Olbrzymie granty dla dla naszej szkoły
Społeczna i edukacyjna wartość europejskiego dziedzictwa kulturowego, przeciwdziałanie wczesnemu kończeniu nauki, budowanie tolerancji, rozwiązywanie problemów uczniów z grup defaworyzowanych, doskonalenie sprawności komunikacji w szczególności w języku angielskim to główne priorytety, którymi będziemy zajmować się w kolejnych dwóch latach w ramach przyznanej dotacji z programu Erasmus plus w wysokości 37320,00 euro na realizację projektu "Przełamywanie barier poprzez dzielenie się spuścizną narodową". Nauczyciele i uczniowie z sześciu europejskich szkół w tym Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku oraz szkoły partnerskie z Sardynii, Turcji, Madery, Grecji i Macedonii zaprezentują swoje dziedzictwo kulturowe na poziomie lokalnym i międzynarodowym, będą tworzyć min. filmy, ebooki, ulotki, plakaty, scenki teatralne. Zadaniom tym będzie przewodniczyć zagnańska "dwójka" - główny koordynator i pomysłodawca projektu. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze spotkanie już w listopadzie, w Macedonii, szkole która pierwszy raz bierze udział w tak wielkiej inicjatywie europejskiej.
Kolejny, również dwuletni projekt, z dotacją 18120,00 euro, którego koordynatorem będzie szkoła niemiecka, łączy cztery kraje : Polskę, Portugalię, Rumunię i Niemcy. Tematyka tego przedsięwzięcia wiąże się ściśle z teatrem oraz doskonaleniem kompetencji językowych. Wszystkie zadania zostaną realizowane w ramach projektu zatytułowanego "Podróże Małego Księcia przez Europę - przewodnik teatralny dla szkoły podstawowej". Szkoła z Zagnańska odpowiedzialna będzie min. za scenę - światło, muzykę, rekwizyty, maski i kostiumy do przedstawienia.
W trakcie realizacji tych dwóch inicjatyw powstanie wiele produktów końcowych, którymi będziemy dzielić się na platformie eTwinning, portalu społecznościowym Facebook oraz na stronach swoich szkół, tak aby nasza współpraca, zadania i ich realizacja docierały do jak największej grupy odbiorców.
Zaplanowane na maj 2020 i 2021 rok spotkania partnerskie w Zagnańsku z pewnością zaprezentują naszą szkołę z najlepszej strony, co niewątpliwie wpłynie na jej promocję oraz promocję gminy i kraju.
Przypomnijmy, że Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku aktywnie uczestniczy w programach najpierw Comenius a później Erasmus plus od 2008 roku. Dzięki przyznanym dotacjom na realizację trzech projektów w ramach pierwszego i trzech w ramach drugiego programu w mobilnościach uczestniczyło prawie stu nauczycieli i uczniów.
Z tego miejsca serdecznie dziękujemy Panu Wójtowi Wojciechowi Ślefarskiemu i Pani Dyrektor Marzannie Moćko za wsparcie tych inicjatyw oraz umożliwienie realizacji partneskich projektów szkół europejskich. Serdecznie zapraszamy zainteresowanych uczniów z klas szóstych i siódmych na spotkanie informacyjne w najbliższy wtorek na przerwie o godz.11.30 do sali nr 27.
Dorota Starz
Inaugurację nowego roku szkolnego w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku rozpoczęto od Mszy Świętej w kościele p.w. św. Józefa w Zagnańsku, którą celebrował proboszcz ks. Ryszard Niemiec. Po udzielonym błogosławieństwie, społeczność szkolna wraz z gośćmi uroczystości przeszła za pocztem sztandarowym do szkoły.
Wszystkich zebranych powitał Dyrektor Marzanna Moćko. Życzyła uczniom w nowym roku szkolnym, szkoły bezpiecznej i przyjaznej w rozwijaniu pasji i talentów. Nauczycielom i uczniom utrzymania wysokiego poziomu kształcenia i wychowania do wartości. Realizacji zamierzonych celów i pomyślnej współpracy ze środowiskami zaangażowanymi w pracę szkoły. Po odbytym kompleksowym remoncie szkoły, Pani Dyrektor podziękowała pracownikom za właściwe i terminowe przygotowanie jej do pracy w nowym roku szkolnym.
