Nawigacja

  • Wizyta uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej z Belna w naszej szkole

    W dniu 28 stycznia 2020 roku uczniowie Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z nauczycielami zorganizowali spotkanie z osobami niepełnosprawnymi z Warsztatu Terapii Zajęciowej z Belna. W trakcie spotkania pokazali zaproszonym gościom, szkołę w której się uczą oraz zorganizowali wspólne zawody sportowe, poczęstunek i wspólną zabawę śpiewając ulubione piosenki. Słowa podziękowania za zorganizowanie spotkania wyraziła pani dyrektor szkoły Marzanna Moćko oraz kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej z Belna pani Katarzyna Drogosz. Takie inicjatywy uczą młodzież postaw szacunku i zrozumienia wobec osób potrzebujących pomocy, stwarzają przestrzeń do współpracy i zrozumienia wielu problemów społecznych. W organizację tego spotkania zaangażowali się uczniowie klas ósmych naszej szkoły oraz nauczyciele pani Dorota Wikło, Sylwia Jończyk, Anna Zalewska oraz Krzysztof Śmigiel.

                                                                                                            Krzysztof Śmigiel

  • Bezpieczne ferie

    ZASADY BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJĄCE PODCZAS FERII ZIMOWYCH

    FERIE ZIMOWE TRWAJĄ
    OD 27 STYCZNIA DO 9 LUTEGO

     

    Ferie zimowe to czas odpoczynku od nauki, beztroskiej zabawy, a przede wszystkim realizowania swoich pasji i zainteresowań. Mamy nadzieję, że będzie biało, wesoło i radośnie. Przypominamy Wam o zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zabaw zimowych. Zamieszczamy kilka ważnych porad i wskazówek.

     

    1. Do uprawiania sportów zimowych wybieraj tylko bezpieczne miejsca!

    2. Podczas uprawiania sportów dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!

    3. Wychodząc na dwór pamiętaj o właściwym ubraniu!

    4. Omijaj zamarznięte jeziora, rzeki, stawy!

    5. Jeśli chcesz bezpiecznie jeździć na łyżwach, skorzystaj
    z przygotowanych lodowisk – miejsc do tego przeznaczonych!

    6. Wybieraj bezpieczne miejsca do zabawy – z dala od ulic, mostów, torów kolejowych!
    7. Zjeżdżaj na sankach, nartach z górek, które znajdują się daleko od jezdni!
    8 . Unikaj rozmów z obcymi ludźmi. Nie przyjmuj od nich prezentów, nie oddalaj się z nieznajomym!

    9. W zimowe dni widoczność na drodze jest ograniczona i kierowcy potrzebują więcej czasu do zahamowania pojazdu. Na jezdnię wchodź uważnie i spokojnie, rozejrzyj się!

    10. Używaj elementów odblaskowych na odzieży zewnętrznej.

     

    DRODZY UCZNIOWIE!!!

    UDANYCH I BEZPIECZNYCH FERII ZIMOWYCH ŻYCZY WAM
    RADA SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO
    WRAZ Z OPIEKUNAMI


     

  • Sukces uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku

    Sukces uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku w Konkursie „Junior + Przedsiębiorczość = Sukces”

    12 grudnia 2019 r. w siedzibie  Starostwa Powiatowego w Kielcach  odbyło się uroczyste podsumowanie V edycji Konkursu „Junior +  Przedsiębiorczość = Sukces” i towarzyszącego  mu konkursu plastycznego „Mój wymarzony zawód". Celem konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży tematyką rynku pracy, promowanie poradnictwa zawodowego oraz rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej uczniów inspirowanej światem zawodów. Konkurs doskonale wpisał się w koncepcję orientacji zawodowej, rozumianej jako zbliżanie dzieci i młodzieży do środowiska pracy oraz przygotowanie uczniów do wyboru zawodu i kierunku kształcenia.

     

     W tegorocznej edycji konkursu wygrał biznesplan Centrum Turystyczno – Rekreacyjne „Przystanek Tetrapod" przygotowany przez zespól uczniów  klasy VIII b  Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku. Oto zwycięski zespół  uczennic klasy 8b:

    Zuzanna Kozieł, Weronika Krzyżak, Kinga Morusiewicz, Martyna Szechnicka, Kinga Świszczorowska, Joanna Telejko, Marcelina Tofil.

    Przedsiębiorcze dziewczynki zaplanowały taką działalność, która nie tylko ma przynieść zyski i zapewnić pracę, ale przede wszystkim promować Zagnańsk i Tetrapoda, którego ślady odnaleziono w Zachełmiu.

