zdjęcia: http://zszagnansk.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=414
zobacz film
We wtorek 29 kwietnia w Publicznym Przedszkolu im. St. Staszica w Zagnańsku miała miejsce niecodzienna wizyta. Przedstawiciele z sześciu krajów europejskich gościli w murach szkoły w Zagnańsku, w siedzibie której realizowany jest dwuletni program wymiany międzynarodowej Comenius, którego głównymi beneficjentami są dzieci z przedszkola. Litwa, Estonia, Włochy, Turcja, Grecja i Hiszpania to kraje z którymi nasze przedszkole współpracuje od 2013 roku. Projekt „Przedszkolaki z inicjatywą – świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami” służy wymianie doświadczeń, poznawaniu dziedzictwa kulturowego i uczeniu się od siebie nawzajem. Na realizację działań placówka pozyskała w drodze konkursu 20 000 euro. Dyrektorzy i nauczyciele z zaprzyjaźnionych przedszkoli zostali powitani w progach szkoły staropolskim obyczajem – chlebem i solą. Następnie delegacje udały się do siedziby nowoczesnego przedszkola aby wraz z innymi gośćmi oglądać program artystyczny w wykonaniu najmłodszych. Na wstępie dyrektor zespołu szkół Marzanna Moćko powitała wszystkich zaproszonych przedstawicieli krajów partnerskich, władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych oraz rodziców życząc przybyłym miłych wrażeń.
Program artystyczny rozpoczęło przedstawienie w języku angielskim pt. „Szewczyk Dratewka”, którego głównymi aktorami były przedszkolaki w wieku od 3 do 6 lat, w rolę narratorów wcielili się rodzice dzieci panie Karolina Lovejoy, Aleksandra Hanulak, Monika Hyb, pan Łukasz Kowalczyk oraz nauczyciel przedszkola pani Bożena Nawrot. Spektakl został przygotowany według pomysłu i scenariusza nauczycielek języka angielskiego Doroty Starz, Sylwii Maksymowicz – Jończyk i Aleksandry Zagórskiej. W reżyserii przygotowania przedstawienia pomagała pani Ewa Alicja Sorbian, pedagog arte -terapeuta, studentka ostatniego roku aktorstwa, reżyserka i założycielka, scenarzystka amatorskiej grupy teatralnej Podwórkowa Arena Absurdu. Dzieci dały fantastyczny pokaz sztuki aktorskiej ale również zaprezentowały swoje kompetencje językowe- bezbłędnie recytowały role w języku angielskim. Kolejnym punktem programu był pokaz tańców wywodzących się z krajów partnerskich. Czterolatki zaprezentowały układ taneczny do tańca tureckiego i estońskiego przygotowany pod kierunkiem Beaty Szwed Błońskiej, pięciolatki – włoską tarantelę (opiekun Maria Przepióra), sześciolatki –zorbę (opiekun Maria Piskulak) oraz taniec litewski (opiekun Aneta Palus),trzylatki – taniec hiszpański (opiekun Halina Starz, Marzanna Knez). Na zakończenie zespół taneczny przedszkola przedstawił taniec regionalny, którego głównym choreografem była pani Klusek Katarzyna, nauczycielka rytmiki, muzyki i choreografka.
