Nawigacja

  • Spotkanie DKK

    Majowe spotkanie DKK w bibliotece szkolnej zdominował temat domu, rodziny i bezpieczeństwa.
     
    ,,Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej ” - to przysłowie nie jest jednak aktualne w  powieści  Yvesa Greveta, Meto. Dom. W  odizolowanym budynku, bez rodziców  mieszka 64 chłopców, którzy nie znają ani przeszłości, ani przyszłości. Ważna jest tylko nauka i hartowanie ciała zgodnie z surowymi, wojskowymi regułami. Meto, tytułowy bohater,  wie, że jego dni w Domu są już policzone i dlatego chce poznać prawdę, mianowicie pragnie dowiedzieć się, co kryje się za zamkniętymi drzwiami i jak wygląda świat
    na zewnątrz.  Zaczyna odkrywać tajemnice .. .
     
    To książka pełna sekretów, interesująca i intrygująca, więc  zachęcamy do jej  przeczytania.
     
    A w czerwcu czeka na klubowiczów ,, Cud chłopak ” autorstwa  R.J. Palacio
    Grażyna  Mazurkiewicz -  moderatorka  DKK
    ,, Program realizowany  jest we współpracy z Instytutem Książki ”
     
           Spotkanie to odbyło się w ramach XIII Tygodnia Bibliotek . W tych dniach zorganizowano wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Zagnańsku oraz  quiz ,, Na bezdrożach Afryki ” - Świętokrzyskie czyta Sienkiewicza .
     
  • Rocznica Konstytucji 3 maja w gminie Zagnańsk

    „Jest takie miejsce, taki kraj” – o wspólnym świętowaniu 225. rocznicy uchwalenia
    Konstytucji 3 maja w gminie Zagnańsk
          29 kwietnia w Zespole SP nr 2, P i G w Zagnańsku rozpoczęły się gminne obchody rocznicy Konstytucji 3 maja. Gospodarz uroczystości – wójt gminy Szczepan Skorupski oraz dyrektor szkoły Marzanna Moćko powitali zaproszonych gości: ks. proboszcza Ryszarda Niemca, przewodniczącego Rady Powiatu – Jana Cedrę, nadleśniczego Nadleśnictwa Zagnańsk – Sławomira Olesińskiego, radnych gminy, pracowników UG oraz mieszkańców Zagnańska uczestniczących w obchodach święta narodowego. W krótkim wystąpieniu wójt podkreślił, że Konstytucja 3 maja, jako symbol zajmujący ważne miejsce w świadomości narodowej Polaków, skłania do refleksji nad znaczeniem wolności w życiu każdego z nas.
          Program artystyczny składał się z montażu słowno – muzycznego pt. „Nauczmy się na pamięć tego kraju..." w wykonaniu uczniów „Dwójki” oraz z pieśni narodowych prezentowanych przez chór Con Passione oraz zespół ludowy Jaworzanki. W repertuarze chóru znalazły się popularne utwory, takie jak: "Hymn Konstytucji 3 Maja", „Pieśń młodych skautów” oraz „Mazurek 3 maja”, natomiast Jaworzanki zaśpiewały patriotyczną pieśń „Jak długo w sercach naszych…”, „Polonez Trzeciego Maja” oraz „Pieśń o wolności”. Ważną część występu stanowiła scenka ukazująca atmosferę obrad Sejmu Czteroletniego przed uchwaleniem Konstytucji 3 maja. Uczniowie w tradycyjnych strojach szlacheckich świetnie przedstawili gorącą dyskusję toczoną przez posłów reprezentujących różne stronnictwa. Kulminacyjnym punktem występu było odczytanie fragmentu Konstytucji 3 maja przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Tuż po podniosłym przemówieniu króla rozległy się znajome dźwięki „Poloneza” Wojciecha Kilara i do sali weszli tanecznym krokiem piątoklasiści. Przepięknie zatańczyli poloneza, wykonując liczne skomplikowane figury. Za wspaniały występ zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Ten sam polonez otwierał również wiązankę tańców narodowych  prezentowanych przez zespół „Dąbartusie”. Przejęte występem pierwszoklasiści z werwą i zaangażowaniem odtańczyli oberka, kujawiaka                       i mazura, wywołując gorący aplauz publiczności.
          Na zakończenie wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali pieśń „Boże, coś Polskę”.
    Dyrektor „Dwójki” – Marzanna Moćko pogratulowała występu uczniom i ich opiekunom: Marzenie Pawlik i Ewelinie Kunderze – autorkom scenariusza i choreografii poloneza, Katarzynie Klusek prowadzącej zespół „Dąbartusie”, Jagodzie Dziedzic, Beacie Piaseckiej, Annie Gębskiej, Łukaszowi Gronostajowi – odpowiedzialnym za oprawę plastyczną i muzyczną, Sylwestrowi Jończykowi i Stefanowi Grudniowi – opiekunom pocztu sztandarowego. Podziękowała również pani Grażynie Grudzieckiej - kierowniczce Jaworzanek oraz pani Alicji Midak i panu Michałowi Kopciowi kierującym chórem Con Passione za przyjęcie zaproszenia do udziału w uroczystości i wspaniały występ.
          Głos zabrał również pan Jan Cedro, dziękując „za wzruszenia, które były udziałem publiczności”. Wójt gminy – Szczepan Skorupski, unikając wymieniania po raz kolejny wszystkich uczestników uroczystości, krótko podsumował wspólne świętowanie słowami: „Dziękuję Wam, kochani rodacy”.
          Obchody rocznicy Konstytucji  kontynuowano 3 maja. Przedstawiciele władz samorządowych, Ochotniczej Straży Pożarnej, reprezentanci wszystkich szkół z terenu gminy oraz mieszkańcy uczestniczyli we mszy św. w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele św. Józefa Oblubieńca w Zagnańsku. Uroczysty charakter mszy został podkreślony przez obecność ośmiu pocztów sztandarowych oraz znakomity występ chóru parafialnego, który wykonał m. in. Bogurodzicę oraz wzruszające Ave Maria. Swoistym ogniwem łączącym obchody z dnia 29 kwietnia i 3 maja był utwór Taki kraj Jana Pietrzaka zaśpiewany w szkole przez Martynę Danielewską. Uczennica klasy I b potrafiła po mistrzowsku połączyć partie recytowane i wokalne, zadziwiając zebranych dojrzałą i przejmującą interpretacją pieśni. Utwór musiał wzbudzić spore emocje, bowiem odwołał się doń również ksiądz proboszcz Ryszard Niemiec w kazaniu wygłoszonym podczas uroczystej mszy.
          Mając w pamięci patriotyczne wzruszenia, które towarzyszyły nam podczas wspólnego świętowania, powtórzmy słowa pieśni Pietrzaka:
    Dopomóż, Boże,
    I wytrwać daj!
    Tu nasze miejsce,
    To nasz kraj!
    Niewierzący patrioci mogą zanucić inny fragment utworu:
    Za ojców groby,
    Za Trzeci Maj...
    Jest takie miejsce,
    Taki kraj.
     
