Dnia 16 października odbył się pokaz historyczny przygotowany przez grupę artystyczną Rekonstruktro, upamiętniający dążenia niepodległościowe „Ku niepodległej”- opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę.
W trakcie pokazu odbyła się prezentacja ekwipunku, uzbrojenia i metod walki. Uczniowie obejrzeli stroje powstańców, kolekcję replik broni używanej podczas powstań oraz mogli osobiście przekonać się, jakiej siły i zręczności wymagało posługiwanie się bronią używaną przez powstańców. Jeden z chętnych uczniów stoczył zapierający dech w piersiach pojedynek. Rekonstruktorzy opowiedzieli o tym, jaką rolę na polu walki odgrywały kobiety. Po przeprowadzeniu poszukiwań wśród obecnych na sali dziewcząt, odbyła się akcja ratunkowa z pola bitwy. Pokaz zakończyła przeprowadzona wśród uczestników musztra.
Blisko godzinne spotkanie dostarczyło dzieciom dużo wiedzy i doświadczeń. To była ciekawa i niecodzienna lekcja historii.
D.Szymkiewicz
RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ
9 listopada br. w sali gimnastycznej naszej szkoły radośnie świętowano 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez państwo polskie w 1918 roku. W uroczystej akademii pod hasłem "Idziemy wspólną drogą" udział wzięli uczniowie klas V b, VIII a i b. Oprawę muzyczną wykonali członkowie szkolnego chóru oraz soliści- Daria Makuch (III a), Amelia Michta (IV a) i Bartłomiej Boruń (IV b).
W klimat obchodów wprowadzili zgromadzonych pierwszoklasiści, którzy pięknie wykonali poloneza złożonego z trudnych figur.
Następnie młodzi aktorzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, wiernie oddający burzliwe losy naszej Ojczyzny.
W uroczystości nie zabrakło pięknych recytacji, pocztu sztandarowego szkoły, biało - czerwonej flagi państwowej, hymnu oraz znaczących dla Polski postaci- Józefa Piłsudskiego czy Romana Dmowskiego.
W wykonaniu chóru usłyszeliśmy pieśni : "Przybyli ułani pod okienko", "Legiony", "Wojenko, wojenko". Wielu wzruszeń dostarczył utwór pt. "Co to jest niepodległość ?" w wykonaniu czwartoklasistów.
Ponadto uczniowie i nauczyciele mogli obejrzeć wystawę portretów zatytułowaną "Ojcowie naszej niepodległości" dzięki uprzejmości dr. Andrzeja Macieja Zarębskiego -regionalisty, pisarza obecnego w czasie uroczystości.
Dyrektor Marzanna Moćko pogratulowała występu uczniom i ich opiekunom: Marzenie Pawlik, Ewelinie Stępień, Jadwidze Dziedzic, Dorocie Chyb -autorkom i reżyserkom scenariusza, pomysłodawcom oprawy plastycznej i estetycznej sali, Łukaszowi Gronostajowi – za efekty muzyczne, Stefanowi Grudniowi – opiekunowi pocztu sztandarowego.
W zakończeniu głos zabrał również gość specjalny: dr Zarębski, dziękując za wspaniały i wzruszający występ, a także zaangażowanie młodzieży i nauczycieli w tegoroczne obchody święta. W krótkim podsumowaniu podkreślił, że należy pamiętać nazwiska osób, które przyczyniły się do tego, że żyjemy w wolnym i niepodległym kraju. Wspomniał także o tym, iż Polacy od najmłodszych lat powinni pielęgnować miłość i szacunek do Ojczyzny.
Cieszmy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i z podniesioną głową śpiewać hymn narodowy.
E.Stępień, M.Pawlik
Zobacz film
Zobacz film
Dnia 18.10.2018 r do naszego przedszkola przybył leśniczy Pan Szymon Gębski z Nadleśnictwa Zagnańsk. Celem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą leśnika, zachęcanie dzieci do opiekowania się i dokarmiania zwierząt leśnych i ptaków w okresie zimy, kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody, pogłębianie wiadomości na temat zwierząt żyjących w środowisku leśnym.
Gość opowiedział o swoim podstawowym obowiązku jakim jest troska o las. Opowiedział, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób pomagać zwierzętom i ptakom, przetrwać zimę. Dużą radość sprawiły przedszkolakom zagadki dźwiękowe przedstawiające odgłosy zwierząt żyjących w lesie.
