galeria zdjęć Laureaci SP 2017.
Takimi słowami przywitał w dn. 25 kwietnia 2017 r. obecnych w auli Targów Kieleckich na uroczystym podsumowaniu kuratoryjnych konkursów przedmiotowych dla szkół podstawowych - dyrektor ŚCDN Jacek Wołowiec. Możemy byc dumni, że w tym gronie znalazł się również uczeń naszej szkoły - Piotr Miernik, który otrzymał zaszczytny tytuł laureata I Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Jego zwycięstwo tym bardziej zasługuje na uznanie, że jako uczeń klasy piątej musiał się zmierzyć ze starszymi od siebie kolegami i koleżankami klas szóstych. Jednak tam, gdzie jest pasja, nie ma ograniczeń i zamkniętych możliwości. Gratulujemy, Piotrze i wierzymy, że ten dzień to dopiero początek twego lotu, przed Tobą otwierają się nowe horyzonty i kolejne sukcesy, których Ci z całego serca życzymy.
Opiekun, nauczyciel matematyki - Anna Gębska
Gorące pozdrowienia ze słonecznej Turcji przesyłają nauczyciele Dorota Starz i Łukasz Gronostaj oraz uczniowie Damian Stolarski i Kuba Matla
Gratulujemy! Marzena Pawlik
Ewelina Stępień
Uwaga
Zmiana terminu konkursu warcabowego z dnia 27 maja 2017 r. na 3 czerwca 2017 r.
Serdecznie zapraszamy
do udziału w GMINYM KONKURSIE WARCABOWYM, który odbędzie się dnia 27 maja (sobota) 2017 r.
w świetlicy ZSP nr 2 PiG w Zagnańsku.
Konkurs skierowany jest do uczniów klas IV-VI.
W załączniku regulamin konkursu
http://kielce.tvp.pl/30108517/policja-sport-pokona-dopalacze
11 kwietnia bieżącego roku w Istytucie Pamięci Narodowej w Kielcach - Przystanek Historia odbyło się uroczyste podsumowanie projektów pod hasłem "Sprawiedliwy wśród narodów świata". Prace nad projektem trwały od października do marca. Nasz zespół,składający się z uczniów klasy II "b"(Klaudii Knez,Damiana Zielińskieg,Jakuba Matli,Kacpra Chrzanowskiego i Pawła Nieckuły z klasy I "a",który służył pomocą techniczną) bardzo skrupulatnie przygotował się do powierzonego zadania.
Za cel postawiliśmy sobie odtworzenie historii życia dwóch wspaniałych kobiet - Leontyny Tarabuły (ratującej życie żydowskiej dziewczynki) i Haliny Fisher (ocalonej). Przygotowania polegały na:
- obejrzeniu wystawy "Samarytanie z Markowej"
- prześledzeniu losów Żydów kieleckich w trakcie wycieczki do Kielc
- poszukiwaniu informacji na temat życia pani Leontyny Tarabuły
- udziale w warszatach w ŚCDN
- rozmowach z informatorami
Najważniejszym i najciekawszym etapem naszej pracy było pozyskiwanie bezpośrednich informacji od wnuczki pani Leontyny (zamieszkałej w Niemczech) oraz od pani Haliny Fisher (żyjącej w Izraelu). Komunikowaliśmy się z rozmówczyniami za pomocą telefonu i Skype'a. Rozmowy te wywarły na nas ogromne wrażenie. Pani Fisher okazała się wyjątkowo ciepłą,zadowolą z życia kobietą. Swoją wdzięczność dla wybawczyni wyraziła w E-mailu wysłanym do nas.
"Wazne to dlamnie ' nawet zdaleka w czasie i w miejscu opowiedziec o tych wspanialych ludziach 'dzieki rodainie tTrabula ja zyje i ma rodzine." (Tekst oryginalny)
Byliśmy jedynym zespołem,któremu udało się nawiązać kontakt z "ocaloną".
Zapraszamy do obejrzenia naszej prezentacji! (link poniżej)
Nagrodą za przedłożony materiał jest udział w wycieczce do Warszawy - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.
Opiekunowie projektu:
- Mirosława Litwińska
- Ewelina Stępień
W środę, 19 kwietnia uczniowie klas czwartch z Zespołu Szkoły Podstawowej nr2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku spotkali się w świetlicy Jaworze. Specjalnymi gośćmi były Nerea i Marcella wolontariuszki ralizujące zadania europejskiego wolontariatu . Celem spotkania było poznanie kulinarnych smaków wywodzących się z Hiszpanii i Włoch, a przede wszystkim doskonalenie kompetencji językowych, bowiem rozmowy przebiegały głównie w języku angielskim. Uczniowie wraz z wolontariuszkami przygotowywali hiszpańską potrawę Salmorejo oraz włoską penne a l' arraviata, a także grzanki z masłem czosnkowym według przepisów w j. angielskim przygotowanych wcześniej przez Nereę i Marcellę. Na zakończenie miłego spotkania dzieci próbowały swoich sił w języku hiszpańskim i włoskim wspólnie z wolontariuszkami śpiewając znane piosenki Toto Cutugno i Juanes'a. Pobyt w świetlicy Jaworze dostarczył wszystkim niemałych emocji i mimo niesprzyjającej pogody wszyscy świetnie się bawili.