Goście nie kryli zdumienia i zachwytu, emocjom towarzyszyły łzy wzruszenia. Koordynatorzy pracujący w przedszkolach partnerskich spontanicznie podchodzili do nauczycielek dziękując im ze łzami w oczach za perfekcyjne przygotowanie dzieci. Na sali obecni byli Poseł na Sejm RP Renata Janik, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł, Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka- Koruba, Starosta Powiatu Kieleckiego Michał Godowski, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek, Sejmiku Świętokrzyskiego Mieczysław Gębski, członek Rady Powiatu Kieleckiego Mirosław Gębski, konsultant i metodyk języka angielskiego ŚCDN Sławomir Sobocki, Wójt Gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski, Przewodniczący Rady Gminy Artur Kudzia, Radni Gminy Zagnańsk Grażyna Wawszczak i Tomasz Dąbrowski, emerytowani dyrektorzy szkoły Elżbieta Strzelec i Anna Łuć, przedstawiciele Rady Rodziców oraz rodzice dzieci z przedszkola .Przedstawiciele władz otrzymali w prezencie książkę „Przedszkolaki z inicjatywą – świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami” - produkt projektu, która również wręczona została delegacjom przedszkoli partnerskich oraz wszystkim dzieciom biorącym udział w zadaniach projektowych. Po krótkiej przerwie na kawę delegacje zagraniczne udały się do sali nr 27 aby wspólnie pracować w ramach zaplanowanego na ten dzień seminarium. Podczas prac projektowych obecna była dyrektor szkoły Marzanna Moćko i nauczyciele języka angielskiego wspierający program Comenius- Dorota Starz, Sylwia Maksymowicz - Jończyk i Aleksandra Zagórska. Zaprezentowano podstawowe wartości bajek europejskich z wszystkich krajów partnerskich, porównano ich cechy charakterystyczne oraz podano przykłady innych opowieści . Na zakończenie dwugodzinnego spotkania roboczego koordynator, Turczynka Nihal Tomar przypomniała, że to nie koniec projektu i przed nami jeszcze dużo pracy związanej z przeprowadzeniem ankiet ewaluacyjnych wśród dzieci i rodziców, zaprezentowaniem rezultatów projektu rodzicom i społeczności lokalnej, umieszczeniem przez koordynatorów wszystkich działań zrealizowanych w projekcie na portalu eTwinning, którego strona będzie powszechnie dostępna po jego zakończeniu, tj. po 30 września. Najważniejszym jednak zadaniem koordynatorów będzie umieszczenie i opisanie rezultatów projektu w bazie EST Komisji Europejskiej aby były one dostępne na poziomie krajowym, europejskim i światowym oraz napisanie ewaluacji końcowej i 50- stronicowego raportu końcowego.
Po południu szanowni goście kosztowali kuchni polskiej przygotowanej prze rodziców dzieci z przedszkola, następnie udali się na krótką wycieczkę autokarem szkolnym po Zagnańsku; zwiedzili dąb Bartek, ruiny huty Samsonów, wnętrze kościoła Św. Rozalii i Marcina w Zachełmiu oraz kamieniołom ze śladami tetrapoda.
Wieczór należał do Zespołu Ludowego Jaworzanki, który zaprosił nauczycieli polskich i zagranicznych do swojej siedziby w Domu Kultury w Jaworzach. Panie Jaworzanki przygotowały na tę okazję kuchnię regionalną oraz krótki występ artystyczny. W spotkaniu uczestniczył również wójt Szczepan Skorupski i dyrektorzy szkoły Marzanna Moćko i Małgorzata Dąbrowska. Goście poznali podstawowe kroki taneczne tańców regionalnych oraz mieli możliwość zakupu pamiątek wywodzących się z naszego regionu. Lokalni twórcy zaprezentowali swoje prace autorskie.
Późnym wieczorem delegacje wyjechały do Warszawy.
Dorota Starz
Koordynator programu Comenius w ZSPnr2,Pi G w Zagnańsku
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt i publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
zdjęcia: http://zszagnansk.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=414
Poniedziałek 27 kwietnia to drugi dzień wizyty partnerskiej zorganizowanej przez Publiczne Przedszkole im. St. Staszica w Zagnańsku w ramach programu Comenius.
