Akcja „ Dzieci czytają dzieciom” w ZSP nr2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku.
W ramach akcji „ Dzieci czytają dzieciom” -rozwijanie czytelnictwa w szkole, dzieci z klasy „0” Beaty Szwed- Błońskiej oraz klasy III Jolanty Reguckiej zostały objęte realizacją pilotażowego programu „ Poczytaj Bratkowi”.
Przeprowadzane były systematycznie zajęcia z udziałem dzieci w roli lektorów bajek.
Spotkanie uczniów tych dwóch grup wiekowych poprzedziło przeprowadzenie zajęć
z wykorzystaniem filmu pt: „ Podróże Bratka. Już jestem samodzielnym , czyli dlaczego warto być wyspanym ”.
W filmie Bratek przedstawia się i opowiada o swoich zadaniach podczas spotkań z dziećmi. Zachęca do tworzenia kącików czytelniczych , gdzie będzie mieszkać i słuchać jak „ Dzieci czytają dzieciom”. Pacynka rozmawiała również z panią psycholog na temat dobrego, zdrowego snu oraz potrzeby wysypiania się.
Celem przedsięwzięcia jest rozwijanie czytelnictwa oraz pomoc w adaptacji do szkoły najmłodszych – klas zerowych.
Efektem realizacji programu zawierającego treści wychowawczo- dydaktyczne ma być osiągnięcie przez dzieci większej samodzielności i gotowości do podjęcia nauki w szkole.
Programy tego typu są korzystne dla rozwoju dzieci , pomagają rozwijać zamiłowanie do czytelnictwa, a wspólne zajęcia w szkole pomagają przyszłym uczniom w adaptacji szkolnej
Starsi i młodsi koledzy wraz z pacynką Bratkiem przeczytali kolejno trzy bajki: „O tym , jak Pola zasnęła na zajęciach”, „ O tym , jak zaprzyjaźnić się z książką”, „ O tym, czy samosie może samo przebywać w szkole”.
Następnie zadawane były pytania sprawdzające stopień zrozumienia przez dzieci przeczytanego tekstu oraz zawartym w nich problemów. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania , bardzo polubiły Bratka .
Dziękując dzieciom za udział w zajęciach wychowawcy p. Jolanta Regucka i p. Beata Szwed-Błońska wręczyły dzieciom pamiątkowe dyplomy „ Dzieci czytają dzieciom - Mistrz Czytania”.
Akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem i sympatią ze strony wszystkich. Dzieci bardzo polubiły maskotkę -Bratka , która stała się tematem prac plastycznych , posadziły w oknie kwiatki bratki w barwach przewodnika akcji.
Bohater akcji miał i ma honorowe miejsce – fotel przy Kąciku książki , gdzie zachęca do miłego spędzania czasu poprzez czytanie książek.
Rodzice , dziadkowie oraz goście w przedszkolu mieli okazje poznać tą akcję oraz w niej czynnie uczestniczyć.
Dziękujemy wszystkim za mile spędzone chwile w atmosferze życzliwości ,
przyjaźni w magii piękna czytanych książek.
Finałowy Turniej Świętokrzyskiej Ligi Badmintona.
W dniach 09.06.2014r. i 11.06.2014r. w hali sportowej GOKSiR zostały rozegrane Turnieje Finałowe Świętokrzyskiej Ligi Badmintona Szkół Podstawowych i Gimnazjum.
Finał rozgrywek został zorganizowany i przeprowadzony przez Świętokrzyski Związek Badmintona we współpracy z GOKSiR w Zagnańsku, a gospodarzem turniejów był Zespół S.P.nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku. W finale ligi badmintona wzięło udział siedem szkół podstawowych oraz osiem gimnazjów z terenu województwa, były to szkoły z: Ostojowa, Łącznej, Morawicy, Łagowa, Zagnańska, Kielc, Suchedniowa, Krasocina, Ostrowca Św. Uczniowe SP nr 2 w Zagnańsku w składzie: Piotr Górzyński, Michał Grzybowski, Dariusz Mączka oraz Filip Piwowarczyk zajęli V m-ce, a zespół z Gimnazjum w składzie: Łukasz Kukla, Bartłomiej Jasek, Jakub i Michał Wróblewscy zajęli IV m-ce. Opekunami zwycięskich drużyn z naszej szkoły byłi nauczyciele: p. Anna Zalewska i p. Dorota Wikło. Obserwatorami i zarówno kibicami finałowych turniejów badmintona byli zaproszeni goście: Wice-Kurator Świętokrzyski p. Grzegorz Bień, prezes ŚZBad p. Zbigniew Wojciechowski, wójt gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski oraz kierownik GOKSiR p. Michał Salwa. Gospodarzem turnieju był Zespół S.P. nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zafnańsku reprezentowanym przez p. dyr. Marzannę Moćko. Rozgrywki finałowe przebiegały w gorącej, sportowej atmosferze. Zwycięzcy zostali nagrodzeni medalami, pucharami, dyplomami, a także nagrodami rzeczowymi, ufundowanymi przez ŚZBad wraz z panem prezesem Zbigniewem Wojciechowskim. Uczestnicy oraz zaproszeni goście zostali miło przyjęci przez gospodarzy turnieju, którzy zapewnili przyjazną atmosferę turnieju oraz poczęstunek. Zwycięzcom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
17 czerwca 2014r w Sali Lustrzanej WDK w Kielcach odbyło się
uroczyste podsumowanie projektu BRUNO, realizowanego w ramach Kampanii
Wojewody Świętokrzyskiego oraz Świętokrzyskiego Komendanta Policji w
Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.
