Rozpoczęliśmy innowację "Czytam z klasą - lekturki spod chmurki"
Uczniowie klasy IIa mają już swoje lekturniki do pracy w projekcie "Czytam z klasą". Obejrzeli także film, w którym Czytuś, bajkowa postać z plasteliny, zachęca do czytania wybranych lektur. Każde dziecko ulepiło też swojego "Czytusia". Uczniowie z wielką ochotą czytają pierwszą książkę pt. "Niesamowite przygody 10 skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)" i chętnie rozmawiają o niej na przerwach.
Joanna Dudkowska
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach: młodszy aspirant Michał Kurek i Nina Bąk w ramach projektu ,,Szybuj bezpiecznie w internetowej chmurze 2019” przeprowadzili 12 listopada prelekcję na temat cyberzagrożeń w klasach IV-VIII w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku.
Funkcjonariusze podczas spotkań wyjaśnili uczniom zjawisko cyberprzemocy, jakie formy przyjmuje i na jakie niebezpieczeństwa mogą być narażeni młodzi ludzie publikując swoje zdjęcia w sieci. Przestrzegali jak nie stać się ofiarą internetowych przestępców, jak również czego nie robić aby nie zostać pociągniętym do odpowiedzialności prawnej. Udzielili cennych rad jak zadbać o swoje bezpieczeństwo. Uczniowie dowiedzieli się, że nie powinni udostępniać innym swoich danych osobowych, zdjęć oraz haseł, gdyż ktoś może je wykorzystać bez ich wiedzy i zgody. Policjanci ostrzegali także przed nagrywaniem ośmieszających filmików dla zabawy i przekazywaniem takich filmów, gdyż naruszanie czyjejś prywatności oraz wykorzystywanie wizerunku drugiej osoby może nieść za sobą nie tylko konsekwencje prawne ale nawet czyjeś życie lub zdrowie. Dużym zaskoczeniem była dla uczniów informacja, że nie są w sieci anonimowi i wszystko co zamieszczają w Internecie, mimo późniejszego usunięcia, może krążyć w sieci już zawsze.
Miło nam poinformować, że w Międzynarodowym Konkursie na Logo Projektu zwyciężyła nasza uczennica - Maja Garycka z klasy 7b. Konkurs odbył się w ramach projektu “The Little Prince’s Journey through Europe”
- A theatrical guide for Primary Education” programu ERASMUS+. Serdecznie gratulujemy!
W dniach 24.X.,30.X., i 14.XI.2019r. w hali sportowej GOSiR w Zagnańsku odbył się Finał Świętokrzyskich Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej oraz Licealiadaw Drużynowym Turnieju Badmintona Dziewcząt i Chłopców. Turniej współorganizowany przez Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Świętokrzyski Związek Badmintona, GOSiR w Zagnańsku oraz Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku, rozegrany został w kategoriach: uczniowie klas IV-VI, VII-VIII oraz uczniów szkół średnich.
Uczestników zawodów, dzieci i młodzież oraz opiekunów ze szkół z całego województwa powitali: Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego pani Renata Janik, Starosta Kielecki pan Mirosław Gębski, Wójt Gminy Zagnańsk pan Wojciech Ślefarski, Prezes Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego w Kielcach pani Alicja Stradomska, Wiceprezes WSZS w Kielcach pan Dariusz Kos oraz gospodarz zawodów Dyrektor ZSP nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku pani Marzanna Moćko. Zaproszeni goście, jednocześnie wszyscy absolwenci zagnańskiej „Dwójki”, bardzo ciepło i z sentymentem wypowiadali się o swoich latach szkolnych spędzonych właśnie w Zagnańsku, życząc młodzieży udanych zawodów, sportowej rywalizacji oraz wyrażając zadowolenie z faktu, że byli uczniowie naszej szkoły, nasi absolwenci sprzed kilku lat, nadal chętnie do nas wracają także przy okazji zawodów sportowych, kontynuując rozwój swoich pasji i zainteresowania sportem, a szczególnie badmintonem, z którym po raz pierwszy zetknęli się właśnie w swojej szkole podstawowej i gimnazjum w Zagnańsku, pod kierunkiem nauczycieli wychowania fizycznego, tym samym godnie nas reprezentując na innych arenach sportowych i w nowych środowiskach.