Życzenia dobrego roku złożył również Starosta Mirosław Gębski. Będąc absolwentem naszej szkoły wyraził przekonanie, że uczniowie docenią wysoki poziom nauczania w szkole, co pozwoli im rozwijać własne zainteresowania i umiejętności.
„Szkoła to także miejsce kształtowania ludzkich postaw i charakterów” – takie słowa skierował do zebranych Wójt Gminy Zagnańsk Wojciech Ślefarski. Wyraził przekonanie o tym, że będzie ona uczyła obowiązkowości i współpracy. Na koniec życzył uczniom powodzenia w stawianiu czoła wymogom współczesności.
W uroczystym otwarciu roku szkolnego 2019/2020 wzięli udział również radni Grażyna Wawszczak, Renata Pisiakowska, Robert Hanulak, rodzice i przyjaciele szkoły.
Dorota Chyb, Agnieszka Kalemba
1. Zmienne obuwie na białych spodach i worek na buty.
2. Strój gimnastyczny (koszulka z krótkim rękawkiem i wygodne spodenki) w worku.
3. Chusteczki higieniczne suche i nawilżone.
Przybory i materiały plastyczne uzgodnimy na zebraniu we wrześniu.
Podręczniki:
1) 6-latki (zerówki)
KOLOROWY START z plusem; Wiesława Żaba Żabińska; wydawnictwo MAC
(niebieski kolor opakowania).
2) 5-latki
KOLOROWY START; Wiesława Żaba Żabińska; wydawnictwo MAC
(różowy kolor opakowania).
3) 4-latki
KOLOROWY START pakiet czterolatka; Wiesława Żaba Żabińska; wydawnictwo MAC
( zielony kolor opakowania).
4) 3-latki
KOLOROWY START pakiet trzylatka; Wiesława Żaba Żabińska; wydawnictwo MAC
(pomarańczowy kolor opakowania).
Prosimy aby wszystkie rzeczy były podpisane.
Osiągnięcia uczniów w konkursach
Ważniejsze osiągnięcia sportowe oraz konkursach
W tym roku po raz ostatni uczniowie pisali egzamin gimnazjalny i po raz pierwszy egzamin ósmoklasisty.
Egzamin gimnazjalny
Do punktacji egzaminu gimnazjalnego brane były pod uwagę średnie wyniki z części humanistycznej: historia + WOS oraz język polski, z części matematyczno-przyrodniczej przedmiotów przyrodniczych, matematyki, a także języka angielskiego na poziomie podstawowym.
Wśród gimnazjów najlepsze wyniki uzyskali uczniowie z Zagnańska. Wyniki poszczególnych szkół przedstawiają się następująco:
Uczniowie z naszej gminy zajęli 7. miejsce w województwie świętokrzyskim i 3. w powiecie kieleckim.
Należy dodać, że gimnazjaliści zdawali również egzamin z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym oraz drugi język nowożytny – niemiecki (Zagnańsk i Tumlin) oraz rosyjski (Samsonów). Punktacja z tych części nie jest wliczana do rankingów.
Język angielski na poziomie rozszerzonym najlepiej napisali uczniowie z Zagnańska uzyskując 28,11 pkt (70,3 %), następnie gimnazjaliści z Tumlina – 25,24 pkt (63,1 %) oraz z Samsonowa – 22 pkt (55 %).
Egzamin z języka niemieckiego lepiej napisali uczniowie z Zagnańska – 22,25 pkt (55,6 %). Zdający z Tumlina otrzymali średnio 17,29 pkt (43,2 %). Uczniowie z Samsonowa zdawali egzamin z języka rosyjskiego uzyskując średnio 25,13 pkt (62,8 %).