W uroczystości uczestniczyli: Wojewoda Bożentyna Pałka-Koruba, Poseł
Renata Janik, Poseł Lucjan Pietrzczyk, Wicekurator Oświaty Grzegorz
Bień, sędzia Andrzej Lipiński, profesor Maria Szyszkowska oraz gość
specjalny szef policji norweskiej.
Celem projektu było kształtowanie u uczniów umiejętności dbania o
bezpieczeństwo a także formowanie postaw tolerancji i poszanowania praw
człowieka.
W trakcie konferencji wręczono nagrody za udział w konkursach oraz
przekazano podziękowania osobom zaangażowanym w realizację programu.
Naszą szkołę reprezentowali: Dyrektor Marzanna Moćko, Nauczyciele:
Agnieszka Raczyńska, Bożena Wałek, Agata Kopeć, Rodzice: Anna
Bolmińska, Renata Knez wraz z uczniami. Pierwsze miejsce w konkursie na
hasło o poszanowaniu praw człowieka w grupie kl.I-III zdobyła Zuzanna
Bolmińska kl.Ia.
W konkursie plastycznym nagrodzone zostały: Klaudia Knez - I miejsce, Aleksandra
Zając, Julia Adwent, Weronika Dachowska, Daria Makuch. Prace zostały wykonane pod opieką pani Anny Gębskiej.
Goethe-Institut w Krakowie zorganizował konkurs na grę z języka niemieckiego.
I etap polegał na przesłaniu konspektu gry (opis, reguły i cele gry) z następujących kategorii:
1. Gry karciane lub planszowe oparte na niemieckiej baśni, powieści dla dzieci lub młodzieży niemieckiego pisarza.
2.Gry do nauki języka niemieckiego.
3. Gry miejskie prezentujące ślady niemieckiego języka lub/i kultury w miejscowości uczniów.
II etap odbył się w piątek, dn.6.06.2014 w Goethe-Institut w Krakowie. Spośród niemal czterdziestu nadesłanych do Instytutu opisów gier zostały wybrane i zaproszone do Krakowa dwadzieścia jeden zespołów, które w formie „targów gier” zaprezentowały wymyślone i samodzielnie wykonane gry.
Jury było pod wrażeniem ogromnej kreatywności oraz bardzo profesjonalnego wykonania wszystkich gier i po długich i burzliwych obradach przyznało I miejsce naszym koleżankom z kl. I A, Katarzynie Długosz, Roksanie Gołębiowskiej, Dominice Jasek i Karolinie Zapała, za grę planszową do nauki języka niemieckiego „KomGraLa”- K jak Kommunikation, G jak Grammatik, L jak Landeskunde. Opiekun zespołu Paulina Bolmińska-Baran.
Uczennice otrzymały atrakcyjne nagrody. Gratulujemy zwycięzcom!!!:):):) zobacz zdjęcia
Wiele radości sprawił wszystkim uczniom kl. I-III i nauczycielom zestaw mobilnej pracowni komputerowej, składający się z dwudziestu komputerów uczniowskich i laptopa nauczycielskiego o wartości 32508,49 zł, który otrzymaliśmy ze ŚCDN-u. W ten sposób zostaliśmy wyróżnieni za współpracę w zakresie realizacji projektów pilotażowych. Komputery wykorzystane zostaną do kształtowania umiejętności na zajęciach komputerowych w klasach młodszych. Technologie informatyczne wkroczą również na codzienne zajęcia. Uczniowie będą pracować w edytorze tekstu i grafiki, będą wyszukiwać informacje na stronach internetowych oraz odtwarzać animacje i prezentacje multimedialne. Świetnej zabawy dostarczą gry komputerowe zobacz zdjęcia
Papieskie strofy....
Dokładnie w 15 rocznicę przybycia Jana Pawła II do Sandomierza tj. 12 czerwca 2014 r. odbył się finał II konkursu recytatorskiego "Dla Papieża". Miał on miejsce w Muzeum Diecezjalnym w Domu Długosza w Sandomierzu. Wzięli w nim udział uczniowie gimnazjów z województwa świętokrzyskiego po przebyciu eliminacji rejonowych. Z naszej szkoły zakwalifikowali się: Gabriel Knez i Klaudia Pyczek w kategorii recytacji i poezji własnej.
I miejsce w województwie za recytację własnego wiersza otrzymała Klaudia. Gratulujemy serdecznie! - Gabrielowi również za udział w finale oraz wrażliwość na SŁOWO. Cieszymy się bardzo z waszych sukcesów. Zachęcamy innych do czytania wierszy naszego Papieża. zobacz zdjęcia
op. B. Musiał
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Przedszkolaki z wizytą w Jednostce Wojskowej.
Już po raz kolejny uczniowie naszej szkoły byli uczestnikami wyjazdu do Zakopanego w dniach 24.05. – 31.05.2014r. Organizatorem i sponsorem wyjazdu na „Zieloną Szkołę” była Fundacja „Pomóżmy Marzeniom” z panem prezesem Jackiem Dulnikiem. Dzięki nim uczestnikami „Zielonej Szkoły” mogli być uczniowie szkół podstawowych z Zagnańska, Tumlina, Samsonowa i Kajetanowa. W sumie wyjechało 40 uczniów z terenu gminy. Z naszej szkoły pojechało 8 uczniów z klas III – VI pod opieką p. Doroty Wikło. Uczestnicy „Zielonej Szkoły” mogli odpoczywać, bawić się i uczyć korzystając z bardzo dobrych warunków w miejscu pobytu. Była to willa „Kurant” w Zakopanem, położona w pięknej okolicy u stóp Tatr, pod górą Nosal. Pensjonat, w którym mieszkali uczniowie zapewniał komfortowe warunki pobytu, w stylowo urządzonych pokojach.
