06.01.2016 „ W Trzech Króli” w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Zagnańsku podczas sumy, grupy pięciolatków Beaty Szwed-Błońskiej i Bożeny Nawrot z Publicznego Przedszkola w Zagnańsku przedstawiły jasełka oraz zaśpiewały kolędy i pastorałki przy akompaniamencie P. Łukasza Gronostaja .Przedstawienie jasełkowe wprowadziło wszystkich w radosną atmosferę Święta „ Trzech Króli”. Ksiądz proboszcz Ryszard Niemiec po Mszy świętej podziękował wszystkim za kolędowanie „ Świętej Rodzinie”. Obdarował dzieci obrazkami i słodyczami. Serdecznie dziękujemy wszystkim Rodzicom za obecność i zaangażowanie w tak szczególnym dniu.
Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną. Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!!!
Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.
RUSZAJĄ FERIE ZIMOWE !!!
TERMIN: 18.01-31.01.2016r.
Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących zarówno podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.
13 stycznia 2016 r. w bibliotece szkolnej na spotkanie DKK dominowały następujące słowa: fantastyka, elfy, przygoda. Omawiana była bowiem książka Natalii Molendy ,,Anarion”. Tajemnicza, złotowłosa elfka wędruje do ludzkiej wioski, by odnaleźć swoją tożsamość. Czy uda jej się rozwiązać zagadkę własnego pochodzenia? Tajemniczy tytuł, baśniowa okładka, nieoczekiwane zakończenie na pewno zachęcą wielbicieli fantasy do przeczytania tej powieści. Polecamy!
Moderatorka DKK Grażyna Mazurkiewicz
Ale powrót do szkolnej rzeczywistości był również ciekawy. Uczennice klasy IV b przyniosły piękne książki na akcję BOOKCROSSING. Dominika Kubicka podarowała bibliotece 17 bardzo ciekawych utworów. Zresztą nie pierwszy raz, wcześniej z siostrą przyniosły m.in. 34 komiksy Disneya. Dziękuję Dominice, Jagodzie, ich rodzicom za włączenie się do akcji oraz każdemu, kto uczestniczył w tym ogólnoświatowym przedsięwzięciu pod hasłem: „Podaruj książki”.
Mała szlachetna paczka – to kolejna akcja charytatywna zorganizowana przez Radę Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum, przy współpracy pedagoga szkolnego – Pani Jagody Dziedzic. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum zbierali produkty spożywcze.
Dzięki ofiarności i wielkiemu zaangażowaniu uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli udało przygotować się dużo paczek z żywnością, które zostały przekazane uczniom najbardziej potrzebującym.
Serdecznie dziękujemy za współpracę!!!
Paulina BB
"Emmanuel Bóg z nami" to hasło uroczystości związanych ze Świętami Bożego Narodzenia obchodzonych w naszej szkole. Tegoroczne świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystych wigilii klasowych z udziałem dyrekcji szkoły, wychowawców, katechetów i rodziców. W czwartek 17 grudnia, kolędnicy z klasy V b pod kierunkiem p. Henryki Górzyńskiej i Eweliny Kundery, kolędowali w przedszkolu.
Tego samego dnia przedszkolaki oraz uczniowie SP i G zaprezentowali swój talent wokalny podczas Konkursu Kolęd i Pastorałek. Natomiast inni uczniowie zaprezentowali swój talent plastyczny wykonując szopkę świętokrzyską. Dwie najpiękniejsze szopki wykonane przez: Alicję Strzelec z kl.III a oraz Julię Grabowską i Julię Grzegorczyk z kl. IV b zostały przesłane do drugiego etapu- diecezjalnego. Wszystkie szopki mięli okazję obejrzeć uczniowie, rodzice oraz goście zaproszeni na nasze szkolne i gminne uroczystości. Szopki te będą również stanowiły dekorację kościoła pw św. Józefa Oblubieńca NMP w Zagnańsku.18 grudnia tj. w piątek 2015 r. uczniowie kl. III a, pod kierunkiem p.Bożeny Wałek i p.Henryki Górzyńskiej, przedstawili przedszkolakom oraz uczniom klas I-III SP Jasełka Misyjne. Natomiast starsi uczniowie mięli okazję uczestniczyć w Misterium Bożonarodzeniowym w wykonaniu uczniów kl.II b gimnazjum, pod kierunkiem ks.Wojciecha Radeja. Jasełka Misyjne w wykonaniu obydwu grup kolędniczych oraz Misterium Bożonarodzeniowe będą powtórzone w naszym kościele parafialnym. Zapraszamy!