    W kategorii „Mój wymarzony zawód" spośród zgłoszonych 124 prac plastycznych wyróżnienie otrzymała Hanna Kopeć, uczennica klasy 1b Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku.

    Z inicjatywy Pani Małgorzaty Dąbrowskiej - wicedyrektor szkoły, zostały zorganizowane  spotkania uczniów klasy 8b oraz 1b z pracownikami Powiatowego Urzędu Pracy, na których zapoznano uczniów z informacjami o rynku pracy, zapotrzebowaniem na zawody oraz działalnością urzędów pracy. Podczas spotkania przedstawiono również regulamin konkursu.

    Projekty oraz prace plastyczne nadesłane przez młodzież oceniała Kapituła Konkursowa, w której skład weszli:

    • Starosta Kielecki - Mirosław Gębski
    • Dziennikarz redakcji "Echa Dnia" - Paweł Więcek
    • Dyrektor Marketingu Radia eM Kielce - Paweł Michalec
    • Kierownik Zespołu ds. Informacji i Promocji Starostwa Powiatowego
      w Kielcach - Agnieszka Madetko

    Uczniowie zostali nagrodzeni upominkami przygotowanymi przez Powiatowy Urząd Pracy, a główną nagrodą za I miejsce w kategorii biznesplan było uczestnictctwo przedstawicieli zwycięskiego zespołu w debacie TVP3 Kielce - Świętokrzyski  Rynek Pracy. W nagraniu wziął udział Pan Grzegorz Piwko -  Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, uczennice Zuzanna Kozieł i Kinga Świszczorowska oraz opiekun uczennic Anna Wodecka.

     

    Wszystkim zwycięzcom gratulujemy!

     

    Opiekunowie uczniów:

                                                 Anna Wodecka

    Marzena Gała

     

    https://kielce.tvp.pl/45764293/12122019-godz-1830      (10 minuta)

    https://kielce.tvp.pl/1386461/swietokrzyski-rynek-pracy

    Prezentacja.xml

  • Oczekując na Boże Narodzenie w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku

    W dniu 19 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe, których myślą przewodnią było hasło „Narodziła się miłość i nadzieja”. To hasło było i jest przesłaniem do każdego człowieka, aby w każdym z nas, w naszych codziennych relacjach rodziła się wzajemna miłość i nadzieja na lepsze jutro, abyśmy zrozumieli, że żyjemy jedni dla drugich, abyśmy zrozumieli, że w każdym napotkanym człowieku jest obecny rodzący się Jezus, że każdego dnia jest BOŻE NARODZENIE – tylko musimy o tym pamiętać.

    Przedstawienie przygotowali uczniowie klas VII, VI, V pod kierunkiem Bożeny Musiał, Agnieszki Bekier, Krzysztofa Śmigla, Łukasza Gronostaja. Wystrój sali przygotowała Beata Piasecka, Maria Przepióra, Katarzyna Orzech. W przedstawieniu uczestniczyła społeczność szkolna, przyjaciele szkoły, rodzice i nauczyciele. Wśród zaproszonych gości obecni byli: starosta kielecki Mirosław Gębski, wiceprzewodniczący rady powiatu kieleckiego Kamil Piasecki, wójt gminy Wojciech Ślefarski, przewodnicząca rady gminy Urszula Jończyk, wiceprzewodnicząca rady gminy Bożena Jacak, radni: Grażyna Wawszczak, Robert Hanulak, Artur Kudzia, Michał Kopeć, sołtysi: Alicja Knez, Aneta Papros, Krzysztof Jończyk, dyrektorzy JST, prezesi stowarzyszeń, kierownicy lokalnie działających ośrodków regionalnych, regionaliści, emerytowani dyrektorzy i nauczyciele. Po Jasełkach odbyło się Wigilijne spotkanie, które poprowadziła dyrektor szkoły Marzanna Moćko.    

                                               

                                                                                                                                             Krzysztof Śmigiel

  • Szkolenie dla wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu

    Nasz szkoła gościła przedstawiciela Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach panią Julię Dziuba,      która przeprowadziła szkolenie dla wolontariuszy naszego Szkolnego Koła Wolontariatu z klas VIII.

    Pani dyrektor szkoły Marzanna Moćko przywitała ww. gościa, oraz kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagnańsku panią Agnieszkę Sykulską z uwagi na nawiązaną współpracę Szkolnego Koła Wolontariatu z GOPS, jednocześnie zwracając się do młodzieży ze słowami pełnymi radości z faktu, że wyrazili chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w sposób bezinteresowny jako wolontariusze. Taka postawa młodzieży to krok w przyszłość, abyśmy nie zapominali o tych co czekają na naszą pomoc pozostających w zaciszu swych mieszkań, przebywających w szpitalach czy domach pomocy społecznej, do których docierają wolontariusze.

