Nawigacja

 • Gotowi do drogi

  W lutym dzieci z grup 0a i 0b wzięły udział w niecodziennej lekcji bezpiecznego zachowania na drodze. Przedszkolaki pod czujnym okiem policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach z kom. Arturem Misiopeckim na czele, stały się uczestnikami mini miasteczka ruchu drogowego wcielając się w rolę pieszych oraz kierowców różnych pojazdów: taksówek, wozów strażackich, autobusów i radiowozów. Nauka przez zabawę była możliwa dzięki specjalnemu zestawowi pomocy dydaktycznych "Autochodzik", który został przekazany KMP przez starostę kieleckiego Mirosława Gębskiego. W trakcie zajęć dzieci ćwiczyły prawidłowe przejście przez jezdnię, utrwalały znajomość znaków drogowych, kształtowały dobre nawyki jak zapinanie pasów bezpieczeństwa itp. czyli przygotowywały się do samodzielności w ruchu drogowym. Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały opaski odblaskowe oraz certyfikaty i gadżety przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Kielcach. Podczas zajęć towarzyszyła nam Telewizja Świętokrzyska oraz Echo Dnia, których relacje można obejrzeć na stronach:

  https://echodnia.eu/swietokrzyskie/sprzet-od-starosty-dla-kieleckiej-policji-posluzy-do-nauki-zasad-bezpieczenstwa/ar/13871385

  https://www.tvswietokrzyska.pl/wiadomosci/powiat-kielecki/item/30169-nauka-przez-zabawe-autochodzik-dla-najmlodszych-uczestnikow-ruchu-drogowego.html

  Marzena Gała, Maria Piskulak

  Zobacz zdjęcia

 • Zarządzenie w sprawie: zapewnienia bezpieczeństwa podczas prac budowlanych na terenie wokół szkoły

 • Uczniowie z ‘dwójki’ uczestnikami językowego obozu na Malcie

  Uczniowie z klas VIII b i III b gimnazjum, Weronika Krzyżak, Amelka Dąbrowska, Jarek Żołądek i Kuba Mróz, doskonalili swoje umiejętności na zagranicznym obozie językowym. W wyjeździe dofinansowanym z funduszy Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności, we współpracy z programem English Teaching i Nidzicką Fundacją Rozwoju NIDA skorzystało 21 uczestników z całej Polski. Młodzież w wieku 12-17 lat zakwaterowana była w hostelu o wdzięcznej nazwie The White House w miejscowości St. Julian’s, oddalonym od szkoły zaledwie kilka kroków. Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-12.30 uczniowie brali udział w zajęciach językowych w renomowanej szkole ESE. Jeszcze przed przyjazdem na Maltę każdy zainteresowany uczeń musiał rozwiązać test kompetencji. Spotkania odbywały się w dwóch grupach na dwóch różnych poziomach. Zajęcia prowadzone były przez profesjonalistów, ludzi z pasją. Nieformalne nauczanie języka, bez ocen i podręczników wszystkim przypadło do gustu. Nauka odbywa się w oparciu o metodę komunikatywną: rozwijane były wszystkie sprawności językowe w sytuacjach, jakie napotykamy w codziennym życiu nacisk kładziony był przede wszystkim na umiejętność mówienia i rozumienia ze słuchu w celu efektywnego porozumiewania się w języku angielskim. Pobyt na Malcie to połączenie nauki w renomowanej szkole języka angielskiego z aktywnym wypoczynkiem oraz zwiedzaniem najciekawszych miejsc tego pięknego kraju. Uczniowie przez cały turnus pozostawali pod opieką zarówno kadry maltańskiej, jak i polskich opiekunów, którzy od momentu wejścia na pokład samolotu w Gdańsku aż do lądowania po siedmiu dniach nad Bałtykiem towarzyszyli cały czas nastolatkom.  Uczniowie brali aktywny udział w licznych proponowanych przez tamtejszą szkołę działaniach, grze miejskiej, dialogach sytuacyjnych ale też pod czujnym okiem przewodnika zgłębiali wiedzę na temat Malty. Tamtejsza placówka zapewniała kursantom także bogate wyżywienie, opiekę medyczną w razie potrzeby oraz osobistego opiekuna grupy. Wszyscy czuli się wyjątkowo i fantastycznie, a przede wszystkim bezpiecznie.W czasie wolnym szkoła dostarczyła nam licznych wycieczek: pobyt na wyspie Gozo, w miejscu zwanym Blue Lagoon, stolicy La Valetta, Medina. Zwiedzaliśmy miejsca zabytkowe bardzo stare, ciekawe, sięgające czasów wczesnego średniowiecza, zakonu maltańskiego, a także okresu II wojny światowej. Po powrocie do Polski wszyscy uczniowie stwierdzili, że warto było tam pojechać i z niecierpliwością czekają na obóz za rok!
                           Dorota Starz