    Beata Wojtiuk-Ślęk

    Zobacz zdjęcia

  • Podsumowanie konkursu plastyczno - językowego

    We kwietniu  podsumowaliśmy trwający trzy miesiące konkurs plastyczno - językowy.  W ramach promocji czytelnictwa oraz propagowania znajomości języka angielskiego wśród najmłodszych uczniów  naszej szkoły  uczniowie szkoły podstawowej w styczniu, lutym i marcu br. realizowali ścieżkę czytelniczą  „Cała szkoła czyta dzieciom po angielsku”.  Wzięli oni udział w głośnym czytaniu młodszym kolegom bajki w j. angielskim zatytułowanej „The Short Necked Giraffe” . Podsumowaniem akcji czytelniczej był konkurs plastyczny do książki o tym samym tytule.
    Wśród najlepszych prac komisja w składzie Anna Gębska i Beata Piasecka wyłoniła następujące miejsca:
    1 miejsce   Zuzia Zemsta  kl. III a
    2 miejsce  Zosia Sidło kl. III a
    3 miejsce Michał Borkowski kl. IV a
    Wyróżnienia zostały przyznane Mikołajowi Chrzanowskiemu, Julii Mazurkiewicz, Hani Cieślak, Maćkowi Adwent i Weronice Pękowskiej.
    Szczególnie dziękujemy Pani Dyrektor, Marzannie Moćko, która wspierała nasze działania i ufundowała nagrody oraz dyplomy.
    Dziękujemy uczniom z klas IVa i V a, którzy wzięli udział w akcji czytelniczej : Mai Szczepanik, Wiktorowi Zagórskiemu, Hani Cieślak, Julii Mazurkiewicz, Mai Bernaśkiewicz, Weronice Pękowskiej, Natalii Strzelec, Ewie Barucha, Kamilowi Łuszczykowi i Weronice Wójcickiej.
                                                          Sylwia Maksymowicz – Jończyk i Dorota Starz
  • Sukcesy uczniów „Dwójki”

    Małgorzata Ślefarska z klasy III b Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Zagnańsku nie musiała denerwować się podczas egzaminu gimnazjalnego. Jako laureatka XIII Konkursu Języka Polskiego może wybrać dowolną szkołę ponadgimnazjalną i jest zwolniona z egzaminu z języka polskiego. Warto podkreślić, że Małgosia, zdobywszy maksymalną liczbę punktów, zajęła w konkursie I miejsce. Wraz z uczennicą „Nazaretanek”, która uzyskała taki sam wynik, zaprezentowały swoje interpretacje konkursowych wierszy podczas seminarium „Gdy pasja w duszy gra…” w Kieleckim Centrum Kultury.
    Damian Zieliński z klasy I b również uzyskał tytuł laureata w XXI Diecezjalnym Konkursie Biblijnym. To już czwarty sukces Damiana w konkursie biblijnym!
    W bieżącym roku szkolnym niektórym uczniom Gimnazjum w Zagnańsku zabrakło szczęścia
    w ostatnim etapie wojewódzkim i musieli zadowolić się tytułami finalistów konkursów przedmiotowych. Są to: Michał Dąbrowski (język polski, geografia), Julia Szechnicka (język polski), Wiktor Wilczyński (historia), Oliwier Sobczyk (geografia) oraz Mateusz Sobierajski (informatyka).
    Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 także odnosili w tym roku wielkie sukcesy: Martyna Szechnicka z klasy V b została laureatką XXI Diecezjalnego Konkursu Biblijnego, a Antoni Strzelec został finalistą.
    Do finału XIII Konkursu Humanistycznego dotarła uczennica klasy VI a – Jagoda Kubicka.
    Gratulujemy laureatom oraz finalistom i życzymy im kolejnych sukcesów!
              