Egzamin ósmoklasisty
Egzamin na zakończenie klas ósmych pisali uczniowie z pięciu szkół podstawowych. Również ten egzamin najlepiej wypadł uczniom z Zagnańska (SP Nr 2).
Poniżej prezentujemy średnie wyniki procentowe z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Najpierw podajemy średnią matematyczną (suma procentowych wyników podzielona przez trzy – liczba testów), a w nawiasie średnie szkolne:
Większość szkół uzyskała z poszczególnych części egzaminu wynik lepszy niż średnia krajowa 55,67 % (63 % + 45 % + 57 %).
Średnia dla gminy – 65 % (73 % + 55 % + 67 %) to najlepszy rezultat w województwie świętokrzyskim!
Ranking wszystkich szkół z województwa i powiatu poznamy w przyszłym tygodniu.
Gratulujemy wszystkim uczniom i życzymy dalszych sukcesów!
Po raz kolejny nadszedł czas pożegnań i podsumowań. Jak co roku w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego z udziałem uczniów, rodziców, kadry pedagogicznej oraz zaproszonych gości. W uroczystości wzięli udział m.in. ksiądz proboszcz Ryszard Niemiec oraz przedstawiciele lokalnych władz: wójt gminy Zagnańsk – pan Wojciech Ślefarski, a także radne gminy - pani Grażyna Wawszczak oraz pani Renata Pisiakowska. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło także byłych, emerytowanych nauczycieli naszej szkoły, a także pełniących funkcję dyrektorów. Sponsorem nagród dla uzdolnionej młodzieży była już po raz kolejny pani Katarzyna Wojciechowska, którą reprezentowała jej mama pani Maria Kubicka, wieloletni nauczyciel naszej szkoły.
Mijający rok szkolny był rokiem szczególnym, gdyż jako absolwentów żegnaliśmy podwójny rocznik: uczniów klas III gimnazjum oraz klas VIII Szkoły Podstawowej. Po złożeniu ślubowania przez absolwentów szkoły pani dyrektor Marzanna Moćko podsumowała osiągnięcia uczniów. Tytuł oraz Puchar Prymusa Absolwenta Gimnazjum otrzymał Jakub Mróz uczeń klasy IIIb, ze średnią za wyniki w nauce 5,67 oraz wzorowym zachowaniem. Tytuł Prymusa Absolwenta SP uzyskała uczennica klasy VIII b – Zuzanna Kozieł: średnia ocen 5,89, finalistka I Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych oraz finalistka I Wojewódzkiego Konkursu Przyrodniczego dla uczniów szkół podstawowych. Najwyższy wynik z egzaminu ósmoklasisty uzyskała uczennica klasy VIII b – Kinga Morusiewicz (95%). Natomiast najwyższy wynik na egzaminie gimnazjalnym osiągnął uczeń klasy IIIb Kacper Sobierajski (89%). Puchary laureata oraz nagrody rzeczowe otrzymały także uczennice klasy VIII b – Amelia Dąbrowska i Weronika Krzyżak – laureatki II Wojewódzkiego Konkursu Języka Polskiego dla uczniów szkół podstawowych (opiekun – Ewelina Stepień). Puchar Sportowca Roku w Gimnazjum otrzymał uczeń klasy IIIa Antoni Strzelec za wysokie osiągnięcia sportowe na szczeblu ogólnopolskim i wojewódzkim oraz wzorową postawę sportowca (opiekun: Sylwester Jończyk oraz Dorota Wikło), natomiast w Szkole Podstawowej tytuł Sportowca Roku wywalczył uczeń klasy VIa – Maciej Adwent, zdobywca wysokich osiągnięć w sporcie na szczeblu wojewódzkim (opiekun: Anna Zalewska, Dorota Wikło). Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali puchary i nagrody im. Stanisława Kubickiego, które od kilku lat wręczane są w naszej szkole za najwyższe osiągnięcia w nauce i sporcie.