  Zobacz zdjęcia

 • Ogłoszenie

  W związku z trwającymi pracami budowlanymi (termomodernizacja budynku Zespołu SP nr 2 i P w Zagnańsku) i wyłączeniem części parkingu przy szkole, od 4 lutego br. do odwołania, prosimy Rodziców o pozostawianie samochodów na parkingu przy Kościele p.w. św. Józefa w Zagnańsku

  Za utrudnienia przepraszamy

   

 • Kryteria i harmonogram rekrutacji

  Kryteria i harmonogram rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Zagnańsk na rok szkolny 2019/2020.

  http://www.zagnansk.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=0&subsub=0&menu=8&artykul=6627&akcja=artykul

 • Plan dowozu uczniów rok szkolny 2018/19 - II półrocze

 • Świąteczny czas

  W przedszkolu 20 grudnia gościliśmy Koło Gospodyń Wiejskich Florianki działający przy OSP w Chrustach. W tym dniu były też prowadzone świąteczne warsztaty z udziałem rodziców, dziadków. Przedszkolaki przywitały gości kolędami inscenizowanymi w formie mini Jasełek do akompaniamentu muzycznego p. Łukasza. Panie Florianki pokazały, jak zrobić choinkę z dłoni dziecka. Wcześniej zostały przygotowane sylwety rąk z bristolu. Zadaniem dzieci i rodziców było uformowanie z tych rączek choinki i ozdobienie jej materiałami papierniczymi i dekoracyjnymi. Jak piękne prace powstały można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Na zakończenie dzieci wręczyły gościom stroiki świąteczne z podziękowaniami.

  Pani dyrektor Marzanna Moćko wraz z nauczycielami bardzo serdecznie dziękują całemu zespołowi Florianek za owocną współpracę, a rodzicom za przybycie mając nadzieję na kolejne spotkania.     

                                                                                                                               Bożena Nawrot

  Zobacz zdjęcia

 • Boże Narodzenie 2018

  Boże Dziecię Błogosław Ojczyznę Miłą –Święta Bożego Narodzenia

  w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku.

  Boże Dziecię Błogosław Ojczyznę Miłą – szczególnie słowa tej kolędy towarzyszyły wszystkim spotkaniom odbywających się w okresie Świąt Bożego Narodzenia w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku.                                                                                                                              