Nasi uczestnicy bardzo zadowoleni byli także z kuchni i posiłków, jakie otrzymywali, gdzie mogli najeść się do syta Korzystali także ze stołu bilardowego, pingpongowego, boisk sportowych, placu zabaw oraz nowocześnie urządzonej Sali gimnastycznej, znajdujących się na terenie ośrodka. Oprócz górskich wędrówek, poznawania historii, kultury i tradycji regionu Podhala, był czas także na zabawę, czynny wypoczynek oraz integrację uczniów. Wszyscy miło i radośnie spędzili ten czas, nawiązując nowe kontakty, sympatie i przyjaźnie Wszyscy uczestnicy oraz opiekunowie „Zielonej Szkoły” składają serdeczne podziękowania Fundacji i panu Jackowi Dulnikowi za możliwość uczestniczenia w takiej formie odpoczynku, która na pewno zostawi radosne wspomnienia na długi czas Pozdrawiamy i do zobaczenia w przyszłym roku))
Całej społeczności szkolnej dziękujemy za zaangażowanie i pracę zespołową w przygotowanie i nadzór nad prawidłowym przebiegiem festynu „Wesoło i bezpiecznie”.
Szczególne podziękowania kieruję do koordynatora projektu BRUN-O - J. Dziedzic oraz nauczycieli zaangażowanych w roczną realizację projektu i przygotowanie jego ewaluacji: B.Wałek, P.Zemsta-Hanulak, J.Reguckiej, A.Kopeć, B.Grudzień, J.Dudkowskiej, J.Małeckiej, A.Zalewskiej, D.Wikło, I.Ratajek, A.Lis;
- zespołowi redakcyjnemu gazetki Qmam: A.Raczyńskiej, M.Pawlik, E.Kunderze, M.Kowalskiemu;
- nauczycielom przedszkola i klas I-III za przygotowanie uczniów do programu „Wesoło i bezpiecznie”: M.Piskulak, M.Przepiórze, B.Szwed-Błońskiej, A.Bekier, U.Kozieł, B.Wałek, B.Grudzień, J.Dudkowskiej, P.Hanulak-Zemsta;
- nauczycielom SP i G za zaangażowanie w organizowane konkursy A.Gębskiej, M.Dąbrowskiej, A.Wodeckiej:
- za przygotowanie sceny i dekoracji P.Bolmińskiej-Baran, B.Musiał, H.Górzyńskiej, D.Chyb, A.Kalembie, H.Starz, G.Mazurkiewicz, S.Jończykowi;
- napisanie scenariusza historii Zagnańska i przygotowanie programu festynu B.Wojtiuk-Ślęk,
- konferansjerowi P.Radzewiczowi;
- A.Jantarskiemu – za pomoc techniczną;
Podziękowania kieruję również do:
- Rady Rodziców za powołanie komitetu i organizowanie sprzedaży artykułów spożywczych;
- kuchni szkolnej – Edycie Grabowskiej, Bożenie Chabie, Barbarze Mazur, Krystynie Lisińskiej, Danucie Gębskiej, Milenie Bugajskiej za przygotowanie potraw regionalnych;
- administracji szkoły - Marcie Górzyńskiej za pomoc w przygotowaniu festynu;
- obsłudze - Z.Długoszowi, W.Żołądkowi, A.Mańce za utrzymanie czystości;
- Dziękujemy sponsorom:
Wojewoda Świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba, Starosta Kielecki Zdzisław Wrzałka, Delikatesy Lewiatan, Teresa Rubel, Przemysław Jama, Adam Obara, Krzysztof Bernatem, PZU, Bank Spółdzielczy w Samsonowie, Zakład Fryzjerski „Sylwia”, Justyna Cieślak „To i owo”, IMPET Paweł Tuz, Marta i Grzegorz Milcarz, Robert Szechnicki, PHU Michał Dąbrowski, Tomasz Dąbrowski
Podczas festynu zebrano kwotę 2624,29 zł, która zostanie przeznaczona na zakup sprzętu komputerowego do szkoły.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Dzień Dziecka w przedszkolu.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu "Szewczyk Dratewka" na Dniu Matki.
Tydzień włoski w Publicznym Przedszkolu w Zagnańsku
W zagnańskim przedszkolu w ostatnim tygodniu maja miał miejsce tydzień włoski, podczas którego przekazywane były dzieciom istotne elementy przywiezione z pobytu w Rozzzano w ramach wymiany międzynarodowej programu Comenius. Przypomnijmy, pięcioosobowa delegacja z przedszkola w Zagnańsku gościła w Włoszech w maju, aby wspólnie z przedstawicielami z sześciu krajów partnerskich realizować cele zawarte w projekcie zatytułowanym „ Świat bajek – krainą magicznych spotkań z wartościami”.