Dyplomy i nagrody wręczono także uczniom, którzy otrzymali najwyższe osiągnięcia w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny". Tytuł Laureata zdobył Mateusz Miernik - uczeń klasy piątej (opiekun Anna Wodecka) oraz Piotr Miernik - uczeń klasy siódmej (opiekun Anna Gębska). Piotr został także laureatem Ogólnopolskiego Konkursu "Alfik Matematyczny".
Pożegnano i podziękowano za obecność i całoroczną pracę naszym zagranicznym gościom, wolontariuszom z Włoch i Hiszpanii, którzy żegnając się z nami wyrazili swoją wdzięczność i radość z tego, że mogli uczestniczyć w zajęciach z dziećmi na każdym szczeblu edukacyjnym, wiele się od nich ucząc, mogli poznać nasz kraj, tradycje i kulturę oraz poznać nowych ludzi i zawiązać nowe przyjaźnie.
Po kolejnych wyróżnieniach najlepszych uczniów, za uzyskanie świadectwa z paskiem w poszczególnych klasach oraz po podziękowaniach złożonych przez panią dyrektor na ręce rodziców, którzy najbardziej angażowali się w życie naszej szkoły, absolwenci pożegnali się ze swoimi nauczycielami, wychowawcami oraz młodszymi kolegami i koleżankami, krótkim programem artystycznym pt. „Nic dwa razy się nie zdarza…”. Z życzeniami dalszych sukcesów żegnamy się z naszymi absolwentami, a pozostałym życzymy miłych wakacji i do zobaczenia we wrześniu.
14 czerwca br. odbył się w naszej szkole uroczysty bal zorganizowany przez rodziców uczniów kończących szkołę - dla gimnazjalistów po raz ostatni, dla ósmoklasistów po raz pierwszy- być może powrót do tradycji…
Tuż po krótkim powitaniu przez panią dyrektor Marzannę Moćko rozległy się znajome dźwięki „Poloneza” Wojciecha Kilara i do sali weszli tanecznym krokiem (jeszcze nie) absolwenci zagnańskiej dwójki. Przepięknie wykonali poloneza, wykonując liczne i skomplikowane figury. W pierwszej parze zatańczyła pani Dyrektor, natomiast w drugiej wójt gminy -pan Wojciech Ślefarski. Za wspaniały występ tancerze zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Należy dodać, iż wszystkie pary wyglądały zjawiskowo.
W dalszej części uroczystości podniosłe nuty ustąpiły miejsca młodzieżowym rytmom, a sala od pierwszego utworu wypełniła się po brzegi. Imprezę poprowadził, zaprzyjaźniony z uczennicami klasy 8 b, DJ Bartek.
Organizatorzy zadbali również o dekorację, fotografa i wyśmienity poczęstunek. Już po pierwszym tańcu zaserwowali okazały i pyszny tort. Zgodnie ze starym powiedzeniem, iż muzyka łączy pokolenia, do wspólnej zabawy włączyli się także rodzice i nauczyciele. Wszyscy uczestnicy spotkania czuli się na parkiecie do samego końca jak przysłowiowe ryby w wodzie.
Wystarczy popatrzeć…
Tytuł LAUREATA uzyskał – Piotr Miernik
Wynik bardzo dobry uzyskał – Mateusz Miernik
Wynik dobry uzyskała – Amelia Nawara
Tytuł LAUREATA uzyskali – Mateusz Miernik i Piotr Miernik
Wynik bardzo dobry uzyskała - Amelia Nawara
Wyróżnienia otrzymali : Oskar Drogosz,
Amelia Grzela,
Aleksandra Miernik,
Igor Wawrzeńczyk,
Kacper Kożuchowski,
Mateusz Matla.
w kategorii: Klas IV – Antoni Janaszek
Klas V – Aleksandra Miernik
Klas VII – Piotr Miernik
Klas VIII – Weronika Wójcicka
Klas IIIG- Kacper Sobierajski
w kategorii: Klas VII – Mateusz Matla
Klas VIII – Eryk Telka
Wioletta Cedro
Kinga Świszczorowska
w kategorii: Klas IV – Amelia Grzela
Klas V – Mateusz Miernik
Klas VII – Jakub Król
Klas VIII – Joanna Telejko
Zuzanna Kozieł
Gratulujemy wszystkim uzyskanych wyników.
