W dniu 12.11.2021r. w hali sportowej w Suchedniowie został rozegrany I Wojewódzki Turniej Badmintona Żaków i Dzieci organizowany pod patronatem Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyskiego Związku Badmintona i Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego. Jest to pierwszy turniej z cyklu kilku turniejów rozgrywanych w województwie w kategorii wiekowej klas III, IV i V. Naszą szkołę reprezentowali zawodnicy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Tęcza” Zagnańsk, uczniowie klas piątych: Olaf Tutaj, Marcel Kondrak, klas czwartych: Julia Spocińska, Zofia Stępień oraz najmłodsza zawodniczka, uczennica klasy trzeciej Kornelia Knez. Po zaciętych meczach z zawodnikami ze szkół z całego województwa nasza najmłodsza zawodniczka Kornelia Knez z klasy IIIa wywalczyła miejsce na podium – III miejsce w turnieju wojewódzkim. Tym bardziej jest to ogromny sukces naszej zawodniczki, gdyż Kornelia od niedawna, od zaledwie dwóch miesięcy zaczęła regularnie trenować tę dyscyplinę sportu, wzorem naszych starszych uczniów i absolwentów naszej szkoły, którzy także uzyskiwali wysokie lokaty w zawodach badmintona na szczeblu województwa, a także na arenie ogólnopolskiej. Wierzymy, że Kornelia będzie rozwijać swój talent na zajęciach sportowych UKS oraz godnie reprezentować naszą szkołę w kolejnych prestiżowych zawodach. Turniej dzieci badmintona w Suchedniowie obserwowali oraz nagrodzili najlepszych zawodników wice Minister Edukacji i Nauki Dariusz Piontkowski, Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik oraz dyrektor Kuratorium i prezes Świętokrzyskiego Związku Badmintona Zbigniew Wojciechowski. W swoich wypowiedziach podkreślili, jak ważną rolę w obecnej sytuacji, ale także w życiu każdego człowieka pełni ruch i aktywność fizyczna oraz podziękowali nauczycielom, trenerom, opiekunom, za zaangażowanie i zachęcanie uczniów do uprawiania sportu poprzez organizację zajęć sportowych oraz udział w zawodach i turniejach. Tym bardziej cieszymy się, że znaleźliźmy się w gronie nagrodzonych, najlepszych szkół w województwie w zmaganiach sportowych. Należy także podziękować rodzicom naszych uczniów, którzy także zaangażowali się w udział dzieci w tych zawodach i wiernie kibicowali swoim pociechom z trybun. Relację z tych prestiżowych zawodów można także obejrzeć na łamach gazety Echo Dnia pod linkiem: https://echodnia.eu/swietokrzyskie/w-suchedniowie-trwaja-mistrzostwa-polski-nauczycieli-w-badmintonie-gra-wiceminister-edukacji-dariusz-piontkowski-zobaczcie-film/ar/c1-15900407
Kolejnymi sukcesami na szczeblu wojewódzkim mogą pochwalić się także starsi zawodnicy UKS „Tęcza” Zagnańsk, uczniowie klasy ósmej: Filip Lisowski oraz Karol Olesiński, którzy w październikowym Finałowym Turnieju Wojewódzkim Badmintona Szkół Podstawowych po zaciętej walce wywalczyli IV m-ce w województwie mierząc się z najlepszymi zawodnikami innych szkół województwa świętokrzyskiego. Tym bardziej należy docenić ich zapał i wysiłek oraz wolę walki w tych zawodach, gdyż po długiej przerwie w treningach i zawodach spowodowanych obecną sytuacją w kraju, podjęli próbę rywalizacji sportowej. Doceniamy ich wysiłek i wszystkim zawodnikom życzymy dalszych sukcesów. Opiekunowie: Anna Zalewska, Dorota Wikło.
Informujemy, że nasza szkoła została zgłoszona przez uczniów i ich rodziców do nagrody Szkoła Roku w akcji Nauczyciel i Szkoła na Medal – największym plebiscycie edukacyjnym w Polsce, który w województwie świętokrzyskim jest prowadzony przez „Echo Dnia”.