Wdrażanie wartości, które niesie bajka włoska oraz poznanie kultury, kuchni i tradycji Włoch trwało niespełna tydzień. Nasi najmłodsi uczniowie poznali nowego bohatera, noszącego wdzięczną nazwę Małe Niebieskie oraz jego ojczyznę - Włochy. Dominik Kukla, uczeń klasy I b gimnazjum, który mieszkał w Rzymie przez 10 lat i doskonale posługuje się językiem włoskim, przeczytał przedszkolakom bajkę „Małe niebieskie i małe żółte” w oryginale, przetłumaczył ją na język polski oraz nauczył dzieci z grupy pani Agnieszki Bekier liczyć od jednego do pięciu w języku włoskim. 28 maja, tuż po zakończeniu wideokonferencji z przedszkolem włoskim, na zaproszenie Dyrekcji szkoły oraz dzięki pomocy pani Ani Mamej gościliśmy rodowitego Włocha, który pochodzi z Sycylii, a w Polsce mieszka od roku. Podczas spotkania obecna była także pani Dyrektor Marzanna Moćko. Dominik Kukla z powodzeniem przetłumaczył przedszkolakom istotne fakty przekazane przez Gościa. Jak się okazało, wszystkie dzieci znają postać Pinokia – popularnej bajki włoskiej. Przedszkolaki z dużym zainteresowaniem słuchały informacji dotyczących kultury włoskiej, same zadawały pytania związane z tradycjami, jedzeniem i kulturą włoską. Tego dnia panie kucharki przygotowały specjalnie na tę okazję potrawę włoską -spaghetti, którą także smakował nasz Gość. Kolejnego dnia wszystkie dzieci z przedszkola spotkały się, aby wspólnie kontynuować obchody tygodnia włoskiego w grupie pani Marii Piskulak. Bogaty program integracyjny przygotowany przez panie Marię Piskulak i Marię Przepiórę włączył także wszystkich nauczycieli z przedszkola, nauczyciela religii, panią Bożenę Musiał oraz stażystki. Dzieci utrwaliły istotne fakty dotyczące kultury i geografii Włoch, słuchały bajki „Małe niebieskie i małe żółte” czytanej przez wszystkie obecne panie oraz wzięły udział w konkursie związanym z Italią. Wśród wyróżnionych znaleźli się Julia Gębska, Igor Piasecki, Franek Kołda, Julia Chmielewska, Ewa Bogdańska, Kacper Mocko, Kacper Błoński, Kasia Sieczkowska, Mateusz Miernik, Kamila Zając. Na zakończenie tego barwnego dnia wszystkie przedszkolaczki zatańczyły włoską tarantellę, która również była prezentowana przez podopiecznych pani Urszuli Kozieł z okazji Dnia Mamy oraz 31 maja na festynie rodzinnym.
Dorota Starz Urszula Kozieł
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt i publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu FESTYN PRZY SZKOLE W ZAGNAŃSKU.
W czasie Festynu Rodzinnego Wesoło i bezpiecznie dokonano: - Podsumowania rocznego pilotażowego projektu BRUN-O (Bezpieczeństwo Rodziców, Uczniów, Nauczycieli- Odpowiedzialność) zrealizowanego przy współpracy z Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach i Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach. - Dokonano prezentacji historii Zagnańska oraz nawiązano do jego współczesności z pokazem dorobku ludzi kultury, zespołów ludowych w związku z obchodami 600-lecia Zagnańska. W programie festynu promowano talenty uczniów: Weronika Krzyżak, Antonina Zalewska, Dominika Jędrzejczyk, Dominika Kubicka, Marcel Kudzia, Oskar Majecki, Jończyk Natalia, Oliwia Adamiec
Podobnie jak w latach ubiegłych Szkoła Podstawowa nr 2 w Zagnańsku w obecnym roku szkolnym realizuje wiele projektów. Jednym z nich jest projekt pod nazwą "Szkoła współpracy".
Celem głównym projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami oraz przedstawicielami innych środowisk.
Szkoła współpracy to przestrzeń, w której każde dziecko i młody człowiek, każdy rodzic i nauczyciel zaproszeni są do wspólnej rozmowy, pracy, uczenia się i zabawy.
Celem szczegółowym projektu jest kształtowanie postaw sprzyjających kooperacji, kreatywności, komunikacji oraz rozwijanie demokratycznej kultury szkoły. I tutaj jest pole do popisu dla Samorządu Uczniowskiego.
W bieżącym roku szkolnym S.U. naszej szkoły podejmował wiele akcji, m.in. były to: akcja "Sprzątanie świata", obchody Dni Papieskich, organizacja dyskoteki andrzejkowej, "Góra grosza", pomoc w organizacji zabawy choinkowej, konkurs talentów na powitanie wiosny, udział w imprezach środowiskowych i festynach.
W trakcie realizacji projektu "Szkoła współpracy" w dniach 12-16.05.2014r. w naszej szkole została przeprowadzona akcja pt. "Jedz zdrowo-żyj kolorowo".
Do przeprowadzenia akcji zostali zaangażowani uczniowie, rodzice i nauczyciele oraz pani dietetyk z naszej szkoły, a także gość zaproszony przez rodziców – specjalista do spraw żywienia.
Akcja rozpoczeła się pokazem multimedialnym połączonym z wykładem na temat zasad prawidłowego odżywiania prowadzonym przez zaproszonego gościa. Pogadanka skierowana była do uczniów klas 1-3 oraz klas 4-6.
W kolejnych dniach zostały przeprowadzone warsztaty kulinarne na stołówce szkolnej dla klas 4,5 i 6-tych, gdzie uczniowie własnoręcznie wg swoich pomysłów przygotowywali zdrowe przekąski, desery oraz świeżowyciskane soki. Po ich przygotowaniu odbyła się degustacja dla pozostałych uczniów i nauczycieli.