Opiekunami uczniów byli wychowawcy klas Aleksandra Zagórska i Anna Gębska oraz nauczyciele Dorota Starz i Łukasz Gronostaj.
Serdecznie dziękujemy panu Michałowi Salwie, kierownikowi GOSiR za udostępnienie sal w świetlicy.
W dniu 12 kwietnia 2017 r. w sali konferencyjnej OMEGA siedziby Targów Kielce odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych dla uczniów szkół gimnazjalnych województwa świętokrzyskiego. Wśród 294 laureatów znalazło się troje uczniów naszego gimnazjum:
Damian Zieliński - uczeń klasy II b - laureat XIV Konkursu Historycznego, opiekun Mirosława Litwińska;
Oliwier Sobczyk - uczeń klasy III a - laureat XV Konkursu Fizycznego, opiekun Małgorzata Dąbrowska;
Klaudia Sikora - uczennica klasy III a - laureatka XIV Konkursu Matematycznego, opiekun Anna Wodecka.
Podczas uroczystości Pani wicekurator Renata Rabczyńska wręczyła laureatom medale i dyplomy, a ich nauczycielom podziękowania.
Gratulujemy uczniom oraz ich opiekunom sukcesu.
Tuż przed świętami Wielkanocnymi Nerea i Jozsef realizujący w naszej szkole zadania wolontariatu europejskiego przybliżyli naszym uczniom tradycje świąteczne wywodzące się ze swoich krajów. W spotkaniu z wolontariuszami wzięli udział uczniowie z klas VIb i IVb.
28 lutego uczniowie naszej szkoły realizujący projekt z programu Erasmus Plus pt „Keep Calm I am a Refugee w całości finansowany z Unii Europejskiej w kwocie 14 250,00 EUR, tj, 61,275 zł, zorganizowali akcję charytatywną, której celem była sprzedaż ciasta i ciasteczek. Przedsięwzięcie cieszyło sie dużym zainteresowaniem, smakołyki zostały sprzedane podczas dwóch przerw międzylekcyjnych. Zebrane w ten sposób pieniądze w wysokości 287, 50 zł zostały przekazane na potrzeby Fundacji Refugee.pl im. Małgorzaty Jasiczek - Gebert, która zajmuje sie sprawami uchodźców. W podziękowaniu za ten dar nasza szkoła otrzymała pamiątkowe upominki wraz z zaproszeniem na dzień otwarty do Linina, gdzie mieści się ośrodek dla cudzoziemców. W akcję włączyli się uczniowie z klas VIa i Va wraz z wychowawcami ,Paniami Marzeną Pawlik i Dorotą Wikło. Serdecznie dziękujemy.
W środę, 15 marca na zaproszenie Dyrekcji szkoły Pań Marzany Moćko i Małgorzaty Dąbrowskiej gościliśmy pięciu wolontariuszy realizujących program "Młodzież w Działaniu" w ramach programu Erasmus Plus. Nerea z Hiszpanii, Maurizia, Elvira z Włoch, Cathrine z Danii i Asïm z Turcji odwiedzili dzieci w przedszkolu , szkole podstawowej i młodzież w gimnazjum. Podczas spotkali z uczniami młodzi ludzie prezentowali swoje kraje, przełamywali stereotypy, motywowali do rozmów w języku angielskim. Wszyscy chętnie nawiązywali kontakty z wolontariuszami i nawet najmłodsi doskonalili swoje umiejętności językowe. Czekamy na następne wizyty zagranicznych gości w naszej szkole, którzy obiecali kolejne spotkania w najbliższym czasie.
Dorota Starz
Z największą przyjemnością informujemy, iż dzięki uprzejmości Ambasady USA i Programowi English Teaching pracownia językowa w naszej szkole pozyskała 68 książek anglojęzycznych, Książki pochodzą z likwidowanych bibliotek w szkołach amerykańskich przy bazach wojskowych w Niemczech. Zachęcamy do stałego korzystania z przekazanych nam egzemplarzy na przerwie lub do wypożyczenia do domu. Wierzymy, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego i na odpowiednim poziomie językowym.
Książki można wypożyczać u pań Aleksandry Zagórskiej i Doroty Starz
Policjantki z I Komisariatu Komendy Miejskiej w Kielcach, sierżant Iwona Kępa i Joanna Woźniak-Krzyś, w dniach 14.02.2017r. i 21.02.2017r. prowadziły zajęcia z uczniami klas VI, IG i II G. Tematem spotkania była cyberprzemoc, uświadomienie młodym ludziom zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z internetu. Policjantki przybliżyły zagadnienia związane z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich za popełnienie czynu zabronionego.