  Boże Narodzenie przeżywaliśmy w gronie społeczności szkolnej z udziałem przedstawicieli: parafii p.w. Św. Józefa w Zagnańsku proboszcza ks. Ryszarda Niemca, Gminy Zagnańsk Wójta Wojciecha Ślefarskiego oraz radnych Grażyny Wawszczak, Renaty Pisiakowskiej, Katarzyny Klusek, Bożeny Jacak. W spotkaniu wzięli udział sołtysowie: Renata Knez, Krzysztof Bernatek oraz Jan Olszewski. W szkolnej wigilii uczestniczyli również kierownicy ośrodków kulturotwórczych: Alicja Midak, Grażyna Grudziecka, dr Andrzej Zarębski, Lidia Putowska. Tradycyjnie w ważnych świętach i uroczystościach w naszej szkole biorą udział emeryci i tym razem przybyli oni licznie. Miło nam było spędzić ten wyjątkowy czas w gronie rodziców, na czele z przewodniczącym Rady Rodziców Rafałem Szpakiem.    W sposób uroczysty do szkoły zostało wprowadzone i przekazane przez harcerzy pod kierunkiem druhny Barbary Milcarz -  Światełko Betlejemskie. Było wiele życzeń, wśród nich m.in. od Starosty M. Gębskiego, ks. Proboszcza R. Niemca i Wójta W. Ślefarskiego.   Wszystkim obecnym towarzyszyła wyjątkowo ciepła atmosfera, pełna życzliwości i pojednania. Tegoroczne, wyjątkowo piękne Misterium Bożonarodzeniowe zostało przedstawione częściowo w prezentacji multimedialnej z pokazaniem miejsca narodzin Jezusa – Betlejem. Ponadto uzdolnieni uczniowie wokalnie i instrumentalnie zaprezentowali kolędy i pastorałki. Cały program został przygotowany przez katechetów: Henrykę Górzyńską, Bożenę Musiał i Krzysztofa Śmigla. Wszystkim występom towarzyszył chór szkolny pod kierunkiem Łukasza Gronostaja. Wyjątkowo świąteczny charakter miała sala gimnastyczna – miejsce występów i spotkań wigilijnych, a zadbały o to: Beata Piasecka, Marta Górzyńska i Edyta Grabowska. Tegoroczne obchody Świąt Bożego Narodzenia społeczności szkolnej i lokalnej zostało poprzedzone licznymi inicjatywami i działaniami w szkole. Spotkania wigilijne w klasach, przy stole z białym obrusem, łamanie się opłatkiem i śpiewanie kolęd, miały szczególny charakter pojednania i integracji. O zwyczajach i tradycjach tych wyjątkowych Świąt opowiadały na spotkaniach z przedszkolakami i kl. I-III Jaworzanki i Florianki. Wykonywały przy tym piękne stroiki i papierowe choinki. W szkole przeprowadzono liczne konkursy m.in. na szopkę betlejemską i kolędę. Zostały zorganizowane liczne akcje charytatywne na rzecz potrzebujących chorych.   

                 Pragniemy podziękować  wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierali pracę szkoły w całym roku i życzyć dalszej owocnej współpracy dla dobra naszej małej Ojczyzny – Szkoły i Gminy, jak również Polski.                                                                    

                                                                                                                                                 Marzanna Moćko                               

  Dyrektor Zespołu SP nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku

  Zobacz zdjęcia

 • Warsztaty profilaktyczne w dwójce

  Dzięki współpracy z GKRPA w Zagnańsku pani Anna Kobierska, specjalista terapii uzależnień, trener rozwoju osobistego poprowadziła warsztaty dotyczące przemocy rówieśniczej oraz ryzyka używania substancji psychoaktywnych-dopalaczy.

  Warsztat „Trening pewności siebie czyli rzecz o przemocy rówieśniczej”-26.11.1018 i 29.11.2018r. klasy VI i VII

   

  Uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą rodzajów i form przemocy, ćwiczyli różne strategie obrony przed atakiem oraz, że cała odpowiedzialność za stosowanie przemocy leży po stronie osoby, która jej używa.

   

   

  • uczniowie uświadomili sobie, jak ważna jest komunikacja w grupie, aby jasno wyrażać swoje myśli i uczucia, po to, aby być dobrze zrozumianym,
  • pracowali w grupach, uczestniczyli w ćwiczeniach mających pokazać jak ważna jest grupa, jak wielki jest jej wpływ na jednostkę i jakie są możliwości funkcjonowania w grupie wraz z konsekwencjami, 
  • ćwiczyli umiejętność dostosowania sposobu komuniku do odbiorcy,   umiejętność zachowania w różnych sytuacjach, również takich, które wymagać będą przeciwstawienia się grupie lub/i współdziałania z nią.

   

   

   

  Warsztat „Smak życia czyli debata o…..dopalaczach”-26.11.2018r.i 29.11.2018r. klasy VIII i III G

   

  Tematyka warsztatu  pokazała mechanizm, który sprawia, że młodzi ludzie sięgają
  po używki, ćwiczenia uczyły asertywności w przypadku presji ze strony otoczenia.

  Zajęcia:

  • zwiększyły wiedzę uczestników o zagrożeniach związanych z tzw. dopalaczami
   i innymi substancjami psychoaktywnymi,
  • zwiększyły ostrożność uczestników w sytuacjach umożliwiających zażywanie tzw. dopalaczy (zabawy, dyskoteki, spotkania młodzieżowe),
  • zmniejszyły zainteresowanie ewentualnym używaniem tych substancji,
  • wzmocniły postawy prozdrowotne uczniów.