     
  • Konkurs Historyczny pt. „W 1050-ROCZNICĘ CHRZTU POLSKI. PAŃSTWO POLSKIE OD ZARANIA DZIEJÓW DO ROZBICIA DZIELNICOWEGO”

    W kwietniu br. uczniowie Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Zagnańsku wzięli udział  w Wojewódzkim Konkursie Historycznym pt. „W 1050-ROCZNICĘ CHRZTU POLSKI. PAŃSTWO POLSKIE OD ZARANIA DZIEJÓW DO ROZBICIA DZIELNICOWEGO”.  W konkursie uczestniczyło łącznie 200 uczniów z całego województwa. Gimnazjum w Zagnańsku reprezentowali: Klaudia Knez, Jakub Matla, Natalia Pająk, Oliwier Sobczyk, Magdalena Sosnowska i Damian Zieliński. Szkoła osiągnęła  duży sukces. Damian Zieliński zdobył pierwsze miejsce,  Jakub Matla - trzecie. Do konkursu uczniów przygotowała Mirosława Litwińska.
  • Egzamin gimnazjalny

    W dniach 18-20 kwietnia odbył się w naszej szkole egzamin gimnazjalny z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i języka nowożytnego.

     

    Zobacz zdjęcia
  • Warsztaty z robotyki dla uczniów kl. II sp

    21 marca 2016r. uczniowie klasy IIb oraz IIc Szkoły Podstawowej uczestniczyli w warsztatach z robotyki. Zajęcia polegały na konstruowaniu zgodnie z podaną instrukcją robotów. Każda grupa mogła rozbudować je według własnego pomysłu. Z pomocą instruktorów uczniowie programowali roboty. Następnie odbyły się zapasy sumo zbudowanych robotów. Była to okazja na zrozumienie poprzez zabawę podstawowych zagadnień z informatyki, techniki, matematyki i elektroniki.
    To był wyjątkowy trening kreatywności i współpracy. Celem zajęć było także pokazanie uczniom, że robotyka może być przygodą, pasją, a w przyszłości zawodem z perspektywami.

     

    Zobacz zdjęcia

  • Uczniowie klas I-II na spektaklu "Pinokio"

    30 marca uczniowie klas I-II Szkoły Podstawowej obejrzeli spektakl „Pinokio” w reżyserii Bartłomieja Wyszomirskiego. Przedstawienie odbyło się w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W czasie spektaklu na sali panowała cisza i skupienie przerywane czasami wybuchami śmiechu. Scenografia była często zmieniana, jednak była bardzo piękna i bajkowa.
    Historia głównego bohatera pokazała dzieciom jak należy właściwie postępować, a także to, iż kłamstwo ma krótkie nogi, dlatego w życiu najważniejsza jest prawda.
    Teatr zajmuje się również edukacją teatralną dzieci. W fascynujący świat teatru wprowadził uczniów Dawid Żłobiński wcielający się w tytułową postać. Poprowadzone przez niego warsztaty miały na celu rozwijanie twórczego potencjału poprzez przełamywanie ograniczeń i blokad emocjonalnych. Była to praca z ciałem jako środkiem ekspresji, a także praca nad głosem – właściwą dykcją i emisją. Zajęcia przybliżyły naszym uczniom tajniki pracy aktora.
     

    Zobacz zdjęcia

  • Edukacja- wychowanie – regionalizm – integracja – konferencja w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku

    W dniu 6 kwietnia 2016 roku, z inicjatywy pani Marzanny Moćko dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku w nawiązaniu do planowanych uroczystości z okazji obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja, została zorganizowana konferencja na temat „Jaka szkoła? Edukacja-wychowanie-regionalizacja-integracja”.
    Z ramienia Wójta Gminy Zagnańsk oraz Dyrekcji szkoły zostało wystosowane zaproszenie na montaż słowno-muzyczny integrujący całą społeczność lokalną. Oprócz uczniów naszej szkoły wystąpi w nim bowiem Chór „Con Passione” oraz Zespół Ludowy „Jaworzanki”.  
     