Po raz kolejny zawody na szczeblu wojewódzkim rozegrane w hali sportowej w Zagnańsku zgromadziły rzesze sympatyków tego sportu, zarówno zawodników, opiekunów, trenerów, sędziów, kibiców, działaczy sportowych i innych entuzjastów badmintona, co stało się okazją do integracji środowiska sportowego, wymiany doświadczeń, omówienia kolejnych sportowych przedsięwzięć i projektów. Wszyscy biorący udział w zawodach, ci starsi i ci młodsi, zawodnicy i opiekunowie, a także zaproszeni goście bardzo przychylnie wypowiadają się na temat organizacji i przebiegu zawodów sportowych właśnie w Zagnańsku, gdzie zawodnikom towarzyszy duch sportowej rywalizacji, a opiekunom i działaczom sportowym przyjazna, twórcza atmosfera, przez co zawsze chętnie do nas wracają.
W rywalizacji wzięło udział około 150 zawodników w kategoriach wiekowych klas 4 – 6 i 7 – 8 oraz szkół średnich, reprezentujących szkoły z całego województwa, m.in.: Zagnańsk, Kielce, Suchedniów, Ostojów, Łączna, Staszów, Końskie, Ćmińsk, Mniów, Busko – Zdrój, Bieliny, Łagów, Nieświn, Niedźwice, Gowarczów, Połaniec, Pawłów, Godów,Mniów, Starachowice oraz Miedzierza. Sportowcy rozgrywali finałowy turniej w kat. dziewcząt i chłopców w grach pojedynczych i podwójnych. Nad prawidłowym przebiegiem turnieju czuwali sędziowie: Zdzisław Włodarczyk, Dominik Ziętkowski oraz Krzysztof Piątek.
Po zaciętej rywalizacji najlepsze lokaty w kategorii dziewcząt klas 4 – 6 zdobyły zawodniczki : I miejsce – SP nr 1 w Staszowie, II miejsce – SP nr 3 z Suchedniowa, III miejsce – SP Ostojów, w kategorii chłopców: I miejsce – SP z Ostojowa, II miejsce – SP Łagów, III miejsce – SP Niedźwice. Uczniowie naszej szkoły zajęli IV lokatę na tych zawodach, a reprezentowali nas: Filip Lisowski i Karol Olesiński z klasy VI. W kategorii klas 7 – 8 wśród dziewcząt podium zdobyły: I miejsce – SP nr 3 w Suchedniowie, II miejsce – SP z Mniowa, III miejsce – SP nr 3 Busko. Nasze reprezentantki, uczennice klasy VIII Maja Bernaśkiewicz i Natalia Strzelec, zdobyły IX miejsce w klasyfikacji wojewódzkiej. W kategorii chłopców I miejsce należy do SP nr 27 w Kielcach, II miejsce zajęła SP Połaniec, III miejsce SP Ostojów. Reprezentanci naszej szkoły Maciej Adwent, Jakub Adwent oraz Jan Adamczyk wywalczyli V lokatę w województwie. Zdobywcy miejsc na podium oraz miejsca czwartego zostali udekorowani pucharami i medalami, a pozostali zawodnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Opiekunami uczniów – reprezentantów SP nr 2 w Zagnańsku są nauczyciele wychowania fizycznego: Anna Zalewska i Dorota Wikło.
W kategorii szkół średnich dziewcząt I miejsce zdobyła reprezentacja Zespołu Szkół Ekonomicznych w Staszowie, II miejsce – VI LO Kielce, III – miejsce Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego Kielce. W kategorii chłopców: I miejsce – VI LO Kielce, II miejsce – I LO Kielce, III miejsce – VII LO Kielce.
Zwycięzcom gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów, zarówno w sporcie jak i w życiu.
