Nawigacja

 • PRZEDSZKOLNE SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

  Dnia 18.10.2018 r do naszego przedszkola przybył leśniczy Pan Szymon Gębski   z Nadleśnictwa Zagnańsk. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika, zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym.

  Gość opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Opowiedział,   że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom, przetrwać zimę. Dużą radość sprawiły przedszkolakom zagadki dźwiękowe przedstawiające odgłosy zwierząt żyjących w lesie.

  Na pożegnanie nasz gość dostał od przedszkolaków jesienny upominek w postaci obrazka wykonanego z liści.

  Serdecznie dziękujemy Panu Szymonowi Gębskiemu oraz Nadleśnictwu Zagnańsk za spotkanie oraz upominki.

                                                                                                                                                                                                 Ewa Rubel

  Zobacz zdjęcia

 • KU NIEPODLEGŁEJ....

        Pod tym hasłem uczniowie naszej szkoły rozpoczęli obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

      Grupa rekonstrukcyjna, która przyjechała do nas, przedstawiła w zwięzły i przystępny sposób obrazy z historii naszej Ojczyzny. Aktorzy wspominając wydarzenia z końca XVIII, XIX i początku XX wieku-powstania narodowe oraz I wojnę światową- demonstrowali widzom broń, jaką się posługiwano, omówili rodzaje formacji wojskowych funkcjonujących na ziemiach polskich w tym czasie. Uczniowie mieli możliwość wcielić się w rolę kosyniera z Powstania Kościuszkowskiego, mogli spróbować walki bronią białą lub załadować muszkiet. Ochotnicy przeżyli musztrę wojskową, a dziewczyny poczuły, co to znaczyło być sanitariuszką w czasie wojny.

  Dziękuję wszystkim wychowawcom, którzy przyczynili się do tego wydarzenia,

                                                                                                 Marzena Pawlik

  Zobacz zdjęcia

 • Ślubowania nadszedł czas

  Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.
  21 października 2018 roku pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku. Uczestnikami tego spektakularnego wydarzenia byli: dyrektor Marzanna Moćko, wicedyrektor Małgorzata Dąbrowska, uczniowie klasy drugiej i trzeciej, i oczywiście rodzice. 
  Dzieci z wielką gracją zatańczyły poloneza oraz wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami.
  Uczniowie otrzymali dyplomy, „naukowe” maskotki oraz serdeczne życzenia.
  Rodzice przygotowali pierwszakom słodki poczęstunek.

                                                                                                                    Agnieszka Bekier i Joanna Dudkowska

  Zobacz zdjęcia

 • Podziekowania Douglas

  Pani Dyrektor, Marzanna Mocko

  Pani Dorota Starz 

  Pani Sylwia Maksymowicz-Jonczyk 

  Pani Karolina Lovejoy 

   
  Szanowna Pani Dyrektor,
  Szanowne Panie,
  Pragnę serdecznie podziękować za gościnę i możliwość odwiedzenia Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 2  i Przedszkola w Zagnańsku.  
  Miło nam było ponownie spotkać się z Paniami i uczniami oraz móc porównać ogromne postępy w nauczaniu języka angielskiego po pięciu latach od naszej ostatniej wizyty.  
  Jeszcze raz chciałbym pogratulować Pani Dyrektor oraz nauczycielom tak doskonale prowadzonej szkoły.  Uczniowie uczestniczyli aktywnie w naszych lekcjach, byli ciekawi świata, radośni, zadawali ciekawe pytania i jesteśmy przekonani, że fundusze przekazane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności zostały dobrze wykorzystane.  Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogłem choć trochę urozmaicić program nauczania i że nasza lekcja podobała się uczniom.
   Mam nadzieję, że będziemy mogli również w przyszłości odwiedzić szkołę w Zagnańsku oraz uczące się w niej dzieci.  
  Bardzo dziękujemy za ciekawą książeczkę „Learning English by Teaching and playing”, broszurki oraz drobiazgi, które otrzymaliśmy w podarku.
  Życze Paniom oraz całej kadrze nauczycielskiej dalszych sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, a uczniom doskonałych ocen na świadectwach.
   Jeszcze raz dziękuję i pozostaję z poważaniem,
  Douglas Ades (i Elzbieta Dec)
 • Douglas Ades gościł w Zespole Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku

  Douglas Ades, współtwórca i fundator Polsko –Amerykanskiej Fundacji Wolności oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej i założyciel Funduszu PAFPIO, polsko-amerykańskiego programu pomostowych pożyczek dla organizacji pozarządowych spotkał się z uczniami w Zagnańsku, aby porozmawiać o Ameryce. W podróżach zawsze towarzyszy mu żona Elżbieta Dec. Kiedy tylko znajduje czas, bierze udział w programie „English Teaching” zapoczątkowanym przez Polsko-Amerykańską Fundacje Wolności. Naszą szkołę odwiedził juz drugi raz, pierwsza wizyta miała miejsce w 2013 roku podczas realizacji pierwszego projektu z programu English Teaching. Obecnie realizowany jest już czwarty projekt, tym razem fundacja przeznaczyła fundusze na rozwój językowy uczniów zdolnych wz klas VIa i VI b, dzieki czemu dzieci uczą się jezyka angielskiego z zakupionych specjalnie na ten cel podręczników o znacznie wyższym poziomie wymagań oraz mają  w tygodniu dwie dodatkowe lekcje tego przedmiotu.

  Nasz gość  urodził się w Kalifornii i jako 17-latek stał się liderem młodzieży w swojej społeczności. Już wtedy, w latach 60, interesował się sprawiedliwością społeczną i tematami równouprawnienia. Studiował filozofię i psychologię na uniwersytecie w Kalifornii. Jako stypendysta rozpoczął naukę w Union Theological Seminary w Nowym Jorku. Pracował w Harlemie pomagając narkomanom wyjść z uzależnienia – Codziennie spotykałem się z uzależnionymi od heroiny, jednocześnie pisząc doktorat – opowiada Ades. Po tym, jak wsparła go prestiżowa Fundacja Rockefellera, Ades poszedł w stronę finansową. Bez względu na to, czy chodziło o niewielkie pożyczki dla studentów, biednych mieszkańców Nowego Jorku czy – znacznie później – przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych, Amerykanin zawsze traktował swoją pracę jako misję. –Tworzyłem różne programy, również w pracy korporacyjnej, pomagając tym, którzy mieli mniej szczęścia – przyznaje.
  Polskę odwiedził po raz pierwszy w 1991 roku. Nie wiedział o niej dosłownie nic. – Była krajem dość smutnym, ale w mieszkańcach dostrzegłem pewną siłę, potencjał, nadzieję i bezkompromisową chęć zmiany. Wiedziałem, że muszę tu działać! – mówi Douglas Ades. Zdobył 5 mln złotych od Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, które pozwoliły na wsparcie finansowe przez Fundusz PAFPIO pierwszych polskich NGO-sów. Do dzisiaj Fundusz udzielił ponad 2 tys. pożyczek małym i dużym organizacjom skupiającym się m.in. na kulturze, edukacji, ochronie zdrowia, pomocy społecznej czy przestrzeganiu praw człowieka. Dzięki niemu PAFPIO wsparło 571 organizacji kwotą 179 mln złotych! Na co dzień mieszka w Nowym Jorku, co nie przeszkadza mu opiniować i zatwierdzać wszystkie wnioski o pożyczki płynące do Funduszu PAFPIO od polskich organizacji pozarządowych.

  Na zakończenie miłej wizyty Douglas Ades spotkał sie z Dyrekcją szkoły Marzanną Moćko, nauczycielami Dorotą Starz i Sylwią Maksymowicz oraz panią Karoliną Lovejoy.

                                                                                                                                                 Dorota Starz

  Zobacz zdjęcia

 • Certyfikat „Przedszkole młodych patriotów”

  W drugim półroczu roku szkolnego 2017/2018 w przedszkolu przeprowadzono konkursowy projekt pt „Przedszkole młodych patriotów” organizowany przez Studium Prawa Europejskiego. Projekt realizowany był dwóch grupach dzieci 5-letnich tj: „Słoneczka” i „Misiaczki” pod kierunkiem Marzeny Gały i Marii Przepióry. W poszczególne działania włączało się całe przedszkole.

  W ramach tego projektu przeprowadzono wiele działań:

  - opracowano „Kodeks postaw patriotycznych,

  - zorganizowano konkursy pieśni patriotycznych i poezji patriotycznej,

  - przeprowadzono pogadanki na temat patriotyzmu lokalnego z przedstawicielami zespołów Jaworzanki i Florianki,

  - odbyło się spotkanie z Wójtem Gminy Zagnańsk w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie „Co oznacza bycie patriotą na co dzień?”,

  - wykonano plakat na temat „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.

  Efektem podjętych działań było zdobycie Certyfikatu „Przedszkole młodych patriotów”.