   

                                                                                                          Pedagog

  Zobacz zdjęcia

 • "Według przepisu Babci i Dziadka"

        Do udziału w projekcie "Piękna nasza Polska cała" zgłosiła  się również klasa Vb. Wybrała  do realizacji zadanie "Według przepisu Babci i Dziadka" - degustacja potraw regionalnych.

  Uczniowie razem ze swoimi Babciami, Dziadziusiami i Rodzicami  przyrządzili różne potrawy regionalne. Przynieśli je do szkoły, przygotowali stół  i zaprosili na degustację swoich dań Dyrekcję szkoły, nauczycieli oraz uczniów z innych klas. Zadbali  o talerzyki, sztućce, serwetki i inne drobiazgi. Częstując gości opowiadali o swoich  potrawach, o tym jak je przyrządzali  i z jakich składników. Na stole znalazły się zarówno słodkie ciasta - drożdżowe, serniki, szarlotki, pierniczki jak i różnego rodzaju pierogi, kopytka, kluski z makiem, domowy chleb, smalec, ogórki kiszone, maca. 

  Goście częstowali się i zapewniali, że wszystkie potrawy były wyśmienite.

  Załączone zdjęcia pokazują  jak dzieci wspólnie z Babciami, Dziadkami, Rodzicami przygotowywały  potrawy regionalne, pielęgnując w ten sposób tradycje i zacieśniając więzi rodzinne.  

                                                                                                Wychowawca                                                                                                                                                                          Anna Wodecka

  Zobacz zdjęcia

 • Spotkanie z Mikołajem w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku

  6.12.2018r. w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku odbyły się niecodzienne spotkania przedszkolaków, uczniów i pracowników szkoły z Mikołajem. Przybył w towarzystwie Pana Mirosława Gębskiego – Starosty Powiatu Kieleckiego. Wszyscy zostali obdarowani słodyczami, rozdawanymi przez sympatyczne śnieżynki.

  Zobacz zdjęcia

 • Spotkanie z historią…

       Już po raz kolejny przedstawiciele klasy VIII a i VIII b wzięli udział w spotkaniu w Ośrodku Świętokrzyskich Mateczników Patriotyzmu i Kultury im. Julianny i Jana Zarębskich w Zagnańsku. Tym razem okazja była niezwykła-100. rocznica odzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku.

         Na zaproszenie dra Macieja Zarębskiego uczniowie i opiekunowie-Pani dyrektor Marzanna Moćko, Ewelina Stępień i Marzena Pawlik- wysłuchali w siedzibie ośrodka regionalizmu wykładu Pana Jana Adacha na temat okoliczności historycznych utworzenia II Rzeczypospolitej w 1918 oraz opowieści Pana Zarębskiego o ważnych postaciach tego procesu.

        Dzięki uprzejmości dra M. Zarębskiego wszyscy uczniowie naszej szkoły mogą do końca listopada poznawać twórców Niepodległej ,oglądając kilkanaście planszy, które przybliżają sylwetki takich Polaków jak: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Wojciech Korfanty.

         Zapraszamy także rodziców do oglądania wystawy w holu głównym szkoły.

      Na zakończenie spotkania w dniu 9 XI 2018 roku gospodarz spotkania obdarował wszystkich uczestników prezentami w postaci własnych książek o tematyce podróżniczo-historycznej .Uczniowie i nauczyciele podziękowali za lata współpracy dra Macieja Zarębskiego z naszą szkołą.

                                                                                                    Marzena Pawlik

  Zobacz zdjęcia

 • ŚWIĘTOKRZYSKIE IGRZYSKA DZIECI I MŁODZIEŻY SZKOLNEJ DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW W BADMINTONIE – ZAGNAŃSK 2018

  W dniach 23 i 24.X.2018r. w hali sportowej GOSiR w Zagnańsku odbył się Finał Świętokrzyskich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Turnieju Badmintona Dziewcząt i Chłopców. Turniej współorganizowany przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Polski Związek Badmintona, Świętokrzyski Związek Badmintona, GOSiR w Zagnańsku oraz Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku, rozegrany został w ramach akcji: "Uczcijmy razem 100 – lecie Niepodległej Polski. 100 turniejów na 100-lecie niepodległości", zorganizowanej pod patronatem Fundacji Narodowy Badminton, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz PGE – polskiej Grupy Energetycznej.