    Na spotkanie zostali zaproszeni goście reprezentujący organy prowadzący i nadzorujący szkołę, społeczność lokalną, grono pedagogiczne oraz radę rodziców. Wśród uczestniczących
    w konferencji znaleźli się m.in. radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego – Pan Mieczysław Gębski, radny Rady Powiatu – pan Mirosław Gębski, wizytator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty – pani Ewa Pietraszek, radni Rady Gminy: pani Grażyna Wawszczak, pani Anna Piotrowska, pani Helena Musiał, pan Jacek Zawisza, pan Marcin Fąfara, pan Janusz Zapała, przedstawiciele Urzędu Gminy: sekretarz gminy – pani Mirosława Badzińska, kierownik Referatu Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich – pan Paweł Cieślak, podinspektor ds. oświaty – pani Jolanta Borkowska-Słoń, sołtysi sołectw, z których uczniowie uczęszczają do naszej szkoły: pani Alicja Knez, pan Jan Olszewski, pan Andrzej Staniec oraz pani Renata Knez, dyrekcja szkoły i przedszkola poprzednich kadencji: pani Elżbieta Strzelec oraz pani Anna Łuć, prezes Zarządu Oddziału ZNP w Zagnańsku – pan Stefsn Grudzień. Obecni byli również przedstawiciele organizacji, towarzystw oraz środowisk kulturotwórczych działających na terenie gminy Zagnańsk: prezes stowarzyszenia
    „W Krainie Tetrapoda” – pani Renata Salwa, kierownik Chóru Con Passione – pani Alicja Midak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Samsonowskiej – pani Lidia Putowska, kierownik Zespołu Ludowego „Jaworzanki” – pani Grażyna Grudziecka, przewodnicząca Koła Gospodyń „Florianki” – pani Anna Wypych, prezes OSP w Chrustach – pan Ryszard Wawszczak, rzeźbiarz – Krzysztof Wesołowski, dziennikarz-trener – pani Anna Kobierska. Liczną grupę stanowili nauczyciele oraz rodzice.
    W ramach wprowadzenia pani Marzanna Moćko – dyrektor szkoły przedstawiła specyfikę szkoły, która ma bardzo duży wpływ na jej działanie. W szkole obecnie podejmuje naukę 528 uczniów na wszystkich poziomach nauczania. Jest to społeczność różnorodna. Uczniowie pochodzą z kilku sołectw oraz parafii. Wielu uczniów w szkole posiada orzeczenie o niepełnosprawności oraz jest objęta pomocą dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych.
    W ostatnich latach szkoła realizowała wiele różnych projektów w celu polepszenia jakości nauczania: połączono budynek szkoły i halę sportową łącznikiem, wybudowano część przeznaczoną dla przedszkola i świetlicy szkolnej, wygospodarowano dodatkowe pomieszczenia na zajęcia sportowe, zbudowano plac zabaw i boisko szkolne.
    W ramach organizowanych dodatkowych zajęć szkoła jest czynna w każdą sobotę. Gmina Zagnańsk jako organ prowadzący szkołę dofinansowuje dodatkowe zajęcia pozalekcyjne.
    Placówka podjęła również działania w ramach projektu „Całkowity Rozwój Szkoły”.
    Szkoła posiada również wiele Certyfikatów, m.in. Wiarygodna Szkoła, Szkoła Współpracy               z Rodzicami, Lider Edukacji Fundamentalnej, Bezpieczeństwa Informacji, Podnoszenia Efektywności Kształcenia „Razem Łatwiej”, Euroświętokrzyskie - Nowa Rzeczywistość, Proekologiczny.
    W następnej części spotkania nauczyciele przybliżyli prowadzone działania mające na celu zwiększenie atrakcyjności szkoły pod względem edukacyjnym, wychowawczym, regionalnym i lokalowym.
    Jako sztandarowy przykład można przytoczyć udział przedszkola jako jedynego w Polsce  do programu Comenius. W latach 2013-2015 przedszkolaki poznawały kulturę i zwyczaje panujące w siedmiu krajach europejskich. Dzieci poprzez udział w wideokonferencjach uczyły się tolerancji i życia społecznego. Zwieńczeniem udziału w programie było wydanie w ośmiu językach książki pt. „Przedszkolaki  z inicjatywą - świat bajek krainą  magicznych spotkań z wartościami".
    Głównym celem działalności edukacyjnej szkoły jest rozbudzenie zainteresowania poszczególnymi przedmiotami, przygotowanie do egzaminu (wysokie wyniki, dodatni wskaźnik edukacyjnej wartości dodanej), opieka na uczniami przygotowującymi się do konkursów przedmiotowych (dodatkowe zajęcia pozalekcyjne), udział w konkursach (m.in. Kangur matematyczny), udział w projektach ekologicznych i społecznych (zbiórka makulatury, ochrona nietoperzy w okolicach Zagnańska, sprzątanie świata, Mała Szlachetna Paczka, Góra Grosza).
    Zajęcia prowadzone w szkole służą do poznawania przez uczniów ich mocnych i słabych stron, wzmacniania tych pierwszych oraz niwelowania drugich. Szkoła daje poczucie bezpieczeństwa, harmonii, korzeni społecznych i historycznych. Satysfakcjonujące wyniki wychowawcze osiągane są w szkole dzięki stosowaniu nowoczesnych metod nauczania, dostosowania sal lekcyjnych do potrzeb dzieci oraz ścisłej współpracy z rodzicami (zakup mebli, remont łazienek, remont korytarza, indywidualna szafka dla każdego ucznia). Bardzo istotna w procesie edukacyjnym jest przestrzeń w szkole, która inspiruje i pobudza do działania oraz służy integracji.  W związku z powyższym organizowane są projekty międzyprzedmiotowe związane z edukacją regionalną.
    W czasie konferencji głos zabierali również goście. Z ich wypowiedzi wyłaniał się pozytywny obraz szkoły jako to placówki, która spełnia pokładane w niej nadzieje, jest przyjazna i daje poczucie bezpieczeństwa.
    Przedstawiciele rodzimych środowisk twórczych jednym głosem opowiedzieli się za współpracą ze szkołą, a co za tym idzie promowaniu naszej gminy. Padły również słowa podziękowania za owocną współpracę i realizowanie programów integrujących całą społeczność gminną.
    Sekretarz Gminy Zagnańsk pani Mirosława Badzińska z ramienia organu prowadzącego wyjaśniła, iż na terenie gminy funkcjonuje kilka szkół, Urząd Gminy jest zobowiązany do dofinansowania wszystkich jednostek, a co za tym idzie podział środków musi być sprawiedliwy. W miarę możliwości gmina dofinansowuje zajęcia dodatkowe, pozalekcyjne oraz stara się o zapewnienie lepszej bazy lokalowej. W ramach nowej transzy środków  unijnych tworzony jest projekt termomodernizacji budynku szkoły.
    Również przedstawiciele władz województwa i powiatu są otwarci na współpracę                                 i propozycje ze strony dyrekcji szkoły.
    Konferencja pokazała, że aby szkoła działała sprawnie, towarzyszył jej stały rozwój
    i funkcjonowała w obszarze sukcesu konieczna jest integracja i odpowiedzialność wszystkich przedstawicieli społeczności lokalnej: rodziców, nauczycieli, uczniów, władz gminy, powiatu i województwa, organów nadzorujących oraz stowarzyszeń i organizacji lokalnych. Należy zrozumieć, że inwestycje w oświatę, poprzez udział w projektach krajowych
    i międzynarodowych, owocują nie tylko rozwojem szkoły, ale również promocją gminy
    i regionu.
     