                                                                                    Maria Przepióra

  Certyfikat „Przedszkole młodych patriotów” - Obrazek 1

 • Uczniowie z zagnańskiej ‘dwójki’ gościli we włoskich domach

  „Teens life in our country”  to tytuł autorskiego projektu wymiany uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową nr 15 w Kielcach  a szkołą  Scuola Secondaria di Grado Meucci w Turynie. W dniach 7-12 października 17 uczniów z klas VIa, VIb oraz VIIa uczestniczyło w wycieczce do Włoch, gdzie gościli u rodzin włoskich integrując się i poznając  codzienne życie tamtejszych mieszkańców. Zuzia Bolmińska, Zosia Sidło, Mikołaj Chrzanowski, Maja Bernaskiewicz, Krzysiu Kasica, Julia Mazurkiewicz, Paweł Salwa, Janek Sajdak, Janek Adamczyk, Kacper Jama, Maciuś Adwent, Kuba Adwent, Piotruś Miernik, Wiktor Zagórski, Oliwia Ludwinek, Vanessa Zarzecka, Kuba Kołodziejczyk przełamywali bariery językowe i kulturowe, komunikowali się w jezyku angielskim a zarazem byli przykładem wzorowego zachowania podczas wycieczek szkolnych, niezwykle posłuszni, grzeczni, uczynni stali się dumą naszej szkoły. Bogaty program nie pozwolił uczniom nudzić się i tęsknić za domem. W trakcie  niespełna 5 dniowego pobytu w słonecznej Italii dzieci zwiedziły Wenecję, Turyn i Mediolan. Brały udział w wielu aktywnościach, poznawały codzienne życie rodzin włoskich, ich zwyczaje i tradycje, degustowali smaki włoskie. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w niedzielę o godzinie 14, aby na 6 rano kolejnego dnia dotrzeć do Wenecji. Wspaniałe, unikatowe miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie, zwiedziliśmy  najważniejsze zabytki, płynęliśmy tramwajem wodnym, jedliśmy wenecką pizzę . W poniedziałek późnym wieczorem  dotarliśmy do Turynu, dzieci zostały odebrane przez rodziny włoskie, z którymi wcześniej nawiązały kontakt mailowy. Kolejny dzień był kontynuacją ekscytujacych wydarzeń. Uczestnicy wyprawy wraz z włoskimi kolegami poznawali centrum miasta angażując się w grę miejską. Mieszkając tam zaledwie pięć dni mieliśmy okazję zobaczyć  Katedrę Św. Jana Chrzciciela (z XV wieku), Pałac Królewski, Kościoły Św. Wawrzyńca, San Lorenzo i Pielgrzymkowy Superga, Castello del Valentino, Synagogę Male Antonelliana, służącą dziś jako wspaniały punkt widokowy. Turyn to także całun turyński, drużyna piłkarska Juventus Turyn i siedziba koncernu Fiata, jest pięknym miastem, z ciekawą architekturą i niezwykle istotnym w regionie pod względem gospodarczym oraz kulturalnym. W środę zorganizowano nam wycieczkę do Mediolanu. Piękna pogoda pozwoliła nam się cieszyć  jedną z największych katedr Symbolem Mediolanu – Katedrą Narodzin św. Marii, która mieści się na Piazza Duomo w samym centrum miasta, najbardziej zatłoczonym miejscu w Mediolanie. Tego dnia zwiedzilismy równiez teatr La Scala, Zamek Sforzów, park Sempione i Galerię Wiktora Emmanuela II, jeden z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych obiektów w Mediolanie. Jest to obecnie największe i najbardziej ekskluzywne centrum handlowe w mieście. Ogrom atrakcji, które przygotowali dla nas Włosi był niesamowity: jedna z uczestniczek mieszkała w pałacu, nasz uczeń Paweł Salwa zwiedził słynny stadion Juwentusu, dzieci były szczególnie traktowane przez rodziny włoskie, ale najważniejszym punktem wyprawy było przełamywanie barier kulturowych i językowych. Cieszymy się, że wszystkim dopisywał dobry chumor, a uczestnicy wycieczki do zaprzyjaźnionej szkoły włoskiej bardzo ciepło wypowiedzieli się na jej temat : „ bardzo fajny wyjazd, można było poćwiczyc język angielski, zwiedzic kraj, zawrzeć nowe znajomości, było wręcz super, bardzo miło być goszczonym przez Włochów, dzięki tej wycieczce mogłam zawrzeć nowe znajomości, było naprawdę fajnie, było naprawdę fantastycznie, fenomenalnie i emocjonująco, to była moja najlepsza przygoda w moim życiu, szczerze mówiąc było wspaniale, poznałam wspaniałe osoby, jadłam pyszne jedzenie, bardzo dużo zwiedziliśmy i było świetnie, to była najlepsza przygoda w moim życiu, jestem bardzo zadowolony z projektu, było super, bardzo miła przyjemna atmosfera, bardzo fajny wyjazd, było super jedzenie, było bardzo fajnie, fajny wyjazd, to była jedna z najlepszych wycieczek”. Kolejne spotkanie i kolejne emocje z naszymi włoskimi przyjaciółmi w następnym roku w maju.