           Uczestników zawodów, dzieci i młodzież oraz opiekunów ze szkół z całego województwa, życząc jednocześnie zdrowej, sportowej rywalizacji oraz jak najlepszych wyników w turnieju, powitali: Świętokrzyski Kurator Oświaty – Pan Kazimierz Mądzik, Wizytator Merytoryczny Kuratorium Oświaty w Kielcach – Pan Piotr Gajek, Prezes Świętokrzyskiego Związku Badmintona – Pan Zbigniew Wojciechowski, Prezes WSZS  w Kielcach – Pani Alicja Stradomska, Wiceprezes WSZS w Kielcach – Pan Dariusz Kos, Dyrektor ZSP nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku – Pani Marzanna Moćko.

           Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali sędziowie: Zdzisław Włodarczyk, Aleksandra Dąbczyńska, Dominik Ziętkowski oraz Krzysztof Piątek. Dyrektor ZSP nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku – Pani Marzanna Moćko oraz główny sędzia zawodów i działacz sportowy – Pan Zdzisław Włodarczyk, w podziękowaniu za wieloletnią  współpracę z Wojewódzkim Szkolnym Związkiem Sportowym, zostali uhonorowani pamiątkową statuetką z rąk wiceprezesa WSZS – Pana Dariusza Kosa. Rozpoczynając zawody, przybyli goście oraz wszyscy zawodnicy i opiekunowie, minutą ciszy uczcili pamięć niedawno zmarłego Stefana Pawlukiewicza – pasjonata badmintona, wieloletniego trenera, nauczyciela i przyjaciela młodzieży, który wychował i wyszkolił wiele pokoleń zawodników – sportowców badmintonistów, odnoszących znaczące sukcesy na arenie ogólnopolskiej, a także międzynarodowej. Zawsze pozostanie w naszej pamięci.   

           W rywalizacji wzięło udział około 100 zawodników w kategoriach wiekowych klas 4 – 6 i 7 – 8 oraz najstarszych klas gimnazjum, reprezentujących szkoły podstawowe z całego województwa, a mianowicie z takich miejscowości jak: Zagnańsk, Kielce, Suchedniów, Ostojów, Łączna, Staszów, Końskie, Ćmińsk, Mniów, Busko – Zdrój, Bieliny, Łagów, Nieświn, Niedżwice, Gowarczów, Połaniec, Ostrowiec Świętokrzyski, Szewna, Jeziorko oraz Miedzierza. Sportowcy rozgrywali finałowy turniej w kat. dziewcząt i chłopców w grach pojedynczych i podwójnych.       

           Po zaciętej rywalizacji najlepsze lokaty w kategorii dziewcząt klas 4 – 6 zdobyły zawodniczki : I miejsce – SP nr 1 w Staszowie, II miejsce – SP nr 3 z Suchedniowa, III miejsce – SP nr 3 w Busko – Zdroju, w kategorii chłopców: I miejsce – SP z Ostojowa, II miejsce – SP nr 1 z Suchedniowa, III miejsce – SP nr 2 w Zagnańsku. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIa:  Mikołaj Chrzanowski i Maciej Adwent. W kategorii klas 7 – 8 i gimnazjum wśród dziewcząt podium zdobyły: I miejsce – SP nr 1 w Suchedniowie, II miejsce – SP z Mniowa, III miejsce – SP nr 3 w Suchedniowie. Nasze reprezentantki, uczennice klasy VIIa Maja Bernaśkiewicz i Natalia Strzelec, zdobyły V miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej. W kategorii chłopców I miejsce należy do SP nr 27 w Kielcach, II miejsce zajęła SP nr 1 z Suchedniowa, III miejsce w województwie wywalczyli uczniowie naszej szkoły SP nr 2 w Zagnańsku – Antoni Strzelec, Filip Piwowarczyk oraz Filip Jakubowski.

           Zdobywcy miejsc na podium zostali udekorowani pucharami i medalami, a pozostali zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Opiekunami uczniów – reprezentantów SP nr 2 w Zagnańsku są nauczyciele wychowania fizycznego:Anna Zalewska i Dorota Wikło.