Błogosławionych Świąt!
We wish you a Merry Christmas
Takimi słowami, w czwartek 17 grudnia br., rozpoczął się w naszej szkole przegląd piosenek świątecznych w języku angielskim. Jak co roku, do konkursu przystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Spotkanie rozpoczęła Pani dyrektor Marzanna Moćko, która ze względu na liczne obowiązki służbowe nie mogła uczestniczyć w pracach jury. W komisji zasiadły Panie reprezentujące zespół ludowy Jaworzanki, Grażyna Grudziecka i Ewa Kita oraz nauczyciele Aleksandra Zagórska, Sylwia Maksymowicz- Jończyk i Dorota Wikło. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych- klasy I- III szkoły podstawowej oraz klasy IV-I gimnazjum. Wśród najlepszych występów indywidualnych i grupowych najlepiej zaprezentowali się następujący uczniowie:
kategoria klas I-III SP
I miejsce Mikołaj Chrzanowski
Maciej Adwent
Kacper Jama
II miejsce Zosia Sidło
Maja Spocińska
Emilka Szpak
III miejsce Zuzia Bolmińska
Zuzia Zemsta
Vanessa Zarzecka
Kategoria klas IV-VI SP i I Gimnazjum
I miejsce Wiktoria Szcześniak
II miejsce Dominika Kubicka
III miejsce Marcelina Tofil
Wyróżnienia otrzymali:
- Magda Lis i Kasia Kuźma
- Wiktoria Zegan i Marysia Foks
- Weronika Wójcicka
- Ola Jończyk i Oliwia Koc
Serdecznie dziękujemy Pani dyrektor Marzannie Moćko za ufundowanie nagród dla uczniów, Paniom z zespołu Jaworzanki za prace w komisji konkursowej i stałe wsparcie dla działań językowych szkoły, panu Andrzejowi Jantarskiemu i uczniom obsługującym sprzęt szkolny- Bartkowi Jaskowi i Kacprowi Wiechowi oraz wszystkim uczniom biorącym udział w przeglądzie piosenek świątecznych. Konkurs przygotowały i poprowadziły Aleksandra Zagórska, Sylwia Maksymowicz – Jończyk, Dorota Starz i Jolanta Małecka.
Dnia 16.12.2015r delegacja przedszkolaków z ZSP nr 2 Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku z Panią dyrektor Marzanną Moćko i wychowawcą p. Beatą Szwed-Błońską odwiedziły Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach oraz Urząd Gminy w Zagnańsku.
Na ręce Dyrekcji PUP p. Małgorzaty Stanioch oraz Wójta Gminy Zagnańsk Pana Szczepana Skorupskiego dla wszystkich pracowników, przedszkolaki w strojach regionu świętokrzyskiego złożyły życzenia, zaśpiewały kolędy i pastorałki. Wręczyły własnoręcznie wykonane upominki. Dzieci zostały obdarowane świątecznymi upominkami.
Wszyscy poczuli nastrój Świąt Bożego Narodzenia.
07.12. 2015 r. w świetlicy odbyło się przedstawienie kukiełkowe pt. „Jaś i Małgosia'' W role głównych bohaterów wcielili się uczniowie z klasy V b i III a: Weronika Krzyżak, Amelia Dąbrowska, Zuzanna Kozieł, Marcelina Tofil, Kinga Świszczorowska, Vanessa Filipczak, Vanessa Zarzecka, Zuzia Bolmińska.
Przedstawienie z wielkim zainteresowaniem obejrzały przedszkolaki oraz uczniowie klasy I i II. Dodatkową atrakcją dla dzieci była możliwość zabawy kukiełkami występującymi w przedstawieniu.
Dyrekcja oraz wychowawcy świetlicy serdecznie dziękują pani Beacie Strzelec za wykonanie kukiełek do tego przedstawienia.