Na pożegnanie nasz gość dostał od przedszkolaków jesienny upominek w postaci obrazka wykonanego z liści.
Serdecznie dziękujemy Panu Szymonowi Gębskiemu oraz Nadleśnictwu Zagnańsk za spotkanie oraz upominki.
Ewa Rubel
Pod tym hasłem uczniowie naszej szkoły rozpoczęli obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę.
Grupa rekonstrukcyjna, która przyjechała do nas, przedstawiła w zwięzły i przystępny sposób obrazy z historii naszej Ojczyzny. Aktorzy wspominając wydarzenia z końca XVIII, XIX i początku XX wieku-powstania narodowe oraz I wojnę światową- demonstrowali widzom broń, jaką się posługiwano, omówili rodzaje formacji wojskowych funkcjonujących na ziemiach polskich w tym czasie. Uczniowie mieli możliwość wcielić się w rolę kosyniera z Powstania Kościuszkowskiego, mogli spróbować walki bronią białą lub załadować muszkiet. Ochotnicy przeżyli musztrę wojskową, a dziewczyny poczuły, co to znaczyło być sanitariuszką w czasie wojny.
Dziękuję wszystkim wychowawcom, którzy przyczynili się do tego wydarzenia,
Marzena Pawlik
Agnieszka Bekier i Joanna Dudkowska
Pani Dyrektor, Marzanna Mocko
Pani Dorota Starz
Pani Sylwia Maksymowicz-Jonczyk
Pani Karolina Lovejoy
Douglas Ades, współtwórca i fundator Polsko –Amerykanskiej Fundacji Wolności oraz Przewodniczący Rady Nadzorczej i założyciel Funduszu PAFPIO, polsko-amerykańskiego programu pomostowych pożyczek dla organizacji pozarządowych spotkał się z uczniami w Zagnańsku, aby porozmawiać o Ameryce. W podróżach zawsze towarzyszy mu żona Elżbieta Dec. Kiedy tylko znajduje czas, bierze udział w programie „English Teaching” zapoczątkowanym przez Polsko-Amerykańską Fundacje Wolności. Naszą szkołę odwiedził juz drugi raz, pierwsza wizyta miała miejsce w 2013 roku podczas realizacji pierwszego projektu z programu English Teaching. Obecnie realizowany jest już czwarty projekt, tym razem fundacja przeznaczyła fundusze na rozwój językowy uczniów zdolnych wz klas VIa i VI b, dzieki czemu dzieci uczą się jezyka angielskiego z zakupionych specjalnie na ten cel podręczników o znacznie wyższym poziomie wymagań oraz mają w tygodniu dwie dodatkowe lekcje tego przedmiotu.
Nasz gość urodził się w Kalifornii i jako 17-latek stał się liderem młodzieży w swojej społeczności. Już wtedy, w latach 60, interesował się sprawiedliwością społeczną i tematami równouprawnienia. Studiował filozofię i psychologię na uniwersytecie w Kalifornii. Jako stypendysta rozpoczął naukę w Union Theological Seminary w Nowym Jorku. Pracował w Harlemie pomagając narkomanom wyjść z uzależnienia – Codziennie spotykałem się z uzależnionymi od heroiny, jednocześnie pisząc doktorat – opowiada Ades. Po tym, jak wsparła go prestiżowa Fundacja Rockefellera, Ades poszedł w stronę finansową. Bez względu na to, czy chodziło o niewielkie pożyczki dla studentów, biednych mieszkańców Nowego Jorku czy – znacznie później – przedstawicieli polskich organizacji pozarządowych, Amerykanin zawsze traktował swoją pracę jako misję. –Tworzyłem różne programy, również w pracy korporacyjnej, pomagając tym, którzy mieli mniej szczęścia – przyznaje.
Polskę odwiedził po raz pierwszy w 1991 roku. Nie wiedział o niej dosłownie nic. – Była krajem dość smutnym, ale w mieszkańcach dostrzegłem pewną siłę, potencjał, nadzieję i bezkompromisową chęć zmiany. Wiedziałem, że muszę tu działać! – mówi Douglas Ades. Zdobył 5 mln złotych od Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości, które pozwoliły na wsparcie finansowe przez Fundusz PAFPIO pierwszych polskich NGO-sów. Do dzisiaj Fundusz udzielił ponad 2 tys. pożyczek małym i dużym organizacjom skupiającym się m.in. na kulturze, edukacji, ochronie zdrowia, pomocy społecznej czy przestrzeganiu praw człowieka. Dzięki niemu PAFPIO wsparło 571 organizacji kwotą 179 mln złotych! Na co dzień mieszka w Nowym Jorku, co nie przeszkadza mu opiniować i zatwierdzać wszystkie wnioski o pożyczki płynące do Funduszu PAFPIO od polskich organizacji pozarządowych.