W tym czasie uczniowe klas młodszych w swoich salach przygotowywali sobie zdrowe, kolorowe kanapki.
Podczas trwania akcji odbyły się również konkursy na: kolorową kanapkę, plakat, prace plastyczną, prezentację multimedialną, hasła promujące zdrowie, przepis na ciekawą – zdrową potrawę, a tydzień został podsumowany sportowymi rozgrywkami międzyklasowymi.
Całość akcji została podsumowana wręczeniem kolorowych, zdrowych nagród dla najbardziej wyróżniających się uczestników.
Akcja miała na celu integrację i zacieśnienie współpracy między uczniami, rodzicami i nauczycielami, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na ważny obecnie społeczny problem jakim jest niewłaściwe odżywianie się dzieci prowadzące do otyłości i cukrzycy.
Założeniem było także zachęcenie do zmiany nawyków żywieniowych i pokazanie, że przygotowanie zdrowych przekąsek wcale nie musi być drogie czy pracochłonne, ale ciekawe, smaczne i kolorowe.
Udział i zaangażowanie uczniów, ale także i rodziców, przerosło nasze oczekiwania. Wszystkie klasy włączyły się do akcji i prześcigały w pomysłach i sposobach wykonania swoich dań. Samodzielne przygotowywanie potraw było dla wszystkich dobrą zabawą. Było naprawdę smacznie i kolorowo, o czym świadczy co dzień większa liczba chętnych do degustacji. Wyróżnieni w konkursie kulinarnym uczniowie mogli pochwalić się swoimi popisowymi daniami prezentując je i wspólnie degustując na spotkaniu Szkolnej Rady Rodziców.
Mamy nadzieję, że był to zdrowy, kolorowy, wartościowy tydzień dla całej naszej społeczności i stał się inspiracją dla wielu sympatyków zdrowego stylu życia.
W związku z dużym zainteresowaniem i zaskakującym odzewem uczniów zamierzamy podobne akcje powtarzać kilka razy w roku, aby w ten sposób wykorzystując naukę przez doświadczenie, wyrobić w naszych uczniach, a przez ich przykład i w dorosłych, nawyk zdrowego, aktywnego stylu życia.
Opiekunowie:
Anna Zalewska
Dorota Wikło
W dniach 11-15 maja br. delegacja z Publicznego Przedszkola w Zagnańsku przebywała z wizytą partnerską we Włoszech.
Polską placówkę reprezentowała dyrektor szkoły Marzanna Moćko, koordynator Dorota Starz, nauczyciele przedszkola Maria Piskulak i Maria Przepióra oraz nauczycielka języka angielskiego Aleksandra Zagórska. W seminarium uczestniczyli dyrektorzy i nauczyciele z siedmiu państw europejskich. Kolejna wizyta mogła dojść do skutku dzięki dotacji otrzymanej na realizację projektu pn. „Przedszkolaki z inicjatywą – świat bajek krainą magicznych spotkań z wartościami” w ramach programu Comenius. Przypomnijmy, że w 2013 roku właśnie to przedszkole jako jedyne w województwie świętokrzyskim otrzymało dofinansowanie z Komisji Europejskiej w kwocie 20 000 euro na realizację zaplanowanych działań. Bogaty program napisany wspólnie przez kraje partnerskie zakłada zapoznanie dzieci z bajkami wybranymi przez najmłodszych, poznanie wartości płynących z bajek, wymianę doświadczeń, metod nauczania, zabaw i wzbogacenie programu nauczania o nowe wartości europejskie.
Przedszkole partnerskie z Włoch położone jest w malowniczej miejscowości Rozzano nieopodal Mediolanu, gdzie zakwaterowani byli goście. W skład zespołu wchodzą trzy przedszkola, dwie szkoły podstawowe i jedna ponadpodstawowa. Wszystko rozmieszczone jest w sześciu budynkach zarządzanych przez jednego dyrektora z pomocą dwóch zastępców. W przedszkolach uczy się 150 dzieci, w każdym prowadzone są te same zajęcia, widoczne są prace z programu Comenius.
Bogaty program wizyty zakładał podsumowanie dotychczasowej realizacji zadań, prezentację materiału dotyczącego przekazania istotnych elementów z poprzedniej wizyty w Estonii, a także prezentację wprowadzania w przedszkolach świadomości kulturowej. Obecni podczas pracy nad zadaniami projektu goście byli pod wrażeniem różnych działań, jakie wdraża przedszkole w Zagnańsku. Prezentacje przygotowane przez nauczycieli przedszkola panie Marię Piskulak i Marię Przepiórę zawierały bogaty materiał słowny i wizualny z różnorodnych spotkań z ludźmi z całego świata.
Wszyscy jednogłośnie podkreślili fakt, jak ważne jest uświadomienie młodych ludzi w zakresie nauczania tolerancji, różnic i podobieństw. I chociaż w przedszkolu polskim nie mamy możliwości uczenia dzieci z rodzin uchodźców, to jednak nasi podopieczni mają bogatą wiedzę na ten temat i dumnie mogą ją prezentować.