Nominacje do tytułu Nauczyciel na Medal otrzymali następujący nauczyciele:
lub wejść na stronę https://echodnia.eu Edukacja
Głosowanie będzie trwało do wtorku, 30 listopada 2021 do godz. 22.00.
Tak niewątpliwie można podsumować trzydniowe międzynarodowe spotkanie wirtualne w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku. Uczestnikami wydarzeń byli uczniowie ze szkól partnerskich z Rumunii, Portugalii, Niemiec i Polski, które od 2019 roku współpracują ze sobą w ramach projektu z programu Erasmus plus zatytułowanego „Little Prince’s Journey through Europe”. Ze względu na stale panującą pandemię i niemożność zorganizowania spotkań stacjonarnych koordynatorzy projektu ustalili, iż jego cele będą realizowane i prezentowane online. Trzydniowe spotkanie odbywające się w dnaich 12-13-14 października przygotowała szkoła w Zagnańsku, która w projekcie teatralnym odpowiedzialna jest za budowanie sceny na przykładzie sztuki „Małego Księcia”. Pierwszego dnia spotkania nauczyciele i uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół partnerskich poznali naszą Ojczyznę, szkołę, wysłuchali wywiadu z Panią Dyrektor - Marzanną Moćko, przygotowanego wcześniej na potrzeby projektu, obejrzeli lekcję pokazową nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, Patrycji Hanulak – Zemsty, której główną metodą było wprowadzanie elementów oceniania kształtującego. Podsumowaniem pierwszego dnia spotkania był pokaz krakowiaka zaprezentowany przez 16 przedszkolaków w wykonaniu grupy sześciolatków przygotowany przez nauczycielkę - Bożenę Gruszczyńską oraz krótki występ artystyczny dzieci pod kierunkiem Beaty Szwed - Błońskiej.
Kolejne dwa dni spotkań skupiały się na przygotowaniu sceny. Nauczyciele
i uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą zasad budowania sceny teatralnej. Prezentację zilustrowano zdjęciami pochodzącymi z przedstawień w szkole w ciągu ostatnich 10 lat. Warsztaty dotyczące budowania sceny prowadziła w j. angielskim Beata Wojtiuk – Ślęk, która z pomocą nauczycieli Anny Gębskiej I Pauliny Bolmińskiej - Baran przygotowała również przedstawienie kukiełkowe „Mały Książę w krainie czarów”- także zaprezentowane podczas mobilności online. W spotkaniu wzięli udział uczennice i uczniowie z kals Vb i VII b, którzy wraz ze swoimi rówieśnikami z innych krajów wykonywali prace projektowe: rekwizyty do przedstawień, stroje teatralne, scenografię. Na wykonanie jednego zadania uczniowie mieli 10 minut. Liczył się pomysł, dobry humor i współpraca. Wszyscy pokazali, jak w prosty i szybki sposób można przygotować przedmioty potrzebne w sztuce teatralnej, nie obciążąjąc budżetu i nie marnując czasu. W trakcie warsztatów pokazano również krótki filmik nakręcony z udziałem uczniów w szkolnej garderobie oraz zabawne zdjęcia wykonane przez młodych aktorów za kulisami. W spotkaniu uczestniczyła też Pani Dyrektor, która pozdrowiła szkoły partnerskie, wyraziła zachwyt i dumę ze współpracy, mimo tak trudnego czasu i ograniczeń, jakie spowodowała pandemia.
Uczniowie, którzy wzięli udział w spotkaniach online : (klasa VIIb) Bartłomiej Boruń, Daria Bracha, Zuzanna Domagała, Amelia Grzela, Anna Kita, Kamila Marcisz, Jakub Milcarz, Oliwia Nawara,(klasa Vb) Małgosia Cieślak, Piotr Cieślak, Magda Adamczyk, Olaf Tutaj, Krystian Jaros, Franek Frankowicz, Malwina Baran, Hania Baran, Marcel Kondrak, Ola Niebudek, Dawid Kozieł, Kaja Kowalczyk
Koordynator projektu serdecznie dziękuje Dyrekcji szkoły za możliwość zorganizowania trzydniowej mobilności online, koleżankom Beacie Wojtiuk-Ślęk, Annie Gębskiej i Paulinie Bolmińskiej – Baran za zaangażowanie w przygotowanie i aktywny udział w spotkaniach oraz wszystkim nauczycielom, którzy wsparli nas w tych dniach.
„Ślubuję być dobrym Polakiem
Będę uczyć się jak kochać Ojczyznę
Będę się starać być dobrym i pilnym uczniem…..”
Takimi słowami uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły.
Uroczystość odbyła się 30 września 2021 roku w hali sportowej, w obecności dyrektora szkoły, rodziców, nauczycieli i przedstawicieli klas II i III.
Uczniowie zaprezentowali zdobyte już wiadomości i umiejętności w krótkim programie artystycznym. Wielkim ołówkiem, zostali przez dyrektora szkoły Marzannę Moćko pasowani na pełnoprawnych uczniów Szkoły Podstawowej nr2 im. Stanisława Staszica w Zagnańsku.
Na pamiątkę ślubowania dostali od rodziców medale, plakietki i dyplomy. Nie obyło się też oczywiście bez życzeń, podziękowań, gratulacji i wspólnych fotografii. Ostatnim punktem programu był słodki poczęstunek na stołówce szkolnej.
W bieżącym roku szkolnym naukę w pierwszych klasach naszej szkoły rozpoczęło 41uczniów.
Wychowawczynie klas pierwszych
Agnieszka Bekier i Joanna Dudkowska
W dniach 26-30 września 2021 roku nauczyciele Zespołu Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnansku : Dorota Starz, Anna Gębska i Marzena Pawlik, realizujace projekt z programu Erasmus plus zatytułowany „ Breaking Barriers Through Sharing Treasures”, wzięły udział w czterodniowym szkoleniu przygotowanym na potrzeby projektu.
Celem warsztatów było przybliżenie tematu tolerancji, wprowadzania na lekcjach zagadnień związanych z ochroną dziedzictwa kulturowego, przełamywanie barier kulturowych, dzielenie się wiedzą, współpraca międzynarodowa. Spotkania odbywały się na świeżym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego w bardzo miłej i przyjaznej atmosferze.
Nauczyciele prezentowali swoje szkoły oraz materiały dotyczące realizowania ścieżki kulturowej oraz zadań projektowych.
Popołudnia przeznaczone były na doświadczanie kultury Stambułu, zwiedzanie skarbów, takich jak Hagia Sophia, Błękitny Meczet, Kersim, Topkapi Palace z pięknym parkiem, wyspy Buyakada na Morzu Marmara. Uczestnicy szkolenia mogli także przepłynąć cieśniną Bosfor i podziwiać panoramę olbrzymiego miasta oraz mosty łączące Europę i Azję. Poznawanie kultury to także spotkania z ludźmi, niesamowitymi nauczycielami, uczestnikami projektu z Macedonii, Grecji, Sardynii i gospodarzami -Turkami. Wspólne zwiedzanie, smakowanie i rozmowy pozwalają inaczej patrzeć na odmienne kultury, zwyczaje, tradycje. Zdobyte doświadczenia nauczyciele wykorzystują podczas realizacji treści na swoich przedmiotach, uczą swoich podopiecznych rozumienia odmienności i tolerancji .
Koordynatorzy projektu, zaplanowali kolejne spotkania we wszystkich szkołach partnerskich, jeśli sytuacja epidemiczna na to pozwoli, odbędą sie one w przyszłym roku.
Uczniowie klas siódmych w dniach 9.09.21r. i 10.09.21r. uczestniczyli w programie profilaktycznym DEBATA. To program z zakresu profilaktyki alkoholowej, przeznaczony dla młodzieży, u której w większości nie nastąpiła jeszcze inicjacja alkoholowa.
Celem programu było:
-zmniejszenie tendencji do podejmowania zachowań ryzykownych przez młodzież,
-promowanie postaw i zachowań abstynenckich,
-kształtowanie zdrowego stylu życia,
-odkłamanie błędnych przekonań normatywnych dotyczących środków psychoaktywnych i kształtowanie prawidłowych,
-promowanie obyczajów, zabaw i sposobów spędzania czasu wolnego bez używek.
Program znajduje się w systemie rekomendacji programów profilaktycznych prowadzonych wspólnie przez PARPA, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii, Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania
Program ma charakter uprzedzający, jego zadaniem jest zapobieganie używaniu substancji psychoaktywnych przez młodzież i towarzyszącym temu konsekwencjom oraz promowanie postawy trzeźwości. Zajęcia są realizowane dla jednej lub dwóch klas jednocześnie przez trzy kolejne godziny lekcyjne.
Program DEBATA stanowi odpowiedź na bardzo konkretne i aktualne problemy w temacie profilaktyki alkoholowej, tzn. coraz łatwiejszy dostęp do napojów alkoholowych, obniżanie się wieku inicjacji alkoholowej oraz wzrost spożycia alkoholu przez młodzież.
Istotną cechą projektu jest jego otwarty charakter, co umożliwia uczestnikom współrealizowanie programu i aktywne uczestnictwo w spotkaniu. Jest to forma bardzo atrakcyjna dla młodych ludzi, którzy chętnie angażują się w zajęcia prowadzone aktywnymi metodami.
Pedagog
800 800 605 - ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów „Pomagamy”
Od poniedziałku, 6 września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych.
Po okresie izolacji wielu młodych ludzi musi sobie poradzić od nowa z różnego rodzaju relacjami i związanymi z tym emocjami. Niejednokrotnie dzieci są ofiarami przemocy i agresji – słownej, a także fizycznej ze strony rówieśników lub dorosłych, są coraz bardziej samotne, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii dzieci będą mogły skontaktować się ze specjalistami 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.
Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać.
W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.
Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo
Wszystkie dzieci:
Obuwie zmienne na jasnych podeszwach;
Worek na buty (podpisany);
Strój gimnastyczny (spodenki i koszulka w dowolnych kolorach + worek podpisany);
Chusteczki do nosa;
Pakiety edukacyjne (książki):
6-latki
W. Żaba-Żabińska, Kolorowy start z plusem, Mac (obwoluta w kolorze niebieskim)
5–latki
W. Żaba-Żabińska, Kolorowy start, pakiet dla dziecka, Mac (obwoluta w kolorze różowym)
4-latki
W. Żaba-Żabińska, pakiet czterolatka, Kolorowy start, Mac (obwoluta w kolorze zielonym)
3-latki
W. Żaba-Żabińska, pakiet trzylatka, Kolorowy start, Mac (obwoluta w kolorze żółtym)
Pozostałe przybory i materiały typu bloki, kredki zostaną podane przez wychowawców poszczególnych grup na pierwszym zebraniu z rodzicami.
Zespół Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku od 2019 roku jest wykonawcą dwóch międzynarodowych projektów z programu Erasmus plus, których koordynatorem są Niemcy i Polska. W pierwszych sześciu miesiącach realizacji projektów udało się sfinalizować zaplanowane na ten okres zamierzone cele i mobilności. Trwająca od marca 2020 roku pandemia nie zatrzymała naszych projektów, a jedynie je ograniczyła. Z racji braku możliwości fizycznych wyjazdów, działania można realizować zdalnie. Pandemia nadała nową drogę projektom, w których wymiany partnerskie, organizacja mobilnosci i spotkania ‘twarzą twarz” odgrywają ważna rolę w realizacji celów. Mimo niecodziennej sytuacji i problemów, które pojawiły się w związku z ograniczeniami, udało nam sie przetrwać w partnerstwach i realizować na miarę możliwości zaplanowane cele. Obydwa projekty zostały wydłużone o odpowiednio 12 i 6 miesięcy. Niestety, w ubiegłym roku pożegnaliśmy Portugalię, która ze względu na zbyt dużą odległość szkoły partnerskiej od innych straciła większość swoich unijnych środków i decyzją portugalskiej Narodowej Agencji odstapiła od projektu. Był to długi, trwajacy kilka miesięcy proces. Podczas nauki zdalnej, zarówno nauczyciele jak i uczniowie spotykali się na platformach internetowych google meet i zoom integrując sie na odległość, doskonaląc kompetencje językowe i cyfrowe, koordynatorzy planowali działania. W ramach projektu „ Breaking Barriers through Sharing Treasures”, którego koordynatorem jest Zespół Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku zorganizowane zostały konkursy „ Skarby UNESCO” oraz konkurs fotograficzny „Nasze skarby – zabytki województwa świętokrzyskiego”. W dniu zakończenia roku szkolnego, 25 czerwca 2021r. podsumowano konkurs na prezentację, w którym I miejsce zajęła Zuzanna Bolmińska, II – Oliwia Wojtaś, III – Maja Spocińska. W kategorii plakat komisja konkursowa wyróżniła kolejne trzy uczennice z klas ósmych : Natalię Strzelec, Emilię Wójcik i Natalię Wójcik. Kukiełkowe przedstawienie teatralne pt. „Mały Książe w krainie czarów” było efektem kilkumiesięcznej pracy nauczycieli realizaujących projekt „ The Little Prince’s Journey through Europe- Theatrical guide for Primary Education” koordynowany przez szkołę Gemeinschaftsgrundschule "An der Burg" w Hückelhoven, w Niemczech. Pandemia spowodowała, że nauczyciele przygotowujący spektakl zdecydowali się na przedstawienie kukiełkowe. Wszystkie próby odbywały się online. Po powrocie uczniów do szkoły sfinalizowano spektakl z uczniami z wykorzystaniem rekwizytów, scenografii i muzyki, który następnie nagrano i zmontowano w krótki film. Przed nami kolejne wyzwania w dobie pandemii, która prawdopodobnie uniemożliwi nam wspólne wyjady do szkół partnerskich. Nasze prace i starania będziemy prezentować podczas otwartych spotkań online.
Dorota Starz
Pomimo pandemii i nauki zdalnej, rok szkolny 2020/2021 w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku udało się zakończyć z sukcesem. Szkoła uzyskała Certyfikat jakości nauczania i zdobyła tytuł szkoły Uczącej się – SUS – jako potwierdzenie wysokiej oceny pracy szkoły.
Zrealizowano dwa projekty międzynarodowe Erasmus. Nauczyciele i uczniowie wraz ze szkołami partnerskimi z Sardynii, Turcji, Madery, Grecji, Macedonii, Portugalii, Rumunii i Niemiec uczyli się wzajemnego szacunku dla odmiennych kultur oraz podnosili kompetencje językowe w języku angielskim z zastosowaniem technologii IT.
W ciągu całego roku szkolnego zrealizowano liczne konkursy, projekty. Uczniowie uczestniczyli w Olimpiadach przedmiotowych i sportowych. Do największych sukcesów należy zaliczyć uzyskanie tytułu Laureata konkursu z matematyki (najlepszy wynik w województwie świętokrzyskim) ucznia klasy VIIb Mateusza Miernika. Gratulujemy również tytułu Laureata w konkursie z języka angielskiego uczennicy klasy VIIIa Zuzannie Zemście.
25.06.2021r w czasie uroczystości zakończenia roku szkolnego 2020/2021 Wójt Gminy Zagnańsk Pan Wojciech Ślefarski, Wicewójt Stanisław Stępień, radni Grażyna Wawszczak, Robert Hanulak wraz z gościem honorowym szkoły Panią Katarzyną Wojciechowską wręczyli uczniom puchary i nagrody za szczególne osiągnięcia w nauce i sporcie.
Artur Nowicki spotkał się z dziećmi i młodzieżą ze szkoły z Zagnańska i Samsonowa. Biblioteka miała zaszczyt gościć ilustratora 11 czerwca br. w Filii w Zagnańsku, jak również w głównej siedzibie – w Samsonowie.
