Ślubowania nadszedł czas!
Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem zarówno dla dzieci jak i dla ich rodziców.
28 października 2015r.pierwszoklasiści Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku przeżywali niezwykłą uroczystość- ślubowanie.
Podczas uroczystego apelu towarzyszyli dzieciom Rodzice, ksiądz proboszcz Ryszard Niemiec dyrektor szkoły Marzanna Moćko, z-ca dyrektora Małgorzata Dąbrowska, koledzy ze starszych klas i nauczyciele.
Następnie rozpoczęła się część artystyczna prowadzona przez starszych kolegów i koleżanek z klasy 4. To dzięki nim pierwszoklasiści zrozumieli, że nasza szkoła to nie tylko miejsce, w którym będą się uczyć, to również miejsce, w którym będą rozwijać zainteresowania i odkrywać talenty.
Po części artystycznej uczniowie z powagą złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Po ślubowaniu p. dyrektor Marzanna Moćko i p. dyrektor Małgorzata Dąbrowska wielkimi ołówkami pasowały pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej nr2 w Zagnańsku. Każdy pasowany uczeń otrzymał legitymację uczniowską, dyplom i teczkę z logo szkoły.
Na zakończenie miłego i pełnego wrażeń dnia rodzice przygotowali dzieciom słodki poczęstunek.
Uczniom klas pierwszych życzymy samych sukcesów na dalsze lata nauki!
,,Kiedyś na pewno” - to kolejna książka Ewy Nowak, którą omawiano na październikowym spotkaniu w bibliotece szkolnej. Opowiada ona o problemach dwóch koleżanek, Kamili i Doroty. Obie mają kłopoty rodzinne i sercowe, a ich przyjaźń jest poddawana wielu ciężkim próbom. Powieść jest napisana młodzieżowym językiem, co sprawia, że czytanie jest łatwe, a wypowiedzi są dowcipne i motywujące do działania.
Polecamy tą książkę na długie jesienne wieczory, gdy jest smutno i potrzebne są słowa pocieszenia!
Grażyna Mazurkiewicz moderatorka DKK
,,Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki”
Dofinansowano ze środków Instytutu Książki. Zobacz zdjęcia
Dnia 21.10.2015r uczniowie klas I Szkoły Podstawowej nr 2 w Zagnańsku brały udział w spotkaniu dla Pierwszaków w ramach akcji "Pierwszaki 2015/2016 zdrowo i bezpiecznie do szkoły".
zdjęcia Projekt polsko-czeski.
W dniach 20 - 22 października w Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Zagnańsku miał miejsce „potop czeski”. Przyjechało do nas 28 uczniów i 3 nauczycieli z Zakladni Skola Vodickova (renomowanej praskiej szkoły artystycznej pod patronatem Uniwersytetu Karola). Uczniowie klasy II b gimnazjum (25 osób) wraz z czeskimi rówieśnikami realizują wspólny projekt pt. Natura i kultura. Od praveku k modernu.
Pierwszy etap projektu odbył się w Polsce. Uczestnicy podróżowali w czasy prehistoryczne w Centrum Geoedukacji w Geoparku Kielce. Poznali tam między innymi tetrapoda - jeden z motywów przewodnich prac artystycznych, które powstają w ramach projektu. Hitem okazała się wyprawa w głąb Ziemi w kinie 5D. Czesi wzięli również udział w warsztatach obróbki kamienia. Wizyta w kamieniołomie w Zachełmiu również dostarczyła gościom wielu wrażeń, bowiem gruntownie badali ślady tetrapoda i z pewnością postarają się uwiecznić prehistorycznego czworonoga w swoich pracach plastycznych. Zresztą udowodnili nam, że są prawdziwymi artystami, ponieważ wystarczyło im zaledwie kilkanaście minut, by stworzyć szkice dębu Bartka. Czesi pozostawili nam również na pamiątkę pomysłowo wykonane stwory, które fotografowali obok sadzawki znajdującej się przy szkole. Zaciekawiła ich legenda o karczmie związana z powstaniem stawu.
Goście z Pragi mieli szansę dokładnego poznania najbliższej okolicy, uczestnicząc w podchodach. Na trasie, która wiodła od Bartka m.in. obok zalewu w Kaniowie i dębu Daniel aż do gospodarstwa agroturystycznego „Za Siódmą Górą”, musieli rozszyfrować wskazówki przygotowane przez uczniów klasy II b pod opieką pani Anny Gębskiej. Polscy gimnazjaliści czekali na Czechów w przebraniach wiedźm i czarodziejów.