Na zakończenie miłej wizyty Douglas Ades spotkał sie z Dyrekcją szkoły Marzanną Moćko, nauczycielami Dorotą Starz i Sylwią Maksymowicz oraz panią Karoliną Lovejoy.
Dorota Starz
W drugim półroczu roku szkolnego 2017/2018 w przedszkolu przeprowadzono konkursowy projekt pt „Przedszkole młodych patriotów” organizowany przez Studium Prawa Europejskiego. Projekt realizowany był dwóch grupach dzieci 5-letnich tj: „Słoneczka” i „Misiaczki” pod kierunkiem Marzeny Gały i Marii Przepióry. W poszczególne działania włączało się całe przedszkole.
W ramach tego projektu przeprowadzono wiele działań:
- opracowano „Kodeks postaw patriotycznych,
- zorganizowano konkursy pieśni patriotycznych i poezji patriotycznej,
- przeprowadzono pogadanki na temat patriotyzmu lokalnego z przedstawicielami zespołów Jaworzanki i Florianki,
- odbyło się spotkanie z Wójtem Gminy Zagnańsk w celu uzyskania odpowiedzi na pytanie „Co oznacza bycie patriotą na co dzień?”,
- wykonano plakat na temat „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”.
Efektem podjętych działań było zdobycie Certyfikatu „Przedszkole młodych patriotów”.
Maria Przepióra
„Teens life in our country” to tytuł autorskiego projektu wymiany uczniów Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową nr 15 w Kielcach a szkołą Scuola Secondaria di Grado Meucci w Turynie. W dniach 7-12 października 17 uczniów z klas VIa, VIb oraz VIIa uczestniczyło w wycieczce do Włoch, gdzie gościli u rodzin włoskich integrując się i poznając codzienne życie tamtejszych mieszkańców. Zuzia Bolmińska, Zosia Sidło, Mikołaj Chrzanowski, Maja Bernaskiewicz, Krzysiu Kasica, Julia Mazurkiewicz, Paweł Salwa, Janek Sajdak, Janek Adamczyk, Kacper Jama, Maciuś Adwent, Kuba Adwent, Piotruś Miernik, Wiktor Zagórski, Oliwia Ludwinek, Vanessa Zarzecka, Kuba Kołodziejczyk przełamywali bariery językowe i kulturowe, komunikowali się w jezyku angielskim a zarazem byli przykładem wzorowego zachowania podczas wycieczek szkolnych, niezwykle posłuszni, grzeczni, uczynni stali się dumą naszej szkoły. Bogaty program nie pozwolił uczniom nudzić się i tęsknić za domem. W trakcie niespełna 5 dniowego pobytu w słonecznej Italii dzieci zwiedziły Wenecję, Turyn i Mediolan. Brały udział w wielu aktywnościach, poznawały codzienne życie rodzin włoskich, ich zwyczaje i tradycje, degustowali smaki włoskie. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy w niedzielę o godzinie 14, aby na 6 rano kolejnego dnia dotrzeć do Wenecji. Wspaniałe, unikatowe miasto zrobiło na nas ogromne wrażenie, zwiedziliśmy najważniejsze zabytki, płynęliśmy tramwajem wodnym, jedliśmy wenecką pizzę . W poniedziałek późnym wieczorem dotarliśmy do Turynu, dzieci zostały odebrane przez rodziny włoskie, z którymi wcześniej nawiązały kontakt mailowy. Kolejny dzień był kontynuacją ekscytujacych wydarzeń. Uczestnicy wyprawy wraz z włoskimi kolegami poznawali centrum miasta angażując się w grę miejską. Mieszkając tam zaledwie pięć dni mieliśmy okazję zobaczyć Katedrę Św. Jana Chrzciciela (z XV wieku), Pałac Królewski, Kościoły Św. Wawrzyńca, San Lorenzo i Pielgrzymkowy Superga, Castello del Valentino, Synagogę Male Antonelliana, służącą dziś jako wspaniały punkt widokowy. Turyn to także całun turyński, drużyna piłkarska Juventus Turyn i siedziba koncernu Fiata, jest pięknym miastem, z ciekawą architekturą i niezwykle istotnym w regionie pod względem gospodarczym oraz kulturalnym. W środę