Nawigacja

  • Kto mi dał skrzydła?
    13.05.2017

    galeria zdjęć Laureaci SP 2017.

    Takimi słowami przywitał w dn. 25 kwietnia 2017 r. obecnych w auli Targów Kieleckich na uroczystym podsumowaniu kuratoryjnych konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych - dyrektor ŚCDN Jacek Wołowiec. Możemy byc dumni, że w tym gronie znalazł się również uczeń naszej szkoły - Piotr Miernik, który otrzymał zaszczytny tytuł laureata I Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Jego zwycięstwo tym bardziej zasługuje na uznanie, że jako uczeń klasy piątej musiał się zmierzyć ze starszymi od siebie kolegami i koleżankami klas szóstych. Jednak tam, gdzie jest pasja, nie ma ograniczeń i zamkniętych możliwości. Gratulujemy, Piotrze i wierzymy, że ten dzień to dopiero początek twego lotu, przed Tobą otwierają się nowe horyzonty i kolejne sukcesy, których Ci z całego serca życzymy.
    Opiekun, nauczyciel matematyki - Anna Gębska

  • Pozdrowienia z Turcji

    Gorące pozdrowienia ze słonecznej Turcji przesyłają nauczyciele Dorota Starz i Łukasz Gronostaj oraz uczniowie Damian Stolarski i Kuba Matla

    Zobacz zdjęcia

  • „Zaczęło się na Westerplatte...”

              Pod tym hasłem odbyła się IV edycja konkursu organizowanego przez Zespół Szkół nr 5 w Kielcach, przy współpracy z Muzeum Miasta Kielce i Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
              Uczniowie klasy VI a Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku: Maria Foks, Weronika Wójcicka, Tobiasz Studniarski i Jakub Piskulak wykonali przezentacje multimedialne poświęcone wybranym wydarzeniom lub osobom związanym z czasami II wojny światowej.
    Komisja konkursowa z 22 prac nadesłanych na konkurs nagrodziła 6.
             I miejsce zajęła praca Jakuba Piskulaka, która opowiadała o pradziadkach ucznia,
             II miejsce natomiast prezentacja Tobiasza Studniarskiego-na temat poczty Szarych Szeregów z czasów Powstania Warszawskiego.
           W dniu 27.04.2017 wszyscy uczestnicy, biorący udział w konkursie, wraz z opiekunem Marzeną Pawlik wzięli udział w podsumowaniu, odebrali liczne nagrody sponsorowane przez organizatorów i dyplomy za udział.

                                                                                          Gratulujemy! Marzena Pawlik

    Zobacz zdjęcia

  • Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

    Przeszłość jest to dziś, tylko cokolwiek dalej…”- uroczystość środowiskowa
    w gminie Zagnańsk z okazji 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
     