Nauczyciele matematyki
Informujemy, iż w okresie wakacyjnym
przedszkola prowadzone przez Gminę Zagnańsk będą czynne
w następujących terminach:
Przedszkole w Zagnańsku będzie nieczynne
ze względu na prowadzone prace remontowe.
Zasady bezpiecznego wypoczynku:
1. Bezpieczna kąpiel – w miejscach odpowiednio zorganizowanych, oznakowanych i będących pod nadzorem.
2. Bezpieczne przebywanie na słońcu – nadmierne korzystanie z kąpieli słonecznych może wywołać niepożądane objawy, tj.: poparzenia słoneczne, czy udar słoneczny, dlatego aby temu zapobiec:
3. Bezpieczne przebywanie na łonie natury (w lesie, na łące, obok stawów, rzek,)
4. Bezpieczne i higieniczne zachowania:
Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku od wielu lat gości wolontariuszy z różnych zakątków świata. Czwartek, 13 czerwca był dniem kiedy nauczyciele i uczniowie mogli porozmawiać w języku angielskim ze studentkami z Kolumbii, Turcji i Tajlandii. Wolontariuszki przyjechały do Polski na 6 tygodni na zaproszenie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Anglistów OSA ET i programu English Teaching. Itay Atik z Turcji, Natalia Montealegre z Kolumbii i Munin Dasingha z Tajlandii odwiedzają szkoły, prezentują swoje kraje, kulturę i rozmawiają z dziećmi. Cieszymy się bardzo, że nasi uczniowie chętnie włączają się do tych rozmów. Dziewczyny spotkały się również z dyrekcją, Panią Marzanną Moćko oraz przedszkolakami. Wolontariuszki były pod wrażeniem osiągnięć szkoły i miłego przyjęcia, za co serdecznie dziękuję.
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego przez uczniów z klas VIa i VIb
Dorota Starz
7 czerwca 2019 roku po raz kolejny uczniowie klasy VII a naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu w Ośrodku Mateczników Patriotyzmu i Kultury w Zagnańsku i mieli okazję wysłuchania opowieści gospodarza- dra Macieja Zarębskiego, o historii i genezie powstania tego szczególnego miejsca. Następnie pan Jan Jadach przypomniał zgromadzonym rocznice historyczne, które przypadają w tym roku. Uczniowie mogli obejrzeć zgromadzone pamiątki, zdjęcia z podróży.
Oto kilka refleksji uczestników spotkania….
1.„ Podczas wizyty w Ośrodku dowiedziałam się, jak powstało to miejsce. Zrozumiałam, jak ważny jest dla Polaków patriotyzm i jak istotne jest szanowanie tradycji i kultury polskiej”.
2. „Moim zdaniem spotkanie było bardzo ciekawe, miło było posłuchać o Zagnańsku, przekonać się , że jest ważnym miejscem na mapie Polski”
3. „Ta wyprawa naprawdę mi się podobała. Pan Zarębski ciekawie opowiadał o powstaniu Ośrodka, o sławnych ludziach, którzy tu przebywali. Mogłem zobaczyć oryginalne zdjęcia Legionów Piłsudskiego.”
4. „Spotkanie upewniło mnie, jak ważny jest patriotyzm. Poznałam historię Ośrodka i ludzi z nim związanych”
5. „Patriotyzm to dla mnie bezwzględna miłość do kraju, z którego pochodzimy. Kiedy wyjeżdżamy-tęsknimy za Ojczyzną, co świadczy , o tym, jak bardzo szanujemy nasze miejsce urodzenia. Walczymy o lepsze jutro i przyszłość”
Niech podsumowaniem tej niezwykłej lekcji historii będą słowa patrona Ośrodka –Pana Adama Bienia:
„Od zarania swojego życia miłością dziewiętnastowiecznych patriotów kocham Polskę jako największy skarb całego narodu i skarb mój”.