    Celem szkolenia było przybliżenie młodzieży tematyki pracy wolontariusza, na czym ona polega, do kogo się odnosi, komu służy, w jaki sposób jej udzielać, aby nie ranić potrzebujących. Spotkanie to było otwarciem na nowe wyzwania, które stają przed uczniami, a są jednocześnie drogą budowania wartości takich jak szacunek, uczciwość, wiara w drugiego człowieka.

  • „Pamiętajmy o tych, którzy czekają na naszą pomoc” – wizyta młodzieży w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Belnie

    W dniu 26 listopada 2019 roku grupa 41 uczniów naszej szkoły, uczestników Szkolnego Koła Wolontariatu, uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Belnie. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką ośrodka a także z rodzajem pracy wykonywanej w tym miejscu z osobami niepełnosprawnymi. Przede wszystkim dostrzegli, że niepełnosprawni są pełnosprawni, pełni życia, wielorakich pomysłów i talentów odkrywanych w trakcie prowadzonych oddziaływań w placówce. Wspólne rozmowy, gry, konkursy i zabawy pozwoliły nawiązać serdeczne kontakty między uczestnikami warsztatów a uczniami co w przyszłości może być owocem dalszej współpracy między wolontariuszami a osobami potrzebującymi naszej pomocy. Wszyscy mają nadzieję, że nastąpił dobry początek współpracy z korzyścią dla uczniów i podopiecznych warsztatu terapii. Całemu spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera pełna radości, uśmiechu i wzajemnego szacunku.

    W tym miejscu należą się WIELKIE słowa podziękowania dla kadry Warsztatu Terapii Zajęciowej w Belnie z panią kierownik Katarzyną Drogosz na czele za to, w jaki sposób pokazali młodzieży jak wygląda praca z osobami niepełnosprawnymi, którzy czekają na otwartość naszych serc, którzy czekają na naszą pomoc.

  • „Działacze Państwa Podziemnego na Ziemi Kieleckiej”

    Z wielką przyjemnością informujemy, że 18 grudnia 2019 r. uczennica klasy VIII a  Magdalena Lis zdobyła wyróżnienie w I Powiatowym Konkursie Historyczno – Informatyczny pn. „Działacze Państwa Podziemnego na Ziemi Kieleckiej”. Konkurs, nad którym  patronat objął Starosta Powiatu Kieleckiego pan Mirosław Gębski, został zorganizowany w 80 rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

    I etap konkursu polegał na opracowaniu infografiki prezentującej jednego z przedstawionych poniżej działaczy Polskiego Państwa Podziemnego związanego z ziemią kielecką:

    1) Zbigniew Kruszelnicki „Wilk”

    2) Antoni Heda „Szary”

    3) Jan Piwnik „Ponury”

    4) Henryk Dobrzański „Hubal”

    II etap konkursu sprawdzał wiedzę uczniów, dotyczącą życia i działalności w/w postaci.

    Uczennicy oraz jej opiekunom: Marzenie Pawlik i Piotrowi Radzewiczowi serdecznie gratulujemy sukcesu.

     

    Piotr Radzewicz

  • Podziękowanie

    Pedagog szkolny i opiekunowie samorządu uczniowskiego składają serdeczne podziękowania rodzicom i uczniom, którzy włączyli się w akcje pomocy dzieciom chorym i potrzebującym przekazując gry, zabawki, artykuły plastyczne i słodycze. Dzięki Wam na ustach chorych dzieci  w szpitalu i domach rodzinnych zagościł uśmiech. Pamiętajcie dobro zawsze powraca. Warto pomagać.

    Organizatorzy:

    Paulina Bolmińska-Baran

    Łukasz Gronostaj

    Jagoda Dziedzic

  • IDĄ ŚWIĘTA. ODŁÓŻ TELEFON, WŁĄCZ RELACJE‼️

    Z takim przesłaniem Fundacja Dbam o Mój Zasięg kieruje do nas prośbę pisania kartek świątecznych. Zakończyliśmy właśnie tydzień pisania życzeń świątecznych na kartkach dla bliskich i dalszych znajomych.  Nasze karteczki , pięknie ozdobione przez uczniów, powędrowały nawet do Ameryki, do naszej uczennicy Weroniki Lovejoy, ale też do krajów partnerskich programu Erasmus plus. Życzenia w języku polskim i angielskim pisali uczniowie z klas IIb, IIIab, IV, Va, VIIab. Serdecznie dziękujemy za udział w akcji pisania i wysyłania kartek. Plakat zachęcający  wszyskich do pisania kartek świątecznych przygotowali dla nas wolontariusze, Ruben i Jaume.     

