Dzień Włoski

Podsumowanie  „Dnia WłOSKIEGO"

Niezwykle bogaty program przygotowali uczestniczący projektu Comenius na zorganizowany 7 listopada w ramach działań „dzień włoski”. To już kolejne w tym roku zadanie pozwalające poznać kraj partnerski, jego historię, geografię, kulturalne wartości i tradycje. Nadrzędnym celem tej niecodziennej imprezy był jednak wybór najbardziej zaangażowanych uczniów w przygotowanie tego dnia, ponieważ nagrodą za włożony trud będzie udział w wizycie partnerskiej we Włoszech. Na bogaty program, wyreżyserowanej przez uczestników Comeniusa a poprowadzonej przez Olę Krzyżak i Agatę Górzyńską, imprezy złożyły się niezwykle kunsztowne prezentacje multimedialne wykonane  na podstawie różnorodnych źródeł wiedzy. To właśnie dzięki nim zaproszeni uczniowie  mogli utrwalić i rozszerzyć swoją wiedzę na temat różnorodności i bogactwa Włoch, o których włoski literat Guido Piovene  pisał, że zmienia się z kilometra na kilometr – nie tylko pod względem krajobrazu, lecz także usposobienia mieszkańców.  Zgromadzeni mogli też poznać tajniki języka włoskiego: alfabetu, literowania imion, prostych słów i wyrażeń  zaprezentowanych przez gości – 10 uczniów z klasy czwartej i piątej I Społecznej Szkoły Podstawowej im. M. Reja w Kielcach  przygotowanych przez nauczycielkę języka angielskiego tamtejszej placówki, p. Agnieszkę Pawłowską.  Nie mogło, rzecz jasna, zabraknąć specyficznych dań z kuchni włoskiej, wśród których najsmaczniejsze okazały się potrawy Michaliny Olesińskiej. Tej szerokiej prezentacji kraju towarzyszyły wzbudzające wiele emocji, zaskakujące konkursy. Uczestnicy programu Comenius zaprezentowali postacie Romea i Julii, gdzie  bezkonkurencyjni okazali się Bartek Jasek i Joasia Tokarczyk. W konkursie na maski weneckie I miejsce zajęła Agata Górzyńska, na postać Pinokia – praca grupowa przygotowana przez milusińskich z przedszkola pod czujnym okiem Pań Beaty Szwed – Błońskiej oraz Dagmary Szymkiewicz. Podsumowano również ogłoszony na miesiąc wcześniej konkurs plastyczny „Słoneczna Italia”, w którym Ola Krzyżak zajęła I miejsce. Uczniowie zaprezentowali także modę włoską. Całość przebiegała w miłej włoskiej atmosferze w rytm muzyki Albano i Rominy Power (Felicita) i Toto Cotugno (Lasciatemi cantare).Najtrudniejsze zadanie spoczęło jednak w rękach  niezależnej komisji, w skład której weszły nauczycielki języka angielskiego z ZSP,PiG w Tumlinie (Pani Luiza Dajczer), z I Społecznej Szkoły Podstawowej w Kielcach (Pani Agnieszka Pawłowska) oraz mama naszej uczennicy , która nie jest uczestniczką programu (Pani Urszula Kozieł). Po podsumowaniu konkursów, wyłonieniu najlepszych z najlepszych, Szanowne Panie dokonały wyboru najbardziej zaangażowanych w przygotowanie „dnia włoskiego” uczniów realizujących Comenius. Faworytami zostali kolejno : Bartek Jasek z kl. VI a, Joasia Tokarczyk z kl. VIa, Michalina Olesińska z kl. VIa oraz Ola Krzyżak z kl. II b g.

Składam gorące podziękowanie za pomoc w przygotowaniu tego niezwykle absorbującego dnia koleżankom Annie Gębskiej i Henryce Górzyńskiej, rodzicowi - Pani Ewie Olesińskiej  oraz wszystkim uczniom, którzy włożyli ogromny wysiłek w przygotowanie „dnia włoskiego”. Dziękuję również za podsumowanie konkursów i wybór uczniów do wyjazdu Paniom Luizie Dajczer, Agnieszce Pawłowskiej i Urszuli Kozieł.

Koordynator projektu Comenius

Dorota Starz

Uczniowie, którzy przygotowali ‘ dzień włoski’

Prowadzenie:  Ola Krzyżak, Agata Górzyńska.

Prezentacje mulitmedialne : Julia Dąbrowska, Marysia Strzelec, Kamila Grabowska, Kinga Lisowska, Bartek Jasek, Wojtek Dudkowski, Agata Górzyńska, Ola Krzyżak, Magda Janowska, Michalina Olesińska.

Maski weneckie : Julia Dąbrowska, Marysia Strzelec, Kinga Lisowska, Agata Górzyńska, Asia Tokarczyk, Bartek Jasek, Michalina Olesińska.

Postać Pinokia : Bartek Jasek, Asia Tokarczyk, dzieci z przedszkola (

Postać Romea: Bartek Jasek, Piotr Moćko

Postać Julii : Ola Krzyżak, Asia Tokarczyk, Kamila Grabowska, Agata Górzyńska, Kinga Lisowska.

Pokaz mody włoskiej : Wojtek Dudkowski, Kamila Grabowska, Kinga Lisowska, Michalina Olesińska, Asia Tokarczyk

Degustacja potraw włoskich : Julia Dąbrowska, Marysia Strzelec, Kamila Grabowska, Kinga Lisowska, Agata Górzyńska, Ania Gosek, Wojtek Dudkowski, Ola Krzyżak, Asia Tokarczyk, Bartek Jasek, Michalina Olesińska.

Sonda : Z czym kojarzą mi się Włochy : Michalina Olesińska, Asia Tokarczyk

Zdjęcia : Agata Dąbrowska, Dominika Jeruzalska, Klaudia Pyczek.

Ten projekt jest zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną