Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Góra grosza.
XV EDYCJA „GÓRY GROSZA”
Szkoła Podstawowa i Gimnazjum wzięły udział w akcji „Góra Grosza”, organizowanej przez Towarzystwo NASZ DOM z siedzibą w Warszawie. W dniach 24 listopada – 5 grudnia uczniowie naszej szkoły zbierali drobne monety. Głównym celem akcji Góra Grosza jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze.
Akcji ta ma uświadomić uczniom, że oddając jeden grosz, można zrealizować wielkie przedsięwzięcia na rzecz dzieci w trudnej sytuacji życiowej.
Dziękuję wszystkim klasom wraz z wychowawcami za zaangażowanie.
Paulina B.B.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Videokonferencja z greckim przedszkolem.
W środę, 17 grudnia dzieci z Przedszkola im. St. Staszica w Zagnańsku zaprezentowały swoje aktorskie, wokalne, językowe i taneczne talenty swoim rówieśnikom z zaprzyjaźnionego przedszkola w miejscowości Patras na południu Grecji. Przypomnijmy, w listopadzie br. Dyrektor szkoły i nauczyciele przedszkola wzięli udział w wizycie partnerskiej w ramach dwuletniego programu Comenius realizowanego w przedszkolu w Zagnańsku od 2013 roku pt. „Przedszkolaki z inicjatywą-świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami”.
Podsumowaniem tej wizyty stało się wirtualne spotkanie dzieci poprzez komunikator skype. Wideokonferencja miała miejsce w siedzibie nowego przedszkola i odbyła się z udziałem Dyrektor Marzanny Moćko, nauczycieli j. angielskiego Doroty Starz i Sylwii Maksymowicz –Jończyk oraz wszystkich nauczycieli – wychowawców przedszkola. Tradycją stał się fakt, że oprócz rodzimego języka –polskiego, królował język angielski, a nawet grecki. Dzieci śpiewały kolędy w języku polskim, prezentowały kroki taneczne do przyśpiewki ”Poszło dziewczę po ziele” i tańca greckiego Zorby. Trzylatki wcieliły się w role Smerfetek oraz biedroneczek. Witały się i pozdrawiały zarówno w języku greckim, jak i angielskim. Najmłodsza i najstarsza grupa przedszkolaków życzyła swoim rówieśnikom z Grecji ‘wesołych świąt’ śpiewając w języku angielskim piosenkę ‘We wish you a merry Christmas”. Swój wokalny występ dała również Antosia Zalewska, zdobywczyni wielu nagród w różnorodnych konkursach. To już kolejna wideokonferencja i kolejny sukces przedszkolaczków, który jest podsumowaniem ciężkiej pracy jaką wkładają w realizację projektu Comenius Panie Maria Piskulak, Maria Przepióra, Beata Szwed- Błońska, Halina Starz, Marzanna Knez i Aneta Palus przy ogromnym wsparciu Dyrekcji szkoły i Władz Gminy Zagnańsk.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Mikołaj w przedszkolu.
W środę, 17 grudnia dzieci z Przedszkola im. St. Staszica w Zagnańsku zaprezentowały swoje aktorskie, wokalne, językowe i taneczne talenty swoim rówieśnikom z zaprzyjaźnionego przedszkola w miejscowości Patras na południu Grecji. Przypomnijmy, w listopadzie br. Dyrektor szkoły i nauczyciele przedszkola wzięli udział w wizycie partnerskiej w ramach dwuletniego programu Comenius realizowanego w przedszkolu w Zagnańsku od 2013 roku pt. „Przedszkolaki z inicjatywą-świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami”.
Podsumowaniem tej wizyty stało się wirtualne spotkanie dzieci poprzez komunikator skype. Wideokonferencja miała miejsce w siedzibie nowego przedszkola i odbyła się z udziałem Dyrektor Marzanny Moćko, nauczycieli j. angielskiego Doroty Starz i Sylwii Maksymowicz –Jończyk oraz wszystkich nauczycieli – wychowawców przedszkola. Tradycją stał się fakt, że oprócz rodzimego języka –polskiego, królował język angielski, a nawet grecki. Dzieci śpiewały kolędy w języku polskim, prezentowały kroki taneczne do przyśpiewki ”Poszło dziewczę po ziele” i tańca greckiego Zorby. Trzylatki wcieliły się w role Smerfetek oraz biedroneczek. Witały się i pozdrawiały zarówno w języku greckim, jak i angielskim. Najmłodsza i najstarsza grupa przedszkolaków życzyła swoim rówieśnikom z Grecji ‘wesołych świąt’ śpiewając w języku angielskim piosenkę ‘We wish you a merry Christmas”. Swój wokalny występ dała również Antosia Zalewska, zdobywczyni wielu nagród w różnorodnych konkursach. To już kolejna wideokonferencja i kolejny sukces przedszkolaczków, który jest podsumowaniem ciężkiej pracy jaką wkładają w realizację projektu Comenius Panie Maria Piskulak, Maria Przepióra, Beata Szwed- Błońska, Halina Starz, Marzanna Knez i Aneta Palus przy ogromnym wsparciu Dyrekcji szkoły i Władz Gminy Zagnańsk. zobacz zdjęcia
Dorota Starz
Koordynator projektów Comenius w ZSPnr2, PiG w Zagnańsku
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt i publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu "Przyjaciele z podwórka" - przedstawienie.
Dnia 3 grudnia 2014r. dzieci z przedszkola i klas I-III obejrzały w świetlicy szkolnej przedstawienie kukiełkowe pt ,,Przyjaciele z podwórka” przygotowane przez panie Dorotę Chyb i Agnieszkę Kalemba.
Wzięli w nim udział uczniowie uczęszczający do świetlicy z klas IVb, IIa i IIIa. Główni bohaterowie doskonale bawili dziecięcą widownię, a jednocześnie pokazali jak wielkie znaczenie ma przyjaźń, wzajemna współpraca i zaufanie. Na zakończenie dzieci mogły z bliska przyjrzeć się kukiełkom .Mali aktorzy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Kim jesteś, Sebastianie ?
20 .11.2014 r. w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie DKK-M . Jesienna aura wyjątkowo sprzyjała omówieniu książki Haliny Olczak – Moraczewskiej ,, Kim jesteś, Sebastianie ?” Spadające liście z drzew to jak kartki z pamiętnika Anety i Sebastiana. Codzienne , bezpieczne i bogate życie nastolatków zostaje zakłócone przez niespodziewane wydarzenia. W mieszkaniu chłopca pojawia się Jasiek, narażając bohatera na złośliwe komentarze i plotki kolegów z elitarnej szkoły. Rozżalony młody człowiek przelewa na niego całą swoją nienawiść, nieświadomy rodzinnej tajemnicy…
Tęsknota za matką, konflikty z ojcem to problemy , z którymi musi się zmierzyć dziewczyna. Nie jest łatwo, ale czy ucieczka z domu ojca jest dobrym wyjściem z sytuacji ?
Nasi czytelnicy stwierdzili , że w wielu rodzinach czają się tajemnice. Czy na pewno chcemy wszystko wiedzieć ?
Jedno jest pewne - tę książkę należy koniecznie przeczytać. Polecamy !
Grażyna Mazurkiewicz, Anna Skałka moderatorki DKK-M w Zagnańsku zobacz zdjęcia
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Tydzień Litewski w przedszkolu.
W ostatnim tygodniu października 2014 roku dzieci uczęszczające do Publicznego Przedszkola w Zagnańsku, miały możliwość poznania kolejnego kraju partnerskiego uczestniczącego w projekcie „ Comenius”- „ Uczenie się przez całe życie-przedszkolaki z inicjatywą- świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami”- Litwy.
Dzieci poznały położenie geograficzne tego kraju ,flagę, hymn, obejrzały prezentacje najciekawszych miejsc i zabytków Litwy oraz przywiezione przez nauczycieli przedszkola pamiątki. Przedszkolaki nauczyły się kilku grzecznościowych zwrotów po litewsku, tańca litewskiego, poznały i oglądały walutę obowiązującą na Litwie.
Z dużym zainteresowaniem obejrzały inscenizację bajki litewskiej pt ”Niebo spada” przedstawioną im przez uczennice kl. IV b SP w formie teatrzyku lalkowego. Dzieci polubiły bohaterów tej bajki, same podejmowały próbę odegrania poszczególnych ról, kolorowały i wycinały zwierzęta do tej bajki. Prace plastyczne wykonane przez dzieci podziwiali rodzice, dziadkowie, nauczyciele. Naszym dzieciom najbardziej podobały się pacynki, które nasze przedszkole otrzymało w darze od zaprzyjaźnionego przedszkola litewskiego w Pokroje.
Na zakończenie prezentacji o Litwie przedszkolaki degustowały potrawy litewskie: ciemne pieczywo z owocami, cepeliny oraz słodycze litewskie.
Tydzień Litewski w przedszkolu przygotowały: Dyr. Marzanna Moćko, Aleksandra Zagórska, Henryka Górzyńska, Agnieszka Bekier z pomocą wychowawców poszczególnych grup przedszkolnych.
Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt i publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Wizyta przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi jest kontynuacją działań podejmowanych w latach poprzednich przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach w ramach współpracy placówek oświatowych. W programie tegorocznej wizyty 1 grudnia 2014 r., odbyło się spotkanie z dyrekcją i gronem pedagogicznym Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania bogatego dorobku przedszkola i szkoły, wymiany doświadczeń w zakresie realizacji zajęć obowiązkowych i pozalekcyjnych oraz udziału w projektach edukacyjnych. Wizyta studyjna w placówce została zaplanowana ze względu na wieloletnią i aktywną współpracę pomiędzy ŚCDN i dyrekcją szkoły w różnych obszarach edukacyjnych.
Goście z Białorusi poznając warunki pracy i dorobek szkoły, podkreślali wysoką jakość i zaangażowanie dyrektora – Pani Marzeny Moćko oraz nauczycieli. Zwrócono szczególną uwagę na wyposażenie dydaktyczne przedszkola i sal lekcyjnych oraz bogatą ofertę zajęć
i projektów, w których bierze udział cała społeczność szkolna.
„Wizyta w szkole była niewątpliwie wspaniałą okazją dla naszych gości, aby z bliska przyjrzeć się działalności wzorcowo prowadzonej placówki oświatowej, wymienić doświadczenia czy poznać dobre praktyki wychowawcze wypracowane przez grono pedagogiczne” – mówi Anna Łukasik, Kierownik Oddziału Współpracy Zagranicznej w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego.
W czasie spotkania w szkole przedstawiciele z Białorusi z zaangażowaniem brali udział
w dyskusji dotyczącej różnych metod i form pracy z uczniami oraz sposobu prowadzenia
i finansowania szkoły.
Naszą szkołę odwiedziła delegacja przedstawicieli Związku Polaków na Białorusi, w skład której wchodzili nauczyciele języka polskiego oraz działacze Związku. Pani dyrektor Marzanna Moćko powitała gości, a następnie zaprezentowała szkołę, omówiła działania prowadzone w placówce oraz realizowane projekty unijne. Odpowiadając na pytania członków delegacji, wyjaśniła, jakie są źródła finansowania działalności szkoły oraz podała przykłady pozyskiwania dodatkowych funduszy. Szczególną uwagę zwróciła na projekty unijne realizowane w szkole w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Podkreśliła, jak wiele korzyści dla uczniów i nauczycieli płynie z uczestnictwa w projektach.
Następnie goście z Białorusi zwiedzili przedszkole, gdzie mogli oglądać krótkie programy prezentowane przez dzieci. Nasi rodacy kilkakrotnie upewniali się, czy zwiedzają publiczne przedszkole, bowiem nowoczesny wygląd placówki, ciekawe rozwiązania architektoniczne i innowacyjne metody pracy budziły podziw zwiedzających.
Po obejrzeniu hali sportowej, delegacja powróciła do części głównej budynku, gdzie oglądali sale lekcyjne. Na zakończenie spotkania pani dyrektor Marzanna Moćko podziękowała przedstawicielom Urzędu Marszałkowskiego oraz ŚCDN w Kielcach towarzyszącym delegacji oraz pożegnała gości.
Krótka wizyta była wspaniałą okazją do spotkania z Polakami mieszkającymi na Białorusi. Wszyscy świetnie mówią po polsku, są też bardzo otwarci na nawiązanie współpracy, zwłaszcza na polu kultury, m.in. w dziedzinie teatru. Mamy nadzieję, że uda nam się zrealizować wspólne projekty. zobacz zdjęcia
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Z wizytą w Grecji
W dniach 23-28 listopada w nadmorskiej miejscowości Patras na południu Grecji Przedszkole im. St. Staszica z Zagnańska uczestniczyło w wymianie doświadczeń, poznawaniu dziedzictwa kulturowego i realizacji kolejnych zadań projektowych.
Piąte już spotkanie dyrektorów i nauczycieli z siedmiu placówek przedszkolnych - Grecji, Polski, Turcji, Hiszpanii, Litwy, Włoch i Estonii odbyło się dzięki wsparciu finansowemu jakie szkoły otrzymały w 2013 na realizację dwuletniego projektu w ramach programu Comenius zatytułowanego „Przedszkolaki z inicjatywą- świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami”. Stronę polską reprezentowały dyrektor szkoły Marzanna Moćko, anglistki Dorota Starz i Sylwia Maksymowicz –Jończyk oraz nauczycielka przedszkola Beata Szwed- Błońska. Warto nadmienić, że projekt w całości realizowany jest z funduszy Unii Europejskiej i polega na wzajemnej współpracy oraz spotkaniach w przedszkolach partnerskich. Jego celem jest wymiana doświadczeń , uczenie się od siebie i poznawanie dziedzictwa kulturowego zjednoczonej Europy. Akcja służy wzmacnianiu europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej. Kilkudniowe spotkanie w Grecji to czas wytężonej pracy, podczas której poznaliśmy szczególne przedszkole - jako jedyne w projekcie wychowujące i kształcące dzieci ze specjalnymi potrzebami, z poważnymi zaburzeniami rozwoju zarówno fizycznego jak i umysłowego. Tym niewielkim przedszkolem liczącym zaledwie dziesięciu uczniów zarządza jeden dyrektor, który jest również koordynatorem projektu. W placówce zatrudniony jest także jeden asystent. Dzieci uczą się w grupach 4 –2 osobowych nie tylko podstaw dydaktycznych ale przede wszystkim przygotowania do życia. W budynku, w którym mieści się też podstawowa szkoła specjalna znajduje się sala do ćwiczeń, fizjoterapii, motoryczna i niewykończony z powodu kryzysu basen. Zwiedzając przedszkole poznawaliśmy metody jakże trudnej pracy z dzieckiem niepełnosprawnym. Mieliśmy okazję pospacerować wraz z uczniami podczas przerw, w trakcie których wszyscy nauczyciele sprawują opiekę nad dziećmi. Warsztaty w ramach projektu dotyczyły prezentacji Grecji i bajki greckiej zatytułowanej „Mrówka i konik polny”, wymiany zdjęć i współpracy z rodzicami. Ta ostatnia zaprezentowana została przez wszystkie współpracujące ze sobą przedszkola, porównaliśmy ją z naszą placówką i z dumą możemy stwierdzić, że mamy wspierających rodziców, gotowych do współpracy na rzecz szkoły i swojego dziecka. Dowiedzieliśmy się, że we wszystkich przedszkolach rodzice biorą aktywny udział w życiu placówki, mają wpływ na decyzje szkoły, wspólnie tworzą najważniejsze dokumenty, wspierają szkołę w rozwoju. Prezentowaliśmy filmy, prezentacje multimedialne z tygodnia litewskiego organizowanego w każdym przedszkolu partnerskim i przekazane dzieciom wrażenia i wartości przywiezione z poprzedniej wizyty na Litwie, wymienialiśmy się pracami i doświadczeniem. Zaplanowaliśmy działania na kolejne wizyty w Hiszpanii i w Polsce. Wówczas podzielimy się informacjami na temat pracy z dziećmi niepełnosprawnymi oraz prezentacjami przedstawiającymi przekazanie przedszkolakom istotnych faktów na temat Grecji i bajki greckiej. Natomiast w Polsce goście zwiedzą Warszawę, Kielce i Zagnańsk, a nadrzędnym celem tego spotkania będzie podsumowanie dwuletnich działań i wspólne napisanie ewaluacji. Ostatni dzień upłynął na zwiedzaniu stolicy państwa. Ateny na każdej z nas zrobiły ogromne wrażenie : Akropol ateński z Partenonem, Katedra Metropolitalna, Agora, świątynia Zeusa, teatr grecki, starożytna dzielnica Plaka, kościół św. Jerzego na wzgórzu Lycabetus jeszcze długo pozostaną w naszej pamięci. Mimo ogromnego kryzysu, który dotknął Grecję jej mieszkańcy kultywują swoje tradycje, potrafią się zjednoczyć, bawić i okazać innym ciepło i serdeczność. W przedszkolu greckim zostawiliśmy cenne prezenty-albumy z krajobrazami Polski i „Jan III Sobieski” przekazane przez pana wójta Szczepana Skorupskiego, prace plastyczne symbolizujące nasz region oraz drobne upominki dla dzieci. Przywieźliśmy do przedszkola pamiątki, które wzbogacą kącik Comeniusa, a swoje wrażenia i doświadczenia zaprezentujemy przedszkolakom i rodzicom. Przed nami wideokonferencja z przedszkolem greckim oraz tydzień grecki. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejne wrażenia.
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt i publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Dorota Starz
Koordynator projektów Comenius w ZSPnr2, PiG w Zagnańsku
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Videokonferencja w przedszkolu.
Serdeczne pozdrowienia ze słonecznej Grecji przesyła delegacja nauczycieli przebywających z wizytą w Patras w ramach programu Comenius w osobach dyrektor szkoły Marzanna Moćko oraz nauczyciele Dorota Starz, Sylwia Maksymowicz-Jończyk i Beata Szwed-Błońska.
W ramach Programu Biblioteki Narodowej Priorytet 2 filia biblioteczna w Zagnańsku nawiązała współpracę z ZSP Nr2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku. Zakupiono 255 książek. Jest to literatura piękna (w tym lektury szkolne) i literatura popularnonaukowa dla dzieci. W ramach tej współpracy wykonano wystawki zakupionych nowości w obu bibliotekach. W szkole odbywają się comiesięczne spotkania klubu DKK-M. Biorą w nich udział uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum.
Z okazji 150 rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego w bibliotece szkolnej wykonano wystawkę tematyczną. Największym zainteresowaniem cieszyła się najstarsza pozycja w naszym księgozbiorze: „Róża-dramat niesceniczny”, wydanie czwarte z 1923r. Przeprowadzono konkursy literackie pod tytułami: ”List do Stefana Żeromskiego”, ”Piękno tego, co nas otacza”, ”Życie i twórczość S. Żeromskiego”, a także konkurs plastyczny na portret pisarza i okładki jego książek. Powstała mapa upamiętniająca miejsca w województwie świętokrzyskim związane z Żeromskim. W bibliotece szkolnej wyeksponowano najciekawsze prace. W konkursach wzięło udział 30 gimnazjalistów.
W ramach projektu biblioteka publiczna zorganizowała dla dzieci ze szkoły podstawowej wycieczki do filii bibliotecznej w Zagnańsku połączone z głośnym czytanie i konkursem. Odbyły się one w dniach: 19.09.2014 r. klasa IIA i IIIA, a 08.10.2014r. klasa IIB. Po krótkim wprowadzeniu bibliotekarka przeczytała fragmenty książki „Monia ratuje Faraona”. Następnie dzieci miały za zadanie wymyśleć i narysować zakończenie książki. W obu spotkaniach wzięło udział 51 dzieci z opiekunami. Wszyscy otrzymali kolorowe zakładki do książek, a autorzy najładniejszych prac odblaskowe breloczki . zobacz zdjęcia
Przygotowały: Anna Skałka, Grażyna Mazurkiewicz
Szał andrzejkowych zabaw powoli ogarnia szkoły. Do tradycji weszły już imprezy organizowane przez nauczycieli i uczniów. Nie ma chyba szkoły, w której, w tym okresie, nie rozbrzmiałaby głośna muzyka, gdzie nie słychać by było radosnych krzyków roztańczonej młodzieży. Ale andrzejki, to szczególny czas z jeszcze innego powodu. Wtedy bowiem, stykają się ze sobą dwie tradycje – współczesna i ludowa. Dźwięki nowoczesnej muzyki przeplatają się z tradycyjnymi zabawami andrzejkowymi, chociażby z tą, najbardziej znaną – laniem wosku i odczytywaniem wróżb.