                                                                                             Dorota Starz

  • ŻYWA LEKCJA HISTORII

    Dnia 13 grudnia w siedzibie Świętokrzyskiego Ośrodka Mateczników Patriotyzmu i Kultury odbyło się spotkanie, którego gospodarzem był dr Maciej Andrzej Zarębski. W prelekcji wzięli udział Zastępca Wójta Gminy Zagnańsk - pan Stanisław Stępień, Dyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica - pani Marzanna Moćko oraz młodzież z klasy VI z w/w szkoły, która przyjechała pod opieką swojego wychowawcy – pana Piotra Radzewicza.

    Tematem tego wydarzenia byli bohaterowie, których, powtarzając słowa pana doktora, zawsze warto naśladować i wciąż odkrywać na nowo. Najwięcej uwagi poświęcone zostało osobie pana Adama Bienia. Był on sędzią, członkiem władz Polskiego Państwa Podziemnego, skazanym w tzw. „procesie Szesnastu”. Z całą pewnością to postać nietuzinkowa, z którą łączyły pana Zarębskiego nie tylko zawodowe lecz również przyjacielskie relacje. Dzięki temu uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z życia ministra popartych szeregiem fotografii z prywatnych zbiorów pana doktora. Zapewne o wielu z nich nie przeczytaliby w szkolnych podręcznikach.

    Doktor Zarębski wspomniał również o Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie, który zmarł tragicznie w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.

    Duże wrażenie na uczniach zrobiły ogromne zasoby literatury o tematyce historyczno-patriotycznej i regionalnej oraz przyjazna atmosfera.

    Miłym akcentem na zakończenie spotkania było obdarowanie wszystkich obecnych zbiorkami poezji autorstwa uczniów I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, którego absolwentem jest również pan doktor Zarębski.

    Ta żywa lekcja historii, jak sami uczniowie przyznali, skłoniła ich do przemyśleń na temat patriotyzmu, także w wymiarze lokalnym i do refleksji nad postawą świadomego obywatela w czasach pokoju oraz trudnych wojennych wyzwań.

     

                                                                                       Piotr Radzewicz

  • Irańska Olimpiada Geometryczna

    Koniec roku, to doskonały czas na podsumowania. Mamy ogromną przyjemność poinformować i pogratulować naszemu uczniowi PIOTROWI MIERNIKOWI z klasy 8B wybitnych osiągnięć z matematyki.13 września 2019 roku w kilku miastach w Polsce odbyła się polska edycja VI IRAŃSKIEJ OLIMPIADY GEOMETRYCZNEJ. Zawody rozgrywano w czterech kategoriach: Elementary (kl. 7 i 8 SP), Intermediate (kl. 1 i 2 LO), Advanced (kl. 3 LO), Free (osoby nie mieszczące się w pozostałych kategoriach). Uczniowie mieli do rozwiązania 5 zadań w ciągu pięciu godzin. W tym roku w zawodach brało udział 55 państw. Z każdego państwa (również z POLSKI) cztery najlepsze wyniki eliminacji krajowych, w tym prace Piotra, odesłano do Iranu, aby ustalić klasyfikację międzynarodową. Ostatecznie Piotr zdobył  BRĄZOWY MEDAL.
    Certyfikat: 

    file:///C:/Users/Go%C5%9B%C4%87/Downloads/Poland-7-Piotr-Miernik.pdf
     Gratulujemy rewelacyjnego występu. Przypomnijmy, że Piotr to dwukrotny laureat Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych oraz wielokrotny laureat w konkursach "Kangur Matematyczny" oraz "Alfik Matematyczny".
    Na stronie olimpiady możemy sprawdzić oficjalne wyniki oraz treści zadań z jakimi musieli zmierzyć się uczniowie
    :
    https://igo-official.ir/events/6/ 

    Jesteś Piotrze niewątpliwym talentem. Cieszymy się Twoim osiągnięciem i trzymamy kciuki za dalsze sukcesy matematyczne.
    Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie
    tekst: Anna Gębska

     

  • Wspólne warsztaty uczniów i osób niepełnosprawnych w WTZ Belno

    Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli we wspólnych warsztatach z osobami niepełnosprawnymi w Warsztacie terapii Zajęciowej w Belnie, wykonywali ozdoby świąteczne. Wspólna praca była okazją do poznawania swych umiejętności, do nauczenia się bycia ze sobą, osób zdrowych z osobami niepełnosprawnymi, do akceptacji i tolerancji innych. Czas spędzony w warsztacie to kolejne cenne doświadczenie dla młodzieży, to kolejny krok ku zrozumieniu, poznaniu i poszanowaniu bliźniego pozostającego w potrzebie. Przeżyliśmy wspólnie piękne chwile pełne pogody ducha i radości przy tworzeniu ozdób świątecznych, które przybliżały klimat nadchodzących świąt Bożego Narodzenia.

