W dniach 18-20 kwietnia odbył się w naszej szkole egzamin gimnazjalny z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języka nowożytnego.
Zobacz zdjęcia
13 marca 2016 o godz. 9.00 w Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyła się kolejna edycja Dziecięcej Estrady Folkloru której Organizatorami byli: WDK, Starostwo Powiatowe w Kielcach. Zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca, kapele oraz soliści-wokaliści i instrumentaliści z terenu województwa świętokrzyskiego zaprezentowali swoje zdolności artystyczne. Wśród prezentujących swoje talenty były pierwszaki z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku. Uczniowie wystąpili pod nazwą Dąbartusie przygotowani przez Katarzynę Klusek zaprezentowali taniec „Wiązanka Świętokrzyska”. W skład uczestników zespołu wchodzą: Ewa Bogdańska, Jakub Milcarz, Maria Misztal, Bartłomiej Boruń, Zuzanna Zimnicka, Gabriel Jaworski, Oliwia Nawara, Franciszek Baran, Martyna Działak, Franciszek Stawiarski, Patrycja Janaszek, Filip Januchta, Jan Majka, Daria Bracha, Jakub Rodak, Julia Kubuś. Wśród dzieci można zaobserwować ogromne zainteresowanie tradycją, kulturą oraz tańcem i śpiewem regionalnym. Już najmłodsze pokolenia wyraźnie utożsamiają się z naszą świętokrzyską ziemią, chętnie podejmując takie inicjatywy. Licznie zgromadzona publiczność, wśród której zasiedli m.in. Dyrektor Szkoły nr 2 w Zagnańsku Pani Marzanna Moćko, wicedyrektor Pani Małgorzata Dąbrowska oraz rodzice występujących dzieci gromko oklaskiwała występujące zespoły.
Celem masowej imprezy jest popularyzacja ludowego muzykowania, śpiewu, tańca i zwyczajów ludowych charakterystycznych dla ziemi świętokrzyskiej oraz promocja amatorskiego ruchu dziecięcego i młodzieżowego.
Aby regionalny folklor zachował swoją ciągłość potrzebni są mali kontynuatorzy tradycji.
Wojewódzki Dom Kultury pielęgnuje i zachęca środowisko dziecięco-młodzieżowe do kultywowania tradycji regionalnej, co chętnie podejmują dzieci z naszej gminy.
Katarzyna Klusek
Pragniemy podziękować Pani Grażynie Grudzieckiej i Pani Wiesławie Wiech za poświęcony dzieciom czas. Uczniowie i wychowawcy: Maria Piskulak i Agnieszka Bekier.
Marzena Pawlik
W Niedzielę Palmową tj. 20 marca b.r. tradycyjnie wyruszyła spod naszej szkoły (Zespołu SP nr 2,PiG w Zagnańsku) uroczysta procesja z kolorowymi palmami wielkanocnymi, które powstały dzięki owocnej współpracy uczniów, rodziców, katechetów i nauczycieli. Palmy te zostały poświęcone i zaniesione do kościoła parafialnego. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które włożyły wiele trudu i serca w przygotowanie tej uroczystości. Dziękujemy księdzu Proboszczowi za słodkie nagrody.
