Zajęcia plastyczno -techniczne Domowe eksperymenty Wirtualne zajęcia turystyczno- krajoznawcze Zajęcia muzyczno- ruchowe Gry i zabawy Rozwijanie zainteresowań Programy edukacyjne- online

Domowe eksperymenty

24.11.2020r.

Za sprawą kilku przedmiotów codziennego użytku  wejdziecie do świata pełnego doświadczeń ,.naukowych ciekawostek. Wasze mieszkanie stanie się małym domowym laboratorium.

Przekonacie się jak zwykłe rzeczy zamieniają się w niezwykłe oraz jak funkcjonują prawa fizyki i chemii.

Proponujemy wykonanie następujących doświadczeń.

Doświadczenie 1 Sztuczka ze słomką

Potrzebne ci będą:

1.2 słomki do napojów

2.Pinezka

3.Szklanka z wodą

Jak to zrobić?

1.Weź  słomkę i włóż ją do szklanki z wodą  i napij się.

2.Weź drugą słomkę i zrób pinezką kilka dziur na górze

3.Ponownie spróbuj się napić

Wnioski

Przez słomkę zasysamy wodę, co oznacza, że zmniejszamy ciśnienie wewnątrz słomki. Na zewnątrz ciśnienie jest większe, więc popycha wodę, która następnie dostaje się do słomki. Ten proces trwa, dopóki woda nie trafi do naszych ust. Jeśli przedziurawimy słomkę, nie będziemy w stanie zmniejszyć ciśnienia wewnątrz niej i nie wciągniemy płynu do ust

Doświadczenie 2  Śpiewający balon

Potrzebny ci będzie balon

Jak to zrobić?

1.Nadmuchaj balon i oddal go od ust(nie zawiązuj go)

2.Złap balon z obu stron wylotu. Powietrze zacznie uciekać

3.Przyłóż balon do ucha .Słyszysz coś?

Wnioski

Powietrze jest gazem. Jego cząsteczki są rozprzestrzenione i mają swobodę ruchu. Kiedy uciekają z balonu, dotykają jego ogonka, wprawiając go w wibracje. Te wibracje tworzą dźwięk.

Doświadczenie  3 Winda powietrzna

Potrzebne ci będą:

1.Zeszyt

2.Balon

3.Biurko

Jak to zrobić?

1.Weź balon i połóż go na biurku tak, aby jego ogonek znalazł się na krawędzi.

2.Na balonie połóż zeszyt

3.Napompuj balon nie wysuwając spod niego zeszytu

Wnioski.

Powietrze będące pod ciśnieniem może być bardzo silne. Wdmuchując w balon coraz więcej powietrza podwyższamy ciśnienie wewnątrz niego. Kiedy ciśnienie rośnie, powietrze staje się silniejsze i zaczyna unosić zeszyt

Życzymy miłej zabawy.

06.05.2020r.

Ciekawym sposobem na uatrakcyjnienie czasu wolnego będą dla was różnego rodzaju eksperymenty, które pobudzą waszą wyobraźnię i wyzwolą kreatywność.

Wpisując w przeglądarkę hasło Kopernik w domu możecie przeprowadzić różnorodne doświadczenia:

1.Chmura w butelce

2.Jak zrobić mikroskop z telefonu

3.Samochód odrzutowy

4.Domowa ciecz magnetyczna

5.Skacząca moneta

6.Piasek kinetyczny

03.04.2020r.

Polecamy przeprowadzenie ciekawych doświadczeń , które będą dobrą zabawą a ich instrukcję znajdziecie na kanale youtube wpisując w przeglądarkę następujące hasła:

- 5 eksperymentów z wodą –mama w domu

- Jak zrobić niepękające bańki mydlane do odbijania

- Sztuczka z mleka// milk trick