Przypomnijmy, przedszkole z Zagnańska jest jedyną placówką w gminie która realizuje program dwuletniej międzynarodowej wymiany w całości sfinansowanej z funduszy Unii Europejskiej. Głównym założeniem projektu zatytułowanego „Przedszkolaki z inicjatywą- świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami’’ jest wymiana doświadczeń, poznanie dziedzictwa kulturowego Europy oraz uczenie się od siebie nawzajem. W dniach 26-30 kwietnia przedszkole z Zagnańska jest gospodarzem siódmej już wizyty partnerskiej, podczas której oferuje gościom bogaty program kulturowy i artystyczny. Pierwszy dzień spotkania upłynął w miłej atmosferze wokół europejskich tańców i kuchni . Następnego dnia dyrektorzy i nauczyciele z Hiszpanii, Turcji, Estonii, Litwy, Włoch i Grecji pracowali nad realizacją zadań projektowych. Seminarium miało miejsce w hotelu Dal, gdzie zakwaterowani byli goście. W tym czasie obecna była również dyrektor szkoły Marzanna Moćko oraz nauczyciele języka angielskiego wspierający program -Sylwia Maksymowicz- Jończyk i Aleksandra Zagórska wraz z koordynatorem projektu Dorotą Starz. Na wstępie w formie multimedialnej zaprezentowana została nasza Ojczyzna - jej walory i osobliwości, potem Kielce, Zagnańsk i szkoła, której mieści się Publiczne Przedszkole im. St. Staszica w Zagnańsku. Goście poznali także podstawowe słowa w języku polskim, które będą przekazane dzieciom w przedszkolach partnerskich. Koordynatorzy zdali relację z przekazania dzieciom wartości przywiezionych z wizyty w Hiszpanii. Popołudnie minęło na zwiedzaniu uroków Kielc – Pałacu Biskupów, Katedry, ulicy Sienkiewicza. Wspólnie spędzony czas sprzyjał integracji i wymianie doświadczeń.
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt i publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Dorota Starz
galeria: Wizyta z krajów partnerskich- Comenius.
W niedzielę, 26 kwietnia w Kielcach rozpoczęło się siódme spotkanie krajów partnerskich, któremu tym razem przewodniczy Publiczne Przedszkole im. St. Staszica w Zagnańsku. Przypomnijmy, przedszkole z Zagnańska bierze udział w realizacji dwuletniego programu Comenius zatytułowanego „Przedszkolaki z inicjatywą- świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami. Warto wspomnieć, że projekt w całości realizowany jest z funduszy Unii Europejskiej i polega na wzajemnej współpracy oraz spotkaniach w przedszkolach partnerskich. Jego celem jest wymiana doświadczeń , uczenie się od siebie i poznawanie dziedzictwa kulturowego zjednoczonej Europy. Akcja służy wzmacnianiu europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej. Goście z Hiszpanii, Grecji, Turcji, Estonii, Włoch i Litwy zakwaterowani zostali w hotelu Dal i tam też miała miejsce uroczysta powitalna kolacja, podczas której pedagodzy kosztowali kuchni europejskiej. W czasie tych niespełna trzech godzin nauczyciele poznawali kroki taneczne do poloneza ale także nawzajem uczyli się tańców wywodzących z krajów partnerskich. W trakcie spotkania obecne były dyrektor Marzanna Moćko, wicedyrektor Małgorzata Dąbrowska oraz wszystkie nauczycielki pracujące w przedszkolu. Bogaty program wizyty przewiduje pracę nad projektem, zwiedzanie Kielc a także część artystyczną z udziałem najmłodszych beneficjentów projektu- przedszkolaków. W środę i czwartek goście zwiedzą Warszawę.
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt i publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Dorota Starz
zdjęcia: Laureaci i finaliści.
"Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada". Stanisław Staszic
Możemy być z nich dumni. Oto lista laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych. Gratulujemy!
galeria gala stypendialna.
Możemy być dumni! Dwóch uczniów naszej szkoły – Patryk Cedro oraz Oliwier Sobczyk otrzyma stypendia pochodzące z „Regionalnego programu stypendialnego dla uczniów szczególnie uzdolnionych województwa świętokrzyskiego” realizowanego w ramach programu Kapitał Ludzki przez Świętokrzyskie Biuro Rozwoju Regionalnego w Kielcach. Tegoroczni stypendyści zostali wyłonieni spośród 837 uczniów, którzy złożyli wnioski. Na rozwój swoich pasji i talentów otrzymają po 3600 zł. To wsparcie pozwoli im poszerzać swoje horyzonty i korzystać z dodatkowych pomocy dydaktycznych. W czwartek, 9 kwietnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów, potwierdzających przyznanie stypendiów wyróżnionym uczniom.