Serdecznie pozdrawiamy z miasta Ochryda w Północnej Macedonii bogatego w zabytki pod ochroną UNESCO. Uczestnicy wymiany partnerskiej Kamila Zając, Magdalena Szpak, Amelia Nawara i Helena Studniarska oraz nauczyciele Dorota Starz I Dorota Wikło.
Wywiadówka
22.01.2020
godz. 16.00
kl.I-III
godz. 16.30
kl.IV-VIII
Ojczyzna moja wolna, wolna…
/ Antoni Słonimski/
11 listopada 1918 roku to bardzo ważna data w historii Polaków i Polski. Na pamiątkę odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli, obchodzimy dziś w wolnym i niezawisłym kraju Święto Narodowe, aby nigdy nie zapomnieć o pokoleniach, które często poświęciły wszystko dla Ojczyzny.
Jak co roku cała społeczność zagnańskiej Dwójki wspominała wydarzenia sprzed 101 laty. Świętowanie rozpoczęliśmy już 8 listopada w piątek, przystępując do ogólnopolskiej akcji „SzkołaDoHymnu”, organizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Radę Dzieci i Młodzieży. Uczniowie od klas 0 do VIII wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej, aby odśpiewać pełną wersję "Mazurka Dąbrowskiego". Wszyscy odświętnie ubrani , z przypiętymi kotylionami w barwach narodowych, w odpowiedniej postawie, o symbolicznej godzinie 11.11 zaśpiewali wszystkie zwrotki hymnu narodowego.
Następnie 12 listopada, podczas uroczystości szkolnej, w krótkim montażu słowno-muzycznym przypomniano okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Wspomniano twórców Niepodległej, odśpiewano pieśni charakterystyczne dla tego okresu historycznego, a uczniowie klasy pierwszej wykonali taniec z szarfami do pięknej, nastrojowej muzyki.
Podniosły i uroczysty charakter obchodów rocznicy odrodzenia się państwa polskiego pozwolił uczniom wcielić w życie słowa Józefa Piłsudskiego , że
"Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości."
Organizatorzy uroczystości-Marzena Pawlik, Anna Wodecka, Łukasz Gronostaj, Jagoda Dziedzic, Marzena Gała- są pewni, że ich wychowankowie, dzięki takim działaniom docenią wartość niepodległości, wolności i będą budować lepszą przyszłość dla siebie i kolejnych pokoleń.
Dziękujemy Dyrekcji szkoły: pani Marzannie Moćko i Małgorzacie Dąbrowskiej za wsparcie naszych działań.
Marzena Pawlik
Dnia 1 listopada obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczem, grobem bliskich osób, z cmentarzem. Jest to jednocześnie czas zadumy i refleksji.
W tygodniu poprzedzającym to święto, nasi uczniowie oraz przedszkolaki udali się na pobliski cmentarz w celu posprzątania zaniedbanych i opuszczonych grobów, o które nikt nie dba. Odwiedziliśmy zarówno groby naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii tej ogólnonarodowej i lokalnej. Posprzątaliśmy również mogiły ofiar wojny, które znajdują sięw pobliskim lesie. Takie akcje przeprowadzane są w naszej szkole co roku. Dzięki niej młodzież poznaje historię regionu, oddaje cześć zmarłym oraz uczy się szacunku do tradycji.
Nasze działania w tym roku pięknie wpisały się w ramy akcji zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia w związku ze zbliżającymi się dniami, w których szczególnie pamiętamy o zmarłych. Nasi uczniowie, wyposażeni w niezbędny sprzęt z wielkim zapałem zbierali liście, zamiatali groby. Po pracach porządkowych położyli stroiki, zapalili symboliczne znicze i odmówili wspólnie modlitwę za tych, co już odeszli.
Paulina Baran
Pod takim hasłem w dniu 25 października uczniowie klas ,,0” włączyli się w ogólnopolską akcję porządkowania cmentarzy i miejsc pamięci narodowej. W ramach tej akcji dzieci wybrały się na groby ofiar wojny znajdujące się w pobliskim lesie. Uczniowie zapalili znicze i odmówili modlitwę za zmarłych czcząc ich pamięć.