Spotkanie było podzielone na dwie części. W pierwszej części P. Artur opowiadał na czym polega praca ilustratora. W bardzo ciekawy sposób przedstawił warsztat pracy twórczej, wyjaśnił, jak powstają ilustracje oraz jak przygotowuje się do zadania - najpierw należy zapoznać się z treścią książki , a następnie stworzyć ilustracje według opisu autora lub stworzyć je dzięki wyobraźni.
Drugim etapem zajęć były warsztaty, podczas których młodzież rysowała m.in. postacie z opisu książki pt. „Kosmiczne przygody Bruma i Gruma”. Jednak trudniejsze okazało się narysowanie roweru. Jak zabrać się do tego zadania? Spróbujcie sami.
Spotkanie dostarczyło uczestnikom wielu emocji. Było okazją bezpośredniego kontaktu z twórcą książki - ilustratorem. Po spotkaniu była możliwość zakupienia książek z ilustracjami P. Artura Nowickiego oraz zdobycia autografu i dedykacji.
„Sfinansowano ze środków Fundacji PZU”
Za nami kolejne spotkania w ramach projektu „Samsonowska Jesień Literacka”. 15 czerwca mieliśmy przyjemność gościć Renatę Piątkowską wraz z lektorką Malwiną Kożurno. W spotkaniach wzięły udział dzieci ze szkoły z Zagnańska, Samsonowa i Tumlina.
Tematem przewodnim pierwszego spotkania była książka pt. „To się nie mieści w głowie”, z której zostało wybrane opowiadanie – „Daleko jeszcze?”. Poprzez głośne czytanie opowiadania lektorka chciała zwrócić uwagę na poczucie humoru w książkach autorki oraz na kulturę żywego słowa jako przejaw świadomości językowej.
Podczas drugiego spotkania dzieci poznały różnicę pomiędzy przysłowiami, przesądami oraz zwyczajami. Celem spotkania było pokazanie młodemu pokoleniu, że znajomość własnych tradycji (zwyczajów, przysłów) jest przejawem miłości i szacunku do Ojczyzny. Uwrażliwienie dzieci na piękno języka polskiego oraz podkreślenie, że czytanie książek ma wpływ na poprawne posługiwanie się językiem ojczystym. Umiejętność pięknego czytania, pisania oraz mówienia jest budowaniem naszej tożsamości narodowej. W trakcie spotkania czytane były fragmenty książek Renaty Piątkowskiej: „Gdyby jajko mogło mówić” – o obyczajach, „Szczęście śpi na lewym boku” – o przesądach, „Z przysłowiami za pan brat” – o przysłowiach oraz „Mądra głowa zna przysłowia” – o przysłowiach.
Zapraszamy do Biblioteki w Samsonowie i Filii w Zagnańsku po książki fantastycznej pisarki – Renaty Piątkowskiej.
Karolina Michta
„Sfinansowano ze środków Fundacji PZU”
Uczniowie klas I-III wiedzą, jak ważne jest rozwijanie sprawności fizycznej, tworzenie atmosfery współpracy i współdziałania w zespole, poznawanie i przestrzeganie zasad zdrowej rywalizacji sportowej, rozwijanie odporności emocjonalnej w sytuacjach porażki lub zwycięstwa oraz poznawanie i stosowanie zasad właściwego dopingu sportowego.
Włożony trud podczas zorganizowanych zawodów sportowych został zauważony i doceniony.
Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach przesłał medale sportowe i dyplomy dla uczestników Świętokrzyskiej Mini – Olimpiady w Turnieju Gier i Zabaw dla uczniów klas I-III Szkół Podstawowych.
Gratulujemy i dziękujemy dzieciom za wspólną zabawę.
Dagmara Szymkiewicz
Agata Kopeć
Patrycja Hanulak-Zemsta
Dorota Wikło
Uczniowie klas I-III doskonale wykorzystali czas, kiedy pozostawaliśmy w domach w czasie prowadzonej nauki zdalnej. Zostali twórcami – filmowcami, aktorami, scenografami. Stali się współtwórcami wyjątkowego zdarzenia. Podzielili się swoimi talentami, a zaprezentowane w ich wykonaniu interpretacje wierszy Jana Brzechwy brzmiały doskonale i cieszyły się ogromną popularnością.