              W kalendarz uroczystości naszej szkoły jest wpisany coroczny apel z okazji Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by określić rolę i wyjaśnić znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Przybliża on fakty z historii Polski, często nieznane lub nie do końca rozumiane przez dzieci i młodzież.
            W piątek 28 kwietnia w Zespole SP nr2, Przedszkola i Gimnazjum  w Zagnańsku odbyła się uroczysta akademia, w której udział wzięli uczniowie klasy II a i b, III b gimnazjum, natomiast oprawę muzyczną wykonali członkowie szkolnego chóru.
           Gospodarze uroczystości – wójt gminy Szczepan Skorupski oraz dyrektor szkoły Marzanna Moćko powitali zaproszonych gości: ks. prefekta Grzegorza Nowakowskiego, głównego księgowego gminy – Roberta Szechnickiego, sekretarz Mirosławę Badzińską , radnych gminy:Grażynę Wawszczak, Janusza Zapałę, Leszka Suchenię, pracowników UG, dyrektorów okolicznych szkół oraz mieszkańców Zagnańska uczestniczących w obchodach święta narodowego.
    Młodzi aktorzy zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, wiernie oddający klimat walk narodowowyzwoleńczych oraz historię ucisku Polaków przez zaborców.
          W pierwszej części spektaklu poznaliśmy dzieje naszej Małej Ojczyzny-Zagnańska. Przybliżono również nazwiska naczelników i wójtów, wchodzących w poczet zarządzających od zarania, w nawiązaniu do obchodów w bieżącym roku 40-lecia gminy.
    Następnie uczniowie wcielili się w postaci historyczne. Przypomnieli tło wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest on tak ważnym dniem dla Polski. Przygotowane przez uczniów scenki, stanowiące historyczne rekonstrukcje, wiernie ukazały poglądy polityczne ówczesnych stronnictw zasiadających w Sejmie Wielkim oraz uświadomiły, jaka sytuacja panowała w Warszawie przed uchwaleniem Konstytucji i ile wytężonej pracy włożyli polscy patrioci, aby stworzyć pierwszą w Europie ustawę zasadniczą.
             W uroczystości nie zabrakło pocztu sztandarowego szkoły, biało – czerwonej flagi państwowej, hymnu, oraz nazwisk: Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja, Ignacego Potockiego, Seweryna Rzewuskiego, Ksawerego Branickiego, Stanisława Małachowskiego.
           W wykonaniu chóru usłyszeliśmy pieśni : „Witaj majowa jutrzenko”,' „Cześć polskiej ziemi”. Solistki z klasy VI-Amelia Dąbrowska i Kinga Świszczorowska  zaśpiewały  piosenkę "Orle biały", która skłoniła do przemyśleń i refleksji.
            Wielu wzruszeń dostarczył utwór pt: ”Miejcie nadzieję” w wykonaniu Martyny Danielewskiej-uczennicy klasy II b. Występ wzbogacono piękną oprawą muzyczną, m.in. usłyszeliśmy fragmenty piosenki Jacka Kaczmarskiego, ”Marsz turecki ”Mozarta, rozbrzmiały także dźwięki „Poloneza” Wojciecha Kilara.
    Na zakończenie wszyscy wspólnie odśpiewali „Rotę”.
            Dyrektor Marzanna Moćko pogratulowała występu uczniom i ich opiekunom: Beacie Wojtik-Ślęk i Iwonie –Ratajek Kolasie, autorkom i reżyserkom scenariusza, Beacie Piaseckiej, Annie Gębskiej, Łukaszowi Gronostajowi – odpowiedzialnym za oprawę plastyczną i muzyczną, Stefanowi Grudniowi i Sylwestrowi Jończykowi– opiekunom pocztu sztandarowego oraz tym wszystkim, którzy bezinteresownie podali „pomocną dłoń” przy tak podniosłym przedsięwzięciu.
         Głos zabrał również wójt-Szczepan Skorupski, dziękując za tak wspaniały i mistrzowski występ oraz zaangażowanie młodzieży i nauczycieli „zagnańskiej dwójki.” W krótkim podsumowaniu podkreślił, że należy czerpać naukę z historii, a przede wszystkim szanować ustanowione prawa.
              Wartością nadrzędną wspomnianego święta było ukształtowanie wśród dzieci i młodzieży postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych. Cieszmy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i z podniesioną głową śpiewać hymn narodowy.
              3 maja  2017 r. w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Zagnańsku odbyła się uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem władz samorządowych, delegacji uczniowskich oraz mieszkańców.

                                                                                                                                  Ewelina Stępień

    Zobacz zdjęcia

  • Gminny Konkurs Warcabowy

    Uwaga

    Zmiana terminu konkursu warcabowego z dnia 27 maja 2017 r. na 3 czerwca 2017 r.

    Serdecznie zapraszamy

    do udziału  w GMINYM KONKURSIE WARCABOWYM,  który odbędzie się dnia 27 maja (sobota) 2017 r.

    w świetlicy ZSP nr 2 PiG w Zagnańsku.

    Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VI.

    W załączniku regulamin konkursu

    Gminny_konkurs_warcabowy_2.docx

  • TURNIEJ SPORTOWY „DOPALACZY PRZECIWNICY TO NAJLEPSI ZAWODNICY” ROZSTRZYGNIĘTY!