Tego wszystkiego nie zabrakło zatem i na piątkowej imprezie andrzejkowej, zorganizowanej w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku. Zabawa stanowiła nagrodę dla zespołów kibiców ze szkół: w Kajetanowie, Samsonowie, Tumlinie i Zagnańsku, które aktywnie uczestniczyły w imprezie sportowej opatrzonej hasłem: ,,Kibicuję fair play”. Frekwencja dopisała. Dobra muzyka, ciekawe zabawy andrzejkowe, świetna atmosfera, smaczny poczęstunek, wszystko to nie pozwoliło się nikomu nudzić. Wręcz przeciwnie. Uczniowie ze szkół gminy Zagnańsk mieli wspaniałą okazję nie tylko pobawić się, ale i zintegrować ze sobą.
W czasie zabawy także i nauczyciele nie próżnowali. Wspólna opieka nad uczestnikami andrzejek, pozwoliła także na integrację grona pedagogicznego. Z racji faktu, iż wśród nauczycieli znajdowali się opiekunowie samorządów uczniowskich, wymieniono się ciekawymi pomysłami, co do dalszej integracji młodzieży z gminy Zagnańsk. Jakie to pomysły? O tym już wkrótce.
zobacz zdjęcia
Rafał Skrok
Apel z okazji Świeto Niepodległości w naszej szkole stał się wyjątkowym programem muzycznym. Głównym bohaterem spektaklu zatytułowanym „W służbie Niepodległej” stała się piosenka. Zamiarem autorów scenariusza było ukazanie zawiłych losów Polaków od czasów I wojny światowej do lat współczesnych. Przedstawiono scenki defilad wojskowych z okresu II RP, uliczne śpiewanie zakazanych piosenek w okupowanej Polsce, propagandę komunistyczną z czasów PRL-u oraz protest społeczny zakończony zwycięstwem demokracji w 1989 roku. Ostatni wątek dotyczył zburzenia muru berlińskiego , symbolu podziału Europy na strefę demokratyczną i totalitarną.
Wykorzystano piosenki:
Raduje się serce, raduje się dusza,
Siekiera, motyka,
Ukochany kraj, umiłowany kraj,
Nie chcemy komuny,
Mury
Wielkie wzruszenie widzów wzbudziła parada wojskowa w wykonaniu „Młodych Strzelców”. Spektakl w całości został przygotowany przez klasę IIIb.
Mirosława Litwińska, Anna Gębska, Łukasz Gronostaj
Klasy pierwsze uczestniczyły w akcji edukacyjnej przeprowadzonej pod hasłem „Pierwszaki-zdrowo i bezpiecznie do szkoły”. Lekcja z Jeżem Edkiem tym razem odbyła się 28 października w Galerii Korona w Kielcach. Dzieci uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy, bezpiecznego poruszania się po drogach oraz zdrowego odżywiania. Rozstrzygnięty został konkurs wiedzy na temat bezpieczeństwa – dzieci odpowiadały na pytania bezbłędnie. zobacz zdjęcia
Tradycją stało się, że najmłodsi uczniowie w październiku przeżywają swoją pierwszą uroczystość, jaką jest włączenie ich do grona braci uczniowskiej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Zagnańsku.
Takie święto odbyło się 27 października 2014 r. na którym byli obecni Rodzice oraz honorowi goście: Wójt Gminy Zagnańsk – Szczepan Skorupski, Ksiądz Proboszcz Ryszard Niemiec, Dyrekcja Szkoły – Marzanna Moćko i Małgorzata Dąbrowska oraz Przewodniczący Rady Rodziców – Rafał Szpak.
Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie Ślubowania przez 60 pierwszaków. Następnie odbyło się pasowanie na uczniów, którego dokonali pan Wójt – Szczepan Skorupski oraz pani dyrektor Marzanna Moćko. Błogosławieństwa udzielił pierwszakom Ksiądz Proboszcz Ryszard Niemiec.