Program Stypendiów Pomostowych to rozbudowany system stypendialny, oferujący studentom wsparcie finansowe na pierwszy rok i dalsze lata studiów. Stypendia pomostowe otrzymują ambitni i zdolni maturzyści z małych miejscowości, którzy rozpoczynają studia dzienne i spełniają kryteria jednego z segmentów Programu. Program został zainicjowany w 2002 r. przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności w odpowiedzi na istotny problem społeczny, jakim jest wyraźna dysproporcja w dostępie do studiów między młodzieżą mieszkającą na wsi i w małych miastach – dla wielu uzdolnionych młodych ludzi próg szkoły wyższej jest trudny do przekroczenia głównie z powodu bariery materialnej. Celem Programu jest ułatwienie młodym ludziom podjęcia studiów, poprzez ufundowanie stypendiów na I rok studiów i wsparcie podczas dalszej edukacji akademickiej. W 2018 roku stypendium na pierwszy rok studiów otrzymał Jakub Borek - student Wydziału Prawa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W obecnym roku do grona stypendystów dołączył także nasz były uczeń, Michał Dąbrowski, student na wydziale technologii chemicznej Politechniki Warszawskiej. Pieniądze ze stypendium pomogą mu w utrzymaniu się na studiach. Dużą część z nich przeznaczy m.in. na laptopa, który będzie niezbędny w kolejnych latach studiowania na tym kierunku. O stypendia na I rok studiów mogą ubiegać się maturzyści, którzy zostali przyjęci na stacjonarne studia w polskich akademickich uczelniach publicznych, pochodzą ze wsi lub małych miast do 20 tys. mieszkańców. Stypendium na I rok studiów wynosi 5.000 zł i jest wypłacane w 10 miesięcznych ratach po 500 zł.
Dorota Starz
W dniu 4 października 2019 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli matematyki włączyli sie do akcji "Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia".
Celem tej akcji jest propagowanie uczenia się tabliczki mnożenia w inny sposób - zabawowy i przyjemny. Nauczyciele matematyki przygotowywali uczniów już kilka dni wcześniej, powtarzając tabliczkę na każdej lekcji. W samym dniu akcji uczniowie stworzyli Patrole Egzaminacyjne, które wyposażone w losy, odpytywały z tabliczki mnożenia swoje koleżanki i kolegów oraz dorosłych w ramach zadania: Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! Ponadto na każdej lekcji matematyki w tym dniu odbywały sie konkursy, gry i zabawy związane ze sprawdzaniem znajomości tabliczki mnożenia. Wszyscy, którzy wyróżnili sie znajomością tabliczki, uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki mnożenia.
Mamy nadzieję, że akcja podobała sie naszym uczniom, nauczycielom, rodzicom i wszystkim odwiedzającym w tym dniu naszą szkołę. Zapraszamy do zabawy w przyszłym roku szkolnym.
Nauczyciele matematyki
Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego w Pacanowie od 2018 roku realizuje projekt Erasmus Plus związany z zajęciami pozalekcyjnymi. W czwartek, 3 października nasza szkoła została zaproszona na tamtejsze obchody Dnia Erasmusa. Naszą placówkę reprezentowała delegacja w osobach Pani Dyrektor Marzanna Moćko, koordynator projektów Erasmus plus Pani Dorota Starz oraz uczniowie klasy VII a- Zuzia Zemsta, Maja Garycka, Zuzia Bolmińska, Konrad Bujnowski i Łukasz Moskalik. Podczas godzinnej prezentacji rezultatów projektu Erasmus mogliśmy obejrzeć działania, jakie podejmuje szkoła w Pacanowie w związku z jego realizacją. Obecni podczas spotkania, przedstawiciele władz Pacanowa oraz ŚCDN bardzo ciepło i z uznaniem wypowiedzieli się na temat realizacji międzynarodowych projektów partnerskich w szkołach. Był to też doskonały czas na wymianę doświadczeń na temat przygotowania wizyt partnerskich, zarządzania czasem i finansami w projekcie oraz prezentacji rezultatów przez uczniów. Liczymy, że współpraca ze szkołą będzie nadal kontynuowana.