Już pierwszego dnia można było odczuć niezwykłą gościnność ze strony gospodarzy. Podczas zwiedzania placówki i spotkania z przedszkolakami dzieci witały nas bardzo serdecznie, pozdrawiały i przedstawiały się w języku włoskim i angielskim. W trakcie pobytu w przedszkolach goście mogli posłuchać i obejrzeć bajkę pt. „Małe niebieskie i małe żółte”, a także przedstawienie muzyczne pt. „Piotruś Pan” zaprezentowane także dla rodziców na scenach miejskiego domu kultury. W realizację działań szkoły aktywnie włączają się także rodzice, którzy w związku ze spotkaniem krajów partnerskich przygotowali degustację potraw włoskich. Jest to jeden z nielicznych zespołów w Lombardii, do którego uczęszczają dzieci z 27 różnych krajów świata. W jednej grupie składającej się z 23 uczniów spotkaliśmy młodego Meksykanina, Tajlandkę, Japonkę, Koreańczyka i Chinkę. Uczniowie w niektórych starszych klasach noszą mundurki szkolne (główną decyzję podejmuje wychowawca). Zwiedziliśmy publiczną bibliotekę, w której dzieci już od najmłodszych lat poznają wartości płynące z książek i w której można znaleźć publikacje z różnych stron świata.
Podczas spotkania z zastępcą burmistrza oraz przedstawicielami urzędu miasta dowiedzieliśmy się, że w Rozanno wszystkie szkoły są w całości finansowane przez państwo, nie ma szkół prywatnych, a dzieci we Włoszech rozpoczynają obowiązek szkolny w wieku sześciu lat. Obecnie urząd miasta realizuje projekt wdrażania demokracji wśród młodych, którzy poprzez wybory reprezentują swoje racje podczas obrad, prowadzą ważne wydarzenia oświatowe, bo – jak stwierdził sam przedstawiciel organu zarządzającego – miasto stawia na oświatę, kulturę i sport.
Dwa dni pracy w szkole przeplatane były poznawaniem dziedzictwa kulturowego regionu Lombardii. Goście zwiedzili Katedrę Narodzin Marii Panny w Mediolanie, malownicze Como z willą Carlotta oraz półwysep Bellagio. Piękna pogoda sprzyjała spacerom i rozmowom nie tylko w języku angielskim. Wszyscy uczestnicy programu poznawali podstawowe słowa w języku włoskim oraz innych językach krajów partnerskich.
Zaplanowano kolejne zadania na następne spotkanie we wrześniu, na Litwie. Tym razem dowiemy się, w jaki sposób w przedszkolach wdrażana jest przedsiębiorczość wśród dzieci i odpowiedzialność za wykonanie swoich zadań. Cieszymy się, że w realizowanym projekcie aktywny udział biorą także przedszkolaki. Po zakończeniu spotkania w kolejnym przedszkolu partnerskim dzieci prezentują nawzajem swoje umiejętności, poznają się i pozdrawiają w języku angielskim. Wszystko odbywa się za pomocą nowoczesnych technologii. zobacz zdjęcia
Dorota Starz
Koordynator programu Comenius w ZSPnr2, Pi G w Zagnańsku
Zajęcia sportowe dla uczniów w ramach projektu powszechnej nauki pływania „Umiem Pływać”
Projekt powszechnej nauki pływania „Umiem pływać” był doskonałą propozycją uczestnictwa uczniów klas trzecich S.P. nr 2 z Zagnańska w dodatkowych zajęciach sportowych , a przede wszystkim dla tych, którzy chcą i lubią podejmować aktywność fizyczną, również poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego w szkole. Celem projektu było nabycie podstawowych umiejętności pływania, uświadomienie uczestnikom jak ważna jest aktywność fizyczna dla zdrowia, ukazanie możliwości spędzania czasu wolnego od nauki, zachęcenie do systematycznego uprawiania sportu, prowadzenie zdrowego i aktywnego stylu życia. Niezwykle ważnym założeniem projektu było wyrównywanie szans w dostępie do infrastruktury sportowej, w szczególności uczniów zamieszkałych w małych miejscowościach bez krytej pływalni, jak również dzieci, których niewystarczające budżety domowe rodziców nie pozwalają na uczestnictwo w zajęciach nauki pływania.
Zajęcia na pływalni realizowane były zgodnie z programem, w ramach którego przeprowadzano ćwiczenia oswajające z wodą, oraz uczono podstawowych ruchów napędowych w środowisku wodnym. Odbywały się zgodnie z harmonogramem, który obejmował 20 lekcji realizowanych w terminie od 7 marca 2014 r. do 20 maja 2014 r. Nauką pływania objęto wszystkich chętnych uczniów klas trzecich , które pod nadzorem dwóch instruktorów, dwóch ratowników, koordynatora-wychowawcy kl. III a-Jolanty Reguckiej i wychowawcy kl. III b-Agaty Kopeć korzystały z pływalni realizując treści programowe ujęte w projekcie. Chęć nabycia podstawowych umiejętności pływania i zabawowe formy prowadzenia zajęć sprawiły, że dzieci chętnie i licznie uczestniczyły w zajęciach bez względu na poziom umiejętności i sprawności fizycznej. Przełamywały bariery, strach przed wodą i coraz śmielej podejmowały kolejne wyzwania poprawnego wykonania zadania. Podsumowując, należy przyznać słuszność podobnych inicjatyw, które służą dzieciom, zaszczepiając w nich od najmłodszych lat dobre nawyki alternatywnego trybu życia. Podnoszenie umiejętności pływackich z pewnością dla wielu uczniów stanie się jedną z wybranych form spędzania wolnego czasu. zobacz zdjęcia
Jolanta Regucka
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Konkurs Biblijny.