Henryka Górzyńska
Kto czyta książki, żyje podwójnie
Umberto Eco
Kolejny raz w murach naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów SP nr 2 w Zagnańsku z Jaworzankami i Floriankami krzewiące wartości kultury ludowej wśród najmłodszych. Zespół ludowy „Jaworzanki” reprezentowały: pani Grażyna Grudziecka oraz pani Genowefa Kubicka. Przedstawicielami Koła Gospodyń „Florianki” byli: pani Leokadia Cieślak, Danuta i Feliks Grzybowscy, Alicja Dąbrowska, Jadwiga Herbergier. Uczniowie mogli zobaczyć jak wykonuje się barwne palmy wielkanocne. Jednocześnie słuchali opowieści o tradycjach i zwyczajach tych niezwykłych świąt. Warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją, bowiem człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni (kultura ludowa jest dla nich bardzo ciekawa, młodzi ludzie lgną do niej i pragną ją poznawać). W szkole nadal będziemy stwarzać warunki do szerszego poznawania kultury, rozwoju pasji i talentów młodych ludzi. Małe dzieci są ciekawe świata i pozbawione barier. Są otwarte na wszelkie pomysły. Bo „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Im wcześniej będziemy dzieciom pomagali odkrywać ważne wartości, tym głębiej się one w nich zakorzenią. Będzie to dla nich naturalne i normalne. Dzieci interesują się życiem swoich dziadków i pradziadków. Chcą i lubią wiedzieć, jak ich dziadkowie spędzali dzieciństwo. Dzięki takim spotkaniom zostanie zachowana ciągłość kultury polskiej i europejskiej. Celebrowanie świąt i związanych z nimi zwyczajów w gronie rodzinnym i pokazywanie tego najmłodszym, będzie owocowało kontynuowaniem i zachowaniem tradycji.
Marzanna Moćko
Nauczycielki przedszkola Bożena Nawrot i Marzanna Knez z Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 2, Przedszkola i Gimnazjum realizują półroczny projekt w ramach Programu English Teaching, który został stworzony przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności w 2000 roku. Od sierpnia 2002 r. krajowym operatorem Programu jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
Celem Programu jest wspieranie działań na rzecz promocji uczenia się języka angielskiego i jego lepszej znajomości wśród dzieci i młodzieży z małych miast i wsi. Priorytetem Programu jest też wspieranie rozwoju zawodowego nauczycieli języka angielskiego spoza dużych aglomeracji miejskich. We wszystkich działaniach Fundacji na pierwszym miejscu stawiany jest rozwój kompetencji językowych dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i z małych miejscowości. Tym razem przedsięwzięcie skierowane jest tylko do nauczycieli przedszkoli, którzy pragną rozwijać swoje kompetencje językowe i doskonalić pracę z dzieckiem.
Dzięki udziałowi w programie nauczycielki zdobywają nowe umiejętności, pozyskują nowe metody, techniki do pracy z dziećmi. Miłą niespodzianką jest pozyskanie grantu z Fundacji w wysokości 1800 zł. na pomoce dydaktyczne. Dzięki wsparciu finansowemu Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA kolejny raz przyczynia się do podnoszenia jakości pracy nauczycieli oraz rozwoju zagnańskiej placówki.
Koordynator Bożena Nawrot
Spotkanie Rodziców 6-latków oddziałów przedszkolnych oraz klas I i kl. II urodzonych w I półroczu 2008 – z konsultantem ŚCDN p. Krystyną Stępień nt: „Najważniejszych zmian wprowadzonych w ustawę o systemie oświaty – przyjętych dn. 29 grudnia 2015r – przez Sejm RP w zakresie przywrócenia obowiązku szkolnego od 7 roku życia – 9.03.2016r (środa), godz. 17.00, stołówka.
W lutym br. w murach Gimnazjum w Zagnańsku, odbyła się niecodzienna lekcja historii. Istnieje kilka powodów, dla których warto było ją przeprowadzić.
Po pierwsze dotyczyła czasów, których nie obejmuje podstawa programowa z historii na poziomie gimnazjum. Czytelnikom przypominam, iż materiał gimnazjalny kończy się na czasach I wojny światowej. II wojna światowa, czasy powojenne są analizowane na poziomie szkoły podstawowej. Trudno się dziwić, iż pokolenie młodych ludzi wychowanych w III RP ma duże problemy ze zrozumieniem historii najnowszej.