  Wyjazd  został sfinansowany przez  rodziców uczestników projektu. Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów biorących udział w wycieczce do Turynu za wsparcie i pomoc i gratulujemy wspaniałych pociech.

  W wyprawie, pokonywaniu barier kulturowych i językowych towarzyszyły uczniom  nauczycielki  Dorota  Starz i Anna Gębska.

  Zobacz zdjęcia

 • Wieczór integracyjny

  W piątek 28 września siedemnastu uczniów z klas VIa,VIb i VII a spotkało się ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach w naszej szkole. Celem spotkania było przygotowanie kulturowe do udziału w  projekcie „ Teens life in our countries” i wymiany  polsko – włoskiej. Spotkanie z udziałem naszych wolontariuszy , Roberto z Hiszpanii i Davide z Włoch spotkało sie z duym entuzjazmem.  Wszyscy doskonale się bawili poznając geografię i kulturę Włoch, przygotowując sałatki, plakaty  oraz biorąc udział w dyskotece.

  Zobacz zdjęcia

 • Warsztatach edukacyjnych w SP2 Zagnańsk

  Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych przygotowanych przez Agencję Prudential Jan Walaszek (http://www.facebook.com/prudential.JanWalaszek/)

  Podczas zajęć dzieci uczyły się skąd się biorą pieniądze i co można z nimi zrobić.

   Rozmawialiśmy o ZARABIANIU, WYDAWANIU, OSZCZĘDZANIU I POMAGANIU.

  Pan Janek w ciekawy sposób przekazał wiedzę najmłodszym uczestnikom warsztatów

  Odbiór zajęć był niezwykle pozytywny i dzieci bardzo chętnie brały udział w warsztatach. Ogromną radość wywołały nagrody oraz gadżety, które dzieci mogły zabrać ze sobą do domu.

  Dziękujemy za mile spędzony czas i dużą porcję wiedzy i niespodzianek.

  Zobacz zdjęcia

 • Pozdrowienia ze słonecznej Italii

  Serdecznie pozdrowienia ze słonecznej Italii przesyłają uczniowie z klasy VIa, VIb i VIIa wraz z opiekunami Dorota Starz i Anną Gębską. 

  Zobacz zdjęcia

 • Szkoła Młodych Patriotów

                Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała  prestiżowe miano „Szkoły młodych patriotów”. W okresie od 15 stycznia do 15 czerwca 2018 r. uczniowie pod opieką nauczycieli naszej szkoły realizowali zadania przewidziane regulaminem konkursu Szkoła młodych patriotów wśród których były konserwatoria pt.: „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”, konkurs plastyczny pt.: „100 Rocznica Odzyskania Przez Polskę Niepodległości", konkurs wiedzy historycznej pt.: „Historia Polski a patriotyzm”, konkurs recytatorski „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek", konkurs pieśni i piosenki patriotycznej pod hasłem „Dla Niepodległej” czy przygotowanie kodeksu postaw patriotycznych. Wszystkim zaangażowanym dzieciom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.

 • Powitaliśmy nowych wolontariuszy

  Od wtorku, tj. 18 września gościmy w naszej szkole nowych wolontariuszy : Roberto del Toro Moreno (24 lata) z Hiszpanii oraz Davide Pomante (20 lat) z Włoch. Dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach i otrzymaniu dotacji na projekt Wolontariatu Europejskiego, kolejni wolontariusze spędzą w murach naszej placówki 10 miesiecy. Otoczmy ich opieką, obdarzmy uśmiechem, aby nie czuli się samotni  i wyobcowani. Obaj są bardzo pozytywnie nastawieni do pracy w naszej szkole, chętnie pomagają w pracy na świetlicy, w przedszkolu, realizują się również na dodatkowych zajęciach oraz wspierają słabszych uczniów w nauce języka angielskiego. Roberto i Davide z przyjemnościa poprowadzą indywidualne lub grupowe lekcje języka hiszpańskiego i włoskiego. Zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania z szansy darmowych konwersacji w języku angielskim oraz uczenia się języków naszych wolontariuszy.