Zagraniczni goście z zainteresowaniem zwiedzali również skansen w Tokarni i jaskinię „Raj”. Kontynuacją spotkania ze świętokrzyską kulturą ludową był świetny występ „Jaworzanek” podczas wieczoru pożegnalnego.
Uczniowie nocowali w sali gimnastycznej (wraz z polskimi rówieśnikami), natomiast wszystkie posiłki jedli w szkolnej stołówce. Podobne warunki będą mieć uczniowie klasy II b, gdy wiosną pojadą na trzydniową wycieczkę do Czech, by dokończyć projekt, poznając Pragę jako stolicę modernizmu. Podsumowanie przedsięwzięcia odbędzie się w czerwcu
w kamieniołomie w Zachełmiu.
Projekt „Natura i kultura. Od praveku k modernu” nie jest finansowany ze środków europejskich, jego realizacja opiera się na funduszu przyjaźni koordynatorek (dr Olgi Sklenarovej i Beaty Wojtiuk – Ślęk) oraz uczestników. Uczniowie podczas pożegnania udowodnili, że wspólnie spędzony czas służył budowaniu nowych przyjaźni.
Już po raz kolejny w sobotę 26.09.2015r. uczestniczyliśmy w XVI Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym. Była to największa w Polsce jednodniowa impreza turystyki pieszej. Mimo mokrej aury w Rajdzie uczestniczyło 4065 osób. Wędrowano czternastoma trasami pięknej ziemi świętokrzyskiej, najliczniej reprezentowana była trasa „Zbójecka”z Bielin, a wędrowało nią 992 osoby. Najdłuższą trasą była 40-kilometrowa trasa z Kielc, którą pokonało 17 osób.
Z naszej szkoły w rajdzie wzięło udział 18 uczniów i 10 osób dorosłych. Wybraliśmy trasę „Hutniczą”, która rozpoczynała się w Nowej Słupi obok figury Pielgrzyma Emeryka i wiodła przez Wólkę Milanowską, Kobylą Górę i Trzciankę na Święty Krzyż. Po błogosławieństwie w Nowej Słupi wyruszyliśmy na szlak. Droga była trudna, błotnista, ale dzielnie mimo padającego deszczu wszyscy ją pokonali. W drodze był czas na ciekawe rozmowy i dodatkowe atrakcje, takie jak: przeprawa przez rzekę. Mimo trudów podróży towarzyszyła nam gorąca atmosfera. Kiedy dotarliśmy na Święty Krzyż udaliśmy się do kaplicy, aby oddać pokłon relikwiom Krzyża Świętego. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej w intencji uczestników rajdu i ich rodzin. Umocnieni na duchu i ciele (niektórym udało się zjeść pyszny bigos oraz wypić gorącą herbatę) wróciliśmy do Zagnańska.
Szczególnie dziękujemy pani dyrektor Marzannie Moćko, ks. Wojciechowi oraz wszystkim opiekunom, rodzicom, którzy byli z nami na wielu pielgrzymkach. Dziękujemy także Wam drodzy uczniowie, że pomimo niesprzyjającej pogody stawiliście czoła wyzwaniu i wspólnie dotarliśmy do celu naszej wędrówki. Do zobaczenia na szlaku ponownie za rok.
Jak powiedział Arystoteles: „Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem, jaki można dać dziecku - jest wykształcenie". To stwierdzenie jest nadal aktualne, bo dziś to przede wszystkim wykształcenie otwiera przed nami wiele życiowych dróg. I właśnie za to „otwieranie bram" do lepszego życia składamy wszystkim pedagogom wyrazy szacunku i uznania. Cieszymy się bardzo, że ich praca i sukcesy zostają dostrzeżone.
Z najwyższą dumą gratulujemy Pani dyrektor Marzannie Moćko oraz pedagog szkolnej Pani Jadwidze Dziedzic, które otrzymały w tym roku Medal Komisji Edukacji Narodowej. Natomiast Brązowym Medalem za Długoletnią Służbę została odznaczona: Pani Beata Wojtiuk - Ślęk.