Zobacz zdjęcia
Akcje charytatywne
Ekologia
Pomoc koleżeńska
Wizyta w Belnie
Wystawa
Zobacz prezentację
Kolejne, styczniowe spotkanie DKK w bibliotece szkolnej dotyczyło tematu: z głową w chmurach. Poruszająca powieść Miriam Dubini pt.,, Wiatr ”, przekazywana z rąk do rąk między klubowiczmi, opowiada o pierwszej miłości, wzajemnej fascynacji , tajemniczych spotkaniach na ulicach Rzymu. To świetna lektura dla nastolatków. I gratka … dla rowerzystów, bo bohaterowie Greta i Anselmo uwielbiają swoje dwukołowe pojazdy. ,, W ciszy zalegającej między niebem a ziemią wszystko ma swój początek, tam w wiecznym zachwycie porusza się rower. A my poruszamy się wraz z nim”.
Świetna lektura przy kominku w oczekiwaniu na wiosenne przebudzenie !
Moderatorka DKK Grażyna Mazurkiewicz,,
Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki ”
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki
Pięknym podsumowaniem działań i uroczystości świątecznych Bożego Narodzenia organizowanych w Zespole Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku było zdobycie przez uczennice : Julię Grabowską z kl. Vb - I miejsca i Amelię Sobczyk z kl. III c - II miejsca w II Diecezjalnym Konkursie ”Świętokrzyska Szopka Bożonarodzeniowa” organizowanym przez Wydział Katechetyczny Diecezji Kieleckiej, Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Muzeum Diecezjalne w Kielcach (op. Bożena Musiał i Henryka Górzyńska). Patronat honorowy nad konkursem objął Ksiądz Biskup Ordynariusz Jan Piotrowski. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbyło się 12 stycznia 2017 roku w auli Kurii Diecezjalnej w Kielcach.
Wszystkie zorganizowane przez uczniów, nauczycieli i rodziców uroczystości świąteczne( klasowe spotkania wigilijne, jasełka przedszkolaków, Misterium Bożonarodzeniowe pt.” Oczekuję Ciebie Panie”, Konkurs Kolęd i Pastorałek, Konkurs Stroikw, Szopek Bożonarodzeniowych, przekazanie Światełka Betlejemskiego, spotkanie wigilijne pracowników szkoły i gości ) dostarczyły wiele pozytywnych emocji, wydobyły z serc wiele dobroci i życzliwości, przyczyniły się do refleksji, ale przede wszystkim umocniły więzi rodzinne i społeczne.
Dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tych uroczystości!
Organizatorzy: Henryka Górzyńska ,Bożena Musiał, Ks. Grzegorz Nowakowski, Łukasz Gronostaj ,
Agnieszka Bekier, Agata Kopeć, Dagmara Szymkiewicz
Pod tym hasłem IPN w Kielcach przy współudziale ŚCDN ogłosił projekt dla uczniów gimnazjum województwa świętokrzyskiego, którego celem jest znalezienie osób zaangażowanych w ratowanie Żydów przed zagładą podczas II wojny światowej.
Dnia 13.12.2016r. uczniowie klas III b, II b oraz VI a i VI b pod kierunkiem p. Marzeny Pawlik i p. E.Stępień, zaprezentowali społeczności uczniowskiej i nauczycielom montaż słowno - muzyczny poświęcony polskiej rodzinie Ulmów oraz ofiarom Holocaustu. Wspomnienia tych, którzy przeżyli okres wojny, przedstawiano na tle wystawy, obrazującej historię życia bohaterskiej rodziny.
Ekspozycja "Samarytanie z Markowej" składa się z dwudziestu plansz, między innymi dokumentów i zdjęć ilustrujących historię polskiej i żydowskiej społeczności Markowej, a także realia okupacji niemieckiej w Polsce, podczas której każdemu, kto pomagał Żydom, groziła kara śmierci.
Autorzy wystawy, rozpoczynając opowieść od tragicznej historii rodziny Ulmów, opisują kolejne przykłady ratowania Żydów (także w Markowej, gdzie Polacy ocalili życie 21 osobom), prezentując między innymi mapę województwa podkarpackiego z miejscowościami, w których ludność żydowska była ratowana przez Polaków podczas II wojny światowej.
Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie okupacji niemieckiej ukrywali w swoim domu we wsi Markowa ośmioro Żydów: pięciu mężczyzn z rodziny Goldmanów z Łańcuta oraz trzy markowianki – Leę (Laykę) Didner z córką i Genię (Gołdę) Grünfeld. Władze niemieckie dowiedziały się o tym w wyniku donosu i wszyscy ukrywani przez Ulmów Żydzi zostali zabici. Życie stracili też pomagający im Polacy: Józef Ulma, Wiktoria- będąca w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro ich małych dzieci.
Wystawę zamykają dokumenty z procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów oraz dyplom przyznający Wiktorii i Józefowi tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.
Dodatkowo uczniowie klasy II b - zaangażowani w prace nad projektem, przedstawili krótko etapy i efekty swoich poszukiwań przy pomocy prezentacji multimedialnej, przygotowanej pod kierunkiem p. M. Litwińskiej.
W/w projekt jest w trakcie realizacji. O dalszych działaniach będziemy informować na bieżąco…
Opiekunowie: M. Litwińska, M. Pawlik, E. Stępień