A. Kalemba, D. Chyb
Mali rzeźbiarze
W roku szkolnym 2015/2016 w świetlicy odbywają się warsztaty rzeźbiarskie, które prowadzi miejscowy rzeźbiarz pan Krzysztof Wesołowski. Uczestniczą w nim uczniowie Szkoły Podstawowej z klasy III a : Zuzia Bolmińska, Zosia Sidło, Oliwia Ludwinek, Wiktor Wierzbicki, Kacper Jama, Łukasz Barański.
Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w małych grupach. Uczniowie poznają podstawy teoretyczne i praktyczne wykonywania rzeźby w drewnie. Każde dziecko pod czujnym okiem pana Krzysztofa Wesołowskiego wykonuje swoją płaskorzeźbę w drewnie.
Prace będą zaprezentowane na wystawie zorganizowanej w świetlicy w kąciku twórczości własnej.
D. Chyb , A. Kalemba
W czwartek, 10 grudnia uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku spotkali się na swoich lekcjach z wolontariuszką pochodzącą z Portugalii. Sofia przyjechała do Kielc we wrześniu w ramach europejskiego programu Erasmus plus. Wraz z innymi wolontariuszami odwiedza szkoły motywując uczniów do uczenia się języków obcych, jak również prezentuje swoją ojczyznę-Portugalię. Dzieci z niecierpliwością czekały na spotkanie. Poprzez liczne kontakty z gośćmi z całego świata, które mają miejsce w szkole, stały się bardziej otwarte i tolerancyjne. Kolejny raz dało się zauważyć las rąk w górze i usłyszeć liczne pytania kierowane do wolontariuszki oczywiście w języku angielskim. Uczniowie chętnie nawiązywali rozmowy z naszym gościem, interesowali się krajem, z którego pochodzi jak również samym pobytem Sofii w Polsce. Ci najmłodsi, w przedszkolu, poznali nową zabawę , w którą chętnie bawili się z wolontariuszką. Niestety nie starczyło czasu na spotkanie z gimnazjalistami, którzy nie tak dawno gościli Sofię podczas zorganizowanej w szkole nocy integracyjnej. Mamy jednak nadzieję, że to nie koniec europejskich spotkań, bowiem wolontariusze będą przebywać w Kielcach do końca roku szkolnego. Na zakończenie pobytu w Zagnańsku Sofia spotkała się z wicedyrektor szkoły, panią Małgorzatą Dąbrowską, która wręczyła wolontariuszce świąteczny upominek. Serdecznie dziękuję paniom dyrektor Marzannie Moćko i wicedyrektor Małgorzacie Dąbrowskiej za pomoc w zorganizowaniu spotkania wolontariuszki z uczniami oraz nauczycielom za ciepłe przyjęcie Portugalki na swoich lekcjach, co podkreśla pamiątkowy wpis gościa do kroniki szkolnej.
,, Uważaj , czego pragniesz, bo może Ci się spełnić ”
W listopadowe popołudnie w bibliotece szkolnej uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki rozmawiali o życiu młodego chłopca z Łodzi, bohatera książki Grażyny Bąkiewicz,, Syn złodziejki ”. Tak on o sobie mówił-Hieronim Wróbelek funkcjonuje w samym sercu przestępczego świata. Kiedyś całkiem nieźle się uczył, ale od jakiegoś czasu nic nie robi, nawet nie chodzi do szkoły i nikogo to nie rusza. Za kilka dni skończy 15 lat… Nastolatek nie pragnął niczego wielkiego, chciał tylko przypomnieć matce o swoich urodzinach. Czy udał mu się urodzinowy dzień i każdy kolejny- by się dowiedzieć - sięgnij po książkę. Warto przeczytać !
Klubowicze DKK otrzymali dyplom za udział w ogólnopolskim konkursie ,, Książki naszych marzeń ”organizowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie wysłali do MEN listę 50 książek, które chcieliby dostawać i przygotowali krótki film na temat „Nasza szkoła powinna dostać wymarzone książki bo….
„ Nakręćmy się na czytanie!” – to hasło tej edycji konkursu .
I Dyskusyjnego Klubu Książki !
Grażyna Mazurkiewicz – moderatorka DKK
,, Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki ”
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.