W związku z zakończeniem rekrutacji uczniów do dwóch projektów Erasmus plus na kolejne dwa lata jesteśmy zmuszeni poszerzyć rekrutację o klasy ósme oraz klasy piątą a i b. Wymagany wiek uczniów podczas mobilności -12 lat. Rekrutacja trwa do 14 października. Pamiętajcie, że warunkiem udziału w wyjeździe zagranicznym jest goszczenie u rodziny rówieśnika oraz przyjęcie ucznia lub uczennicy w swoim domu podczas spotkania w Polsce w maju 2020 lub maju 2021 roku. Liczy się kolejność zgłoszeń.Więcej informacji u koordynatora, pani Doroty Starz
Zespól Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku od 2016 roku realizuje zadania wolontariatu europejskiego po przyznanych na ten cel akredytacjach w latach 2015 i 2018. Dzięki tej inicjatywie w szkole możemy co roku gościć dwójkę zagranicznych wolontariuszy. Tą wspaniałą przygodę zapoczątkowali Nerea z Hiszpanii i Jozsef z Węgier. Byli z nami także inni wolontariusze z Hiszpanii, jak również z Francji i Włoch.
W czwartek, 19 września powitaliśmy kolejną młodą osobę, która przez 10 miesięcy będzie realizowała zadania w ramach projektu EVS "Wolontariusze dla solidarności" z programu Erasmus plus. Jaume Sansano Colomina pochodzi z Alicante w Hiszpanii, ma 18 lat i jest otwarty na wspólpracę ze szkołą. Już pierwszego dnia Jaume spotkał się z Panią Dyrektor Marzanną Moćko oraz większością klas, zaprzyjaźnił sie z dziećmi, prowadził nawet fragment lekcji języka angielskiego w klasie I. Wkrótce dołączy do nas kolejny wolontariusz, z Turcji. Spotkania z wolontariuszami to doskonała okazja do doskonalenia kompetencji językowych przez uczniów i nauczycieli, a także poznania innych kultur. Co roku nasi wolontariusze wspierają pracę szkoły poprzez stałą pomoc w przedszkolu, na świetlicy, lekcjach oraz dodatkowych zajęciach. Uczestniczą w wycieczkach, rajdach, integrują się z nauczycielami i uczniami. Po zakończonej pracy chętnie wracają do Zagnańska, chociaż na chwilę. Wolontariusze są dostępni także dla innych szkół naszej gminy.
Dorota Starz
Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku po raz kolejny współuczestniczy w Ogólnopolskiej kampanii „Sprzątanie Świata-Polska 2019” pod hasłem: Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!
We współpracy z Urzędem Gminy w Zagnańsku oraz Nadleśnictwem w Zagnańsku 20.09.2019r. nauczyciele wraz z uczniami sprzątali tereny leśne i użyteczności publicznej. Wszyscy uczestnicy zostali zaopatrzeni w worki foliowe i rękawice.
W ramach prowadzonej akcji prelekcję do uczniów nt. ekologii skierował nadleśniczy pan Marek Lenartowicz.
O PROGRAMIE
„Program dla szkół” to unijny program polegający na dostarczaniu dzieciom owoców i warzyw oraz mleka i produktów mlecznych. To kontynuacja dotychczasowych programów „Owoce i warzywa w szkole” i „Mleko w szkole”, które od roku szkolnego 2019/2020 stanowią jedno działanie.
Program ma propagować wśród dzieci zdrowe nawyki żywieniowe poprzez udostępnianie im produktów mlecznych oraz owocowo-warzywnych, tak, by dzieci od najmłodszych lat polubiły ich naturalny smak. Oprócz promowania zdrowej diety program ma również pokazać dzieciom skąd pochodzą owoce i warzywa oraz produkty mleczne, jak są uprawiane i produkowane.