Lauratami XIX edycji Konkursu Biblijnego z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku zostali : Damian Zieliński – kl. V „b” i Klaudia Pyczek – kl. III”c”
12 maja 2014 roku uczestniczyli oni wraz ze swymi opiekunami: Henryką Górzyńską i Bożeną Musiał w uroczystym spotkaniu zorganizowanym w Muzeum Diecezjalnym w Kielcach. Laureaci odebrali z rąk ks. biskupa Kazimierza Ryczana , pani kurator Małgorzaty Muzoł oraz dyrektora Referatu Katechetycznego w Kielcach ks. Karola Zegana dyplomy i nagrody. Swoją obecnością zaszczycił wszystkich również Wójt gminy Zagnańsk pan Szczepan Skorupski .
Bardzo cieszę się, że w tym roku udało mi się zostać laureatem tego konkursu. Zająłem trzecie miejsce w Diecezji Kieleckiej, do pierwszego miejsca zabrakło mi TYLKO 1 punktu!. Tym samym poprawiłem o jedno miejsce mój ubiegłoroczny wynik. Nie dam za wygraną, muszę w przyszłym roku być pierwszy.
Co mi dało uczestnictwo w tym Konkursie? Przede wszystkim poznałem życie i działalność Jezusa Chrystusa, bo to był Konkurs ze znajomości Ewangelii wg św. Jana. Przeczytałem ją kilkakrotnie, znam ją prawie na pamięć. Bardzo interesuje mnie historia świata i Polski, ciągle odkrywam, jak wielki wpływ na losy świata i ludzi wywarła postać Jezusa z Nazaretu. Biblia mi w tym bardzo pomogła i umacnia mnie na co dzień.
Do wzięcia udziału w tym konkursie zachęciła mnie moja Pani katechetka, Henryka Górzyńska. To ona nauczyła mnie czytać Biblię i analizować trudny dla mnie tekst, przypisy, wstęp. Nie jest to łatwe, ale warto podjąć taki trud.
Damian Zieliński
uczeń kl.V SP w Zagnańsku
W tym roku szkolnym , uczeń klasy V”b” Damian Zieliński znów został laureatem Konkursu Biblijnego. W ubiegłym roku zajął czwarte miejsce w diecezji kieleckiej, natomiast w tym roku był trzeci. Drugim tegorocznym finalistą w tym konkursie z naszej szkoły podstawowej został Jakub Matla. Obydwaj chłopcy są uczniami tej samej klasy V”b”.To bardzo pilni
i pracowici uczniowie. Cieszę się z ich osiągnięć, tym bardziej, że Biblia jest piękną, ale bardzo trudną lekturą.
Mam nadzieję, że osiągnięcia tych uczniów zachęcą innych do czytania Biblii i udziału
w XX Konkursie Biblijnym w przyszłym roku. Dziękuję rodzicom Damiana i Kuby za życzliwość i pomoc.
Henryka Górzyńska
W Konkursie Biblijnym, polegającym na interpretacji i znajomości danej księgi uczestniczyłam już w ubiegłym roku, jednak udało mi się jedynie osiągnąć status finalistki. W tym momencie postanowiłam nie poddawać się i spróbować swoich sił w kolejnej edycji.
Znajomości Księgi Jozuego, razem z przypisami i słownikiem teologicznym obowiązywała w XIX Konkursie Biblijnym. Terminologia Starego Testamentu, nazwy geograficzne i imiona występujące w tej Księdze są trudne do wymówienia, nie mówiąc już o ich zapamiętaniu. Ilość walk i bitew, jakie dokonał wódz Jozue jest ogromna, a nazwy wszystkich zdobytych miast sprawiały duże wyzwanie podczas prób nauczenia się ich na pamięć. Jednak nie zniechęcałam się, mimo iż bardzo dobrze wiedziałam o wysokim poziomie i nakładzie pracy, jaki muszę włożyć, aby osiągnąć sukces. Jednak podjęłam wszelkie zmagania, pomimo zbliżającego się egzaminu gimnazjalnego i innych konkursów przedmiotowych, w których także uczestniczyłam .
Skąd pomysł na Konkurs Biblijny? Myślę, że sprawiło to zainteresowanie historią narodu wybranego. Od dawna interesuje mnie przesłanie i tajemnica Biblii. Zachwyca mnie ona swoimi tekstami i ukrytym znaczeniem. Pismo Święte jest jedną z moich najwartościowszych i najlepszych lektur, inne są jak ktoś powiedział „tylko komentarzem do tej jednej, wyjątkowej Księgi”. Do udziału w konkursie zainspirowała i zachęciła mnie moja katechetka- Pani Bożena Musiał. Bardzo jestem jej wdzięczna za okazaną pomoc.
Klaudia Pyczek
Konkursy biblijne nie były dotychczas docenione przez uczniów. Myślę, że sukces Klaudii zmieni wartościowanie młodzieży w tym względzie. Każde zwycięstwo bardzo cieszy, zwłaszcza gdy wymaga tyle wysiłku i systematyczności. Trochę obawiałam się, że treść Księgi Jozuego ze Starego Testamentu może zniechęcić Klaudię, ponieważ jest to historia podboju ziemi Kanaan i podział zdobywanych miast wśród licznych potomków izraelskich. Zdołała jednak opanować trudną terminologię biblijną. Dziewczynka stała się, jak jej oznajmiałam po etapie diecezjalnym, prawdziwą wojowniczką przy boku Jozuego. Podziwiam ją, że umiała pogodzić tak wiele obowiązków szkolnych, jest przecież uczennicą klasy trzeciej , z przygotowaniem do konkursu. Myślę, że tylko ktoś tak jak ona wrażliwy na słowo, piękno i działanie Ducha Świętego może zostać laureatem konkursu. Jestem bardzo dumna z Klaudii i innych uczniów, którzy brali udział u tego typu zmaganiach z Pismem Świętym. Nasuwa się jeszcze jedna refleksja – Klaudia na pewno mocno wzięła sobie do serca słowa Jana Pawła II ; ,,Musicie od siebie wymagać ‘’. Jako nauczyciele możemy być dumni, że jest młodzież, która w ten sposób realizuje duchowy testament Jana Pawła II.