                                                                                                                    Opiekun wolontariuszy Dorota Starz

  Zobacz zdjęcia

 • Nowy plan dowozu uczniów

 • Kolejny projekt z programu Erasmus plus za nami

  „Keep Calm I am a Refugee” to tytuł kolejnego  projektu z program Erasmus plus, którego beneficjentem był Zespół Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku. Realizacja tego wielkiego dwuletniego przedsięwzięcia  możliwa była dzięki  przyznanej w 2016 roku dla szkoły dotacji z Unii Europejskiej  w wysokości 14 250 euro, tj.61 275 zł. Kraje uczestniczące  w projekcie to Turcja (koordynator), Polska, Rumunia, Portugalia, Słowacja, Grecja i Holandia. W jego realizację byli przede wszystkim zaangażowani uczniowie z klas VIa i VIIa. Na każdy miesiąc zaplanowane były zadania dla każdej szkoły partnerskiej. Wśród najważniejszych wymienić  należy przygotowanie mobilności nauczycieli w Rumunii, Holandii i Portugalii oraz nauczycieli i uczniów w Grecji i Turcji. Ogółem w wyjazdach, zgodnie z założeniami w projekcie dla wszystkich szkół, udział wzięło 11 pedagogów i 4 uczniów z Polski. W ramach tego przedsięwzięcia utworzyliśmy klub projektowy Erasmus plus, zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne z rodzicami, powstała strona projektu: https://refugeerasmuplus.com/

  Przeprowadziliśmy ankiety wśród uczniów na temat "Gdybym był uchodźcą...”  oraz „Nowe życie...”, wyniki opublikowaliśmy na miedzynarodowym blogu utworzonym na potrzeby projektu:

  https://refugeerasmuplus.files.wordpress.com/2016/11/mc3bclteci-olsam-anket2-ing.pdf

   

  Zorganizowaliśmy konkurs na logo projektu, zwycięzcą okazał się Kamil Łuszczek z kl. VIIa. W kolejnym konkursie, na kartkę z pozdrowieniami dla uchodźców, najlepszy był Piotr Miernik z kl. VIa. Obaj chłopcy w nagrodę wyjechali do Grecji. Do udziału w konkursie fotograficznym zatytułowanym „Dzieci są wszędzie” zaproszeni byli uczniowie także z innych klas. Damian Stolarski i Jakub Matla, obecni absolwenci gimnazjum reprezentowali społeczność uczniowską podczas wizyty w Izmirze, w Turcji.

  Ponadto pod opieką  nauczycieli uczniowie przygotowali szereg wydarzeń związanych z projektem. Były to min.: Zorganizowanie akcji charytatywnej sprzedaży ciast, z której dochód 287,50 zł został przekazany polskiej organizacji wspierającej uchodźców  Refugee.pl. Wzięliśmy też udział w dniu otwartym ośrodka dla cudzoziemców w Dębaku pod Warszawą. Współpracowaliśmy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach, którego pracownicy i wolontariusze przybliżyli nam temat tolerancji, walki z przemocą i uprzedzeniami. Gościliśmy  przedstawicieli Komisji Europejskiej i fundacji Refugee.pl w ramach projektu „Uchodźcy i migranci – fakty i mity” oraz uchodźcę z Kongo i Ukrainy. Nawiązaliśmy też rozmowę z imigrantem z Turcji  poprzez komunikator Skype. Młodzież obejrzała szereg filmów dotyczących praw człowieka, swoje wrażenia i emocje uczniowie wyrażali na specjalnie utworzonej do kontaktu stronie Facebooka, jak również podczas spotkań  z nauczycielami zaangażowanymi w projekt. Ciekawym akcentem było również wykonanie rzeźb obrazujących prawa człowieka oraz zorganizowanie święta wiosny.

  W ramach projektu przygotowaliśmy plakaty, tablicę informacyjną Erasmusa, na której umieszczane były aktualności związane z projektem. Napisaliśmy artykuły informujące o przyznanej dotacji i realizacji projektu, które ukazały się w lokalnej „Gazecie Zagnańskiej" oraz na portalu internetowym Gminy Zagnańsk i szkoły. Współtworzyliśmy blog na stronie Erasmus plus "Keep Calm I am a Refugee" Dzieliliśmy się zrealizowanymi zadaniami z projektu na zamkniętych stronach Facebooka utworzonych osobno dla uczniów i nauczycieli. Dzięki zaangażowaniu szkoły w miedzynarodowy projekt nauczyciele i rodzice zostali poinformowani na temat uchodźców, są teraz bardziej świadomi i wrażliwi. Wzrosła współpraca pomiędzy nauczycielami realizującymi projekt i pozostałymi pedagogami. Wzrosło wykorzystanie technologii komunikacyjnej i komputera wśród uczniów i nauczycieli. Powstał zespół projektowy Wzrosło zainteresowanie odmienną kulturą. Zmieniło się spojrzenie nauczycieli i uczniów na odmienne kultury. Zmniejszyły się także uprzedzenia w stosunku do uchodźców. Nauczyciele i uczniowie poznali system nauczania w szkołach partnerskich.

  Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Szczepanowi Skorupskiemu i Pani Dyrektor Marzannie Moćko za stałe wsparcie i pomoc w realizacji zadań projektowych. Koordynator dziękuje również koleżankom Marzenie Pawlik, Dorocie Wikło i Mirze Litwinskiej za pomoc w działaniach i organizacji mobilności.

                                                                           Koordynator projektu  Dorota Starz

 • Wyprawka Przedszkolaka

  WYPRAWKA PRZEDSZKOLAKA 2018/2019r.

  Serdecznie prosimy o wyposażenie dzieci w następujące rzeczy:

  • obuwie zmienne oraz worek na kapcie
  • ubranie zapasowe w worku
  • strój gimnastyczny (koszulka z krótkim rękawem i wygodne spodenki)
  • chusteczki higieniczne w pudełku
  • chusteczki nawilżane

  Prosimy, aby wszystkie rzeczy dziecka były podpisane.

  Przybory i materiały plastyczne uzgodnimy na zebraniu we wrześniu.

  WYKAZ PODRĘCZNIKÓW

  1) 6-latki

  "Olek i Ada" Sześciolatek. Poziom B+ 

  Wydawnictwo MAC Edukacja;

  autor: Iwona Fabiszewska, Klaudia Wilk, Wiesława Żaba-Żabińska, Marzena Kwiecień  

   

  2) 5-latki (również z grup zerówkowych)

  "Olek i Ada" Pięciolatek. Poziom B 

  Wydawnictwo MAC Edukacja;

  autor: Iwona Fabiszewska, Klaudia Wilk, Wiesława Żaba-Żabińska, Marzena Kwiecień  

   

  3) 4-latki

  "Olek i Ada" Czterolatek. Poziom A+ 

  Wydawnictwo MAC Edukacja;

  autor: Iwona Fabiszewska, Klaudia Wilk, Wiesława Żaba-Żabińska, Marzena Kwiecień  

   

  4) 3-latki

  "Olek i Ada" Trzylatek. Poziom A 

  Wydawnictwo MAC Edukacja;

  autor: Iwona Fabiszewska, Klaudia Wilk, Wiesława Żaba-Żabińska, Marzena Kwiecień 

 • Nabór do klas pierwszych szkół podstawowych

  Składanie wniosków wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie kryteriów rekrutacyjnych - 14.05.2018 - 08.06.2018r

  Dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły podstawowej przyjmowane są z urzędu na podstawie zgłoszenia rodziców kandydatów.

  Kandydaci zamieszkali poza obwodem mogą być przyjęci do klasy pierwszej po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego, jeżeli dana placówka nadal dysponuje wolnymi miejscami. W postępowaniu rekrutacyjnym brane są pod uwagę kryteria określone przez Radę Gminy Zagnańsk w Uchwale Nr 20/VII/2017:

  uczeń realizował obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego w danej szkole lub zespole, w którego skład wchodzi szkoła; 15 punktów (weryfikuje szkoła);

  odzeństwo ucznia spełnia obowiązek szkolny lub rocznego przygotowania przedszkolnego w danej  szkole lub zespole, w którego skład wchodzi szkoła; 10 punktów (weryfikuje szkoła);

  miejsce pracy rodzica / prawnego opiekuna ucznia znajduje się w obwodzie danej szkoły – 5 punktów (zaświadczenie);

  w obwodzie szkoły mieszkają krewni ucznia wspierający rodziców w zapewnieniu dziecku należytej opieki; 5 punktów (oświadczenie).

  Wnioski o przyjęcie do szkoły podstawowej należy składać bezpośrednio w szkole.

  Kryteria i harmonogram naboru można znaleźć w linku:  

  http://www.zagnansk.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=8&artykul=6062&akcja=artykul

 • „Tyle było dni…” – zakończenie roku szkolnego 2017/2018 w „Dwójce”

       Po raz pierwszy od wielu lat zakończenie roku szkolnego odbywało się w tak licznym gronie. W wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej zasiedli uczniowie klas IV-VII, gimnazjum, rodzice, nauczyciele oraz goście. Uroczystość zaszczycili swą obecnością m.in. ksiądz proboszcz Ryszard Niemiec oraz przedstawiciele lokalnych władz: wójt gminy Zagnańsk – pan Szczepan Skorupski i sekretarz – pani Mirosława Badzińska.

       Po złożeniu ślubowania przez absolwentów gimnazjum pani dyrektor Marzanna Moćko podsumowała osiągnięcia uczniów. Puchar Prymusa Absolwenta otrzymał Damian Zieliński – ubiegłoroczny laureat XIV Konkursu Historycznego i tegoroczny finalista XV Konkursu Geograficznego, natomiast Puchar Sportowca Roku trafił do Oliwii Kocz z IIIa gimnazjum oraz do Mikołaja Chrzanowskiego z klasy Va SP. Nagrody wręczono również Piotrowi Miernikowi z kl.VIa-laureatowi II Konkursu Matematycznego, Zuzannie Kozieł z VII b – finalistce I Konkursu Języka Polskiego w SP oraz Weronice Kapuścińskiej z IIIa G – finalistce XV Konkursu Języka Polskiego, a także Weronice Zielińskiej z IIIb G – uczennicy, która uzyskała najwyższy wynik na egzaminie gimnazjalnym i najwyższą średnią ocen. Wójt Gminy oraz pan Rafał Szpak – przewodniczący Rady Rodziców, pogratulowali absolwentom świetnego wyniku egzaminu, który, tak jak wyniki pozostałych gimnazjów z terenu gminy, przyczynił się do zajęcia przez Zagnańsk pierwszego miejsca w rankingu szkół powiatu kieleckiego.

       Na zakończenie uroczystości absolwenci przedstawili pożegnalny program artystyczny pt. „Tyle było dni…”, w którym przywołali swoje wspomnienia z lat spędzonych w „Dwójce”.

                                                                                                                                                       Beata Wojtiuk-Ślęk

  Zobacz zdjęcia

 • Dyżury wakacyjne Przedszkoli w Gminie Zagnańsk:

  Przedszkole w Tumlinie - 02.07-20.07.2018

  Przedszkole w Samsonowie - 23.07-10.08.2018

  Przedszkole w Zagnańsku - 13.08-31.08.2018

 • Schools of Volunteering

  Schools of Volunteering to nazwa projektu partnerskiego, którego beneficjentem był także Zespół Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku. Projekt został napisany we współpracy z  Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach dla szkół zainteresowanych wolontariatem europejskim. W środę , 27 czerwca w Regionalnym Centrum Wolontariatu odbyło się oficjalne pożegnanie 12 wolontariuszy. Przypomnijmy, w listopadzie 2015 roku szkoła otrzymała akredytację wolontariatu europejskiego dzięki temu może przyjmować i gościć  przez 10 miesięcy zainteresowanych pracą w naszej placówce wolontariuszy w ramach programu Erasmus plus.  Dla szkoły w Zagnańsku to już drugi rok realizacji projektów tego typu. W ubiegłym roku w murach "dwójki" gościła Nerea z Hiszpanii i Joszef z Węgier. W ostatnim - Aixa z Hiszpanii,  Koko z Francji i Flora z Węgier. Cieszymy się bardzo, że możemy gościć co roku młodych ludzi, którzy chcą poznawać naszą szkołę, nasz region, naszą kulturę, pracując społecznie pomagają nauczycielom w przedszkolu, szkole podstawowej i gimnazjum. Uczniowie  i nauczyciele bardzo chętnie podejmują rozmowy z wolontariuszami z języku angielskim. Wszyscy doskonalimy swoje kompetencje językowe, ale też uczymy się nowych  języków. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych gości, tym razem z Włoch i Hiszpanii.

                                                                                                                               Dorota Starz

  Schools of Volunteering - Obrazek 1

   