Na zakończenie uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki. zobacz zdjęcia
W dniu 14 października 2014 r. w Zespole Szkoły Podstawowej, Przedszkola i Gimnazjum w Tumlinie odbyły się uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej. Z tej okazji przez Wójta gminy Zagnańsk Szczepana Skorupskiego zostały wręczone nagrody i odznaczenia dla zasłużonych i wyróżniających się nauczycieli. Obchody uświetnione zostały przedstawieniem pt: "Zamknięci" zaprezentowanym przez młodzież gimnazjalną z Tumlina. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy. zobacz zdjęcia
15 września uczniowie klas pierwszych SP uczestniczyli w akcji profilaktyczno-edukacyjnej „Kochane Pierwszaki”, która odbyła się na stadionie w Bielinach a skierowana była do pierwszoklasistów z całego regionu ( razem z nami było ponad 1500 dzieci).
Cele:
Czas upłynął nam na wspólnej zabawie, śpiewie, tańcu. Policjanci praktycznie uczyli jak bezpiecznie zachować się w ruchu drogowym, zaprezentowali sprzęt policyjny jak również odbył się pokaz tresury psa policyjnego.
W spotkaniu wzięli udział także m.in. Wicewojewoda Świętokrzyski Grzegorz Dziubek, Świętokrzyski Kurator Oświaty Małgorzata Muzoł, dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Jacek Kowalczyk oraz wicedyrektor Małgorzata Kowalińska, zastępca świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji mł. insp. Rafał Kochańczyk, naczelnik Wydziału ruchu Drogowego KWP nadkom. Tomasz Sołtysik, naczelnik Wydziału Prewencji KWP mł. insp. Paweł Gromniak, wicedyrektor kieleckiej Caritas ks. Krzysztof Banasik. Obecny był również Biskup Pomocniczy Diecezji Kieleckiej ks. Marian Florczyk, który udzielił błogosławieństwa oraz poświęcił dzieciom tornistry i przybory szkolne.
Organizatorami akcji byli: Świętokrzyski Kurator Oświaty, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Urząd Wojewódzki, Diecezja Kielecka, Komenda Wojewódzka Policji oraz gmina Bieliny. zobacz zdjęcia
W dniu 24 października 2014 r. w Wyższej Szkol Handlowej w Warszawie odbył się Kongres podsumowujący Projekt Edukacja Fundamentalna w Przedszkolu prowadzony przez Instytut Nowoczesnej Edukacji. W projekcie brało udział 80 przedszkoli z całej Polski, w tym również Przedszkole im. Stanisława Staszica z Zagnańska.
Ideą programu Edukacji Fundamentalnej było wszechstronne wspieranie rozwoju dziecka od drugiego do szóstego roku życia, ujednolicenie oddziaływań domu i przedszkola oraz uściślenie współpracy wychowawcy z rodzicami. Program oparty był na teorii inteligencji wielorakich H. Gardnera, które dane są człowiekowi od urodzenia. To jednak, w jakim stopniu i które z nich się rozwiną zależy w dużej mierze od rodziny, otoczenia i szkoły , w której dziecko się wychowuje.
Z dużym sukcesem zakończył się projekt w Publicznym Przedszkolu w Zagnańsku bowiem znalazło się ono na drugim miejscu nagrodzonych przedszkoli w Polsce i uzyskało tytuł Lidera Edukacji Fundamentalnej w ramach konkursu: „Ćwiczenia, gry i zabawy Edukacji Fundamentalnej”. Gratulujemy tak wysokiego osiągnięcia koordynatorowi projektu Pani Agnieszce Bekier.
Składamy serdeczne podziękowania Rodzicom, którzy brali udział w projekcie za aktywność i duży wkład pracy. Podziękowania kierujemy do konsultanta Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach Pani Barbary Grzegorczyk, która wskazała nasze przedszkole (jako jedno z pięciu w regionie) do udziału w projekcie. zobacz zdjęcia
Społeczność przedszkolna
Niezwykła noc w Gimnazjum im. St. Staszica w Zagnańsku
zdjecia: The first integration language night.