Od roku szkolnego 2019/2020 wszystkie szkoły podstawowe mogą brać udział udziału w nowym „Programie dla szkół”, dzięki któremu dzieci rozpoczynając naukę w szkole podstawowej będą uczyły się prawidłowych nawyków żywieniowych, a w szczególności poznawały walory diety bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne.
W nowym programie szkolnym mogą uczestniczyć dzieci z klas I–V szkół podstawowych.
W roku szkolnym 2019/2020 program obejmuje ok. 1,8 mln uczniów. Dzieci będą otrzymywały bezpłatnie, kilka razy w tygodniu przez 20 tygodni w roku szkolnym, owoce i warzywa oraz soki, a także mleko i przetwory mleczne. Aby zwiększyć atrakcyjność i skuteczność programu rozszerzono katalog produktów, tak aby dzieci miały możliwość poznać i polubić nowe smaki. Program ma kreować prozdrowotne postawy i zachowania dzieci, dlatego będą im udostępniane produkty o wysokich walorach zdrowotnych, świeże i niskoprzetworzone:
Aby skutecznie kształtować nawyki żywieniowe dzieci samo udostępnianie im produktów nie wystarczy. Dlatego dzieci będą uczestniczyły w specjalnych działaniach edukacyjnych prowadzonych zgodnie z wytycznymi MEN przez szkoły, a mającymi na celu naukę samodzielnego dokonywania właściwych wyborów żywieniowych oraz poszerzenie wiedzy dzieci na temat pochodzenia owoców i warzyw oraz produktów mlecznych, zdrowej diety i innych powiązanych zagadnień.
Program „Owoce w szkole” jest programem WPR (Wspólnej Polityki Rolnej) Unii Europejskiejuruchomionym przez Komisję Europejską. Program jest działaniem Komisji Europejskiej zmierzającym do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania, walką z nadwagą i otyłością.
W naszej szkole w programie uczestniczą wszystkie dzieci klas I-V. Dzieci otrzymują bezpłatnie owoce i warzywa do jedzenia lub soki owocowe do picia. W każdej klasie w ciągu roku szkolnego wychowawca przeprowadza lekcje związane tematycznie z propagowaniem zdrowego odżywiania.
Owoce w szkole
Założenia programu „Owoce w szkole”
Cele programu:
Strategia krajowa określa następujące cele programu „Owoce w szkole”:
trwałą zmianę nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie, na etapie, na którym kształtują się nawyki żywieniowe,
podniesienie świadomości społecznej dotyczącej zdrowego odżywiania – w szczególności dzieci – oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach.
Realizacja ww. celów programu ma skutecznie przeciwdziałać:
wzrastającej liczbie osób z nadwagą i otyłych wśród dzieci w wieku szkolnym,
wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacyjne spowodowanemu nieodpowiednią dietą wynikającą m.in. z braku ukształtowania w młodym wieku prawidłowych nawyków żywieniowych,
spadkowi konsumpcji owoców i warzyw w Polsce.
Nowe projekty Erasmus Plus w zagnańskiej "dwójce".
Co to są sztuczne pola elektromagnetyczne (PEM)?
Energia elektromagnetyczna jest najstarszą formą naturalną energii we wszechświecie i jako taka, jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmów żywych. Wszystkie źródła PEM można podzielić na naturalne – występujące na Ziemi i we wszechświecie, oraz sztuczne (tzw. elektrosmog) – wytworzone przez człowieka.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), sztuczne PEM są jednym z najbardziej powszechnych i najszybciej rozwijających się czynników zanieczyszczających nasze środowisko. W 2011 r. sztuczne pola elektromagnetyczne zaliczone zostały przez WHO do Grupy 2B (możliwie rakotwórcze). Niestety, efekty działania pól elektromagnetycznych są niewyczuwalne przez zmysły człowieka, dlatego często się je lekceważy.