     
    Agnieszka Kubicka
    Sekretarz Rady Rodziców

    Zobacz zdjęcia

  • Sprawdzian szóstoklasistów w naszej szkole

    W dniu 05.04.2016 uczniowie naszej szkoły przystąpili do sprawdzianuszóstoklasistów.
    

     

    Zobacz zdjęcia

  • „DĄBARTUSIE” z SP NR 2 W ZAGNAŃSKU DZIECIĘCA ESTRADA FOLKLORU

             13 marca 2016 o godz. 9.00 w Sali Widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach odbyła się kolejna edycja Dziecięcej Estrady Folkloru której Organizatorami byli: WDK, Starostwo Powiatowe w Kielcach. Zespoły śpiewacze, zespoły pieśni i tańca, kapele oraz soliści-wokaliści i instrumentaliści z terenu województwa świętokrzyskiego zaprezentowali swoje zdolności artystyczne. Wśród prezentujących swoje talenty były pierwszaki z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku. Uczniowie wystąpili pod nazwą Dąbartusie przygotowani przez Katarzynę Klusek zaprezentowali taniec „Wiązanka Świętokrzyska”. W skład uczestników zespołu wchodzą: Ewa Bogdańska, Jakub Milcarz, Maria Misztal, Bartłomiej Boruń, Zuzanna Zimnicka, Gabriel Jaworski, Oliwia Nawara, Franciszek Baran, Martyna Działak, Franciszek Stawiarski, Patrycja Janaszek, Filip Januchta, Jan Majka, Daria Bracha, Jakub Rodak, Julia Kubuś. Wśród dzieci można zaobserwować ogromne zainteresowanie tradycją, kulturą oraz tańcem i śpiewem regionalnym. Już najmłodsze pokolenia wyraźnie utożsamiają się z naszą świętokrzyską ziemią, chętnie podejmując takie inicjatywy. Licznie zgromadzona publiczność, wśród której zasiedli m.in. Dyrektor Szkoły nr 2 w Zagnańsku Pani Marzanna Moćko, wicedyrektor Pani Małgorzata Dąbrowska oraz rodzice występujących dzieci gromko oklaskiwała  występujące zespoły.

    Celem masowej imprezy jest popularyzacja ludowego muzykowania, śpiewu, tańca i zwyczajów ludowych charakterystycznych dla ziemi świętokrzyskiej oraz promocja amatorskiego ruchu dziecięcego i młodzieżowego.

    Aby regionalny folklor zachował swoją ciągłość potrzebni są mali kontynuatorzy tradycji.

    Wojewódzki Dom Kultury pielęgnuje i zachęca środowisko dziecięco-młodzieżowe do kultywowania tradycji regionalnej, co chętnie podejmują dzieci z naszej gminy.

    Katarzyna Klusek

    Zobacz zdjęcia

  • Kraszanki, pisanki, jajka malowane

             Okres Wielkanocy jest dla chrześcijan szczególnym czasem, pełnym symboli, obrzędów i tradycji. Mogły się o tym przekonać dzieci z klasy 1a i 2a ze Szkoły Podstawowej Nr 2  w Zagnańsku, które 21 marca spotkały się w Świetlicy Środowiskowej w Jaworzach z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich „Jaworzanki”. Miejsce spotkania nie było przypadkowe, ponieważ zgromadzone w świetlicy materiały, narzędzia, prace wzorowane na sztuce ludowej stwarzają doskonałe warunki do rozmów na temat przeszłości i mądrości ludowej, czyli doświadczenia gromadzonego przez wiele pokoleń. Poznawanie przez dzieci podobieństw oraz różnic w obyczajach i sztuce ludowej zbliża je do odczuwania wspólnoty z regionem  oraz całym narodem.
    W takiej miłej i serdecznej atmosferze uczniowie z wielką radością wykonywali pisanki i kraszanki.