zorganizowano nam wycieczkę do Mediolanu. Piękna pogoda pozwoliła nam się cieszyć jedną z największych katedr Symbolem Mediolanu – Katedrą Narodzin św. Marii, która mieści się na Piazza Duomo w samym centrum miasta, najbardziej zatłoczonym miejscu w Mediolanie. Tego dnia zwiedzilismy równiez teatr La Scala, Zamek Sforzów, park Sempione i Galerię Wiktora Emmanuela II, jeden z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych obiektów w Mediolanie. Jest to obecnie największe i najbardziej ekskluzywne centrum handlowe w mieście. Ogrom atrakcji, które przygotowali dla nas Włosi był niesamowity: jedna z uczestniczek mieszkała w pałacu, nasz uczeń Paweł Salwa zwiedził słynny stadion Juwentusu, dzieci były szczególnie traktowane przez rodziny włoskie, ale najważniejszym punktem wyprawy było przełamywanie barier kulturowych i językowych. Cieszymy się, że wszystkim dopisywał dobry chumor, a uczestnicy wycieczki do zaprzyjaźnionej szkoły włoskiej bardzo ciepło wypowiedzieli się na jej temat : „ bardzo fajny wyjazd, można było poćwiczyc język angielski, zwiedzic kraj, zawrzeć nowe znajomości, było wręcz super, bardzo miło być goszczonym przez Włochów, dzięki tej wycieczce mogłam zawrzeć nowe znajomości, było naprawdę fajnie, było naprawdę fantastycznie, fenomenalnie i emocjonująco, to była moja najlepsza przygoda w moim życiu, szczerze mówiąc było wspaniale, poznałam wspaniałe osoby, jadłam pyszne jedzenie, bardzo dużo zwiedziliśmy i było świetnie, to była najlepsza przygoda w moim życiu, jestem bardzo zadowolony z projektu, było super, bardzo miła przyjemna atmosfera, bardzo fajny wyjazd, było super jedzenie, było bardzo fajnie, fajny wyjazd, to była jedna z najlepszych wycieczek”. Kolejne spotkanie i kolejne emocje z naszymi włoskimi przyjaciółmi w następnym roku w maju.
Wyjazd został sfinansowany przez rodziców uczestników projektu. Serdecznie dziękujemy rodzicom uczniów biorących udział w wycieczce do Turynu za wsparcie i pomoc i gratulujemy wspaniałych pociech.
W wyprawie, pokonywaniu barier kulturowych i językowych towarzyszyły uczniom nauczycielki Dorota Starz i Anna Gębska.
W piątek 28 września siedemnastu uczniów z klas VIa,VIb i VII a spotkało się ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Kielcach w naszej szkole. Celem spotkania było przygotowanie kulturowe do udziału w projekcie „ Teens life in our countries” i wymiany polsko – włoskiej. Spotkanie z udziałem naszych wolontariuszy , Roberto z Hiszpanii i Davide z Włoch spotkało sie z duym entuzjazmem. Wszyscy doskonale się bawili poznając geografię i kulturę Włoch, przygotowując sałatki, plakaty oraz biorąc udział w dyskotece.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjnych przygotowanych przez Agencję Prudential Jan Walaszek (http://www.facebook.com/prudential.JanWalaszek/)
Podczas zajęć dzieci uczyły się skąd się biorą pieniądze i co można z nimi zrobić.
Rozmawialiśmy o ZARABIANIU, WYDAWANIU, OSZCZĘDZANIU I POMAGANIU.
Pan Janek w ciekawy sposób przekazał wiedzę najmłodszym uczestnikom warsztatów
Odbiór zajęć był niezwykle pozytywny i dzieci bardzo chętnie brały udział w warsztatach. Ogromną radość wywołały nagrody oraz gadżety, które dzieci mogły zabrać ze sobą do domu.
Dziękujemy za mile spędzony czas i dużą porcję wiedzy i niespodzianek.
Serdecznie pozdrowienia ze słonecznej Italii przesyłają uczniowie z klasy VIa, VIb i VIIa wraz z opiekunami Dorota Starz i Anną Gębską.
Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała prestiżowe miano „Szkoły młodych patriotów”. W okresie od 15 stycznia do 15 czerwca 2018 r. uczniowie pod opieką nauczycieli naszej szkoły realizowali zadania przewidziane regulaminem konkursu Szkoła młodych patriotów wśród których były konserwatoria pt.: „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą”, konkurs plastyczny pt.: „100 Rocznica Odzyskania Przez Polskę Niepodległości", konkurs wiedzy historycznej pt.: „Historia Polski a patriotyzm”, konkurs recytatorski „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek", konkurs pieśni i piosenki patriotycznej pod hasłem „Dla Niepodległej” czy przygotowanie kodeksu postaw patriotycznych. Wszystkim zaangażowanym dzieciom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy.
Od wtorku, tj. 18 września gościmy w naszej szkole nowych wolontariuszy : Roberto del Toro Moreno (24 lata) z Hiszpanii oraz Davide Pomante (20 lat) z Włoch. Dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach i otrzymaniu dotacji na projekt Wolontariatu Europejskiego, kolejni wolontariusze spędzą w murach naszej placówki 10 miesiecy. Otoczmy ich opieką, obdarzmy uśmiechem, aby nie czuli się samotni i wyobcowani. Obaj są bardzo pozytywnie nastawieni do pracy w naszej szkole, chętnie pomagają w pracy na świetlicy, w przedszkolu, realizują się również na dodatkowych zajęciach oraz wspierają słabszych uczniów w nauce języka angielskiego. Roberto i Davide z przyjemnościa poprowadzą indywidualne lub grupowe lekcje języka hiszpańskiego i włoskiego. Zapraszamy wszystkich uczniów do korzystania z szansy darmowych konwersacji w języku angielskim oraz uczenia się języków naszych wolontariuszy.
Opiekun wolontariuszy Dorota Starz
„Keep Calm I am a Refugee” to tytuł kolejnego projektu z program Erasmus plus, którego beneficjentem był Zespół Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku. Realizacja tego wielkiego dwuletniego przedsięwzięcia możliwa była dzięki przyznanej w 2016 roku dla szkoły dotacji z Unii Europejskiej w wysokości 14 250 euro, tj.61 275 zł. Kraje uczestniczące w projekcie to Turcja (koordynator), Polska, Rumunia, Portugalia, Słowacja, Grecja i Holandia. W jego realizację byli przede wszystkim zaangażowani uczniowie z klas VIa i VIIa. Na każdy miesiąc zaplanowane były zadania dla każdej szkoły partnerskiej. Wśród najważniejszych wymienić należy przygotowanie mobilności nauczycieli w Rumunii, Holandii i Portugalii oraz nauczycieli i uczniów w Grecji i Turcji. Ogółem w wyjazdach, zgodnie z założeniami w projekcie dla wszystkich szkół, udział wzięło 11 pedagogów i 4 uczniów z Polski. W ramach tego przedsięwzięcia utworzyliśmy klub projektowy Erasmus plus, zorganizowaliśmy spotkanie informacyjne z rodzicami, powstała strona projektu: https://refugeerasmuplus.com/
Przeprowadziliśmy ankiety wśród uczniów na temat "Gdybym był uchodźcą...” oraz „Nowe życie...”, wyniki opublikowaliśmy na miedzynarodowym blogu utworzonym na potrzeby projektu:
https://refugeerasmuplus.files.wordpress.com/2016/11/mc3bclteci-olsam-anket2-ing.pdf
Zorganizowaliśmy konkurs na logo projektu, zwycięzcą okazał się Kamil Łuszczek z kl. VIIa. W kolejnym konkursie, na kartkę z pozdrowieniami dla uchodźców, najlepszy był Piotr Miernik z kl. VIa. Obaj chłopcy w nagrodę wyjechali do Grecji. Do udziału w konkursie fotograficznym zatytułowanym „Dzieci są wszędzie” zaproszeni byli uczniowie także z innych klas. Damian Stolarski i Jakub Matla, obecni absolwenci gimnazjum reprezentowali społeczność uczniowską podczas wizyty w Izmirze, w Turcji.
Ponadto pod opieką nauczycieli uczniowie przygotowali szereg wydarzeń związanych z projektem. Były to min.: Zorganizowanie akcji charytatywnej sprzedaży ciast, z której dochód 287,50 zł został przekazany polskiej organizacji wspierającej uchodźców Refugee.pl. Wzięliśmy też udział w dniu otwartym ośrodka dla cudzoziemców w Dębaku pod Warszawą. Współpracowaliśmy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach, którego pracownicy i wolontariusze przybliżyli nam temat tolerancji, walki z przemocą i uprzedzeniami. Gościliśmy przedstawicieli Komisji Europejskiej i fundacji Refugee.pl w ramach projektu „Uchodźcy i migranci – fakty i mity” oraz uchodźcę z Kongo i Ukrainy. Nawiązaliśmy też rozmowę z imigrantem z Turcji poprzez komunikator Skype. Młodzież obejrzała szereg filmów dotyczących praw człowieka, swoje wrażenia i emocje uczniowie wyrażali na specjalnie utworzonej do kontaktu stronie Facebooka, jak również podczas spotkań z nauczycielami zaangażowanymi w projekt. Ciekawym akcentem było również wykonanie rzeźb obrazujących prawa człowieka oraz zorganizowanie święta wiosny.