  • Szkolenie dla wolontariuszy Szkolnego Koła Wolontariatu

    Nasz szkoła gościła przedstawiciela Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach panią Julię Dziuba,      która przeprowadziła szkolenie dla wolontariuszy naszego Szkolnego Koła Wolontariatu z klas VIII.

    Pani dyrektor szkoły Marzanna Moćko przywitała ww. gościa, oraz kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zagnańsku panią Agnieszkę Sykulską z uwagi na nawiązaną współpracę Szkolnego Koła Wolontariatu z GOPS, jednocześnie zwracając się do młodzieży ze słowami pełnymi radości z faktu, że wyrazili chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi w sposób bezinteresowny jako wolontariusze. Taka postawa młodzieży to krok w przyszłość, abyśmy nie zapominali o tych co czekają na naszą pomoc pozostających w zaciszu swych mieszkań, przebywających w szpitalach czy domach pomocy społecznej, do których docierają wolontariusze.

    Celem szkolenia było przybliżenie młodzieży tematyki pracy wolontariusza, na czym ona polega, do kogo się odnosi, komu służy, w jaki sposób jej udzielać, aby nie ranić potrzebujących. Spotkanie to było otwarciem na nowe wyzwania, które stają przed uczniami, a są jednocześnie drogą budowania wartości takich jak szacunek, uczciwość, wiara w drugiego człowieka.

  • „Pamiętajmy o tych, którzy czekają na naszą pomoc” – wizyta młodzieży w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Belnie

    W dniu 26 listopada 2019 roku grupa 41 uczniów naszej szkoły, uczestników Szkolnego Koła Wolontariatu, uczestniczyła w spotkaniu integracyjnym w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Belnie. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką ośrodka a także z rodzajem pracy wykonywanej w tym miejscu z osobami niepełnosprawnymi. Przede wszystkim dostrzegli, że niepełnosprawni są pełnosprawni, pełni życia, wielorakich pomysłów i talentów odkrywanych w trakcie prowadzonych oddziaływań w placówce. Wspólne rozmowy, gry, konkursy i zabawy pozwoliły nawiązać serdeczne kontakty między uczestnikami warsztatów a uczniami co w przyszłości może być owocem dalszej współpracy między wolontariuszami a osobami potrzebującymi naszej pomocy. Wszyscy mają nadzieję, że nastąpił dobry początek współpracy z korzyścią dla uczniów i podopiecznych warsztatu terapii. Całemu spotkaniu towarzyszyła wspaniała atmosfera pełna radości, uśmiechu i wzajemnego szacunku.

    W tym miejscu należą się WIELKIE słowa podziękowania dla kadry Warsztatu Terapii Zajęciowej w Belnie z panią kierownik Katarzyną Drogosz na czele za to, w jaki sposób pokazali młodzieży jak wygląda praca z osobami niepełnosprawnymi, którzy czekają na otwartość naszych serc, którzy czekają na naszą pomoc.

  • Międzygminna oraz międzyszkolna wymiana doświadczeń w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku

         4 grudnia 2019 r. w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku odbyła się wizyta delegacji gminy Bodzechów, reprezentowanej przez wicewójta Romana Kaczmarskiego oraz delegacji Zespołu Szkół w Szewnie - dyrektora Małgorzaty Turczyńskiej, wicedyrektora i jednocześnie lidera oceniania kształtującego Kariny Wójcik, lidera zespołu    ds. współpracy z organizacjami Katarzyny Mazan. W spotkaniu uczestniczył wójt gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski oraz wicewójt Stanisław Stępień, dyrektor szkoły Marzanna Moćko, liderzy oceniania kształtującego Anna Gębska, Paulina Bolmińska - Baran, Patrycja Hanulak - Zemsta, koordynator projektów Erasmus + Dorota Starz, lider metod Daltona Katarzyna Orzech.                                          