– Gratuluję wam z wielka radością – mówił do stypendystów wicekurator, Grzegorz Bień. – Wierzę, że to co dziś robicie, ten etap, na którym jesteście, jest tylko początkiem drogi. Wierzę, że zdajecie sobie sprawę z tego, że trzeba w siebie inwestować i że będziecie krok po kroku przesuwać się w zdobywaniu wiedzy i osiągać kolejne sukcesy.
W ścisłej czołówce listy rankingowej – na trzecim miejscu - znalazł się Patryk Cedro – uczeń klasy 3 gimnazjum (opiekun stypendysty: Anna Gębska). Patryk to prawdziwy olimpijczyk! Jest laureatem konkursu biologicznego, geograficznego, historycznego, matematycznego oraz finalistą konkursu języka polskiego. Raz w tygodniu bierze udział w zajęciach z matematyki prowadzonych na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach w grupie zaawansowanej.
Oliwier Sobczyk – uczeń klasy 1 gimnazjum (opiekun Anna Wodecka), posiada zdolności matematyczno-przyrodnicze oraz językowe. Jest laureatem konkursu z języka angielskiego dla SP oraz otrzymał wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie Języka Angielskiego FOX pod patronatem Uniwersytetu Jagielońskiego. Od tego roku szkolnego został objęty indywidualnym tokiem nauczania z języka angielskiego pod kierunkiem pani Doroty Starz. Obaj chłopcy uczestniczyli w zajęciach warsztatowych organizowanych przez ŚCDN oraz UJK w Kielcach w ramach projektu „Fascynujący Świat Nauki”.
OGŁOSZENIE !
Obowiązkowe próby wybranych dzieci do przedstawienia w języku angielskim
„Szewczyk Dratewka” odbywają się
w poniedziałki o godz. 12.00,
w środy i piątki o godz. 8.00,
w soboty 11 i 25 kwietnia o godz. 9.00.
Bardzo prosimy o punktualne przyprowadzanie dzieci na spotkania.
Zdjęcia Tydzień hiszpański w przedszkolu.
W dniach 16-20 marca dzieci z przedszkola brały udział w wydarzeniach związanych z obchodami tygodnia hiszpańskiego przygotowanego w ramach programu Comenius. Wicedyrektor Małgorzata Dąbrowska oraz nauczyciele, którzy odwiedzili Hiszpanię przybliżyli kolejny kraj partnerski przedszkolakom.
Ten niezwykły tydzień stał się również okazją do podsumowania konkursu zatytułowanego „ Europejskie bajki w oczach dziecka”, którego głównym celem było wybranie i nagrodzenie najlepszych rysunków do bajek partnerskich. Prace te będą zdobić strony książki podsumowującej projekt, zawierającej bajki w ośmiu językach. W środę 18-go marca przedszkolaki nawiązały łączność poprzez komunikator Skype z przedszkolem partnerskim w Hiszpanii.
Podczas wideokonferencji dzieci polskie i hiszpańskie prezentowały swoje umiejętności i nagradzały się gromkimi brawami. Nie mniej ważnym stało się przekazanie najmłodszym informacji i wartości przywiezionych przez nauczycieli przebywających w lutym br. z wizytą w regionie Kastylia i León w przedszkolu Ceip Francisco Argos. Wszystkie grupy przedszkolne poznały bajkę „Bezpański piesek Chusco” wykonując do niej prace plastyczne, powtarzały podstawowe słowa hiszpańskie, malowały flagę i rekwizyty do teatrzyku, który następnie przedstawiły. Spotkania w grupach sprzyjały integracji : dzieci w skupieniu słuchały hymnu, z zainteresowaniem przyglądały się zabytkom Hiszpanii wyeksponowanym na tablicy informacyjnej, szukały kraju i jego stolicy na wielkiej mapie świata. Na zakończenie brały udział w konkursach oraz kosztowały potrawy hiszpańskie przygotowane przez nauczycieli.