Dziękujemy pani Dyrektor Marzannie Moćko za zorganizowanie i obecność na spotkaniu.
Refleksje wysłuchała i spisała Marzena Pawlik.
Tradycyjnie, jak co roku, zagnańska dwójka realizowała kampanię "Zachowaj Trzeźwy Umysł".
Tegoroczne hasło kampanii to "Chce mi się chcieć! - czyli o przeciwdziałaniu wyuczonej bezradności.
Główne cele:
- wzbudzenie wśród uczniów motywacji do działania i osiągania celów,
- edukacja uczniów w obszarze samopoznania w zakresie talentów, zainteresowań, pasji,
- ograniczenie podejmowania przez dzieci i młodzież zachowań ryzykownych,
- kształtowanie wśród uczniów oraz ich rodziców umiejętności dostrzegania własnych zalet,
mocnych stron i ograniczeń,.
W ramach kampanii dzieci i młodzież:
-wykonała prace plastyczne i literackie prezentujące własne plany na przyszłość, w jaki sposób te plany można osiągnąć, kim siebie widzą w przyszłości -„Ja za 20 lat”,
-uczestniczyła w zajęciach wychowawczo-profilaktycznych, których celem było: rozwijanie i wspieranie zdolności, rozbudzanie motywacji, kształtowanie pozytywnego myślenia, rozwijanie umiejętności interpersonalnych uczniów, właściwe reagowanie w sytuacjach trudnych,
-prezentowała swoje talenty w czasie różnych uroczystości szkolnych i środowiskowych, zawodów sportowych.
Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas 0-3 wzięli udział w niezwykłych lekcjach techniki i fizyki.Podczas warsztatów szkolnych z klockami Lego bawili się, konstruowali przeróżne pojazdy i przeprowadzali niesamowite doświadczenia. Dowiedzieli się także, co to są odnawialne źródła energii, windcary i farmy wiatrowe. Konstruowali pojazdy napędzane siłą wiatru, sprawdzali od czego zależy ich prędkość i długość pokonywanej drogi. Nauka połączona z zabawą przypadła dzieciom do gustu.
Joanna Dudkowska
„Teens life in our country”
to tytuł edukacyjnego polsko -włoskiego projektu realizowanego przez Zespół Szkoły Podstawowej nr2 i Przedszkola w Zagnańsku i Scuola Secondaria di Grado Meucci w Turynie we wspólpracy ze Szkołą Podstawową nr15 w Kielcach. Głównym celem wymiany między uczniami było doskonalenie kompetencji językowych,komunikacji w języku angielskim, jak również społecznych i poznawczych. W październiku 2018 roku siedemnastu uczniów ze szkoły w Zagnańsku gościło w domach swoich włoskich rówieśników przez 5 dni. W trakcie niespełna tygodnia dzieci zwiedziły Wenecję, Mediolan i Turyn. Integrowały się z rodzinami włoskimi, naocznie doświadczały kultury włoskiej. Teraz przyszedł czas na rewizytę. W poniedziałek, 6 maja o godz. 19.30 goście z Włoch (40 uczestników) odebrani zostali przez rodziców uczniów “dwójki” i kieleckiej “piętnastki”, zakwaterowani zostali w domach polskich rodzin do soboty. Kolejnego dnia, nauczyciele i uczniowie z Turynu uroczyście zostali powitani przez dyrekcję szkół polskich zaangażowanych w projekt w Szkole Podstawowej nr 15. Po części artystycznejwszyscy odkrywali tajniki nauk ścisłych w Centrum Nauki Leonarda da Vini, , podziwiali najważniejsze miejsca Kielc ( Kościół Św. Wojciecha, ul. Sienkiewicza, pomnik H. Sienkiewicza, Katedra i Włoskie Ogrody) i zamek w Chęcinach. Nie mniej atrakcji i emocji dostarczył pobyt w Krakowe, podczas którego dzieci poznały historię dawnej stolicy, relaksowały sie w aqua parku. W czwartek, 9 maja, uczestnicy wymiany spotkali się w budynku szkoły ZSPnr2iP w Zagnańsku. Wszystkich zebranych uroczyście przywitała