W ramach projektu przygotowaliśmy plakaty, tablicę informacyjną Erasmusa, na której umieszczane były aktualności związane z projektem. Napisaliśmy artykuły informujące o przyznanej dotacji i realizacji projektu, które ukazały się w lokalnej „Gazecie Zagnańskiej" oraz na portalu internetowym Gminy Zagnańsk i szkoły. Współtworzyliśmy blog na stronie Erasmus plus "Keep Calm I am a Refugee" Dzieliliśmy się zrealizowanymi zadaniami z projektu na zamkniętych stronach Facebooka utworzonych osobno dla uczniów i nauczycieli. Dzięki zaangażowaniu szkoły w miedzynarodowy projekt nauczyciele i rodzice zostali poinformowani na temat uchodźców, są teraz bardziej świadomi i wrażliwi. Wzrosła współpraca pomiędzy nauczycielami realizującymi projekt i pozostałymi pedagogami. Wzrosło wykorzystanie technologii komunikacyjnej i komputera wśród uczniów i nauczycieli. Powstał zespół projektowy Wzrosło zainteresowanie odmienną kulturą. Zmieniło się spojrzenie nauczycieli i uczniów na odmienne kultury. Zmniejszyły się także uprzedzenia w stosunku do uchodźców. Nauczyciele i uczniowie poznali system nauczania w szkołach partnerskich.
Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Szczepanowi Skorupskiemu i Pani Dyrektor Marzannie Moćko za stałe wsparcie i pomoc w realizacji zadań projektowych. Koordynator dziękuje również koleżankom Marzenie Pawlik, Dorocie Wikło i Mirze Litwinskiej za pomoc w działaniach i organizacji mobilności.
Koordynator projektu Dorota Starz
Po raz pierwszy od wielu lat zakończenie roku szkolnego odbywało się w tak licznym gronie. W wypełnionej po brzegi sali gimnastycznej zasiedli uczniowie klas IV-VII, gimnazjum, rodzice, nauczyciele oraz goście. Uroczystość zaszczycili swą obecnością m.in. ksiądz proboszcz Ryszard Niemiec oraz przedstawiciele lokalnych władz: wójt gminy Zagnańsk – pan Szczepan Skorupski i sekretarz – pani Mirosława Badzińska.
Po złożeniu ślubowania przez absolwentów gimnazjum pani dyrektor Marzanna Moćko podsumowała osiągnięcia uczniów. Puchar Prymusa Absolwenta otrzymał Damian Zieliński – ubiegłoroczny laureat XIV Konkursu Historycznego i tegoroczny finalista XV Konkursu Geograficznego, natomiast Puchar Sportowca Roku trafił do Oliwii Kocz z IIIa gimnazjum oraz do Mikołaja Chrzanowskiego z klasy Va SP. Nagrody wręczono również Piotrowi Miernikowi z kl.VIa-laureatowi II Konkursu Matematycznego, Zuzannie Kozieł z VII b – finalistce I Konkursu Języka Polskiego w SP oraz Weronice Kapuścińskiej z IIIa G – finalistce XV Konkursu Języka Polskiego, a także Weronice Zielińskiej z IIIb G – uczennicy, która uzyskała najwyższy wynik na egzaminie gimnazjalnym i najwyższą średnią ocen. Wójt Gminy oraz pan Rafał Szpak – przewodniczący Rady Rodziców, pogratulowali absolwentom świetnego wyniku egzaminu, który, tak jak wyniki pozostałych gimnazjów z terenu gminy, przyczynił się do zajęcia przez Zagnańsk pierwszego miejsca w rankingu szkół powiatu kieleckiego.
Na zakończenie uroczystości absolwenci przedstawili pożegnalny program artystyczny pt. „Tyle było dni…”, w którym przywołali swoje wspomnienia z lat spędzonych w „Dwójce”.
