Człowiek ze swoją mową zrośnięty jest ciaśniej
Niż drzewo z ziemią.
Mieczysław Jastrun
Podczas organizowanego w naszym województwie w dniach 5-10 marca 2018r. XXVI Tygodnia Kultury Języka uczniowie Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola uczestniczyli w spotkaniach z kulturą naszego języka ojczystego. W tym roku motywem przewodnim Tygodnia było hasło:Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie.
Każde spotkanie z językiem dostarcza konkretnej wiedzy, rozwija umiejętności pisania, mówienia, słuchania, wyrażania własnych emocji i opinii, kształtuje postawy poprzez stwarzanie szansy uczestnictwa w kulturze „wysokiej” iw działaniach, które umożliwiają rozwój człowieka bez względu na wiek. Motywem przewodnim była sztuka mówienia, czyli umiejętność wyrażania siebie poprzez mowę w sytuacjach codziennych, szkolnych, publicznych i zawodowych; celem - zwrócenie uwagi na piękno i poprawność języka ojczystego.Te cele edukacyjne uwzględniono w opracowanym programie. Najmłodsi, czyli przedszkolaki i uczniowie klas I-III mieli możliwość poznania legend i podań z naszego regionu, czytanych im przez starszych kolegów szkoły podstawowej. Uczestniczący w konkursach, zabawach językowych uczniowiewspierani przez nauczycieli i Dyrekcję Szkoły mogli przekonać się jak ważną rolę pełni w komunikacji międzyludzkiej umiejętność sprawnego, jasnego wyrażania swoich myśli a także zrozumieć czym jest sztuka pięknego mówienia, czyli oratorstwo.
Program przebiegu tegorocznej edycji został opracowany przez nauczycieli naszej szkoły przy bardzo aktywnej współpracy wielu uczniów. Oto kilka z najciekawszych propozycji:
♦ Maraton czytelniczy –,, Cała Polska czyta dzieciom ” czytanie wybranych fragmentów literatury pięknej- „Poeci – dzieciom” ( dla przedszkolaków)
- „Kto czyta ten wie, co w legendach kryje się” - w świecie polskich legend (dla uczniów klas I-III )
♦Dyktanda - z ortografią na wesoło- klasy I-III.
♦Poznasz po mowie, co kto ma w głowie- konkursy i zabawy z językiem. Kiermasz rozmaitości- krzyżówki, potyczki językowe, recytacje L.J.Kern, J.Tuwim np. Ptasie radio, skrętacze językowe (np. Gęsiego gąsięta za gąską podreptały dróżką grząską)
♦,,LO-teria”- spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki
♦Bookcrossing- akcja : „Podaruj bibliotece książki”
Zapraszamy do galerii zdjęć !!!
Organizatorzy : Iwona Ratajek-Kolasa i Anna Zalewska