wice dyrektor szkoły Małgorzata Dąbrowska, w trakcie spotkania obecny był również wójt gminy, Pan Wojciech Ślefarski, miejscowy rzeźbiarz Krzysztof Wesołowski oraz panie z Koła Gospodyń Wiejskich Florianki. Goście poznali osiągnięcia szkoły oraz krótko jej historię zaprezentowaną w formie multimedialnej. Uczniowie z Włoch uczestniczyli w zajęciach lekcyjnych razem ze swoimi rówieśnikami z Zagnańska. Popołudnie spędzili na grze terenowej prowadzonej przez harcerzy, oczywiście w języku angielskim, a wieczór - na degustacji regionalnych potraw przygotowanych przez panie kucharki ze szkoły w Zagnańsku i wreszcie na dyskotece integracyjnej. Kolejny dzień rozpoczął się w Energetycznym Centrum Nauki. Uczniowie włoscy i polscy nie tylko zwiedzali stałą wystawę, ucząc się i bawiąc ale również uczestniczyli w warsztatach edukacyjnych. Po zajęciach wszyscy udali się do centrum Kielc, by rozpocząć grę miejską. Rywalizacja była niezwykle zaciekła, ponieważ zwycięzcy dostawali bilety na gokarty.
Niestety był to ostatni wspólny polsko - wloski dzień. W sobotę rano goście ze łzami w oczach, żegnani przez polskich przyjaciół i ich rodziny opuścili Kielce i Polskę. Krótki, bo niespełna siedmiomiesięczny projekt był wspólną inicjatywą nauczycieli włoskich i polskich. Wyjazd do Włoch oraz wycieczki krajozanwcze po regionie i do Krakowa fsinansowane zostały przez rodziców uczniów zaangażowanych w jego realizację. Nauczyciele nie otrzymywali żadnego wynagrodzenia z tego tytułu. Bogaty program realizowany był społecznie zarówno we Włoszech, jak i w Polsce w godz. 8.00-21.00. Wszyscy uczniowe realizujący zadania projektowe wypowiedzieli się bardzo pozytywnie na temat wymiany polsko -włoskiej. Pragniemy gorąco podziękować wszystkim osobom, które pomogły zorganizować to spotkanie,a przede wszystkim Panu wojtowi Wojciechowi Ślefarskiemu, dyrekcji szkoły, Paniom Marzannie Moćko i Małgorzacie Dąbrowskiej, paniom kucharkom oraz rodzicom uczniow realizujacych to przedsięwziecie. Uczniowie, którzy gościli swoich włoskich rówieśników w domach : Jakub Adwent, Kacper Jama, Mikołaj Chrzanowski, Zuzia Bolmńska, Maciek Adwent, Maja Bernaśkiewicz, Julia Mazurkiewicz , Maja Szczepanik, Janek Adamczyk, Zosia Sidło, Oliwia Ludwinek, Paweł Salwa, Vanessa Zarzecka, Krzysiu Kasica, Kuba Kołodziejczyk, Piotr Miernik, Janek Sajdak.
W podziękowaniu za zorganizowane kilkudniowe spotkanie uczniów otrzymaliśmy list ze szkoły w Turynie:
This e mail, actually, is to thank you for all that you did for us. Since the first moment of our arrival in Kielce we felt your warm welcome. We spent a beautiful week, full of cultural activities, fun and, above all, friendship.
All my students reported to me that this exchange was the most beautiful experience they have ever had in their school life. They felt home with their host families thanks to their kindness and hospitality. The Italian families are really grateful to all of them and they deeply realized how important this experience has been for making their children more open minded towards new models of life and new cultures.
I'm sorry for the behaviour of some of my students, but I'm confident that what they lived will help them grow up.
I want also to thank your headmistresses, your colleagues and all the school staff for making this exchange possible, but above all you for the hard job you supported to make everything work.