  Zobacz zdjęcia

 • Zakończyliśmy dwuletni projekt z programu Erasmus plus

  Projekt "Rozwój zawodowy poparty doskonaleniem językowym i wykorzystaniem najnowszych technologii informacyjnych" z programu Erasmus plus Akcja Ka1 adresowany był tylko do nauczycieli. W jego realizacji udział wzięło 9 pedagogów, dyrekcja szkoły, liderzy zespołów przedmiotowych, nauczyciele przedmiotów egzaminacyjnych : Marzanna Moćko, Dorota Starz, Aleksandra Zagórska, Marzena Pawlik, Anna Gębska, Mirosława Litwińska, Mart Karbowniczek - Szwed, Beata Wojtiuk -Ślęk, Dorota Wikło. Na realizację projektu, który trwał od 15 listopada 2016 roku do 14 czerwca 2018 roku szkoła pozyskała kwotę 65 452,73 PLN. Zainteresowani nauczyciele spotykali się raz na dwa miesiące  najpierw w celu przydziału zadań, a następnie ich prawidłowej realizacji i ewaluacji. Przez pierwsze 6 miesięcy 5 nauczycieli intensywnie uczyło się języka angielskiego. Zajęcia w wymiarze 80 godzin zorganizowano dzięki pozyskanym na realizację projektu środkom, które wykorzystano także na zakup materiałów dydaktycznych. Mimo początkowych obaw wszystkim nauczycielom udało się opanować język angielski w stopniu umożliwiającym uczestnictwo w kursie ICT for Collaborative, Project-Based Teaching and Learning organizowanym na Malcie w dniach 23 – 29 lipca 2017r. Podczas zagranicznego szkolenia nauczyciele poznali rozmaite programy (m. in. Digital Video, Moovly, Stop Motion Animation, Digital Story, Wordpress, Prezi, Kahoot) użyteczne w pracy dydaktycznej. Nawiązali również kontakty z pedagogami z Niemiec, Irlandii, Islandii i Słowacji. Poza tym, dzięki organizatorom szkolenia, wszyscy mogliśmy zwiedzić najpiękniejsze zakątki Malty. W drugim roku realizacji projektu zaczęliśmy wdrażać narzędzia ICT poznane  na szkoleniu zagranicznym oraz dzielić się  nimi z innymi nauczycielami nie tylko z naszej szkoły. W grudniu 12 pedagogów z naszej szkoły zostało przeszkolonych z zakresu wykorzystania narzędzi platformy etwinning i realizacji pierwszych projektów na tym portalu. W dniach 19-23 marca br. gościliśmy w szkole  Pilar Rafales i Odette Bernabel ze szkoły  Escola Ramon Llull (Aula Nova S.L.) w Barcelonie. Hiszpanki przyjechały do Zagnańska w ramach job shadowing w celu wymiany dobrych praktyk i zdobycia nowych umiejętności. Celem spotkań było przede wszystkim dzielenie się wiedzą zdobytą podczas szkolenia w ubiegłym roku na Malcie. Podczas obserwacji nauczyciele na wszystkich poziomach nauczania prezentowali różne techniki pracy z uczniem między innymi ocenianie kształtujące, praca z wykorzystaniem projektu, aplikacji Kahoot, prezentacji PREZI jak również innych programów i stosowania telefonów do celów edukacyjnych. Hiszpanki przyglądały się  zajęciom pozalekcyjnym (gra w szachy, nauki ścisłe), obserwowały pracę z dziećmi i młodzieżą w gimnazjum, szkole podstawowej, przedszkolu i zerówce. Uczestniczyły w jury, którego zadaniem był wybór 2 uczniów na mobilność do Hiszpanii w ramach programu Erasmus plus. Obejrzały występy artystyczne w przedszkolu  w ramach gminnego konkursu "Na ludową nutę". Zaprezentowały również swoją szkołę, która jest po części państwowa i prywatna. Pilar Rafales i Odette Bernabel były pod wrażeniem działań jakie podejmuje szkoła, pracy dyrekcji i nauczycieli. Obie Panie z wielkim zainteresowaniem przeglądały strony kronik szkolnych. Podsumowując tygodniowy pobyt w naszej placówce podkreśliły bardzo wysoki poziom  prezentowanych  lekcji, profesjonalizm nauczycieli, grzeczne zachowanie uczniów na lekcjach, serdeczność, otwartość i stałą pomoc. Jak same stwierdziły wybór naszej szkoły nie był przypadkowy. Można przeczytać o naszych działaniach na portalu etwinning, Komisji Europejskiej, programu Comenius i Erasmus plus i z pewnością się zainspirować. ZSPnr2 i P w Zagnańsku otrzymał Certyfikat szkoły, która nie tylko potrafi wdrażać nowe europejskie zadania ale także dzielić się nimi na skalę europejską. Nauczyciele, którzy gościli na zajęciach panie z Barcelony w ramach 'job shadowing": Marzena Pawlik, Anna Gębska, Aleksandra Zagórska, Henryka Górzyńska, Dorota Starz, Beata Wojtiuk-Ślęk, Jolanta Małecka, Dorota Wikło Marta Karbowniczek-Szwed, Paulina Bolmińska-Baran, Adam Góral, Patrycja Zemsta, Agnieszka Bekier, Maryla Przepióra, Bożena Nawrot, Marzena Knez, Marzena Gała. Z przesłanych do raportu wiadomości przez nauczycieli, wynika że w swojej pracy najczęściej wykorzystują platformę Kahoot, przygotowując quizy, przede wszystkim podczas lekcji powtórzeniowych i utrwalających, tworzą również prezentacje Prezi, oprawę muzyczną do przedstawień z wykorzystaniem programu Audiacity, Wordpress do realizacji projektów oraz program Photo Story do prezentacji zdjęć. 
   

                                                                                                                                             koordynator projektu Dorota Starz

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku
  26-050 Zagnańsk ul. Turystyczna 59
 • (41) 31-13-275

Galeria zdjęć