              Komisariat Policji I w Kielcach zainicjował projekt turnieju sportowego w piłce ręcznej „Dopalaczy przeciwnicy to najlepsi zawodnicy”, połączonego z konkursem dla kibiców „Kibicuję graczom grającym przeciw dopalaczom”, który został skierowany do uczniów gimnazjów z terenu miasta Kielce, gminy Masłów i Zagnańsk. Jego rozstrzygnięcie odbyło się w dniu 25.04.2017r. w hali Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zagnańsku.
    Niesamowite emocje towarzyszyły gimnazjalistom Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Masłowie oraz Gimnazjum nr 7 w Kielcach, którzy zagrali w turnieju piłki ręcznej. Odbył się także konkurs dla kibiców, którego tematyką był kulturalny, a przede wszystkim zgodny z przepisami doping. Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny związany z przygotowaniem prac plastycznych pod hasłem „Kibicuję graczom grającym przeciw dopalaczom”. W jego ramach uczniowie, przy wykorzystaniu przepięknych i kolorowych plakatów graficznych oraz atrybutów, które wykonali własnoręcznie podczas warsztatów plastycznych, dopingowali drużyny biorące udział w turnieju sportowym. W rozgrywkach piłki ręcznej zwyciężyli uczniowie Gimnazjum nr 7 w Kielcach zdobywając puchar Prezydenta Miasta Kielce. Miejsce drugie zajęli uczniowie Zespołu szkół im. Jana Pawła II w Masłowie, otrzymując puchar Wójta Gminy Masłów. Za zajęcie trzeciego miejsca w rozgrywkach sportowych, gimnazjaliści z Zagnańska otrzymali puchar Wójta Gminy Zagnańsk. Laureatami konkursu kibiców zostali uczniowie Gimnazjum nr 7 w Kielcach zdobywając Puchar Komendanta Miejskiego Policji w Kielcach, natomiast w konkursie plastycznym pierwsze miejsce zajęła młodzież z Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku, otrzymując Puchar Starosty Kieleckiego. Wygrana drużyna wzięła udział w meczu towarzyskim z reprezentacją Komisariatu Policji I w Kielcach oraz nauczycieli, otrzymując pamiątkowe medale Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. Gośćmi honorowymi  spotkania byli: I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach Pan insp. Artur Bielecki, Komendant Miejski Policji w Kielcach Pan nadkom. Piotr Zalewski,, Starosta Kielecki Pan Michał Godowski, Wójt Gminy Zagnańsk Pan Szczepan Skorupski oraz Wice Wójt Gminy Masłów Pani Monika Dolezińska – Włodarczyk. Ponadto w imprezie uczestniczyli: Komendant Komisariatu Policji I w Kielcach Pan kom. Dariusz Kuroś,
    Pełnomocnik Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka Pan mł. insp. Gerard Bah, Naczelnik Wydziału Prewencji Komisariatu Policji I w Kielcach Pan asp. Ireneusz Krzepkowski, Kierownik Rewiru Dzielnicowych Komisariatu Policji I w Kielcach Pan mł. asp. Dariusz Pająk, Przedstawiciel Stowarzyszenia MONAR Pan Michał Stradowski. Gospodarzy spotkania reprezentowali:  Dyrektor Z.S.P.nr 2 P. i G. w Zagnańsku Pani Marzanna Moćko oraz kierownik GOSiR w Zagnańsku Pan Michał Salwa.
    Komisję konkursową stanowili:
    Przewodnicząca Pani Elżbieta Korus – GKRPA w Zagnańsku, Pani Wioletta Lis – GKRPA w Masłowie, st. asp. Paweł Ściegienny – dzielnicowy rejonu gminy Zagnańsk.
    Podczas uroczystego wręczenia pucharów i medali gimnazjaliści otrzymali gadżety klubowe VIVE TAURON KIELCE z autografami zawodników klubu. Nagrodą główną dla wszystkich uczestników projektu będzie piknik integracyjny oraz wycieczka. Przedsięwzięcie odbędzie się na terenie województwa świętokrzyskiego w dniu 6 czerwca 2017 roku, które będzie jednocześnie podsumowaniem wszystkich etapów konkursu.

    http://www.kielce.swietokrzyska.policja.gov.pl/kmp/dzialania-policji/aktualnosci/22725,Turniej-sportowy-Dopalaczy-przeciwnicy-to-najlepsi-zawodnicy-rozstrzygniety.html

    http://kielce.tvp.pl/30108517/policja-sport-pokona-dopalacze

    Zobacz zdjęcia

  • Uczeń - Nauczyciel Badaczami Historii

    11 kwietnia bieżącego roku w Istytucie Pamięci Narodowej w Kielcach - Przystanek Historia odbyło się uroczyste podsumowanie projektów pod hasłem "Sprawiedliwy wśród narodów świata". Prace nad projektem trwały od października do marca. Nasz zespół,składający się z uczniów klasy II "b"(Klaudii Knez,Damiana Zielińskieg,Jakuba Matli,Kacpra Chrzanowskiego i Pawła Nieckuły z klasy I "a",który służył pomocą techniczną) bardzo skrupulatnie przygotował się do powierzonego zadania.

