u uczniów pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji poprzez poznawanie i rozwijanie własnych zasobów oraz nabywanie wiedzy na temat zawodów i rynku pracy. Przewidziane w programie działania związane z orientacją zawodową są powiązane z treściami kształcenia, co umożliwia uczniom dostrzeganie związków pomiędzy tym, czego się uczą, a swoją dalszą edukacją i przyszłą karierą zawodową. W niniejszym programie podkreślono rolę kompetencji kluczowych przewidzianych do rozwijania w ramach podstawy programowej w kształtowaniu się orientacji zawodowej (postawy: kreatywności, przedsiębiorczości, innowacyjności i współpracy zespołowej). Oznacza to, że każdy nauczyciel realizujący program orientacji zawodowej, jednocześnie podejmuje działania mające na celu wspólne wypracowanie efektów kształcenia zapisanych w podstawie programowej.
Przedszkole, jako przestrzeń wspierająca dziecko w kształtowaniu preorientacji zawodowej powinno wstępnie zapoznać dzieci z wybranymi zawodami najbliższymi ich otoczeniu, kształtować postawy pracy i motywacji do działania, pobudzać i rozwijać zainteresowania dzieci oraz stymulować ich pro-zawodowe marzenia.
Cele szczegółowe dla grupy przedszkolnej:
Warunki i sposoby realizacji programu
Określone w programie cele przewidziane są do realizacji:
Preorientacja zawodowa powinna być ukierunkowana na kształtowanie:
Celem orientacji zawodowej w klasach I – III szkoły podstawowej jest wstępne zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów na rynku pracy, rozwijanie pozytywnej i proaktywnej postawy wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zainteresowań oraz pasji.
Cele szczegółowe programu dla I etapu edukacyjnego:
Warunki i sposoby realizacji programu
Określone w programie cele przewidziane do realizacji:
Preorientacja zawodowa powinna być ukierunkowana na kształtowanie:
Celem orientacji zawodowej w klasach IV – VI jest poznawanie własnych zasobów, zapoznawanie uczniów z wybranymi zawodami i rynkiem pracy, kształtowanie pozytywnej
i proaktywnej postawy uczniów wobec pracy i edukacji oraz stwarzanie sytuacji edukacyjnych i wychowawczych sprzyjających poznawaniu i rozwijaniu zdolności, zainteresowań oraz pasji.
Cele szczegółowe programu dla uczniów klas IV – VI:
Warunki i sposoby realizacji programu
Określone w programie cele przewidziane do realizacji:
Preorientacja zawodowa powinna być ukierunkowana na kształtowanie:
Celem doradztwa zawodowego w klasach VII – VIII jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego planowania kariery i podejmowania, przy wsparciu doradczym, decyzji edukacyjnych i zawodowych, uwzględniając znajomość własnych zasobów oraz informacje na temat rynku pracy i systemu edukacji.
Cele szczegółowe programu dla uczniów klas VII – VIII:
Warunki i sposoby realizacji programu
Określone w programie cele przewidziane do realizacji:
Preorientacja zawodowa powinna być ukierunkowana na kształtowanie:
Założone cele programu będą podlegać weryfikacji, a więc ocenie, w jakim stopniu zostały zrealizowane dzięki podjętym działaniom, co będzie odbywać się poprzez:
Realizacja programu powinna być na bieżąco monitorowana. Efektem ewaluacji powinno być doskonalenie programu, służące dostosowaniu go do potrzeb i możliwości uczniów, rodziców, potrzeb szkoły czy lokalnego rynku pracy.
Ewaluacja zostanie dokonana poprzez:
Sojusznicy i zasoby:
1. Specjaliści Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
2. Doradcy zawodowi Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej.
3. Powiatowe Urzędy Pracy.
4. Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorstw w Kielcach.
5. Lokalni przedsiębiorcy, pracownicy miejscowych urzędów.
6. Szkoły ponadpodstawowe.
7. Absolwenci szkoły dzielący się swoimi doświadczeniami edukacyjnymi i zawodowymi.
8. Projekty realizowane ze środków unijnych.
9. Ewaluowany Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego.
10. Materiały z zakresu doradztwa zawodowego - scenariusze zajęć, filmy, narzędzia diagnostyczne, zasoby internetowe KOWEZiU.
Sieć współpracy:
Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego ma charakter planowych działań i jest koordynowany przez pracownika szkoły. Realizacja Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego odbywa się we współpracy wszystkich nauczycieli, w oparciu o treści wynikające z podstawy programowej poszczególnych przedmiotów oraz program zajęć z zakresu doradztwa, uwzględnionych w ramowym planie nauczania i działań podejmowanych przez pedagoga szkolnego. Szkoła korzysta ze wsparcia instytucji lokalnych oraz współpracuje ze szkołami ponadpodstawowymi Organizuje giełdę szkół ponadpodstawowych, wycieczki zawodoznawcze oraz spotkania z przedstawicielami poszczególnych zawodów. Nauczyciele korzystają ze wsparcia specjalistów - pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych, doradców zawodowych MCIZ. Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego podlega ewaluacji, jest aktualizowany zgodnie z potrzebami uczniów, rodziców i nauczycieli.
W opracowaniu programu posłużono się zasobami gromadzonymi i aktualizowanymi przez Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie na stronie www.doradztwo.ore.edu.pl oraz publikacjami dostępnymi na stronie www.euroguidance.pl
POLECANE ZASOBY INTERNETOWE
· Biblioteka Cyfrowa Ośrodka Rozwoju Edukacji: www.bc.ore.edu.pl/dlibra
· Centralna Komisja Egzaminacyjna: www.cke.gov.pl
· Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży: www.cdzdm.pl
· Eurodesk Polska: www.eurodesk.pl
· Euroguidance Polska - publikacje: www.euroguidance.pl/_publikacje
· Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji: www.frse.org.pl
· Instytut Badań Edukacyjnych: www.ibe.edu.pl/pl
· Kuratorium Oświaty w Kielcach: https://kuratorium.kielce.pl/
· Ministerstwo Edukacji Narodowej: www.gov.pl/web/edukacja
· Ministerstwo Edukacji Narodowej – zakładka dotycząca rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok 2022/2023: www.gov.pl/web/edukacja/rekrutacja-na-rok-szkolny-20222023
· Ochotnicze Hufce Pracy – http://www.swietokrzyska.ohp.pl/mlodziezowe-biuro-pracy-w-kielcach/
· Ogólnopolski Tydzień Kariery: www.otk.sdsiz.com.pl
· Ośrodek Rozwoju Edukacji: www.ore.edu.pl
· Otwarta Szkoła (System Wsparcia Uczniów Migrujących): www.powroty.otwartaszkola.pl
· Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach: https://kielce.praca.gov.pl/
· Rynek pracy – prognozy długoterminowe: www.umiejetnosci2030.pl www.pwc.pl/pl/publikacje/2018/rynek-pracy-przyszlosci-raport-pwc-2018.html www.polska2041.pl
· Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP: www.sdsiz.com.pl
· Studia w Polsce: www.wybierzstudia.nauka.gov.pl
· Studia za granicą: www.studia.net/zagranica www.studiazagranica.pl www.elab.edu.pl/wyszukiwarka
· Światowy Tydzień Przedsiębiorczości: www.tydzienprzedsiebiorczosci.pl
· Wojewódzki Urząd Pracy w Kielcach: https://wupkielce.praca.gov.pl/
· Zintegrowany System Kwalifikacji: www.kwalifikacje.edu.pl