5 września 2015 roku odbyła się czwarta edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Tego dnia, uczennice klasy II A gimnazjum: Kinga Wiatr i Karina Szymkiewicz odwiedziły swoich chorych kolegów na oddziale onkologiczno- hematologicznym w Szpitalu Dziecięcym w Kielcach. Dziewczęta zaprosiły małych pacjentów oraz ich rodziców i personel medyczny do wspólnego uczestnictwa w tej ogólnopolskiej akcji. W tym roku czytane były fragmenty powieści Bolesława Prusa pt. „Lalka”. Dla najmłodszych dziewczęta przygotowały książki innych znanych polskich pisarzy dziecięcych: Joanny Papuzińskiej, Juliana Tuwima i Marii Kownackiej. Pod koniec wizyty harcerki zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy. Dzięki tej wizycie mali pacjenci mogli oderwać się od szpitalnej codzienności i choć na chwilę zapomnieć chorobie.
19 listopada 2015 roku w Szpitalu Dziecięcym, na oddziałach: Onkologiczno- Hematologicznym i endokrynologiczno- diabetologicznym odbyła się akcja profilaktyczna pod hasłem „Palenie zabija”, którą przeprowadziły uczennice klasy II A gimnazjum w Zagnańsku: Karina Szymkiewicz i Kinga Wiatr. Jej celem było przekazanie wiedzy na temat szkodliwego wpływu palenia papierosów na organizm palacza i osób z jego otoczenia oraz wzbudzenie zainteresowania własnym zdrowiem. Dziewczęta przygotowały prezentację multimedialną na temat wpływu na organizm człowieka czynnego i biernego palenia tytoniu. Następnie zaprosiły wszystkich uczestników spotkania do obejrzenia modelu dydaktycznego narządów wewnętrznych człowieka aby bardziej realistycznie uświadomić negatywny wpływ nikotyny na nasze zdrowie i życie. Pod koniec prelekcji został przeprowadzony „sąd nad papierosem”. Papieros jednogłośnie został uznany za winnego dokonania zbrodni przeciwko ludzkości. Cała akcja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem, a jej termin nie był przypadkowy, gdyż 19 listopad jest Światowym Dniem Rzucania Palenia.
TWÓRCY POLSKIEJ NIEPODLEGŁOŚCI
Listopad w historii naszej Ojczyzny to miesiąc niezwykły. Corocznie wspominamy tych, którzy współtworzyli niepodległą Polskę w 1918 roku po 123 latach niewoli. Jak młodych ludzi uczyć o przeszłości "dużej i małej Ojczyzny"? Jak wskazywać im prawidłową drogę życia, aby nie popełniali błędów naszych przodków? Jak zachęcić do nauki trudnej ,ale ciekawej historii ? Jedną z propozycji dla młodzieży naszej szkoły są spotkania z ludźmi, dla których przeszłość jest pasją, z ludźmi, którzy mogą "zarazić" ich swoją miłością do Ojczyzny. Uczniowie klasy V a w listopadzie wzięli udział w spotkaniu z dr Maciejem Zarębskim -lekarzem, pisarzem, regionalistą , twórcą Ośrodka Regionalizmu w Zagnańsku. Oto relacje uczestników tego spotkania, uczniów klasy V a.
Opieka i korekta prac- wychowawca Marzena Pawlik.
"Niezwykłe spotkanie"
26 listopada 2015 na trzeciej godzinie lekcyjnej poszedłem z całą klasą do szatni. Przebraliśmy się i wyszliśmy przed szkołę. Potem ruszyliśmy w stronę Ośrodka Regionalizmu w Zagnańsku, gdzie pan Maciej Zarębski miał nam opowiedzieć o historii Polski. Gdy doszliśmy do celu -do domu pana Zarębskiego, zdjęliśmy kurtki i weszliśmy do sporej sali, w której stał duży stół i krzesła. Usiedliśmy na nich i słuchaliśmy opowieści gospodarza.