    Za cel postawiliśmy sobie odtworzenie historii życia dwóch wspaniałych kobiet - Leontyny Tarabuły (ratującej życie żydowskiej dziewczynki) i Haliny Fisher (ocalonej). Przygotowania polegały na:

    - obejrzeniu wystawy "Samarytanie z Markowej"

    - prześledzeniu losów Żydów kieleckich w trakcie wycieczki do Kielc

    - poszukiwaniu informacji na temat życia pani Leontyny Tarabuły

    - udziale w warszatach w ŚCDN

    - rozmowach z informatorami

    Najważniejszym i najciekawszym etapem naszej pracy było pozyskiwanie bezpośrednich informacji od wnuczki pani Leontyny (zamieszkałej w Niemczech) oraz od pani Haliny Fisher (żyjącej w Izraelu). Komunikowaliśmy się z rozmówczyniami za pomocą telefonu i Skype'a. Rozmowy te wywarły na nas ogromne wrażenie. Pani Fisher okazała się wyjątkowo ciepłą,zadowolą z życia kobietą. Swoją wdzięczność dla wybawczyni wyraziła w E-mailu wysłanym do nas.

    "Wazne to dlamnie ' nawet zdaleka w czasie i w miejscu opowiedziec o tych wspanialych ludziach 'dzieki rodainie tTrabula ja zyje i ma rodzine." (Tekst oryginalny)

    Byliśmy jedynym zespołem,któremu udało się nawiązać kontakt z "ocaloną".

    Zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji! (link poniżej)

    Nadzieja_na_zycie.pptx

    Nagrodą za przedłożony materiał jest udział w wycieczce do Warszawy - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

    Opiekunowie projektu:

    - Mirosława Litwińska

    - Ewelina Stępień

  • Hiszpańsko- włoski dzień w świetlicy w Jaworze

    W środę, 19 kwietnia uczniowie klas czwartch z Zespołu Szkoły Podstawowej nr2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku spotkali się w świetlicy Jaworze. Specjalnymi gośćmi były Nerea i Marcella wolontariuszki ralizujące zadania europejskiego wolontariatu . Celem spotkania było poznanie kulinarnych smaków wywodzących się z Hiszpanii i Włoch,  a przede wszystkim doskonalenie kompetencji językowych, bowiem rozmowy przebiegały głównie w języku angielskim.   Uczniowie wraz z wolontariuszkami przygotowywali hiszpańską potrawę Salmorejo oraz włoską penne a l' arraviata, a także grzanki z masłem czosnkowym według przepisów w j. angielskim przygotowanych wcześniej przez Nereę i Marcellę. Na zakończenie miłego spotkania dzieci  próbowały swoich sił w języku hiszpańskim i włoskim wspólnie z wolontariuszkami  śpiewając znane piosenki Toto Cutugno i Juanes'a. Pobyt w świetlicy Jaworze dostarczył wszystkim niemałych emocji i mimo niesprzyjającej pogody wszyscy świetnie się bawili.

    Opiekunami uczniów byli wychowawcy klas  Aleksandra Zagórska i Anna Gębska oraz nauczyciele  Dorota Starz i Łukasz Gronostaj.

    Serdecznie dziękujemy panu Michałowi Salwie, kierownikowi GOSiR za udostępnienie sal w świetlicy.

    Zobacz zdjęcia

  • Egzamin gimnazjalistów w naszej szkole

  • Laureaci konkursów przedmiotowych gimnazjum

              W dniu 12 kwietnia 2017 r. w sali konferencyjnej OMEGA  siedziby Targów Kielce odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół gimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Wśród 294 laureatów znalazło się troje uczniów naszego gimnazjum:

    Damian Zieliński  - uczeń klasy II b - laureat  XIV Konkursu Historycznego, opiekun Mirosława Litwińska;
    Oliwier Sobczyk   - uczeń klasy III a - laureat XV Konkursu Fizycznego,  opiekun Małgorzata Dąbrowska; 
    Klaudia Sikora      - uczennica klasy III a - laureatka XIV Konkursu Matematycznego, opiekun Anna Wodecka.