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt i publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Dorota Starz
W dniu 30.03.2015r. w Masłowie odbył się turniej powiatowy w piłce siatkowej chłopców szkół gimnazjalnych, w których uczestniczyło osiem drużyn. Drużyna z Gimnazjum im. St. Staszica w Zagnańsku w składzie: Dominik Sochacz, Konrad Wawrzeńczyk, Bartłomiej Jasek, Jakub Wójcik, Dominik Chaba, Aleksander Zagnański, Marcin Chłopek uplasowała się na II miejscu, dzięki czemu zapewniła sobie awans do dalszej fazy rozgrywek. Opiekunem drużyny jest Sylwester Jończyk. zobacz zdjęcia
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Sprawdzian szóstoklasisty.
W dniu 1 kwietnia 2015 r. odbył się w całej Polsce zewnętrzny sprawdzian szóstoklasistów. Trzymamy kciuki ze naszych uczniów.
Zdjęcia: Niedziela palmowa.
W Niedzielę Palmową tj. 29 marca b.r. tradycyjnie wyruszyła spod naszej szkoły uroczysta procesja z kolorowymi palmami wielkanocnymi. Wykonali je uczniowie z pomocą rodziców i nauczycieli. Palmy te zostały poświęcone i zaniesione do kościoła parafialnego. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym osobom, które włożyły wiele trudu i serca w przygotowanie tej uroczystości. Sponsorom: pani Dyrektor i księdzu Proboszczowi - dziękujemy za słodkie nagrody.
Katecheci
|
Finał Wojewódzki w Drużynowym Turnieju Badmintona
W dniach 25.03. i 27.03.2015r. w Hali Sportowej w Suchedniowie odbyły się Świętokrzyskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Drużynowym Turnieju Badmintona Szkół Podstawowych i Gimnazjum, których organizatorem był Wojewódzki Związek Sportu Szkolnego. Nasi reprezentanci, uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum, a zarazem zawodnicy UKS „Tęcza” Zagnańsk, znaleźli się w czołówce najlepszych zawodników w województwie. Reprezentacja dziewcząt S.P. Oliwia Kocz i Sara Staniec zdobyły drużynowo III miejsce, natomiast chłopcy: Dariusz Mączka i Mateusz Jeruzalski znaleźli się tuż za podium zdobywając IV miejsce w zawodach. Reprezentanci Gimnazjum: Bartłomiej Jasek i Jakub Wróblewski powtórzyli sukces dziewcząt ze Szkoły Podstawowej i okazali się brązowymi medalistami Mistrzostw zdobywając III miejsce. Natomiast dziewczęta, uczennice klasy II gimnazjum Julia Szechnicka i Natalia Kołda, po zaciętej walce uplasowały się na IV miejscu. Udział w zawodach oraz osiągnięte wyniki okazały się dużym sukcesem naszych sportowców, którzy musieli zmierzyć się z czołówką najlepszych zawodników w województwie, reprezentantów szkół w Suchedniowie, Morawicy, Ostojowie i Ostrowcu Św., zajmującymi od lat najwyższe lokaty w tej trudnej technicznie dyscyplinie sportu indywidualnego, jaką jest Badminton. Tym bardziej cieszymy się z osiągniętych wyników i w przyszłym roku powalczymy o jeszcze lepsze miejsca. Gratulacje dla najlepszych. Opiekunowie: Anna Zalewska i Dorota Wikło.
W dniu 2 kwietnia 2015r (czwartek) od godz. 7.30 na parkingu przy Szkole Podstawowej nr 2 w Zagnańsku będzie można nabyć bezpłatnie jabłka. Zapraszamy
Zdjęcia Europejskie bajki w oczach dziecka.
Z przyjemnością informujemy, że 18 marca podsumowaliśmy konkurs „Europejskie bajki w oczach dziecka” ogłoszony jeszcze w ubiegłym roku kalendarzowym w ramach realizowanego w przedszkolu międzynarodowego programu Comenius pt. "Przedszkolaki z inicjatywą - świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami" .