Na ścianach wisiały medale i dyplomy, a na półkach była ogromna ilość książek związanych z historią. Na jednym z regałów stała duża rzeźba przedstawiająca Józefa Piłsudskiego. Jak nam potem powiedział pan Maciej – Piłsudski był miłośnikiem romantycznej poezji i wielkim patriotą. Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia, czyli jeden dzień przed "mikołajkami". Pan Zarębski opowiadał nam także o innych polskich bohaterach narodowych, np.; Ignacym Janie Paderewskim. Powiedział nam też, że kiedy przyjdziemy do niego następnym razem, na wiosnę, to pokaże nam zdjęcia ze swoich podróży do innych krajów świata. Prezentował nam także książki, które sam napisał.
Na tej wycieczce dużo się dowiedziałem o historii naszego kraju. Mam nadzieję, że to nie było nasze ostatnie spotkanie z panem Maciejem.
Tobiasz Studniarski, klasa V a
"Ciekawa lekcja historii."
W ubiegłym tygodniu, w czwartek 26.11.2015 r., odwiedziliśmy wraz z moją klasą V "a" Ośrodek Regionalizmu w Zagnańsku. Pan Maciej Zarębski opowiadał nam o patriotyzmie, kulturze regionalnej oraz o Dniu Niepodległości. Poznaliśmy między innymi postacie, takie jak: Stanisław Staszic, Józef Piłsudski. Stanisław Staszic był zasłużonym działaczem dla naszego regionu, dzięki niemu powstał Staropolski Okręg Przemysłowy. W 1816 został on odznaczony Orderem Orła Białego, Kawalerem Orderu Świętego Stanisława. Józef Piłsudski był twórcą niepodległej Polski po 123 latach niewoli, Naczelnikiem Państwa, pierwszym Marszałkiem Polski. Zwyciężył Armię Czerwoną w wojnie 1920 roku. Dowiedzieliśmy się, że Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937roku.
Weronika Wójcicka, klasa V a
"Spotkanie klasy V a z historią"
W dniu 26.11.2015r. ,my uczniowie klasy 5 ,,a’’, wyszliśmy do Ośrodka Regionalizmu w Zagnańsku. Pan Maciej Zarębski opowiadał nam o patronie naszej szkoły, Stanisławie Staszicu. Nasz gospodarz przypomniał nam , że urodził się on w 1765r. oraz że to właśnie dzięki jego inicjatywie powstała Huta Józefa w Samsonowie. Był też twórcą przemysłu polskiego w XVIII w.
Poszliśmy jednak do Ośrodka, bo chcieliśmy porozmawiać o Święcie Niepodległości. Polska po 123 latach niewoli ,w 1918 roku odzyskała niepodległość. W dniu 11 listopada przybył do Warszawy Józef Piłsudski, a Rada Regencyjna oddała mu władzę . Razem z Józefem Piłsudskim w tworzenie polskiego państwa zaangażowały się takie osobistości jak: wybitny pianista Ignacy Jan Paderewski, polityk Roman Dmowski, generał Haller oraz Wincenty Witos, znany działacz ludowy.
Spotkanie z panem Zarębskim poszerzyło naszą wiedzę z historii Polski, nauczyło nas również szacunku do ludzi, którzy walczyli o to, abyśmy mogli żyć w wolnym kraju.
Maria Foks, klasa V a
Tradycją stał się fakt, że co roku na zaproszenie dyrekcji szkoły gościmy wolontariuszy z różnych stron świata. Na początku listopada uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum mieli okazję spotkać się z Vilmą Martti, 19 letnią wolontariuszką pochodzącą z Rovanieni w Finlandii, przebywającą w Polsce w ramach współpracy z warszawską Fundacją Schumana. Kolejnym gościem był 23 –letni Anglik, który wraz z innymi czterema wolontariuszami realizuje swoją misję w Kielcach w ramach programu Erasmus plus. Spotkania z wolontariuszami dotyczyły prezentacji idei wolontariatu oraz kultury kraju z którego pochodzą. Dzieci odważnie podejmowały rozmowy w języku angielskim, zadawały pytania dotyczące życia w Finlandii i Wielkiej Brytanii, jak również samego wolontariatu. Podczas zwiedzania szkoły gościom towarzyszyły uczennice z klasy IIa i b gimnazjum Ola Zając, Ola Zawrzykraj i Kinga Wiat, zaprezentowały naszą szkołę w języku angielskim. Cieszy fakt, że już dzieci w przedszkolu nie wahają się przywitać w języku angielskim i próbują nawiązać rozmowę „na swój sposób”. Nie zabrakło również czasu na spotkanie z panią dyrektor Marzanną Moćko oraz wicedyrektor Małgorzatą Dąbrowską, w trakcie którego wolontariusze krótko omówili system nauczania w swoich krajach, jak również podsumowali wizytę w szkole w Zagnańsku podkreślając wysoki poziom języka angielskiego wśród uczniów. Na zakończenie wolontariusze otrzymali upominki wręczone przez dyrektor Marzannę Moćko.