Beata Wojtiuk-Ślęk
Schools of Volunteering to nazwa projektu partnerskiego, którego beneficjentem był także Zespół Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku. Projekt został napisany we współpracy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Kielcach dla szkół zainteresowanych wolontariatem europejskim. W środę , 27 czerwca w Regionalnym Centrum Wolontariatu odbyło się oficjalne pożegnanie 12 wolontariuszy. Przypomnijmy, w listopadzie 2015 roku szkoła otrzymała akredytację wolontariatu europejskiego dzięki temu może przyjmować i gościć przez 10 miesięcy zainteresowanych pracą w naszej placówce wolontariuszy w ramach programu Erasmus plus. Dla szkoły w Zagnańsku to już drugi rok realizacji projektów tego typu. W ubiegłym roku w murach "dwójki" gościła Nerea z Hiszpanii i Joszef z Węgier. W ostatnim - Aixa z Hiszpanii, Koko z Francji i Flora z Węgier. Cieszymy się bardzo, że możemy gościć co roku młodych ludzi, którzy chcą poznawać naszą szkołę, nasz region, naszą kulturę, pracując społecznie pomagają nauczycielom w przedszkolu, szkole podstawowej i gimnazjum. Uczniowie i nauczyciele bardzo chętnie podejmują rozmowy z wolontariuszami z języku angielskim. Wszyscy doskonalimy swoje kompetencje językowe, ale też uczymy się nowych języków. Z niecierpliwością czekamy na kolejnych gości, tym razem z Włoch i Hiszpanii.
Dorota Starz
Projekt "Rozwój zawodowy poparty doskonaleniem językowym i wykorzystaniem najnowszych technologii informacyjnych" z programu Erasmus plus Akcja Ka1 adresowany był tylko do nauczycieli. W jego realizacji udział wzięło 9 pedagogów, dyrekcja szkoły, liderzy zespołów przedmiotowych, nauczyciele przedmiotów egzaminacyjnych : Marzanna Moćko, Dorota Starz, Aleksandra Zagórska, Marzena Pawlik, Anna Gębska, Mirosława Litwińska, Mart Karbowniczek - Szwed, Beata Wojtiuk -Ślęk, Dorota Wikło. Na realizację projektu, który trwał od 15 listopada 2016 roku do 14 czerwca 2018 roku szkoła pozyskała kwotę 65 452,73 PLN. Zainteresowani nauczyciele spotykali się raz na dwa miesiące najpierw w celu przydziału zadań, a następnie ich prawidłowej realizacji i ewaluacji. Przez pierwsze 6 miesięcy 5 nauczycieli intensywnie uczyło się języka angielskiego. Zajęcia w wymiarze 80 godzin zorganizowano dzięki pozyskanym na realizację projektu środkom, które wykorzystano także na zakup materiałów dydaktycznych. Mimo początkowych obaw wszystkim nauczycielom udało się opanować język angielski w stopniu umożliwiającym uczestnictwo w kursie ICT for Collaborative, Project-Based Teaching and Learning organizowanym na Malcie w dniach 23 – 29 lipca 2017r. Podczas zagranicznego szkolenia nauczyciele poznali rozmaite programy (m. in. Digital Video, Moovly, Stop Motion Animation, Digital Story, Wordpress, Prezi, Kahoot) użyteczne w pracy dydaktycznej. Nawiązali również kontakty z pedagogami z Niemiec, Irlandii, Islandii i Słowacji. Poza tym, dzięki organizatorom szkolenia, wszyscy mogliśmy zwiedzić najpiękniejsze zakątki Malty. W drugim roku realizacji projektu zaczęliśmy wdrażać narzędzia ICT poznane na szkoleniu zagranicznym oraz dzielić się nimi z innymi nauczycielami nie tylko z naszej szkoły. W grudniu 12 pedagogów z naszej szkoły zostało przeszkolonych z zakresu wykorzystania narzędzi platformy etwinning i realizacji pierwszych projektów na tym portalu. W dniach 19-23 marca br. gościliśmy w szkole Pilar Rafales i Odette Bernabel ze szkoły Escola Ramon Llull (Aula Nova S.L.) w Barcelonie. Hiszpanki