Po drugie, lekcja dotyczyła bohatera II wojny światowej urodzonego w Zagnańsku Mieczysława Białkiewicza. Mogłoby się wydawać, iż sam fakt urodzenia w Zagnańsku nie jest wystarczającym argumentem aby poświęcić Temu człowiekowi specjalną lekcję historii. Ale pozory często mylą. Trzeba tu koniecznie wspomnieć o sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy to wójt gminy Zagnańsk - pan Szczepan Skorupski zaprosił młodzież naszego gimnazjum do uczestnictwa w otwarciu wystawy Archiwum Państwowego w Kielcach. Wystawa nosiła tytuł „Z Zagnańska do Londynu”. Szlakiem Mieczysława Białkiewicza i II Korpusu Polskiego. Nasza gmina należała wówczas do patronów honorowych wystawy. Po otrzymaniu portretu Mieczysława Białkiewicza od wójta Gminy Zagnańsk, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej postaci naszego bohatera. Okazało się wtedy, iż Mieczysław Białkiewicz był niezwykle barwną i interesującą osobą. Wychowany w poczuciu głębokiego patriotyzmu i odwagi, młodość poświęcił służbie ojczyzny, walcząc w kampanii wrześniowej z Niemcami a po 17 września również z bolszewikami. Kiedy jednostka M. Białkiewicza z powodu braku amunicji przekroczyła granicę z Węgrami, żołnierze i oficerowie zostali rozbrojeni i internowani. Nasz Bohater trzykrotnie podejmował próbę ucieczki. Ostatnia próba zakończyła się sukcesem i otworzyła mu drogę do Syrii. W Syrii wstąpił do Legii Cudzoziemskiej a następnie do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich gen. bryg. Stanisława Kopańskiego. Podczas kampanii libijskiej walczył m.in. w obronie Tobruku, a od 1944 roku, w szeregach IV Pułku Pancernego „Skorpion” odbył całą kampanię włoską. Za uratowanie załogi rozbitego czołgu i wzięciu do niewoli 26 niemieckich grenadierów został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Demobilizacji doczekał w Anglii, gdzie zakończył służbę 18 lutego 1947roku w stopniu kapitana.
Mieczysław Białkiewicz to nie tylko bohater wojenny. Nie sposób wymienić pasji i zainteresowań, którym się oddawał. Po wojnie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Londynie po czym założył słynną fabrykę jubilerską „Sphinks”. Jego wyroby jubilerskie przyniosły mu sławę i uznanie. Inną pasją Białkiewicza było lotnictwo (otrzymał tytuł czterokrotnego mistrza Anglii w lotnictwie sportowym), narciarstwo, szybownictwo, rysunek i rzeźba. Interesował się również falerystyką, bronią z czasów II WŚ, pisał, redagował, fundował tablice Polakom poległym na obczyźnie.
Mimo największych starań trudno byłoby znaleźć drugiego tak odważnego, twórczego, kreatywnego człowieka, który może posłużyć za wzór osobowościowy i autorytet dla naszej młodzieży.
Trzecim zaś czynnikiem podnoszącym rangę lekcji była osoba prowadzącego. Pan Czesław Batóg należał do grona przyjaciół Mieczysława Białkiewicza. W sposób niezwykle szczery i osobisty opowiadał nam o przyjaźni , która przypadła na lata PRL-u. Pan Batóg był instruktorem lotnictwa szybowcowego w Masłowie a Mieczysław Białkiewicz przyjeżdżał w owym czasie jako gość z Wielkiej Brytanii. Obydwaj mężczyźni byli pasjonatami latania. Dlatego najchętniej spędzali swój wspólny czas na szybowaniu nad rodzinną ziemią. Niestety ówczesnym komunistycznym władzom nie podobały się wizyty M. Białkiewicza w Polsce. Bohater wojenny związany z wojskiem brytyjskim nie był w swojej ojczyźnie mile widziany. W końcu mógł okazać się szpiegiem. Dlatego służby bezpieczeństwa rozpoczęły inwigilację Czesława Batóga, zmuszając go do opowieści na temat M. Białkiewicza. Nasz prelegent z ogromnym bólem wspominał te czasy.
Młodzież słuchała z wielkim zainteresowaniem opowieści Czesława Batóga. W prezentacji pomagała mu jego synowa P. Dorota Batóg.
Za tą wspaniałą lekcję historii serdecznie dziękujemy
Mirosława Litwińska