Dorota Starz
27 listopada uczniowie klas drugich Gimnazjum im. St. Staszica w Zagnańsku spotkali się wspólnie, aby doskonalić swoje kompetencje językowe. Wydarzenie miało miejsce w budynku ZSPnr2,Pi Gimnazjum w Zagnańsku, a gośćmi specjalnymi byli wolontariusze z Francji i Portugalii oraz dziesięciu gimnazjalistów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Kielcach. Sofia, Corentin i Agathe będą przebywać w Kielcach do końca czerwca 2016 roku realizując wspólnie program Erasmus plus. Wraz z innymi zagranicznymi wolontariuszami prowadzą zajęcia językowe, odwiedzają szkoły w całym województwie oraz uczą się języka polskiego. Uczniowie z kieleckiego zespołu szkół to trzecioklasiści, którzy wraz ze swoją nauczycielką panią Elwirą Jama przyjechali do Zagnańska poznać swoich rówieśników.
Spotkanie rozpoczęły zajęcia integracyjne podczas których gimnazjaliści wraz z wolontariuszami podzieleni na czteroosobowe grupy wzajemnie się poznawali, oczywiście w języku angielskim. Pytali o swoje imiona, wiek, zainteresowania, sposób spędzania wolnego czasu. Następnie gospodarze malowali portrety gości- zabawę w języku angielskim poprowadził uczeń klasy II a Michał Kondrak. Po pamiątkowym zdjęciu kolejnym punktem spotkania było karaoke. Potem goście specjalni przedstawiali prezentacje swoich państw. Opowiadali o miejscach, z których pochodzą, ulubionych i sławnych miastach Portugalii i Francji, specjalnościach kulinarnych, świętach, codziennym życiu. Następnie odbył się quiz z nagrodami ze zdobytej przez słuchaczy wiedzy. Punktem kulminacyjnym były wróżby andrzejkowe przygotowane i poprowadzone przez uczniów z kieleckiego gimnazjum. Goście przygotowali „mowę kwiatów i kolorów”, obieranie jabłek i wróżenie ze skórek rzucanych za siebie, łódki z marzeniami tonącymi w misce, ciastka z wróżbami, kubki z przepowiedniami przyszłości. Wszyscy świetnie się bawili a dla wolontariuszy było to zupełnie nowe doświadczenie, ponieważ pierwszy raz spotkali się z taką tradycją. Po wróżbach rozpoczęła się integracyjna dyskoteka o północy, którą poprowadzili niezawodni uczniowie klasy III a Bartek Jasek i Alek Zagnański, potem salę gimnastyczną zamieniliśmy na wspólną sypialnię. Cieszymy się bardzo, że w tego typu działaniach gdzie językiem komunikacji jest język angielski nasi gimnazjaliści chętnie biorą udział, co więcej, uczestniczą w nich także uczniowie z grupy podstawowej i, tak jak wszyscy, wracają do domów z mnóstwem wrażeń i pozytywnych emocji, co dało się zauważyć w rozmowach z uczniami.
Serdecznie dziękuję Pani dyrektor Marzannie Moćko za poczęstunek dla uczniów, pomoc i wsparcie w zorganizowaniu całonocnego spotkania w szkole, Panu Michałowi Salwa za użyczenie materacy, koledze Andrzejowi Jantarskiemu za zorganizowanie sprzętu muzycznego oraz koledze Sylwkowi Jończykowi za przygotowanie sali gimnastycznej. Dziękuję także koleżance Elwirze Jama, nauczycielce języka angielskiego za wspólną integrację naszych uczniów oraz wymianę doświadczeń zawodowych z nadzieją na dalszą współpracę.