           Po raz kolejny zawody na szczeblu wojewódzkim rozegrane na hali sportowej w Zagnańsku zgromadziły rzesze sympatyków tego sportu, zarówno zawodników, opiekunów, trenerów, sędziów, kibiców, działaczy sportowych i innych entuzjastów badmintona, co stało  się okazją do integracji środowiska sportowego, wymiany doświadczeń, omówienia kolejnych sportowych przedsięwzięć i projektów. Wszyscy biorący udział w zawodach, ci starsi i ci młodsi, zawodnicy i opiekunowie, a także zaproszeni goście bardzo przychylnie wypowiadają się na temat organizacji i przebiegu zawodów sportowych właśnie w hali sportowej w Zagnańsku, gdzie zawodnikom towarzyszy duch sportowej rywalizacji, a opiekunom i działaczom sportowym przyjazna, twórcza atmosfera,  przez co zawsze chętnie do nas wracają.  Zwycięzcom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów, zarówno w sporcie jak i w życiu.

                                                                                                   Do zobaczenia za rok.

                                                                                                                        Dorota Wikło i Anna Zalewska

  Zobacz zdjęcia

 • Pokaz historyczny Rekonstruktro

         Dnia 16 października odbył się pokaz historyczny przygotowany przez grupę artystyczną Rekonstruktro, upamiętniający dążenia niepodległościowe „Ku niepodległej”- opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor  i ojczyznę.

         W trakcie pokazu odbyła się prezentacja ekwipunku, uzbrojenia i metod walki. Uczniowie obejrzeli stroje powstańców, kolekcję replik broni używanej podczas powstań oraz mogli osobiście przekonać się, jakiej siły i zręczności wymagało posługiwanie się bronią używaną przez powstańców. Jeden z chętnych uczniów stoczył zapierający dech w piersiach pojedynek. Rekonstruktorzy opowiedzieli o tym, jaką rolę na polu walki odgrywały kobiety. Po przeprowadzeniu poszukiwań wśród obecnych na sali dziewcząt, odbyła się akcja ratunkowa z pola bitwy. Pokaz zakończyła przeprowadzona wśród uczestników musztra.

         Blisko godzinne spotkanie dostarczyło dzieciom dużo wiedzy i doświadczeń. To była ciekawa i niecodzienna lekcja historii.

                                                                                                D.Szymkiewicz

  Zobacz zdjęcia

 • Obchody 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w naszej szkole

  RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ

        9 listopada br. w sali gimnastycznej naszej szkoły radośnie świętowano 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku. W uroczystej akademii pod hasłem "Idziemy wspólną drogą"  udział wzięli uczniowie klas V b, VIII a i b. Oprawę muzyczną wykonali członkowie szkolnego chóru oraz soliści- Daria Makuch (III a), Amelia Michta (IV a) i Bartłomiej Boruń (IV b).

   W klimat obchodów wprowadzili zgromadzonych pierwszoklasiści, którzy pięknie wykonali poloneza złożonego z trudnych figur.

  Następnie młodzi aktorzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, wiernie oddający burzliwe losy naszej Ojczyzny.

   W uroczystości nie zabrakło pięknych recytacji, pocztu sztandarowego szkoły,  biało - czerwonej flagi państwowej, hymnu oraz znaczących dla Polski postaci- Józefa Piłsudskiego czy Romana Dmowskiego.

  W wykonaniu chóru usłyszeliśmy pieśni : "Przybyli ułani pod okienko", "Legiony", "Wojenko, wojenko". Wielu wzruszeń dostarczył utwór pt. "Co to jest niepodległość ?" w wykonaniu czwartoklasistów.

  Ponadto uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć wystawę portretów zatytułowaną "Ojcowie naszej niepodległości" dzięki uprzejmości dr. Andrzeja Macieja Zarębskiego -regionalisty, pisarza obecnego w czasie uroczystości.

          Dyrektor Marzanna Moćko pogratulowała występu uczniom i ich opiekunom: Marzenie Pawlik, Ewelinie Stępień, Jadwidze Dziedzic, Dorocie Chyb -autorkom i reżyserkom scenariusza, pomysłodawcom oprawy plastycznej i estetycznej sali, Łukaszowi Gronostajowi – za efekty muzyczne, Stefanowi Grudniowi – opiekunowi pocztu sztandarowego.

          W zakończeniu głos zabrał również gość specjalny: dr Zarębski, dziękując za wspaniały i wzruszający występ, a także zaangażowanie młodzieży i nauczycieli w tegoroczne obchody święta. W krótkim podsumowaniu podkreślił, że należy pamiętać nazwiska osób, które przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. Wspomniał także o tym, iż Polacy od najmłodszych lat powinni pielęgnować miłość i szacunek do Ojczyzny.