Wśród przekazanych 130 prac wyróżniono 18. Prezentacja nagrodzonych rysunków miała miejsce w siedzibie nowego przedszkola. Komisja konkursowa w składzie wicedyrektor Małgorzata Dąbrowska oraz nauczyciele świetlicy Agnieszka Kalemba i Dorota Chyb wyróżniła po trzy prace dla każdej bajki przyznając dyplomy i nagrody za I, II i III miejsce. Piękne dyplomy zaprojektowały panie Maria Piskulak i Maria Przepióra. Zarówno dyplomy jak i nagrody książkowe zostały sfinansowane z funduszy przyznanych dla przedszkola na realizację projektu Comenius.Podczas wręczenia nagród obecna była dyrektor szkoły Marzanna Moćko, która podsumowała konkurs jednocześnie podkreślając, że są to najlepsze prace z najlepszych, a wybór ich niewątpliwie stanowił nie lada wyzwanie. Pozostałe prace będą zdobić ściany naszego przedszkola, bo takie też są założenia programu Comenius, którego realizacja toczy się wokół bajek i ich ponadczasowych wartości.
Wyróżniono następujące prace :
Ilustracje do bajki tureckiej pt.”KELOGLAN”
I miejsce: Kacper Tkacz
II miejsce: Filip Januchta
III miejsce: Kinga Urbanowska
Ilustracje do bajki estońskiej pt. „Sekret Sipsika”
I miejsce: Cyprian Stawiarski
II miejsce: Julia Cieplak
III miejsce: Daria Bracha
Ilustracje do bajki włoskiej pt.”Małe niebieskie, małe żółte”
I miejsce: Martyna Działak
II miejsce: Mikołaj Kiciński
III miejsce: Antoś Janaszek
Ilustracje do bajki litewskiej pt. „Niebo spada”
I miejsce: Radosław Strzelec
II miejsce: Hubert Jasek
III miejsce: Igor Marcisz
Ilustracje do bajki greckiej pt. „Mrówka i konik polny”
I miejsce: Igor Gała
II miejsce: Olaf Tutaj
III miejsce: Lena Kołda
Ilustracje do bajki hiszpańskiej pt. „Bezpański piesek Chusco”
I miejsce: Jakub Milcarz
II miejsce: Nina Bogdańska
III miejsce: Antonina Kozieł
Koordynator programu Comenius w ZSPnr2, Pi G w Zagnańsku
Dorota Starz
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt i publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Europejskie bajki w oczach dziecka.
,, Mówić to mało – trzeba mówić do rzeczy ”
William Szekspir
Podczas organizowanego XXIII Tygodnia Kultury Języka w dniach 9-14 marca 2015r. uczniowie naszej szkoły jak co roku uczestniczyli w spotkaniach z kulturą języka ojczystego. Motywem przewodnim była sztuka mówienia, czyli umiejętność wyrażania siebie poprzez mowę w sytuacjach codziennych, szkolnych, publicznych i zawodowych; celem - zwrócenie uwagi na piękno i poprawność języka ojczystego. Okazją ku temu stały się konkursy i zabawy językowe, w których uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę, zmierzyć się z innymi, a przy okazji dobrze się bawić! Słowa Williama Szekspira ,, Mówić to mało – trzeba mówić do rzeczy” będące mottem tegorocznej edycji Tygodnia Kultury Języka przypomniały jak ważną częścią kultury jest nasz język. Program przebiegu tegorocznej edycji został opracowany przez nauczycieli naszej szkoły przy bardzo aktywnej współpracy wielu uczniów. Oto kilka z najciekawszych propozycji:
1 . III Maraton czytelniczy – czytanie przez uczniów i nauczycieli wybranych bajek Ignacego Krasickiego
2 . ,, Cała Polska czyta dzieciom ” – bajkowy poranek dla przedszkolaków
3 . „ Jaś i Małgosia inaczej” oraz ,, Co z tą książką ”– niezwykle barwne i ciekawe przedstawienia w wykonaniu „Teatrzyku pod Tetrapodem”, którego aktorami byli uczniowie klasy IIIb pod opieką p. Joanny Dudkowskiej
4 . Zacznij od Bacha – spotkania muzyczne przy pianinie
5 . ,,Czy znasz baśnie? ” – konkurs czytelniczy dla klas IV
6. Kiermasz rozmaitości- krzyżówki, potyczki językowe, z ortografią na wesoło- wspólne konkursy i zabawy uczniów na szkolnym korytarzu
7 . Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki – W kręgu niezwykłych powieści Aprilynne Pike - Każda istota magiczna, która urodziła się w czasie wiosny, ma przywilej opiekować się wróżką...,,Magia Avalonu ”
8 . Bookcrossing- akcja : „Podaruj bibliotece książki”
Zapraszamy do galerii zdjęć !!!