Zachęcamy do obejrzenia opublikowanych filmików na facebook.com/akademiapanajana
Dagmara Szymkiewicz
Agata Kopeć
Marzena Gała
ZASADY BEZPIECZNEGO WYPOCZYNKU:
AKCJA MEN NA WAKACJE
Zachęcamy do śledzenia akcji MEN #DobreWakacje, codziennie będą zamieszczane informacje o ciekawych inicjatywach edukacyjnych, sportowych
i kulturalnych oraz interesujące propozycje spędzania czasu wolnego.
DRODZY UCZNIOWIE!
ŻYCZYMY WAM RADOSNYCH, BEZTROSKICH, ALE PRZEDE WSZYSTKIM BEZPIECZNYCH WAKACJI.
WIELE SŁONECZNYCH DNI SPĘDZONYCH W TOWARZYSTWIE PRZYJACIÓŁ.
Opiekunowie SU
Paulina Bolmińska-Baran 😊
Łukasz Gronostaj 😊
1 czerwca 2021r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w "Świętokrzyskiej Olimpiadzie Łamigłówek". Olimpiada była zorganizowana przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Kuratorium Oświaty w Kielcach przy współpracy z Wydawnictwem LOGI. W olimpiadzie uczestniczyli w poszczególnych kategoriach następujący uczniowie:
klasy I-III :
klasy IV-VI:
klasy VII – VIII:
Mistrzem łamigłówek została uczennica klasy VIb Kamila Marcisz, natomiast wyróżnienie uzyskał Mateusz Miernik uczeń klasy VIIb, którzy 11 czerwca 2021 uczestniczyli w uroczystym podsumowaniu Olimpiady, w Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach, gdzie nagrodzono laureatów.
Bardzo się cieszymy zainteresowaniem naszych uczniów takim konkursem i mamy nadzieję na kontynuację tego przedsięwzięcia w kolejnych edycjach. Bez wątpienia rozwiazywanie łamigłówek pomaga rozwijać intelekt dzieci, ucząc je logicznego myślenia i innych umiejętności przydatnych nie tylko w szkole.
Gratulujemy wszystkim uczniom i zapraszamy do kolejnej edycji w przyszłym roku
Anna Wodecka
Małgorzata Dąbrowska
Był spacer, integracja, zabawa w muzeum, ale priorytetem nr 1 było doskonalenie umiejętności językowych. Zwiedzanie Warszawy z przewodnikiem w języku angielskim stanowiło główny punkt programu wyjazdu na wycieczkę szesnastu uczniów z klas ósmych w czwartek, 10 czerwca. Ponad dwugodzinny spacer po mieście rozpoczęliśmy z panią przewodnik, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o Starym Mieście i jego urokliwych zakątkach. W podsumowaniu odbył się konkurs z nagrodami. W Muzeum Świata Iluzji zobaczyliśmy przeróżne iluzje, paradoksy i zjawiska przeczące prawom fizyki często o charakterze interaktywnym. Mogliśmy nie tylko oglądać, ale również siadać, dotykać, a nawet… czuć. Pogoda sprzyjała spacerom, którego nie zabrakło także w Parku Łazienki Królewskie. W drodze powrotnej wszyscy zjedli pyszny obiad. Wyprawa edukacyjna do stolicy zakończyła pięcioletni projekt finansowany z programu English Teaching. Dzięki wsparciu Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności i Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA, uczniowie mieli możliwość rozwijania sprawności językowych realizując rozszerzony program nauczania języka angielskiego od klasy czwartej. Na swoich lekcjach często gościli wolontariuszy z różnych krajów świata, przygotowywali przedstawienia teatralne w języku angielskim, nawiązywali kontakty językowe z uczniami ze szkoły we Włoszech i w Ghanie, brali udział w różnorodnych konkursach językowych.
Dorota Starz
Wycieczka do Warszawy została w całości sfinansowana z programu English Teaching, którego operatorem krajowym jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.