Tego samego dnia, tj 14 października br. odbyła się uroczystość wręczenia dorocznych Nagród Wójta Gminy Zagnańsk, przyznanych z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Wójt Pan Szczepan Skorupski podziękował nauczycielom za pracę, poświęcenie oraz serce, które wkładają w edukację i wychowanie najmłodszych obywateli gminy. Życzył wielu wspaniałych sukcesów i wytrwałości w kształtowaniu umysłów i charakterów młodego pokolenia oraz miłości i szczęścia w życiu osobistym. Gospodarz gminy odczytał w imieniu świętokrzyskiej kurator oświaty Małgorzaty Muzoł życzenia dla nauczycieli i pracowników oświaty w gminie Zagnańsk. Zgodnie z regulaminem wynagradzania nauczycieli, wójt Szczepan Skorupski przydzielił Nagrody Wójta Gminy Zagnańsk dla wyróżniających się w pracy zawodowej nauczycieli i dyrektorów szkół. Z naszego Zespołu Szkół nagrodę otrzymali: dyrektor Marzanna Moćko, w-ce dyrektor Małgorzata Dąbrowska, Paulina Bolmińska-Baran, Dorota Chyb, Anna Gębska, Stefan Grudzień, Ewelina Kundera, Anna Lis, Mirosława Litwińska, Dorota Starz, Beata Wojtiuk-Ślęk, Anna Zalewska.
Wyróżnionym nauczycielom gratulujemy!
W imieniu całej społeczności szkolnej składamy Dyrekcji, Nauczycielom oraz Pracownikom Szkoły najserdeczniejsze życzenia:
W dniu tego wspaniałego święta,
za trudną pracę z nami i okazane serce,
chylimy głowy w ogromnej podzięce.
Rada Samorządu Uczniowskiego
„Telefon dla przyjaciela” – zakup karetki dla Hospicjum w Kielcach
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest;
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.”
Jan Paweł II
Uczniowie i Rodzice
Zachęcamy Państwa do włączenia się w zbiórkę zużytych telefonów komórkowych, z której środki przeznaczone zostaną na zakup samochodu do transportu medycznego (karetki) dla Hospicjum w Kielcach. Zbiórka wpisuje się w kampanię Pola Nadziei 2015/2016, która ma na celu wspieranie hospicjum i budzenie wrażliwości na potrzeby osób chorych terminalnie.
Zobacz więcej: Telefon_dla_przyjaciela.docx
zdjęcia
Na przełomie lipca i sierpnia uczniowie z klas IV-VI i I-III gimnazjum uczestniczyli w zajęciach językowych prowadzonych przez Amerykankę Kaylę Gottwalt. Wolontariuszka przyjechała do Polski na sześć tygodni w ramach współpracy z pozarządową organizacją WorldTeach, która zapewnia wsparcie językowe uczniom na całym świecie. I właśnie w tym roku otrzymaliśmy szansę udziału w programie jaki oferuje WorldTeach, którego celem jest rozpowszechnianie nauki języka angielskiego, zachęcanie dzieci i młodzieży do udzielania się w życiu społecznym i rozwijanie wśród uczniów kompetencji międzykulturowych.
Przez 7 lat działalności WorldTeach w Polsce kilkudziesięciu wolontariuszy wzięło udział w wakacyjnych programach przynosząc korzyści setkom polskich uczniów. Kayla mieszka w małej miejscowości w stanie Minnesota, jest absolwentką filologii angielskiej w College St. Benedict a jej marzeniem jest praca dziećmi. Pierwsze kroki w wolontariacie stawiała jeszcze w czasach studenckich pracując w Ekwadorze jako nauczyciel języka angielskiego. Spotkania z wolontariuszką odbywały się zarówno w szkole , jak i poza nią. Uczniowie chętnie komunikowali się w języku angielskim, brali aktywny udział w zajęciach, prezentowali walory naszej miejscowości. Zajęcia prowadzone były odpowiednio dla wieku w trzech grupach. W trakcie pobytu w Zagnańsku, Kaylę odwiedziła pięcioosobowa rodzina, która przyjechała ze Stanów na tydzień do Polski. Goście zauroczeni byli polskimi krajobrazami, zabytkami, ale najbardziej szkołą, która jest nowoczesną placówką, jakiej mogą pozazdrościć szkoły amerykańskie. Co więcej, wolontariuszka ma swoje korzenie pod Tarnowem gdzie mieszkała jej prababcia, która w wieku 19 lat, jeszcze przed wojną, wyemigrowała do Ameryki. Kayla zakwaterowana była w domach nauczycielek języka angielskiego Pań Aleksandry Zagórskiej i Doroty Starz.