przyjechały do Zagnańska w ramach job shadowing w celu wymiany dobrych praktyk i zdobycia nowych umiejętności. Celem spotkań było przede wszystkim dzielenie się wiedzą zdobytą podczas szkolenia w ubiegłym roku na Malcie. Podczas obserwacji nauczyciele na wszystkich poziomach nauczania prezentowali różne techniki pracy z uczniem między innymi ocenianie kształtujące, praca z wykorzystaniem projektu, aplikacji Kahoot, prezentacji PREZI jak również innych programów i stosowania telefonów do celów edukacyjnych. Hiszpanki przyglądały się zajęciom pozalekcyjnym (gra w szachy, nauki ścisłe), obserwowały pracę z dziećmi i młodzieżą w gimnazjum, szkole podstawowej, przedszkolu i zerówce. Uczestniczyły w jury, którego zadaniem był wybór 2 uczniów na mobilność do Hiszpanii w ramach programu Erasmus plus. Obejrzały występy artystyczne w przedszkolu w ramach gminnego konkursu "Na ludową nutę". Zaprezentowały również swoją szkołę, która jest po części państwowa i prywatna. Pilar Rafales i Odette Bernabel były pod wrażeniem działań jakie podejmuje szkoła, pracy dyrekcji i nauczycieli. Obie Panie z wielkim zainteresowaniem przeglądały strony kronik szkolnych. Podsumowując tygodniowy pobyt w naszej placówce podkreśliły bardzo wysoki poziom prezentowanych lekcji, profesjonalizm nauczycieli, grzeczne zachowanie uczniów na lekcjach, serdeczność, otwartość i stałą pomoc. Jak same stwierdziły wybór naszej szkoły nie był przypadkowy. Można przeczytać o naszych działaniach na portalu etwinning, Komisji Europejskiej, programu Comenius i Erasmus plus i z pewnością się zainspirować. ZSPnr2 i P w Zagnańsku otrzymał Certyfikat szkoły, która nie tylko potrafi wdrażać nowe europejskie zadania ale także dzielić się nimi na skalę europejską. Nauczyciele, którzy gościli na zajęciach panie z Barcelony w ramach 'job shadowing": Marzena Pawlik, Anna Gębska, Aleksandra Zagórska, Henryka Górzyńska, Dorota Starz, Beata Wojtiuk-Ślęk, Jolanta Małecka, Dorota Wikło Marta Karbowniczek-Szwed, Paulina Bolmińska-Baran, Adam Góral, Patrycja Zemsta, Agnieszka Bekier, Maryla Przepióra, Bożena Nawrot, Marzena Knez, Marzena Gała. Z przesłanych do raportu wiadomości przez nauczycieli, wynika że w swojej pracy najczęściej wykorzystują platformę Kahoot, przygotowując quizy, przede wszystkim podczas lekcji powtórzeniowych i utrwalających, tworzą również prezentacje Prezi, oprawę muzyczną do przedstawień z wykorzystaniem programu Audiacity, Wordpress do realizacji projektów oraz program Photo Story do prezentacji zdjęć.
koordynator projektu Dorota Starz
|
GH-H historia+WOS |
GH-P j. polski |
GM-P przedmioty przyrodnicze |
GM-M matematyka |
GA-P j. angielski podstawa |
Razem |
GA-R j. angielski rozszerzony |
GN-P |
GR-P |
SAMSONÓW |
60,2% 19,25pkt |
77,3% 24,75 pkt |
56,7% 15,88 pkt |
51,7% 15,00 pkt |
72,5% 29,00 pkt |
103,88 pkt |
63,5% 25,4 pkt |
- |
79,8% 31,91 pkt |
ZAGNAŃSK |
61,9% 19,8 pkt |
74,6% 23,89 pkt |
61,1% 17,11 pkt |
61,8% 17,93 pkt |
80,8% 32,33 pkt |
111,06 pkt |
70,6% 28,25 pkt |
52,1% 20,85 pkt |
- |
TUMLIN |
58,3% 18,65 pkt |
67% 21,45 pkt |
62,5% 17,5 pkt |
57,2% 16,6 pkt |
72,5% 29,00 pkt |
103,2 pkt |
53,3% 21,33 pkt |
41% 16,4 pkt |
- |
GMINA ZAGNAŃSK |
…% 19,4 pkt |
…% 23,45 pkt |
…% 16,96 pkt |
…% 17,01 pkt |
…% 30,82 pkt |
107,64 pkt |
…% |
…% |
…% |
POWIAT KIELECKI |
…% |
…% |
…% |
…% |
…% |
|
…% |
…% |
…% |
WOJ. ŚWIĘTOKRZYSKIE |
…% |
…% |
…% |
…% |
…% |
|
…% |
…% |
…% |
POLSKA |
…% |
…% |
…% |
…% |
…% |
|
…% |
…% |
…% |