Główne źródła sztucznych pól elektromagnetycznych wysokich częstotliwości to:
Jak można ograniczyć poziom zanieczyszczenia PEM?
Zgodnie z art. 86 Konstytucji RP „Każdy jest obowiązany do dbałości o stan środowiska i ponosi odpowiedzialność
za spowodowane przez siebie jego pogorszenie”. Warto więc codziennymi czynnościami zadbać o zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia sztucznymi PEM w najbliższym otoczeniu. Można to zrobić poprzez:
Polska - działania w zakresie ochrony przed PEM
Rok 2016 r. w zakresie prac i działań Polski w zakresie ochrony przed polami elektromagnetycznymi jest rokiem przełomowym.
Poniżej wszystkie działania samorządowców i aktywistów z Krakowa oraz rządu i Prezydenta RP w tym zakresie – krok po kroku.
Przygotowanie pakietu ustawy o ochronie mieszkańców a w niej następujących zmian:
https://mc.gov.pl/aktualnosci/powstanie-raport-o-wplywie-pem-na-zdrowie-mieszkancow
Poszczególne kraje i instytucje na świecie podejmują działania edukacyjne i legislacyjne w zakresie ochrony przed polami elektromagnetycznymi.
Według Światowej Organizacji Zdrowia sztuczne pola elektromagnetyczne (PEM, ang. EMF) wszystkich częstotliwości stanowią jeden z najbardziej powszechnych i najszybciej rozwijających się czynników wpływających na środowisko. Wszyscy, w różnym stopniu są obecnie narażeni na oddziaływanie pól elektromagnetycznych, których natężenie będzie wzrastać wraz z postępem technologicznym.
Problem dwukrotnie poruszyły instytucje Unii Europejskiej w 2009 i 2011 roku apelując w Rezolucjach o podjęcie pilnych działań przez kraje członkowskie.
W Rezolucji Parlamentu Europejskiego z dnia 2 kwietnia 2009 r. w sprawie obaw dotyczących wpływu pól elektromagnetycznych na zdrowie:
W Rezolucji z 27 maja 2011 (nr 1815) „Potencjalne niebezpieczeństwa płynące z pól elektromagnetycznych i ich wpływ na środowisko"
Poważnym problemem na świecie stała się rosnąca wykładniczo liczba osób, którzy cierpią z powodu nadwrażliwości na pola elektromagnetyczne (ang. EHS). W Europie szacuje się, że nawet do 10% do 15% populacji jest „elektrowrażliwa" Osoby dotknięte tym syndromem odczuwają objawy ekspozycji natychmiast lub nawet do kilku godzin po wystawieniu na działanie sztucznych pól elektromagnetycznych. Szwecja m.in. uznała nadwrażliwość na pola elektromagnetyczne za zaburzenie zdrowia oraz stworzyła strefy ochronne dla osób dotkniętych tym schorzeniem.
Problem "nadwrażliwości elektromagnetycznej" poruszyli kolejny w 2012 roku także europejscy parlamentarzyści: http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?type=WDECL&reference=P7-DCL-2012-0014&format=PDF&language=PL , gdzie wezwali rządy państw członkowskich do zastosowania obowiązujących przepisów dotyczących promieniowania elektromagnetycznego oraz działania szkodliwych substancji, a takżedo ścisłego stosowania zasady ostrożności, przy jednoczesnym podejmowaniu skutecznych środków w zakresie kwestii dotyczących zdrowia i środowiska w celu natychmiastowego zapewnienia ochrony dotkniętym tymi problemami osobom, których liczba wzrasta wykładniczo. Podkreślili, że pacjenci cierpiący na nadwrażliwość elektromagnetyczną narażeni są na promieniowanie elektromagnetyczne, na które nie mają wpływu.
Informacje na temat działań Unii Europejskiej w zakresie ochrony przed polami elektromagnetycznymi można znaleźć w języku polskim na stronie Komisji Europejskiej Kliknij tutaj:
http://ec.europa.eu/health/electromagnetic_fields/eu_actions/index_pl.htm