    Podczas uroczystości Pani wicekurator Renata Rabczyńska wręczyła laureatom medale i dyplomy, a ich nauczycielom podziękowania. 

                                                               Gratulujemy uczniom oraz ich opiekunom sukcesu.

    Zobacz zdjęcia

  • Wielkanocne tradycje na Węgrzech i w Hiszpanii

    Tuż przed świętami Wielkanocnymi Nerea i Jozsef realizujący w naszej szkole zadania wolontariatu europejskiego przybliżyli naszym uczniom tradycje świąteczne wywodzące się ze swoich krajów. W spotkaniu z wolontariuszami wzięli udział uczniowie z klas VIb i IVb.

    Zobacz zdjęcia

  • Pomagając innym pomagamy sobie

    28 lutego uczniowie naszej szkoły realizujący projekt  z programu Erasmus Plus pt  „Keep Calm I am a Refugee w całości finansowany z Unii Europejskiej  w kwocie 14 250,00 EUR, tj, 61,275 zł, zorganizowali akcję charytatywną, której celem była sprzedaż ciasta i ciasteczek. Przedsięwzięcie cieszyło sie dużym zainteresowaniem, smakołyki zostały sprzedane podczas dwóch przerw międzylekcyjnych. Zebrane w ten sposób pieniądze w wysokości 287, 50 zł zostały przekazane na potrzeby Fundacji Refugee.pl  im. Małgorzaty Jasiczek - Gebert, która zajmuje sie sprawami uchodźców. W podziękowaniu za ten dar nasza szkoła otrzymała pamiątkowe upominki wraz z zaproszeniem na dzień otwarty do Linina, gdzie mieści się ośrodek dla cudzoziemców. W akcję włączyli się uczniowie z klas VIa i Va wraz z wychowawcami ,Paniami Marzeną Pawlik i Dorotą Wikło. Serdecznie dziękujemy.

    Zobacz zdjęcia

  • Tradycje wielkanocne

    Uczniowie kl. I-III Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku spotkali się z przedstawicielami Zespołu Ludowego „Jaworzanki” - panią Grażyną Grudziecką oraz panią Wiesławą Wiech. Panie wystąpiły  w regionalnych strojach świętokrzyskich. W czasie spotkania Panie „Jaworzanki” opowiadały o zwyczajach i tradycjach wielkanocnych.
    Wspólnie z  ks.Grzegorzem Nowakowskim odpowiadały na liczne pytania uczniów, zainteresowanych symboliką i przeżyciem duchowym Świąt Wielkiej Nocy.  
    Pokazały sposób wykonania palmy oraz symbolikę jej najważniejszych elementów.  Przedstawiona palma w całości została zrobiona z naturalnych kwiatów oraz traw.  Panie „Jaworzanki” przekazały palmę na ręce p. Dyrektor Marzanny Moćko,  zostanie ona zaniesiona do Kościoła pw. św. Józefa w Zagnańsku w czasie procesji w Niedzielę Palmową. Planowane wyjście społeczności szkolnej spod szkoły - 9 kwietnia 2017r o godz. 11.15.
    W nawiązaniu do tradycji Niedzieli Palmowej, katechetka pani Henryka Górzyńska ogłosiła konkurs szkolny na  najwyższą i najładniejszą palmę w szkole.

    Zobacz zdjęcia

  • Miedzynarodowy dzień spotkań w Zespole Szkoły Podstawowej nr2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku

    W środę, 15 marca na zaproszenie Dyrekcji szkoły Pań Marzany Moćko i Małgorzaty Dąbrowskiej gościliśmy  pięciu wolontariuszy realizujących program "Młodzież w Działaniu" w ramach programu Erasmus Plus. Nerea z Hiszpanii, Maurizia, Elvira z Włoch, Cathrine z Danii i Asïm z Turcji odwiedzili  dzieci w przedszkolu , szkole podstawowej i młodzież w gimnazjum. Podczas spotkali z uczniami młodzi ludzie prezentowali swoje kraje, przełamywali stereotypy, motywowali do rozmów w języku angielskim. Wszyscy chętnie nawiązywali kontakty z wolontariuszami i nawet najmłodsi doskonalili swoje umiejętności językowe. Czekamy na następne wizyty zagranicznych gości w naszej szkole, którzy obiecali  kolejne spotkania w najbliższym czasie.