This mail is also on behalf of Elisabetta, Cristina and Alessandra who really appreciated your efforts and yor very kind hospitality.
I will also keep the good memories of your beautiful country and of all that I shared with you, hoping to see you soon in the future.
Love,
Silvana
Projekt „Szkoła pozytywnych myśli” został zrealizowanyprzy współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli , opierał się na kilku ważnych założeniach.
Cel główny projektu:
Wzmacnianie potencjału zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży poprzez przygotowanie nauczycieli i rodziców do podejmowania działań w obszarze zdrowia psychicznego.
Cele szczegółowe:
Etapy projektu:
Nauczyciele realizujący projekt w szkole pedagog szkolny Jadwiga Dziedzic i nauczyciel plastyki Beata Piasecka:
Uczniowie:
Pedagog
Zobacz zdjęcia
26 kwietnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły jak co roku przygotowali, pod opieką swoich nauczycieli, uroczysty apel z okazji obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W tym roku została zaproponowana nowa, międzypokoleniowa formuła, która mamy nadzieję spodobała się wszystkim zebranym, i która stanie się pewnego rodzaju tradycją. Uczestnicy mieli możliwość zaśpiewać wraz ze szkolnym chórem popularne pieśni patriotyczne – zarówno te tradycyjne, jak i współczesne o rockowym charakterze.
Uroczystość została zainaugurowana przez panią Marzannę Moćko Dyrektora Szkoły oraz pana Wojciecha Ślefarskiego Wójta Gminy Zagnańsk. Spotkanie zaszczycili swoją obecnością: pani Renata Janik - Wicemarszałek Województwa, pan Henryk Milcarz - Wiceprzewodniczący Sejmiku Świętokrzyskiego, Radni Gminy Zagnańsk - panie Grażyna Wawszczak i Anna Piotrowska oraz pan Artur Kudzia, pani Lidia Putowska – Przewodnicząca Towarzystwa Ziemi Samsonowskiej, dr Maciej Andrzej Zarembski – Prezes Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego, emerytowani pracownicy szkoły, rodzice, lokalna drużyna harcerska oraz liczne grono uczniów i nauczycieli.
Trudny temat naszej historii i losów kolejnych pokoleń patriotów został wyrażony pieśniami odwołującymi się do ponadczasowych wartości, takich jak: wolność, niepodległość oraz Bóg, honor i ojczyzna. Utwory te zostały wykonane przez uczniów szkoły: Amelię Dąbrowską, Kingę Świszczorowską, Darię Makuch oraz duet Bartka Borunia i Amelii Michty, którym towarzyszył szkolny chór.
Międzypokoleniowy charakter akademii podkreśliły występy artystów w różnym wieku. Najmłodsi zatańczyli „Polkę świętokrzyską”, którą przygotowali pod opieką pań: Marzeny Gały oraz Marii Piskulak natomiast zespoły ludowe „Tumlinianie” i „Jaworzanki” zaśpiewały tradycyjne pieśni patriotyczne przy niezrównanym akompaniamencie pana Łukasza Gronostaja.
Całość imprezy zwieńczył występ chóru gminnego „Con Passione”, który zaprezentował utwory „Gaude Mater Polonia”, „Modlitwę o pokój” oraz „Ojcze z niebios” - pieśń wykonaną z okazji 200 rocznicy narodzin wybitnego kompozytora i dyrygenta Stanisława Moniuszki.
Dyrektor Marzanna Moćko pogratulowała uczniom i ich opiekunom: p. Łukaszowi Gronostajowi i p. Piotrowi Radzewiczowi, oraz zwróciła szczególną uwagę na przepiękne dekoracje przygotowane przez panie: Annę Gębską oraz Beatę Piasecką.
Uroczystość ta była również doskonałą okazją do spotkania z lokalnymi twórcami rzemiosła artystycznego: panem Krzysztofem Wesołowskim oraz z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich „Florianki”.
Wszystkim artystom gratulujemy udanego występu, a zaproszonym gościom dziękujemy za przybycie.