Serdecznie dziękujemy Pani dyrektor Marzannie Moćko oraz wicedyrektor Małgorzacie Dąbrowskiej za pomoc w zorganizowaniu zajęć z wolontariuszką na terenie szkoły oraz rodzicom uczniów, którzy uczestniczyli w spotkaniach
Od 28 czerwca 2015 roku po raz kolejny uczniowie ze szkół realizujących projekty w ramach programu English Teaching mają możliwość uczestniczenia w bezpłatnym „Obozie języka angielskiego z elementami kultury i sztuki” w Załęczu Wielkim. Pierwsza tura obozu dla młodzieży ze szkół gimnazjalnych trwała trzy tygodnie i zakończyła się 17 lipca. Jego uczestniczką była również Julia Adwent, od września uczennica klasy II Gimnazjum im. St. Staszica w Zagnańsku.
Zajęcia programowe w języku angielskim prowadzone były przez amerykańskich nauczycieli i studentów współpracujących z Fundacją Kościuszkowską z USA. Do południa uczestnicy obozu brali udział w czterogodzinnym bloku zajęć doskonalącym umiejętności kreatywnego pisania i konwersacji w języku angielskim oraz doskonalącym talenty muzyczne i wokalne. Po południu Amerykanie organizowali różnorodne zajęcia sportowe, artystyczne, plastyczne, muzyczne, gry sportowe i planszowe, wspólne oglądanie filmów czy śpiewanie piosenek w języku angielskim. Każdy z uczestników obozu miał możliwość wyboru dwóch popołudniowych zajęć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i potrzebami. Oprócz zajęć z kadrą amerykańską, młodzież uczestniczyła w zajęciach z kadrą polską, realizując wspólne zadania, przygotowując się do występów, biorąc udział w zabawach integracyjnych, pogadankach na temat bezpieczeństwa, zdrowia, higieny osobistej, odpowiedzialności za własne zachowanie i zdrowie. Program obozu uzupełniały liczne atrakcje przygotowane przez jego organizatorów: wycieczki do pobliskiej Byczyny, w której znajduje się replika grodu średniowiecznego i gdzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach obozu: rycerskiego, archeologicznego, kulinarnego i artystycznego, poznając realia życia ówczesnych rycerzy. Podczas drugiej wycieczki młodzież odwiedziła wrocławskie zoo z Afrykanarium, podziwiała panoramę Wrocławia z budynku Sky Tower oraz uczestniczyła w kąpielach wodnych we wrocławskim Aqua Parku.W trakcie tych niespełna trzech tygodni odbyły się indywidualne i grupowe pokazy talentów uczestników obozu, Dzień Amerykański z okazji Święta Niepodległości USA, Halloween, wspólna nauka pląsów w języku angielskim, ogniska, dyskoteki, wycieczki piesze po najbliższej okolicy, karaoke w języku polskim i angielskim, Dzień Polski z prezentacją poszczególnych regionów Polski w języku angielskim, wykonaniem autoportretów każdej z grup oraz warsztatami artystycznymi z twórcami ludowymi.Imprezą podsumowującą obóz było EXPO podczas której młodzież zaprezentowała nabyte w trakcie obozu umiejętności językowe i wokalno – artystyczne. Podczas Expo wszyscy uczestnicy obozu otrzymali certyfikaty wydane przez Fundację Kościuszkowską. Dzięki licznej, ponadto dwudziestoosobowej kadrze amerykańskiej, obóz w Załęczu Wielkim co roku umożliwia jego uczestnikom doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim i poznanie kultury amerykańskiej nie tylko na zajęciach programowych, ale również podczas wielu rozmów i spotkań. Całkowity koszt obozu naszej uczennicy sfinansowany został z funduszy Polsko - Amerykanskiej Fundacji Wolności, programu English Teaching, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
Dorota Starz
Już po raz czwarty 40 uczniów Szkół Podstawowych z Gminy Zagnańsk miało możliwość wypoczynku, nauki i zabawy w trakcie pobytu na Zielonej Szkole w Zakopanem w dniach 13.06. – 20.06.2015r. Organizatorem i sponsorem wyjazdu była Fundacja „Pomóżmy Marzeniom”, której prezesem jest pan Jacek Dulnik. Przejazd autokarem zapewnił GOPS w Zagnańsku. Uczestnicy Zielonej Szkoły z placówek w: Kajetanowie, Zagnańsku, Samsonowie oraz Tumlinie odpoczywali pod okiem swoich opiekunów, nauczycieli z w/w szkół. Uczniowie mogli korzystać z bardzo dobrych warunków pobytu w stylowo urządzonych pokojach w zakopiańskiej Willi Kurant, położonej w pięknej okolicy u stóp Tatr, pod górą Nosal.