                                                                               Dorota Starz

    Zobacz zdjęcia

  • Ambasada Amerykańska uczniom naszej szkoły

           Z największą przyjemnością informujemy, iż dzięki uprzejmości Ambasady USA i Programowi English Teaching pracownia językowa  w naszej szkole pozyskała 68 książek anglojęzycznych, Książki pochodzą z likwidowanych bibliotek w szkołach amerykańskich przy bazach wojskowych w Niemczech. Zachęcamy do stałego korzystania z przekazanych nam egzemplarzy na przerwie lub do wypożyczenia do domu.  Wierzymy, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i na odpowiednim poziomie językowym.

    Książki można wypożyczać u pań Aleksandry Zagórskiej i Doroty Starz

    Zobacz zdjęcia

  • Cyberprzemoc

            Policjantki z I Komisariatu Komendy Miejskiej w Kielcach,  sierżant Iwona Kępa i Joanna Woźniak-Krzyś, w dniach 14.02.2017r. i 21.02.2017r.  prowadziły zajęcia z uczniami klas VI,  IG i II G. Tematem spotkania była cyberprzemoc, uświadomienie młodym ludziom zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z internetu. Policjantki  przybliżyły zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich za popełnienie czynu zabronionego.

    Zobacz zdjęcia

  • SZKOLNE CENTRUM WOLONTARIATU W GIMNAZJUM W ZAGNAŃSKU

     
     