     

    Pragniemy podziękować Pani Grażynie Grudzieckiej i Pani Wiesławie Wiech za poświęcony dzieciom czas. Uczniowie i wychowawcy: Maria Piskulak i Agnieszka Bekier.

    Zobacz zdjęcia

  • Spotkanie z przeszłością...

           W marcu uczniowie klasy V a i Vb przeżyli niezwykłą lekcję historii poprowadzoną przez emerytowaną nauczycielkę naszej szkoły Panią Danutę Garecką. Podczas spotkania wszyscy z ciekawością słuchali opowieści o powstaniu naszej miejscowości-Zagnańska oraz okolicznych wsi, z dużym zainteresowaniem oglądali najstarsze szaty liturgiczne z Kościoła pod wezwaniem św.Rozalii i św.Marcina. Uczniowie poznali także historię budowy tej świątyni, która od wieków góruje nad Zagnańskiem i przypomina o chrześcijańskiej przeszłości naszych przodków.
           Uczniowie , w których staramy się zaszczepić miłość do naszej Małej Ojczyzny, z radością przyjęli wiadomość, że nie jest to ostatnie spotkanie z Panią Danutą Garecką. Wiosną planujemy bowiem wspólny rajd pieszy szlakiem królewskim i kolejną odsłonę kart historii Zagnańska.
            Dziękujemy za udział w spotkaniu Pani Dyrektor Małgorzacie Dąbrowskiej.

     

                                                                                                                                                                  Marzena Pawlik

    Zobacz zdjęcia

  • Niedziela Palmowa

    W Niedzielę Palmową tj. 20 marca b.r. tradycyjnie wyruszyła spod naszej szkoły (Zespołu SP nr 2,PiG w Zagnańsku) uroczysta procesja z kolorowymi palmami wielkanocnymi, które powstały dzięki owocnej współpracy uczniów, rodziców, katechetów i nauczycieli. Palmy te zostały poświęcone i zaniesione do kościoła parafialnego. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które włożyły wiele trudu i serca w przygotowanie tej uroczystości. Dziękujemy księdzu Proboszczowi za słodkie nagrody.  

                                                              Henryka Górzyńska

    Zobacz zdjęcia

  • XXIV TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA

    Kto czyta książki, żyje podwójnie
    Umberto Eco

        Podczas  organizowanego XXIV Tygodnia Kultury Języka w dniach 7-13 marca 2016r.  uczniowie naszej szkoły jak co roku  uczestniczyli w spotkaniach z kulturą języka ojczystego. Motywem przewodnim Tygodnia był jeden z priorytetów Ministra Edukacji Narodowej Szkoła otwarta na kulturę i czytelnictwo. Obcowania z kulturą oraz jej współtworzenie, rozwijanie kompetencji czytelniczych i upowszechnianie czytelnictwa to niezwykle cenne doświadczenia, jakich  dostarcza szkoła. Zadaniem tegorocznego Projektu jest spełnienie tych oczekiwań poprzez  prezentację różnych form ekspresji kulturalnej i propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych.
         Okazją ku temu stały się konkursy i zabawy językowe, w których uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę czytelniczą, zmierzyć się z innymi, a przy okazji dobrze się bawić!  Słowa znanego włoskiego filozofa i powieściopisarza Umberto Eco Kto czyta książki, żyje podwójnie
    będące mottem tegorocznej edycji Tygodnia Kultury Języka przypomniały jak ważną częścią kultury każdego człowieka jest nasz język. Program przebiegu tegorocznej edycji został opracowany  przez nauczycieli naszej szkoły przy bardzo aktywnej współpracy wielu uczniów. Oto kilka z najciekawszych propozycji:
    1 . IV Maraton czytelniczy – czytanie przez uczniów i nauczycieli wybranych fragmentów utworów Henryka Sienkiewicza
    2. ,,Cała Polska czyta dzieciom” – bajkowy poranek dla przedszkolaków
    3. W krainie baśni – konkurs czytelniczy dla klas IV
    3 Wspomnień czar – Agnieszka Osiecka – spotkanie z poezją przy pianinie
    4 .Śladami Henryka Sienkiewicza – wycieczka do Oblęgorka
    5. Wycieczka do Gminnej Biblioteki Publicznej w Samsonowie
    6.  Wystawa prac plastycznych pt. Exlibris ,,Książki naszych marzeń ”.
    7. Bookcrossing- akcja : „Podaruj bibliotece książki”
    8. Prezentacja interpretacji wiersza przez uczennicę klasy III a Gimnazjum Małgorzatę Ślefarską - laureatkę XV Konkursu Języka Polskiego na seminarium promującym pasje i talenty Gdy pasja w duszy gra w Kieleckim Centrum Kultury.
    9.  Spotkanie autorskie z  pisarką Karoliną Wilczyńską -  DKK
    Zapraszamy do galerii zdjęć !!!                               
    Organizatorzy : Grażyna Mazurkiewicz,
    Iwona Ratajek-Kolasa i inni  nauczyciele naszej szkoły
     
  • Rozwijanie poczucia patriotyzmu lokalnego wśród uczniów Zespołu SP nr 2, P i G w Zagnańsku