Organizatorzy : Grażyna Mazurkiewicz, Iwona Ratajek-Kolasa i inni nauczyciele naszej szkoły
WOJEWÓDZKI PRZEGLĄD PLASTYCZNY POD HASŁEM
„KOMPUTER LUB ROBOT XXV WIEKU”
Pod takim hasłem w Zespole Szkoły nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku
odbył się II Przegląd Plastyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i ich Rodziców
„Czy Internet jest dla dzieci”.
Ideą przeglądu było uświadomienie dzieciom zalet i zagrożeń powstałych w wyniku korzystania z Internetu, propagowanie wśród dzieci sztuki plastycznej, stworzenie możliwości do wspólnego działania Dziecko – Rodzic.
Dnia16.03.2015r.odbyło się uroczyste otwarcie wystawy przez organizatorów tj. Przedszkole Samorządowe nr 19 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętokrzyskie Skrzaty w Kielcach i współorganizatorów:
- Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba;
- Kurator Świętokrzyski Małgorzata Muzoł;
- Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego – Biuro Społeczeństwa Informacyjnego; - Wojewódzka Komenda Policji w Kielcach.
Swoją obecnością zaszczycili nas:
-Poseł na Sejm RP Pani Renata Janik;
- Wójt Gminy Zagnańsk Pan Szczepan Skorupski;
- przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Pan Jarosław Wachowski i Pan Tomasz Krawiec; - przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach aspirant sztabowy Paweł Sieczkowski.
W przedszkolu nauczyciele przeprowadzili z dziećmi zajęcia, których głównym celem było zapoznanie dzieci z zaletami i zagrożeniami, jakie powstają w wyniku korzystania z Internetu. Dzieci wykonały prace wspólnie z Rodzicami dowolną techniką. Była to wspaniała okazja do wspólnej zabawy i rozwijanie kreatywności Dziecka i Rodzica. Dzieci z wszystkich grup wiekowych pod opieką nauczycieli wykonały prace plastyczne zespołowo. Dla przybyłych gości przedszkolaki zaśpiewały piosenkę „Polkę komputerową”. Oficjalną część zakończono oglądaniem wystawy i podziwianiem zgromadzonych prac. Wszyscy uczestnicy otrzymali śliczne upominki.
Pani Dyrektor Szkoły Marzanna Moćko złożyła serdeczne podziękowania przybyłym gościom, dzieciom i rodzicom za zaangażowanie, za wspólne przygotowanie z dziećmi prac plastycznych - pomysłowe roboty.
Wystawa prac dzieci znajduje się w holu parter szkoły, a od 23.03.2015 r będzie przeniesiona do Urzędu Gminy w Zagnańsku. zobacz zdjęcia
W dniu 10 marca 2015 r. w Zespole Szkoły Podstawowej Nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku odbyły się Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej przeprowadzany na szczeblach gminnym, powiatowym, wojewódzkim oraz krajowym ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego, a ponadto może zachęcać do aktywnej działalności w ramach Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.
Podobnie jak w latach ubiegłych, eliminacje gminne zostały przeprowadzone w dwóch grupach wiekowych:
· szkoły podstawowe,
· gimnazja.
W eliminacjach wzięło udział 21 osób, które zostały wyłonione na drodze eliminacji szkolnych (11 osób z gimnazjów oraz 10 osób ze szkół podstawowych). Wyniki OTWP przedstawiają się następująco:
W I grupie wiekowej - szkoły podstawowe:
· I miejsce - Alicja Komornik - ZSP,PiG w Samsonowie.