     Cieszmy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i z podniesioną głową śpiewać hymn narodowy.

                                                                                          E.Stępień, M.Pawlik

  Zobacz zdjęcia

  Zobacz film

  Co_to_jest_niepodleglosc.mp4

  Zobacz film

 • PRZEDSZKOLNE SPOTKANIE Z LEŚNIKIEM

  Dnia 18.10.2018 r do naszego przedszkola przybył leśniczy Pan Szymon Gębski   z Nadleśnictwa Zagnańsk. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika, zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym.

  Gość opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Opowiedział,   że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom, przetrwać zimę. Dużą radość sprawiły przedszkolakom zagadki dźwiękowe przedstawiające odgłosy zwierząt żyjących w lesie.

  Na pożegnanie nasz gość dostał od przedszkolaków jesienny upominek w postaci obrazka wykonanego z liści.

  Serdecznie dziękujemy Panu Szymonowi Gębskiemu oraz Nadleśnictwu Zagnańsk za spotkanie oraz upominki.

                                                                                                                                                                                                 Ewa Rubel

  Zobacz zdjęcia

 • KU NIEPODLEGŁEJ....

        Pod tym hasłem uczniowie naszej szkoły rozpoczęli obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.

      Grupa rekonstrukcyjna, która przyjechała do nas, przedstawiła w zwięzły i przystępny sposób obrazy z historii naszej Ojczyzny. Aktorzy wspominając wydarzenia z końca XVIII, XIX i początku XX wieku-powstania narodowe oraz I wojnę światową- demonstrowali widzom broń, jaką się posługiwano, omówili rodzaje formacji wojskowych funkcjonujących na ziemiach polskich w tym czasie. Uczniowie mieli możliwość wcielić się w rolę kosyniera z Powstania Kościuszkowskiego, mogli spróbować walki bronią białą lub załadować muszkiet. Ochotnicy przeżyli musztrę wojskową, a dziewczyny poczuły, co to znaczyło być sanitariuszką w czasie wojny.

  Dziękuję wszystkim wychowawcom, którzy przyczynili się do tego wydarzenia,

                                                                                                 Marzena Pawlik

  Zobacz zdjęcia

 • Ślubowania nadszedł czas

  Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem, zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców.
  21 października 2018 roku pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku. Uczestnikami tego spektakularnego wydarzenia byli: dyrektor Marzanna Moćko, wicedyrektor Małgorzata Dąbrowska, uczniowie klasy drugiej i trzeciej, i oczywiście rodzice. 
  Dzieci z wielką gracją zatańczyły poloneza oraz wykazały się dużą wiedzą i umiejętnościami.
  Uczniowie otrzymali dyplomy, „naukowe” maskotki oraz serdeczne życzenia.
  Rodzice przygotowali pierwszakom słodki poczęstunek.

                                                                                                                    Agnieszka Bekier i Joanna Dudkowska

  Zobacz zdjęcia

 • Podziekowania Douglas

  Pani Dyrektor, Marzanna Mocko

  Pani Dorota Starz 

  Pani Sylwia Maksymowicz-Jonczyk 

  Pani Karolina Lovejoy 

   
  Szanowna Pani Dyrektor,
  Szanowne Panie,
  Pragnę serdecznie podziękować za gościnę i możliwość odwiedzenia Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 2  i Przedszkola w Zagnańsku.  
  Miło nam było ponownie spotkać się z Paniami i uczniami oraz móc porównać ogromne postępy w nauczaniu języka angielskiego po pięciu latach od naszej ostatniej wizyty.  
  Jeszcze raz chciałbym pogratulować Pani Dyrektor oraz nauczycielom tak doskonale prowadzonej szkoły.  Uczniowie uczestniczyli aktywnie w naszych lekcjach, byli ciekawi świata, radośni, zadawali ciekawe pytania i jesteśmy przekonani, że fundusze przekazane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności zostały dobrze wykorzystane.  Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogłem choć trochę urozmaicić program nauczania i że nasza lekcja podobała się uczniom.
   Mam nadzieję, że będziemy mogli również w przyszłości odwiedzić szkołę w Zagnańsku oraz uczące się w niej dzieci.  
  Bardzo dziękujemy za ciekawą książeczkę „Learning English by Teaching and playing”, broszurki oraz drobiazgi, które otrzymaliśmy w podarku.
  Życze Paniom oraz całej kadrze nauczycielskiej dalszych sukcesów dydaktycznych i wychowawczych, a uczniom doskonałych ocen na świadectwach.
   Jeszcze raz dziękuję i pozostaję z poważaniem,
  Douglas Ades (i Elzbieta Dec)
 • Douglas Ades gościł w Zespole Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku

  Douglas Ades, współtwórca i fundator Polsko –Amerykanskiej Fundacji Wolności oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej i założyciel Funduszu PAFPIO, polsko-amerykańskiego programu pomostowych pożyczek dla organizacji pozarządowych spotkał się z uczniami w Zagnańsku, aby porozmawiać o Ameryce. W podróżach zawsze towarzyszy mu żona Elżbieta Dec. Kiedy tylko znajduje czas, bierze udział w programie „English Teaching” zapoczątkowanym przez Polsko-Amerykańską Fundacje Wolności. Naszą szkołę odwiedził juz drugi raz, pierwsza wizyta miała miejsce w 2013 roku podczas realizacji pierwszego projektu z programu English Teaching. Obecnie realizowany jest już czwarty projekt, tym razem fundacja przeznaczyła fundusze na rozwój językowy uczniów zdolnych wz klas VIa i VI b, dzieki czemu dzieci uczą się jezyka angielskiego z zakupionych specjalnie na ten cel podręczników o znacznie wyższym poziomie wymagań oraz mają  w tygodniu dwie dodatkowe lekcje tego przedmiotu.

  Nasz gość  urodził się w Kalifornii i jako 17-latek stał się liderem młodzieży w swojej społeczności. Już wtedy, w latach 60, interesował się sprawiedliwością społeczną i tematami równouprawnienia. Studiował filozofię i psychologię na uniwersytecie w Kalifornii. Jako stypendysta rozpoczął naukę w Union Theological Seminary w Nowym Jorku. Pracował w Harlemie pomagając narkomanom wyjść z uzależnienia – Codziennie spotykałem się z uzależnionymi od heroiny, jednocześnie pisząc doktorat – opowiada Ades. Po tym, jak wsparła go prestiżowa Fundacja Rockefellera, Ades poszedł w stronę finansową. Bez względu na to, czy chodziło o niewielkie pożyczki dla studentów, biednych mieszkańców Nowego Jorku czy – znacznie później – przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych, Amerykanin zawsze traktował swoją pracę jako misję. –Tworzyłem różne programy, również w pracy korporacyjnej, pomagając tym, którzy mieli mniej szczęścia – przyznaje.
  Polskę odwiedził po raz pierwszy w 1991 roku. Nie wiedział o niej dosłownie nic. – Była krajem dość smutnym, ale w mieszkańcach dostrzegłem pewną siłę, potencjał, nadzieję i bezkompromisową chęć zmiany. Wiedziałem, że muszę tu działać! – mówi Douglas Ades. Zdobył 5 mln złotych od Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, które pozwoliły na wsparcie finansowe przez Fundusz PAFPIO pierwszych polskich NGO-sów. Do dzisiaj Fundusz udzielił ponad 2 tys. pożyczek małym i dużym organizacjom skupiającym się m.in. na kulturze, edukacji, ochronie zdrowia, pomocy społecznej czy przestrzeganiu praw człowieka. Dzięki niemu PAFPIO wsparło 571 organizacji kwotą 179 mln złotych! Na co dzień mieszka w Nowym Jorku, co nie przeszkadza mu opiniować i zatwierdzać wszystkie wnioski o pożyczki płynące do Funduszu PAFPIO od polskich organizacji pozarządowych.

  Na zakończenie miłej wizyty Douglas Ades spotkał sie z Dyrekcją szkoły Marzanną Moćko, nauczycielami Dorotą Starz i Sylwią Maksymowicz oraz panią Karoliną Lovejoy.

                                                                                                                                                 Dorota Starz

  Zobacz zdjęcia

strona:

Aktualności

Kontakt

 • Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku
  26-050 Zagnańsk ul. Turystyczna 59
 • (41) 31-13-275

Galeria zdjęć