                Szkolne Centrum Wolontariatu w Gimnazjum w Zagnańsku zostało utworzone w ramach realizacji Rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”.
    Projekt realizowano w okresie od września do grudnia 2016r. Z uzyskanych środków na dofinansowanie projektu zakupiono niezbędny sprzęt fotograficzny, oprogramowanie komputerowe oraz materiały biurowe do realizacji projektu. Na terenie szkoły zostało utworzone Szkolne Centrum Wolontariatu skupiające 30 członków – uczniów naszej szkoły. Wolontariusze podzieleni na 10 osobowe grupy zadaniowe, realizowali założone cele wg harmonogramu działań pod kierunkiem opiekunów grup, tj.: Stefana Grudnia, Marty Karbowniczek – Szwed oraz Pauliny Bolmińskiej – Baran. Koordynatorem projektu była Dorota Wikło. Uczniowie chętnie uczestniczyli w realizacji zaplanowanych zadań z zakresu: pomocy koleżeńskiej, działań proekologicznych oraz pomocy chorym, potrzebującym. W ramach pomocy koleżeńskiej do realizacji działań włączyli się także anglojęzyczni wolontariusze z zagranicy – Rumunii i Hiszpanii, przebywający w bieżącym roku szkolnym na terenie naszej szkoły. Udzielali oni pomocy w odrabianiu lekcji oraz nauce języka angielskiego na każdym poziomie edukacyjnym, od przedszkola poprzez szkołę podstawową, gimnazjum, a także podnosili kompetencje językowe nauczycieli. Przede wszystkim jednak szerzyli ideę wolontariatu prezentując, w jaki sposób wolontariat działa w ich ojczystych krajach.
                W ramach projektu zrealizowano następujące zadania w poszczególnych obszarach tematycznych:
     - pomoc koleżeńska: pomoc uczniom słabszym z dysfunkcjami, pomoc w odrabianiu lekcji, pomoc uczniom młodszym w organizacji czasu wolnego na świetlicy oraz w przedszkolu oraz akcje charytatywne: „Wrzuć grosza” – zebrane fundusze zostały przekazane na potrzeby dzieci w domu dziecka, „Mała szlachetna paczka” – zbiórka produktów żywnościowych i chemicznych dla najbardziej potrzebujących uczniów w naszej szkole – opiekun Paulina Bolmińska – Baran;
    - działania proekologiczne: konkurs na zbiórkę surowców wtórnych (makulatura, plastikowe nakrętki) oraz zagrażających środowisku – elektroodpady – zużyte baterie, udział w akcji „Sprzątanie świata” – zbieranie śmieci pozostawianych w lasach i najbliższej okolicy, przygotowanie do konkursów wiedzy ekologicznej, konkurs na ekologiczny stroik świąteczny oraz kartkę świąteczną, edukacja w zakresie wykorzystania surowców naturalnych – opiekun Marta Karbowniczek – Szwed;
    - pomoc osobom słabszym, chorym, w trudnej sytuacji materialnej: kiermasz charytatywny „U nas kupujesz – serce drugiemu darujesz”, wpływy ze sprzedaży ciast wykonanych przez uczniów wraz z rodzicami zostały przekazane na pomoc najbardziej potrzebującym uczniom naszej szkoły, udział wolontariuszy wraz z opiekunem Stefanem Grudniem i Panią Dyrektor Marzanną Moćko w warsztatach terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych w Belnie oraz w spotkaniu integracyjnym z przygotowanym przez uczniów programem artystycznym, integracja społeczności lokalnej i poznanie możliwości działania i funkcjonowania osób niepełnosprawnych z dysfunkcjami fizycznymi i umysłowymi, akcja „Mikołajki 2016” – przygotowanie paczek i prezentów mikołajkowych dla najbardziej potrzebujących uczniów naszej szkoły – opiekun Stefan Grudzień.
                Całość działań Szkolnego Centrum Wolontariatu była dokumentowana w formie zdjęć z aparatu fotograficznego, z których została utworzona wystawa podsumowująca realizację projektu oraz powstał spot reklamujący wolontariat w formie prezentacji multimedialnej wykonany przez jednego z wolontariuszy – ucznia naszej szkoły Michała Kondraka.
                 Stworzenie Szkolnego Centrum Wolontariatu wg projektu przewidywało zaangażowanie 30 uczniów podzielonych na trzy 10 osobowe grupy. Jednak w realizację działań związanych z wolontariatem zaangażowało się znacznie więcej uczniów, biorąc udział w wielu zaplanowanych akcjach, ale także przyłączając się do pomocy zupełnie spontanicznie. Pomoc koleżeńska w odrabianiu lekcji czy organizacji czasu wolnego na świetlicy czy w przedszkolu objęła większą liczbę dzieci niż zakładano. Były to dzieci w wieku przedszkolnym, a także uczniowie klas młodszych szkoły podstawowej. Do wielu akcji charytatywnych, zbiórki pieniędzy czy żywności oraz zbiórki surowców wtórnych i działań proekologicznych, włączyła się praktycznie cała społeczność szkolna Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Dzięki działalności SCW wszyscy chętni nieść pomoc mogli włączyć się do realizacji zadań identyfikując się tym samym z lokalną społecznością, środowiskiem i odczuwając przy tym niezmierną satysfakcję. Działania Szkolnego Centrum Wolontariatu będą kontynuowane w przyszłości wychodząc naprzeciw wszystkim potrzebującym, zarówno uczniom naszej szkoły jak również społeczności lokalnej. Pomagając innym pomagasz sobie.  

     

    Zobacz zdjęcia

                               Akcje charytatywne
                               Ekologia
                               Pomoc koleżeńska
                               Wizyta w Belnie
                               Wystawa

    Zobacz prezentację

                               wolontariat_xvid.avi

  • Z głową w chmurach – spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

              Kolejne, styczniowe spotkanie DKK w bibliotece szkolnej  dotyczyło tematu: z głową  w chmurach. Poruszająca powieść Miriam Dubini pt.,, Wiatr ”, przekazywana z rąk do rąk między klubowiczmi, opowiada o  pierwszej miłości, wzajemnej fascynacji , tajemniczych spotkaniach na ulicach Rzymu. To świetna lektura dla nastolatków. I gratka … dla rowerzystów, bo bohaterowie Greta i Anselmo uwielbiają swoje dwukołowe pojazdy. ,, W ciszy zalegającej między niebem a ziemią wszystko ma swój początek, tam w wiecznym zachwycie porusza się rower. A my poruszamy się wraz z nim”.

     Świetna lektura przy kominku w oczekiwaniu na wiosenne przebudzenie !