· II miejsce - Kamil Cedro - SP nr 1 w Zagnańsku (Chrustach).
· III miejsce - Natalia Szwed - ZSP,PiG w Samsonowie.
W II grupie wiekowej - gimnazja:
· I miejsce - Natalia Więch - ZSPiG w Kajetanowie.
· II miejsce - Marlena Bochenek - ZSP,PiG w Samsonowie.
· III miejsce - Aleksandra Tkacz - ZSPiG w Kajetanowie.
Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach wiekowych będą reprezentować naszą gminę w Eliminacjach Powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”.
Organizatorami Eliminacji Gminnych OTWP byli:
· Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Zagnańsku,
· Urząd Gminy w Zagnańsku.
· Nadleśnictwo Zagnańsk.
· Komenda Miejska PSP w Kielcach.
Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali upominki ufundowane przez Nadleśnictwo Zagnańsk, a cenne nagrody dla zwycięzców turnieju (3 osoby w poszczególnych grupach wiekowych) ufundował Wójt Gminy Zagnańsk -Szczepan Skorupski oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk - Tomasz Kuszewski.
Podczas podsumowania organizatorzy podziękowali gospodarzowi turnieju - Dyrektor Marzannie Moćko za wzorcowe przygotowanie logistyczne oraz opiekunom z poszczególnych szkół, którzy od wielu już lat pomagają dzieciom i młodzieży w przygotowaniu się do Eliminacji Gminnych OTWP.
Tomasz Witecki
Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej w Zagnańsku
Piszą o nas:
https://kielceevs.wordpress.com/2015/01/21/518/
W środę 18 marca o godz. 9.00 dzieci z przedszkola w Zagnańsku nawiązały kontakt poprzez komunikator Skype z rówieśnikami z Przedszkola Francisco Argos w północnej Hiszpanii. Konferencja odbyła się w ramach projektu Comenius „Przedszkolaki z inicjatywą – świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami”, który realizowany jest drugi rok w naszym przedszkolu. Podczas wirtualnego spotkania obecna była również wicedyrektor Małgorzata Dąbrowska. Spotkanie rozpoczęło się powitalnym hiszpańskim okrzykiem trzylatków : „Hola!” Każda grupa przedszkolna pokazała swoje talenty wokalne, taneczne i recytatorskie. Na szczególną uwagę zasługuje występ w języku angielskim sześciolatków przygotowany przez panią Sylwię Maksymowicz – Jończyk, której podopieczni deklamowali krótkie wierszyki o zwierzątkach. Podczas godzinnej prezentacji mogliśmy podziwiać również występ dzieci hiszpańskich, które zaprezentowały swoje regionalne tańce. Przedszkolaki nawzajem nagradzały się oklaskami. Serdecznie dziękuję wszystkim paniom, które włożyły wkład w przygotowanie dzieci do tego spotkania. Dorota Starz
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt i publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Harmonogram spotkań w ramach rekolekcji dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum: rekolekcje.
Harmonogram rekolekcji w Parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP w Zagnańsku:
harmonogram_rekolekcji_w_Parafii_pw._sw.Jozefa_Oblubienca_NMP.doc
5.03.2015 r .funkcjonariusz Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Kielcach Damian Janus przeprowadził zajęcia z uczniami Szkoły Podstawowejnr2 i Gimnazjum w Zagnańsku. Tematem spotkania było uwrażliwienie młodzieży na zjawisko przemocy, cyberprzemocy oraz zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich.
Policjant wyjaśniły uczniom formy i pojęcie przemocy rówieśniczej oraz przemocy związanej z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych. Omówił zakres odpowiedzialności prawnej za popełnione przez nieletnich czyny karalne. Przestrzegał uczniów, że niekaralność ma ogromny wpływ na ich przyszłość. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach zadając wiele pytań dotyczących między innymi zabezpieczeń kont internetowych, podszywanie się obcych w internecie, odpowiedzialności za czyny karalne oraz demoralizacji. zobacz zdjęcia