    Zespoły Szkół w Szewnie i w Zagnańsku połączyła wieloletnia przyjaźń dyrektorów szkół w zakresie poszukiwania nowoczesnych metod pracy na lekcji oraz organizacji pracy szkoły. Kluczowym celem spotkania było poszukiwanie wspólnych cech i programów gmin Bodzechów i Zagnańsk, w których poza oświatą, będzie można realizować w ramach dalszej współpracy. Ożywiona dyskusja odbywała się wokół działań w przyjętych misjach szkół, jako organizacjach uczących się, w której uczniowie świadomie nabywają wiedzę i biorą odpowiedzialność za uczenie się. W rozmowie z nauczycielami potwierdziła się potrzeba skutecznego działania w procesie wdrażania oceniania kształtującego, identyfikowania się uczniów z celami lekcji, doprowadzania zadań do końca, uczenia się dialogu, samooceny, oceny koleżeńskiej i informacji zwrotnej. Zauważono również, że stosowane w przedszkolu metody Daltona, będą wspierać w szkołach proces uczenia się uczniów, uczyć samodzielności i pracy w konkretnym czasie.                                                                                                              

    W trakcie dyskusji uznano, że w podnoszeniu kompetencji językowych uczniów pomocne będą realizowane programy: Erasmus plus, współpraca z Fundacją Polsko-Amerykańską oraz z wolontariuszami z krajów UE.  Włodarze gmin Bodzechów i Zagnańsk wymienili poza oświatą obszary, w których mogą planować dalszą współpracę. W ramach kontynuowania przyjętego harmonogramu wizyt, zaplanowano kolejne spotkanie w gminie Bodzechów na przełomie lutego – marca 2020 r.

                                                                                                           Marzanna Moćko                                                  

                                                                      Dyrektor Zespołu SP nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku

  • Wojewódzki Turniej Szachowy 2019

    W dniu 08 grudnia 2019r. uczniowie klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku wzięli udział w Finale Wojewódzkim w Indywidualnym Turnieju Szachowym Dziewczą i Chłopców Szkół Podstawowych, który odbył się w Zespole Szkół w Kostomłotach II.  Naszą szkołę reprezentowali: Marcel Kondrak, Kacper Foks oraz Piotr Cieślak. Organizatorem zawodów był Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy oraz Świętokrzyski Związek Szachowy. Nasi zawodnicy rozegrali siedem rund indywidualnych partii szachowych mierząc się z najlepszymi zawodnikami ze szkół z całego województwa z klas trzecich i czwartych. Pomimo swojego małego doświadczenia nasi reprezentanci wykazali się imponującymi umiejętnościami w grze w szachy. Udział w wojewódzkim turnieju szachowym był dla naszych uczniów nowym doświadczeniem, które zmotywuje ich do dalszej pracy i rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Podopiecznym nauczyciela Szkoły Podstawowej nr 2 pana Piotra Radzewicza gratulujemy udziału w zawodach o randze wojewódzkiej oraz życzymy dalszych sportowych sukcesów. Jednocześnie składamy podziękowania Wice dyrektor szkoły pani Małgorzacie Dąbrowskiej oraz rodzicom naszych uczniów za pomoc w organizacji transportu oraz udział w roli opiekunów w w/w zawodach. 

