Szanowni Państwo!
Ze względu na zawieszenie zajęć w szkole, zgodnie z zaleceniem MEN, pragnę podzielić się sugestiami dotyczącymi nauki dzieci w domu.
Jak zorganizować dzieciom warunki do nauki w domu.
1. Wspierać dzieci w utrzymaniu „szkolnego” trybu dnia, czyli wstawania o tej samej porze i nauki w godzinach odbywania zajęć w szkole (wykonywania zalecanych zadań lub odbywania zajęć z nauczycielami on-line).
2. W miarę możliwości zapewnić miejsce do nauki sprzyjające skupieniu i efektywnej pracy.
3. Zachęcać dzieci do higienicznego trybu nauki (poranna higiena, śniadanie, krótkie przerwy w czasie nauki, najlepiej ruchowe).
4. Ograniczać czynniki zakłócające naukę, np. korzystanie przez dzieci z różnych form rozrywki w czasie przerw w nauce (gry, You Tube, portale), nie obciążać dzieci w czasie przeznaczonym na naukę innymi obowiązkami.
Jak motywować i wspierać dzieci do systematycznego uczenia się poza szkołą.
1. Okazywać zainteresowanie nauką swoich dzieci, ich sukcesami i trudnościami.
2. Chwalić swoje dzieci za wytrwałość i systematyczność.
3. Uświadamiać uczniom wartość i znaczenie odbywania nauki w domu dla ich wiedzy i umiejętności.
Jak zadbać o bezpieczeństwo w sieci.
1. Monitorować cel i czas korzystania przez dzieci z sieci internetowej.
2. Zachęcać do odpowiedzialnego, bezpiecznego i zgodnego z prawem korzystania z Internetu.
Jeżeli będziecie Państwo lub Wasze dzieci potrzebowali mojej pomocy, informacji, wsparcia w związku ze zdalnym nauczaniem lub sprawami wychowawczymi, udzielę ich w miarę moich możliwości (jdziedzic10@op.pl) oraz przez e-dziennik w godzinach 9.00-13.00.
Do rodziców klas najmłodszych informację, żeby nie bali się rozmawiać z dziećmi o nowej sytuacji. Jako pomoc do rozmowy link do książeczki
https://www.medexpress.pl/uploads/files/20200315-121750-dzieci-koronawirus-poradnik.pdf
Ćwiczenia logopedyczne do pracy z najmłodszymi do wykorzystania w czasie wolnym - te ćwiczenia mogą być wykorzystywane przez rodziców, nie tylko do terapii wad wymowy ale również do wspomagania wszechstronnego rozwoju dzieci. Pomoce logopedyczne pojawiające się w serwisie podzielone zostały na kategorie, wyodrębnione ze względu na nazwę głosek nieprawidłowo artykułowanych, również dział „Gimnastyka buzi i języka”, stanowiący uniwersalny wstęp do każdego rodzaju ćwiczeń logopedycznych. Dodatkowo każdej grze towarzyszą różnorodne ćwiczenia do wydruku w formie pliku PDF.
serwis logopedyczny: MiMowa.pl
J.Dziedzic