                       Kolejny raz w murach naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów SP nr 2 w Zagnańsku z Jaworzankami i Floriankami krzewiące  wartości kultury ludowej wśród najmłodszych. Zespół ludowy „Jaworzanki” reprezentowały: pani Grażyna Grudziecka oraz pani Genowefa Kubicka. Przedstawicielami Koła Gospodyń „Florianki” byli: pani Leokadia Cieślak, Danuta i Feliks Grzybowscy, Alicja Dąbrowska, Jadwiga Herbergier. Uczniowie mogli zobaczyć jak wykonuje się barwne palmy wielkanocne. Jednocześnie słuchali opowieści o tradycjach i zwyczajach tych niezwykłych świąt. Warto zaprzyjaźniać małe dzieci z tradycją, bowiem człowiek bez tradycji jest jak drzewo bez korzeni (kultura ludowa jest dla nich bardzo ciekawa, młodzi ludzie lgną do niej i pragną ją poznawać). W szkole nadal będziemy stwarzać warunki do szerszego poznawania kultury, rozwoju pasji i talentów młodych ludzi. Małe dzieci są ciekawe świata i pozbawione barier. Są otwarte na wszelkie pomysły. Bo „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Im wcześniej będziemy dzieciom pomagali odkrywać ważne wartości, tym głębiej się one w nich zakorzenią. Będzie to dla nich naturalne i normalne. Dzieci interesują się życiem swoich dziadków i pradziadków. Chcą i lubią wiedzieć, jak ich dziadkowie spędzali dzieciństwo. Dzięki takim spotkaniom zostanie zachowana ciągłość kultury polskiej i europejskiej. Celebrowanie świąt i związanych z nimi zwyczajów w gronie rodzinnym i pokazywanie tego najmłodszym, będzie owocowało kontynuowaniem i zachowaniem tradycji.

     

                                                                                                                                                      Marzanna Moćko

     

    Zobacz zdjęcia

     

                                       

     

     

  • Przedszkole z Zagnańska w językowym programie

    Nauczycielki przedszkola Bożena Nawrot i Marzanna Knez  z Zespołu Szkoły Podstawowej Nr 2, Przedszkola i Gimnazjum realizują półroczny projekt  w ramach Programu English Teaching, który został stworzony przez Polsko - Amerykańską Fundację Wolności w 2000 roku. Od sierpnia 2002 r. krajowym operatorem Programu jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.

    Celem Programu jest wspieranie działań na rzecz promocji uczenia się języka angielskiego i jego lepszej znajomości wśród dzieci i młodzieży z małych miast i wsi. Priorytetem Programu jest też wspieranie rozwoju zawodowego nauczycieli języka angielskiego spoza dużych aglomeracji miejskich. We wszystkich działaniach Fundacji na pierwszym miejscu stawiany jest rozwój kompetencji językowych dzieci i młodzieży z terenów wiejskich i z małych miejscowości. Tym razem przedsięwzięcie skierowane jest tylko do nauczycieli przedszkoli, którzy pragną rozwijać swoje kompetencje językowe i doskonalić pracę z dzieckiem.
    Dzięki udziałowi w programie nauczycielki zdobywają nowe umiejętności, pozyskują nowe metody, techniki do pracy z dziećmi. Miłą niespodzianką jest pozyskanie grantu z Fundacji w wysokości 1800 zł. na pomoce dydaktyczne. Dzięki wsparciu finansowemu Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA kolejny raz przyczynia się do podnoszenia jakości pracy nauczycieli oraz rozwoju zagnańskiej placówki.

    Koordynator Bożena Nawrot

  • Spotkanie Rodziców 6-latków oddziałów przedszkolnych oraz klas I i kl. II

    Spotkanie Rodziców 6-latków oddziałów przedszkolnych oraz klas I i kl. II urodzonych w I półroczu 2008 – z konsultantem ŚCDN p. Krystyną Stępień nt: „Najważniejszych zmian wprowadzonych w ustawę o systemie oświaty – przyjętych dn. 29 grudnia 2015r – przez Sejm RP w zakresie przywrócenia obowiązku szkolnego od 7 roku życia – 9.03.2016r (środa), godz. 17.00, stołówka. 

  • Bohater niemile widziany

           W lutym br. w murach Gimnazjum w Zagnańsku, odbyła się niecodzienna lekcja historii. Istnieje kilka powodów, dla których warto było ją przeprowadzić.

            Po pierwsze dotyczyła czasów, których nie obejmuje podstawa programowa  z historii na poziomie gimnazjum. Czytelnikom przypominam, iż materiał gimnazjalny kończy się na czasach I wojny światowej. II wojna światowa, czasy powojenne są analizowane na poziomie szkoły podstawowej. Trudno się dziwić, iż pokolenie młodych ludzi wychowanych w III RP ma duże problemy ze zrozumieniem historii najnowszej.