    D.Wikło

    zobacz galerię

  • Delegacja z naszej szkoły uczestniczyła w wymianie partnerskiej w Macedonii

    Ochryda jest miastem położonym nad przepięknym Jeziorem Ochrydzkim. To perła UNESCO wyróżniona za sprawą architektonicznych i krajobrazowych skarbów.  W tym niezwykle malowniczym miejscu przez pięć dni, od 18 do 22 listopada 2019r., cztery uczennice z klasy VIb brały udział w różnych aktywnościach, pracując w międzynarodowych grupach i odkrywając perły Macedonii. Magdalena Szpak, Helena Studniarska, Kamila Zając i Amelia Nawara reprezentowały naszą szkołę podczas pierwszej mobilności w szkole goszczącej Osnovno Uciliste Vanco Nikoleski w Leskowcu. Dziewczynki zakwaterowane były, za wcześniejszą zgodą rodziców, w domach swoich rówieśniczek w pobliżu szkoły. Sprzyjało to nawiązywaniu nowych kontaktów, konwersacjom w języku angielskim oraz naocznemu poznaniu życia codziennego i kultury macedońskiej. Codziennie od godz. 9.00 do 17.00 uczniowie ze szkól partnerskich realizowali program spotkania zatwierdzony przez Unię Europejską na etapie wnioskowania.  Z pewnością nie pozwalał on się nudzić naszym uczennicom, które biorąc udział w dwudniowej grze terenowej, odkrywały tajniki Ochrydy, pracując w międzynarowoych zespołach pod opieką nauczycieli z krajów partnerskich. W ten sposób dziewczynki dotarły do najważniejszych miejsc miasta, poznały jego historię i najcenniejsze zabytki znajdujące się pod ochroną UNESCO. Odkrywanie kolejnych zagadek sprzyjało komunikacji w języku angielskim, pomagało nawiązać nowe przyjaźnie, cieszyć się pięknymi widokami i wspaniałą bałkańską pogodą, która w listopadzie byla bardzo ciepła. Wśród wielu zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa uczennice zwiedziły średniowieczną twierdzę cara Samuela, klasztor św. Nauma, położoną samotnie na klifie cerkiew św. Jana Teologa oraz cerkiew św. Zofii. Niezwykłe wrażenie na wszystkich zrobiła Zatoka Kości, gdzie znajduje się rekonstrukcja osady prehistorycznej, istniejącej w tym miejscu prawdopodobnie ok. 1000 roku p.n.e. Osadę pod koniec ubiegłego wieku odkryli nurkowie. Na jej dnie, poza drewnianymi palami, znaleźli ludzkie kości. Obecnie jest ona muzeum na wodzie. Kanion Matka  był kolejnym urokliwym miejscem na drodze odkrywania skarbów, pełnym unikatowych formacji skalnych, ukrytych między górami monastyrów i krajobrazów. Uczniowie ze szkół partnerskich pracowali na powietrzu i w szkole; tworzyli plakaty na temat symboli swoich krajów, wspólnie zajmowali sie montażem filmów i przygotowaniem prezentacji w różnych programach z wypracowanych podczas wycieczek materiałów. Ponadto degustowały smaki kuchni bałkańskiej i uczyły sie podstawowych kroków tanecznych jednego z tamtejszych tańców. Ostatniego dnia pobytu w szkole partnerskiej prezentowali swoje nowe i udoskonalone umiejętności w zespołach, w języku angielskim. Dziewczynki miały też okazję uczestniczyć w lekcjach wychowania fizycznego, matematyki, biologii i języka macedońskiego. Miały swój udział w głosowaniu na najlepsze logo projeku oraz pisały o swoich oczekiwaniach w szkole goszczącej i podsumowaniu wizyty.Swoje wrażenia i przeżycia uczennice zaprezentują społeczności szkolnej podczas spotkania w trakcie lekcji wychowawczych.

     Nauczyciele natomiast spotkali się z tamtejszą Przewodniczącą Rady Miasta w urzędzie, prezentowali swoje kraje, szkoły i krótkie filmy przygotowane przez uczniów jeszcze przed wizytą. Nawiązywali do swoich planów goszczenia w szkołach w trakcie kolejnych mobilności. Codziennie pracowali nad udoskonaleniem projektu, przygotowaniem następnych zadań, omówieniem terminów zaplanowanych wizyt i zmian, które nastąpiły na początku jego realizacji. Wypracowali dokumenty związane z ewaluacją po każdej wizycie partnerskiej.

    Niezwykle cenne było oglądać otwarte lekcje z geografii i edukacji wczesnoszkolnej poprowadzone przez nauczycieli z zaprzyjaźnionej szkoły w Leskowcu. Praca w grupach, metoda dramy oraz stosowanie elementów oceniania kształtującego wydawały się tam codziennością. Chociaż budynek szkoły nie zapraszał swoim skromnym wiokiem do środka, to jednak tamtejsi nauczyciele stawiają na swój i uczniów rozwój, stosują nowatorskie metody nauczania, pozyskują fundusze z Unii Europejskiej i organizacji mających miejsce w Stanach Zjednoczonych. Realizują też drugi projekt z programu Erasmus plus w partnerstwie z innymi państwami. Program mobilności zaplanowany przez szkołę macedońską sprzyjał integracji pedagogów i mimo że niektórzy słabiej posługiwali się językiem angielskim to wszyscy rozumieli sie bez słowa. Ważnym elementem spotkań była doskonała współpraca pomiędzy partnerami, która jest podstawą do właściwego realizowania zaplanowanych na etapie wnioskowania działań.  Dlatego też z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie, które ze względu na zaistniałe okoliczności odbędzie się na przepięknej wyspie portugalskiej - Maderze, gdzie pod kierunkiem tamtejszych nauczycieli będziemy odkrywać kolejny skarb UNESCO - las wawrzynowy.

    Podsumowując, warto bowiem pamiętać, że mało znana Macedonia to nie tylko Skopje i historyczne zabytki pod ochroną UNESCO, ale również przepiękne krajobrazy, lazurowa woda Jeziora Ochrydzkiego i przesympatyczni mieszkańcy - nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie, którzy na każdym kroku witali nas uśmiechem, pomagali i wspierali w działaniach.W tej niecodziennej podróży i odkrywaniu perełek macedońskich uczennicom  towarzyszyły panie Dorota Starz i Dorota Wikło.