Trzygodzinne warsztaty językowe wykorzystujące najnowsze techniki nauczania, warsztat plastyczny połączony z konkursem na najlepszy plakat reklamujący naukę języka angielskiego, wspólne oglądanie w oryginale pierwszej części Harrego Pottera zakończone quizem z nagrodami, językowe podchody o północy i wreszcie dyskoteka. Tak uczniowie z gimnazjum w Zagnańsku spędzali noc z piątku na sobotę (7-8.11.) integrując się wspólnie i ze swoimi rówieśnikami z zaprzyjaźnionego gimnazjum mieszczącego się w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Busku Zdroju. Celem spotkania były nie tylko integracja międzyklasowa i szkolna ale także doskonalenie sprawności językowych, a przede wszystkim komunikacji w języku angielskim. Młodzież pod okiem nauczycieli z gimnazjum w Zagnańsku pań Sylwii Maksymowicz –Jończyk, Doroty Starz i Anny Gębskiej oraz gościnnie przybyłych z grupą 13 uczniów, Pauliny Futrzyńskiej i Anny Plewy zgłębiała najnowsze techniki językowe i artystyczne. Podczas warsztatów młodzi ludzie uczyli się wzajemnej komunikacji, prezentacji swoich dobrych stron, kreatywności i otwartości, a wszystko odbywało się w języku angielskim. My, nauczyciele mieliśmy okazję bliżej i dokładniej przyjrzeć się wiedzy uczniów i z dumą możemy stwierdzić, że mamy językowo uzdolnioną młodzież, która ma coraz mniej problemów ze zrozumieniem języka, staje się bardziej otwarta i chętna do nawiązywania rozmów w języku angielskim. Dla nas, pedagogów był to również doskonały czas na wymianę doświadczeń zawodowych i doskonalenia swojej pracy. Cieszy nas to, że tak wielu uczniów chce brać udział w naszym projekcie, który wymaga zaangażowania językowego, kreatywnego myślenia i czasu. Przypomnijmy, że spotkanie zostało zorganizowane dzięki kolejnej dotacji z programu English Teaching. Projekt pt. „Uczenie się języka angielskiego poprzez wzajemne nauczanie i zabawę” otrzymał na zaplanowane działania grant w wysokości 10 000 zł i będzie realizowany w naszym gimnazjum do końca roku szkolnego. Fundatorem przedsięwzięcia jest Polsko Amerykańska Fundacja Wolności oraz Nidzicka Fundacja NIDA. Składamy gorące podziękowania Dyrekcji szkoły za stałe wsparcie i pomoc w realizacji zadań projektowych. Dziękujemy również koledze Sylwkowi Jończykowi oraz dh Karolowi Wiraszce wraz z harcerzami za przygotowanie i przeprowadzenie podchodów dla naszych gimnazjalistów.
Dorota Starz
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. spotkanie_DKK.docx
Straszne spotkanie DKK-M z czarną dziurą i myszami w tle
16 października 2014 roku w bibliotece szkolnej odbyło się kolejne spotkanie DKK-M, podczas którego dyskutowaliśmy „O Stephenie Hawkingu, czarnej dziurze i myszach podpodłogowych”. Autorka Katarzyna Ryrych oprócz pisania dla dzieci zajmuje się także literaturą dla dorosłych, pisaniem wierszy i malarstwem. Za omawiany utwór otrzymała pierwszą nagrodę w Konkursie Literackim imienia Astrid Lindgren. Jest tak tegoroczną laureatką Nagrody imienia Kornela Makuszyńskiego. Analizowana książka wzbudziła wiele emocji. To wzruszająca opowieść o codziennych problemach Piotrka i Stefana, ich braterskiej przyjaźni, marzeniach. Porusza także wiele trudnych tematów: niepełnosprawność, inność, śmierć, rozstanie rodziców, samotność dzieci, bezdomność. Są to ważne i trudne zagadnienia, może nawet zbyt trudne dla młodego odbiorcy. Pisarka potrafi jednak lekko, z humorem połączyć te wszystkie sprawy. Główny bohater Piotrek poznaje, rozumie i widzi coraz więcej. Historia nie kończy się z książką, ciąg dalszy autorka pozostawia naszej wyobraźni, albo chce napisać dalsze losy postaci. Klubowicze z niecierpliwością będą na to czekać.
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.
Moderatorki DKK-M w Zagnańsku Grażyna Mazurkiewicz, Anna Skałka