          Po drugie, lekcja dotyczyła bohatera II wojny światowej urodzonego w Zagnańsku Mieczysława Białkiewicza. Mogłoby się wydawać, iż sam fakt urodzenia w Zagnańsku nie jest wystarczającym argumentem aby poświęcić Temu człowiekowi specjalną lekcję historii. Ale pozory często mylą. Trzeba tu koniecznie wspomnieć o sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy to wójt gminy Zagnańsk - pan Szczepan Skorupski zaprosił młodzież naszego gimnazjum do uczestnictwa w otwarciu wystawy Archiwum Państwowego w Kielcach. Wystawa nosiła tytuł „Z Zagnańska do Londynu”. Szlakiem Mieczysława Białkiewicza i II Korpusu Polskiego. Nasza gmina należała wówczas do patronów honorowych wystawy. Po otrzymaniu portretu Mieczysława Białkiewicza od wójta Gminy Zagnańsk, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej postaci naszego bohatera. Okazało się wtedy, iż Mieczysław Białkiewicz był niezwykle barwną i interesującą osobą. Wychowany w poczuciu głębokiego patriotyzmu i odwagi, młodość poświęcił  służbie ojczyzny, walcząc w kampanii wrześniowej z Niemcami a po 17 września również z bolszewikami. Kiedy jednostka M. Białkiewicza z powodu braku amunicji przekroczyła granicę z Węgrami, żołnierze i oficerowie zostali rozbrojeni i internowani. Nasz Bohater trzykrotnie podejmował próbę ucieczki. Ostatnia próba zakończyła się sukcesem i otworzyła mu drogę do Syrii. W Syrii wstąpił do Legii Cudzoziemskiej a następnie do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich gen. bryg. Stanisława Kopańskiego. Podczas kampanii libijskiej walczył m.in. w obronie Tobruku, a od 1944 roku, w szeregach IV Pułku Pancernego „Skorpion” odbył całą kampanię włoską. Za uratowanie załogi rozbitego czołgu i wzięciu do niewoli 26 niemieckich  grenadierów został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Demobilizacji doczekał w Anglii, gdzie zakończył służbę 18 lutego 1947roku w stopniu kapitana.

             Mieczysław Białkiewicz to nie tylko bohater wojenny. Nie sposób wymienić pasji i zainteresowań, którym się oddawał. Po wojnie ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Londynie po czym założył słynną fabrykę jubilerską „Sphinks”. Jego wyroby jubilerskie przyniosły mu sławę i uznanie. Inną pasją Białkiewicza było lotnictwo (otrzymał tytuł czterokrotnego mistrza Anglii w lotnictwie sportowym), narciarstwo, szybownictwo, rysunek i rzeźba. Interesował się również falerystyką, bronią z czasów II WŚ, pisał, redagował, fundował tablice Polakom poległym na obczyźnie.

                Mimo największych starań trudno byłoby znaleźć drugiego tak odważnego,  twórczego, kreatywnego człowieka, który może posłużyć  za wzór osobowościowy i autorytet dla naszej młodzieży.

               Trzecim zaś czynnikiem podnoszącym rangę lekcji była osoba prowadzącego. Pan Czesław Batóg należał do grona przyjaciół Mieczysława Białkiewicza. W sposób niezwykle szczery i osobisty opowiadał nam o przyjaźni , która przypadła na lata PRL-u. Pan Batóg był instruktorem lotnictwa szybowcowego w Masłowie a Mieczysław Białkiewicz przyjeżdżał w owym czasie jako gość z Wielkiej Brytanii. Obydwaj mężczyźni byli pasjonatami latania. Dlatego najchętniej spędzali swój wspólny czas na szybowaniu nad rodzinną ziemią. Niestety ówczesnym komunistycznym władzom nie podobały się wizyty M. Białkiewicza w Polsce. Bohater wojenny związany z wojskiem brytyjskim nie był w swojej ojczyźnie mile widziany. W końcu mógł okazać się szpiegiem. Dlatego służby bezpieczeństwa rozpoczęły inwigilację Czesława Batóga, zmuszając go do opowieści na temat M. Białkiewicza. Nasz prelegent z ogromnym bólem wspominał te czasy.

               Młodzież słuchała z wielkim zainteresowaniem opowieści Czesława Batóga.  W prezentacji pomagała mu jego synowa P. Dorota Batóg.

               Za tą  wspaniałą lekcję historii serdecznie dziękujemy 

     

                                                                                                                                                                           Mirosława Litwińska

    Zobacz zdjęcia

     

  • Dzień Babci i Dziadka

    Kochanym: Babciom, Dziadkom, Prababciom…..
          Babcia i dziadek to bardzo ważne osoby w życiu każdego dziecka. 
          Dzień Babci i Dzień Dziadka to wyjątkowe daty w kalendarzu.
    Uczniowie naszej szkoły, biorący udział w projekcie „Dialog  Pokoleń” -Zagnańsk ,w szczególny sposób upamiętnili te wydarzenia.
    Otóż przygotowali swoim najbliższym miłą niespodziankę w postaci kalendarza ściennego na rok 2016. Znajdują się na nim, m.in. fotografie z ich rodzinnych albumów- Babcia i Dziadek z lat młodości oraz te aktualne.
       Serdecznie dziękujemy państwu Michałowi i Małgorzacie Dąbrowskim za  zaangażowanie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.
     
    Koordynatorki projektu
     E.Kundera, B.Wałek
     
strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku
    26-050 Zagnańsk ul. Turystyczna 59
  • (41) 31-13-275
    e-mail: szkola@sp2zagnansk.pl

Galeria zdjęć