Bożena Musiał
Czy pozłacana rybka podobnie jak złota także spełnia marzenia?
O tym dyskutowali młodzi czytelnicy podczas ostatniego spotkania Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki . Poukładany świat Alicji z ,, Pozłacanej rybki ” Barbary Kosmowskiej legł w gruzach, gdy jej rodzice się rozwiedli. Wspólne obiady, rodzinne wypady za miasto przestały być aktualne. Już nie było Bardzo Rozpieszczonej Jedynaczki , pojawił się Fryderyk. Bycie starszą siostrą okazało się wielkim wyzwaniem . Jak poradziła sobie bohaterka książki z problemami można dowiedzieć się czytając tę powieść o dojrzewaniu, kłopotach, pierwszej miłości. Książka porusza bardzo wiele trudnych tematów, skłania do refleksji nad własnym życiem.
Grażyna Mazurkiewicz moderatorka DKK
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki. zobacz zdjęcia
8 maja z okazji Dnia Europy odbył się Szkolny Konkurs Wiedzyo Krajach Anglo- i Niemieckojęzycznych. Celem konkursu było umożliwienie uczniom sprawdzenia własnej wiedzy zdobytej na lekcjach języka angielskiego, niemieckiego i zajęciach pozalekcyjnych oraz wzbudzenie zainteresowania nauką języków obcych.
W konkursie udział wzięło pięć drużyn. Uczestnikami byli uczniowie klas VI szkoły podstawowej i I-III gimnazjum. Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której skład wchodzili Pani Dyrektor Marzanna Moćko, Pani Wicedyrektor Barbara Kowalska, Wójt Gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski oraz nauczyciele: Aleksandra Zagórska i Paulina Bolmińska -Baran. W rolę prowadzącego
i konferansjera wcielił się nauczyciel języka angielskiego Pan Piotr Radzewicz. Turniej dzielił się na trzy etapy. Na każdym etapie drużyna odpowiadała na trzy wylosowane przez siebie pytania. Uczestnicy mieli do wyboru pięć kategorii: kultura, historia, geografia, muzyka i literatura następujących państw: Anglii, Szkocji, Walii, Niemiec, Austrii oraz Szwajcarii.
Niektóre pytania bezpośrednio odnosiły się do konkretnych fotografii, które przedstawiały np. słynne budowle, postacie oraz do utworów muzycznych skomponowanych np. przez klasyków wiedeńskich. Swoim niezwykłym talentem muzycznym wykazały się dwie uczennice z klasy III A i B, wykonując utwory w języku angielskim: śpiew- Natalia Jończyk, gra na gitarze – Oliwia Adamiec. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna I, w skład której wchodzili: Julia Szechnicka, Karolina Starz, Aleksandra Krzyżak, Małgorzata Ślefarska oraz Piotr Nadolnik.
Zwycięska grupa bierze udział w kolejnym etapie, już międzyszkolnym, który w tym roku organizuje szkoła w Tumlinie.
Uczniowie otrzymali dyplomy oraz ciekawe nagrody rzeczowe ufundowane przez Zespół Szkoły Podstawowej Nr 2, Gimnazjum i Przedszkola w Zagnańsku.
Gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie
oraz wspaniałej publiczności, która niejednokrotnie wykazała się dużą wiedzą.
Organizatorzy:
Piotr Radzewicz
Jolanta Małecka
Paulina Bolmińska-Baran
Aleksandra Zagórska
Dorota Starz zobacz zdjęcia
29 kwietnia i 7 maja odbyły się w hali sportowej w Zagnańsku Finały Wojewódzkie w siatkówce dziewcząt i chłopców szkół gimnazjalnych. W zawodach uczestniczyło 18 drużyn(9 żeńskich i 9 męskich), które zakwalifikowały się do finału zwyciężając w półfinałach wojewódzkich. W rywalizacji dziewcząt wygrało Gimnazjum z Sandomierza, a nasze reprezentantki zajęły V miejsce. W rozgrywkach chłopców najlepsze okazało się Gimnazjum nr 1 ze Skarżyska, a nasi chłopcy zajęli IV miejsce.
Skład drużyny chłopców: Piotr Nadolnik, Wojciech Rynk, Michał Krzysztofek, Bartek Szcześniak, Patryk Kukla, Gabryś Knez, Wiktor Witecki, Norbert Sochacz, Dominik Lubocha. (trener Mirosław Kowalski)
Skład drużyny dziewcząt: Magdalena Turek, Kinga Piotrowska, Kinga Lisowska, Brygida Reczyńska, Kamila Grabowska, Paulina Ślewa, Patrycja Brzezińska, Sandra Kukla. (trener Andrzej Jantarski)
Finałowe mecze zaszczycili swoją obecnością: świętokrzyski Wicekurator Grzegorz Bień, Wójt Gminy Zagnańsk Szczepan Skorupski, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Leszek Wnętrzak, trener Dariusz Daszkiewicz i zawodnicy Efektora Kielce, którzy pokazali młodym adeptom siatkówki jak wygląda rozgrzewka profesjonalnego siatkarza. zobacz zdjęcia