Dorota Starz
W poniedziałek, 16 listopada uczniowie klasy III a Emilka Szpak, Zuzia Zemsta, Zosia Sidło, Maciek Adwent i Mikołaj Chrzanowski wzięli udział w warsztatach językowych przygotowanych przez Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Uczniowie ci otrzymali najlepsze wyniki w teście eliminacyjnym i będą reprezentować szkołę podczas I-go Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego dla Klas Trzecich.Nasz szkoła znalazła się wśród 25 innych podstawówek z całego województwa, które będą uczestniczyć w językowych zmaganiach w przyszłym roku, w maju. Prowadzącymi zajęcia językowe byli wolontariusze z Wielkiej Brytanii, Francji, Macedonii i Portugalii przebywający w Kielcach w ramach współpracy z Centrum Wolontariatu. Zajęcia prowadzone były w bardzo ciekawej formie, głównie w języku angielskim. Ale dla naszych uczniów nie sprawiało to żadnej trudności. Dzieci odważnie podejmowały rozmowy z wolontariuszami, chętnie uczestniczyły w spotkaniu, z ochotą rozwiązywały testy w języku angielskim. Serdecznie dziękuję wychowawcy, Pani Bożenie Wałek oraz rodzicom uczniów biorących udział w warsztatach za zorganizowanie transportu do Kielc oraz w drodze powrotnej.
Dorota Starz
W dniach 17 i 18 listopada 2015r. w hali sportowej w Suchedniowie odbyły się Finałowe Turnieje Świętokrzyskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej Szkół Podstawowych i Gimnazjów w Badmintonie. Organizatorem zawodów był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy, sędzia główny Stefan Pawlukiewicz i Zdzisław Włodarczyk. W zawodach wzięło udział 12 drużyn dziewcząt i 11 drużyn chłopców ze szkół Gimnazjalnych oraz 12 drużyn dziewcząt i 13 drużyn chłopców reprezentantów Szkół Podstawowych z całego województwa. Gimnazjum w Zagnańsku reprezentowali uczniowie: Oliwia Kocz, Natalia Kołda i Julia Szechnicka oraz Bartłomiej Jasek, Michał Kondrak i Dariusz Mączka. Reprezentanci naszej szkoły, podobnie do lat ubiegłych, znajdują się w czołówce najlepszych drużyn w województwie i w tych zawodach zdobyli: III miejsce w kategorii dziewcząt oraz IV miejsce w kategorii chłopców. Szkołę Podstawową nr 2 w Zagnańsku reprezentowali uczniowie: Zuzanna Błaszczyk, Martyna Szechnicka i Maja Bernaśkiewicz oraz Filip Piwowarczyk, Mateusz Jeruzalski i Antoni Strzelec. Drużyna chłopców zdobyła III miejsce, drużyna dziewcząt – miejsce VII. Opiekunami naszych badmintonistów są: Anna Zalewska i Dorota Wikło. Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
Dnia 10 listopada w naszej szkole został zaprezentowany montaż słowno-muzyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas gimnazjalnych II a i II b pod opieką p. Pauliny Bolmińskiej-Baran oraz p. Piotra Radzewicza recytowali wiersze Leopolda Staffa oraz Zbigniewa Herberta. Duże wrażenie na wszystkich zebranych zrobiła „Ballada o Janku Wiśniewskim”, odśpiewana przez uczniów wspieranych przez chór szkolny pod opieką p. Łukasza Gronostaja. Gościem tyleż miłym co niespodziewanym okazał się p. Grzegorz Bień – Świętokrzyski Wicekurator Oświaty, który zwracając się do gimnazjalistów przypomniał im znaczenie słowa patriotyzm w dzisiejszych czasach.
Drodzy Uczniowie!!!
Informujemy, że rusza już XVI edycja Góry Grosza, która odbędzie się w dniach od 24 listopada do 4 grudnia 2015 roku.
Zapraszamy Was wszystkich do wspólnego usypywania naszej wspólnej Góry Grosza. Zebrane pieniądze przekażemy na pomoc dla najbardziej potrzebujących dzieci, które nie wychowują się w swojej rodzinie.