     Spotkanie szkół partnerskich z Macedonii, Włoch, Turcji, Grecji i Polski odbyło się dzięki pozyskanym funduszom z programu Erasmus plus dla projektu " Przełamywanie barier poprzez spuściznę narodową" na kwotę 187618 euro  dla całego projektu, w tym dla naszej szkoły z  37 320.00 euro (ok. 159729,60 zł) na lata 2019-2021. Koordynatorem całego projektu jest nasza szkoła , która czuwa nad prawidłowym przebiegiem zadań i zaplanowanych mobilności.

    Serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Wojciechowi Ślefarskiemu i Pani Dyrektor Marzannie Moćko za stałe wsparcie w działaniach projektowych oraz rodzicom dziewczynek biorących udział w mobilności za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

  • Szkolenia dla nauczycieli z gminy Zagnańsk

    Po co nam stres? Czy jest on nam potrzebny? Jakie są jego objawy ? Takie i podobne pytania padały na konferencjach warsztatowych, które odbywały się na przełomie października i listopada 2019. Organizatorem szkoleń była Polsko- Amerykańska Fundacja Wolności, Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA oraz Zespół  Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku, na terenie którego odbywały się warsztaty.  Spotkania z nauczycielami różnych specjalności  prowadziły konsultantki Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, panie Marzanna Kostecka -Biskupska oraz Agnieszka Salwa. W pięciu  szkoleniach zatytułowanych "Przeciwdziałanie  stresowi - jak dbać o zdrowie psychiczne nauczycieli" uczestniczyło ogółem 97 nauczycieli z pięciu szkół i przedszkoli skupionych na terenie gminy Zagnańsk. Każde z nich poprzedzone było krótką informacją oraz prezentacją  Polsko- Amerykańskiej Fundacji Wolności, Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA i programu English Teaching . Obecni pedagodzy otrzymali również materiały  informacyjne -publikacje  fundacji. Warsztaty były momentem do wzajemnej integracji, poznania różnych  sposobów radzenia sobie ze stresem i wypaleniem zawodowym. Podczas spotkań był też czas na zabawę związaną z odstresowaniem się w gronie pedagogicznym. Całe wydarzenie oraz słodki poczęstunek wraz z napojami zostały  sfinansowane przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności, której krajowym operatorem jest   Nidzicka Fundacja  Rozwoju NIDA. Cieszymy, się że otrzymaliśmy kolejne wsparcie finansowe od fundacji na działania związane z edukacją. W  imieniu fundatorów  dziękuję Pani Dyrektor Marzannie Moćko za pomoc w zorganizowaniu konferencji oraz udostępnienie budynku szkoły do celów szkoleniowych.

                                                                                                   Dorota Starz

  • REGULAMIN KONKURSU NA PLAKAT Projektu Erasmus+ „Breaking Barriers through Sharing Treasures”

  • Podziękowanie od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy

    Uczniowie i nauczyciele otrzymali list z podziękowaniem oraz Flagę Polski od Pana Prezydenta Andrzeja Dudy za realizację i udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „Piękna Nasza Polska Cała”.

    Szczególne podziękowania należą się wszystkim przedszkolakom i uczniom uczestniczącym w projekcie. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu, pomysłowości udało się Nam wspólnie osiągnąć wyznaczone cele i sprostać postawionym wymaganiom.

     

    Rok 2018/2019

    Rok 2019/2020

    Koordynatorzy projektu:

    Dagmara Szymkiewicz, Paulina Bolmińska-Baran.

    Koordynator projektu:

    Dagmara Szymkiewicz.

    Nauczyciele uczestniczący w realizacji zadań:

    Agata Kopeć, Patrycja Hanulak-Zemsta, Agnieszka Bekier, Joanna Dudkowska, Marzena Gała, Maria Piskulak, Maria Przepióra, Bożena Nawrot, Ewa Rubel, Henryka Górzyńska, Dorota Chyb, Agnieszka Kalemba, Ewelina Stępień, Marzena Pawlik, Jagoda Dziedzic, Łukasz Gronostaj, Beata Piasecka, Anna Lis, Anna Wodecka, Agnieszka Raczyńska, Anna Gębska, Beata Wojtiuk-Ślęk.

    Nauczyciele uczestniczący w realizacji zadań:

    Agata Kopeć, Patrycja Hanulak-Zemsta, Marzena Gała, Agnieszka Bekier, Dorota Chyb, Agnieszka Kalemba, Anna Zalewska, Beata Piasecka.

     

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku
    26-050 Zagnańsk ul. Turystyczna 59
  • (41) 31-13-275
    e-mail: szkola@sp2zagnansk.pl

Galeria zdjęć