    Moderatorka DKK  Grażyna Mazurkiewicz,,

    Program realizowany  jest we współpracy z Instytutem Książki ”

    Dofinansowano ze środków Instytutu Książki

    Zobacz zdjęcia

  • Podsumowanie działań i uroczystości świątecznych Bożego Narodzenia

              Pięknym  podsumowaniem  działań i uroczystości  świątecznych Bożego Narodzenia  organizowanych   w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku było zdobycie przez uczennice :  Julię Grabowską z kl. Vb  -  I miejsca  i  Amelię Sobczyk z kl. III c -  II miejsca w II Diecezjalnym Konkursie ”Świętokrzyska Szopka Bożonarodzeniowa” organizowanym przez Wydział Katechetyczny Diecezji Kieleckiej, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Muzeum Diecezjalne w Kielcach (op. Bożena Musiał i Henryka Górzyńska). Patronat honorowy nad konkursem objął Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Piotrowski. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 12 stycznia 2017 roku w auli Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

     Wszystkie zorganizowane przez uczniów, nauczycieli  i rodziców uroczystości świąteczne( klasowe spotkania wigilijne, jasełka przedszkolaków, Misterium Bożonarodzeniowe pt.” Oczekuję Ciebie Panie”, Konkurs Kolęd i Pastorałek, Konkurs  Stroikw, Szopek Bożonarodzeniowych, przekazanie Światełka Betlejemskiego, spotkanie wigilijne pracowników szkoły i gości ) dostarczyły wiele pozytywnych emocji, wydobyły z  serc wiele dobroci i życzliwości, przyczyniły się do refleksji, ale przede wszystkim umocniły  więzi rodzinne i społeczne.

    Dziękujemy  wszystkim  osobom zaangażowanym w przygotowanie tych uroczystości!

    Organizatorzy: Henryka Górzyńska ,Bożena Musiał, Ks. Grzegorz Nowakowski, Łukasz Gronostaj ,

                                  Agnieszka Bekier, Agata Kopeć, Dagmara Szymkiewicz  

    Zobacz zdjęcia      

  • SPRAWIEDLIWY WSRÓD NARODÓW ŚWIATA

         Pod tym hasłem IPN w Kielcach przy współudziale ŚCDN ogłosił projekt dla uczniów gimnazjum województwa świętokrzyskiego, którego celem jest znalezienie osób zaangażowanych w ratowanie Żydów przed zagładą podczas II wojny światowej.

           Dnia 13.12.2016r. uczniowie klas III b, II b oraz VI a i VI b pod kierunkiem p. Marzeny Pawlik i p. E.Stępień, zaprezentowali społeczności uczniowskiej i nauczycielom montaż słowno - muzyczny poświęcony polskiej rodzinie Ulmów oraz ofiarom Holocaustu. Wspomnienia tych, którzy przeżyli okres wojny, przedstawiano na tle wystawy, obrazującej historię życia bohaterskiej rodziny.

    Ekspozycja "Samarytanie z Markowej" składa się z dwudziestu plansz, między innymi dokumentów i zdjęć ilustrujących historię polskiej i żydowskiej społeczności Markowej, a także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci.

    Autorzy wystawy, rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, opisują kolejne przykłady ratowania Żydów (także w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom), prezentując między innymi mapę województwa podkarpackiego z miejscowościami, w których ludność żydowska była ratowana przez Polaków podczas II wojny światowej.

    Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie okupacji niemieckiej ukrywali w swoim domu we wsi Markowa ośmioro Żydów: pięciu mężczyzn z rodziny Goldmanów z Łańcuta oraz trzy markowianki – Leę (Laykę) Didner z córką i Genię (Gołdę) Grünfeld. Władze niemieckie dowiedziały się o tym w wyniku donosu i wszyscy ukrywani przez Ulmów Żydzi zostali zabici. Życie stracili też pomagający im Polacy: Józef Ulma, Wiktoria- będąca w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro ich małych dzieci.

    Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

    Dodatkowo uczniowie klasy II b - zaangażowani w prace nad projektem, przedstawili krótko etapy i efekty swoich poszukiwań przy pomocy prezentacji multimedialnej, przygotowanej pod kierunkiem p. M. Litwińskiej.

            W/w projekt jest w trakcie realizacji. O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco…

                                                                                                                               Opiekunowie: M. Litwińska, M. Pawlik, E. Stępień

    Zobacz zdjęcia

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku
    26-050 Zagnańsk ul. Turystyczna 59
  • (41) 31-13-275
    e-mail: szkola@sp2zagnansk.pl

Galeria zdjęć