Jak co roku zostaliśmy miło przyjęci przez właścicieli i obsługę pensjonatu. Na miejscu dzieci mogły korzystać z licznych atrakcji przygotowanych z myślą o nich, m.in.: ze stołu bilardowego, pingpongowego, boisk sportowych, placu zabaw oraz nowocześnie wyposażonej sali gimnastycznej, znajdujących się na terenie ośrodka. Niezapomnianych wrażeń i wspaniałych przeżyć dostarczyły dzieciom liczne atrakcje:
- wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch
- zabawy w Aqua Parku w Zakopanem
- zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego Parku Narodowego
- godzinny przejazd bryczką
- spotkanie z góralem
- dyskoteki, ognisko
- zawody sportowe i zabawy ruchowe na placu zabaw i sali gimnastycznej
- kino 7 D
- liczne wycieczki piesze: Rusinowa Polana, kościół na Wiktorówkach, Gubałówka, ścieżką pod reglami do Sanktuarium na Krzeptówkach, doliną Małej Łąki przez Przysłop Miętusi do doliny Kościeliskiej, spacery po Zakopanem. Oprócz górskich wędrówek, poznawania historii, kultury i tradycji Podhala, był czas także na zabawę, czynny wypoczynek oraz integrację uczniów. Wszyscy miło i radośnie spędzili ten czas nawiązując nowe kontakty i przyjaźnie. Uczestnicy oraz opiekunowie Zielonej Szkoły składają serdeczne podziękowania Fundacji oraz panu prezesowi Jackowi Dulnikowi, za możliwość uczestniczenia w takiej formie wypoczynku, która na pewno zostawi radosne wspomnienia na długi czas. Pozdrawiamy i do zobaczenia znów za rok.
Dorota Wikło
Informujemy, że darmowe zajęcia z wolontariuszką pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych - Kaylą, odbywać się będą przez trzy tygodnie (w poniedziałki, wtorki, środy i czwartki ) od 20 lipca do 6 sierpnia odpowiednio dla poszczególnych grup uczniów, którzy od września będą w klasach programowo wyższych i którzy złożyli pisemną deklarację udziału w spotkaniach:
Godz. 10.00 - 11.30 klasy drugie i trzecie gimnazjum
Godz. 11.35 – 13.05 klasy czwarte
Godz. 13.10 – 14.40 klasy piąte i szóste
galeria Wojewódzki Przeglad Talentow Jezykowych
W piątek, 19-go czerwca br. w Gimnazjum im. Stanisława Staszica w Zagnańsku odbył się wojewódzki konkurs "I've got an English talent". Wśród jego głownych założeń najważniejszym była prezentacja umiejętności wokalnych i językowych uczniów, propagowanie nauki języków obcych poprzez piosenkę, recytację i krótką formę teatralną, promowanie aktywności twórczej wśród uczniów, motywowanie do nauki języków obcych w ciekawy i przyjemny sposób, rozwijanie kreatywności młodzieży, promowanie młodych talentów, jak również rozwijanie współpracy pomiędzy szkołami z terenu województwa świętokrzyskiego. W rywalizacji, obok gospodarzy, wzięli udział uczniowie ze szkól naszej gminy – Publiczne Gimnazjum im. Armii Krajowej w Kajetanowie, Publiczne Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Tumlinie, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Samsonowie oraz zaprzyjaźnione Gimnazjum w Kurzelowie (powiat włoszczowski). Ogółem w konkursie uczestniczyło 48 uczniów. Komisję stanowili następujący członkowie:
Sławomir Sobocki - metodyk języka angielskiego, pracownik Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli,
Michał Braun – prezes Centrum Wolontariatu w Kielcach, trener, konsultant, koordynator i ekspert ds. Projektów,
Magdalena Chrabąszcz – konsultant metodyczny wydawnictwa Pearson,
Lech Skawiński – absolwent szkoły muzycznej, muzyk.
Zwycięzcami konkursu okazał sie zespół 18 uczniów gimnazjum z Zagnańska, który tworzy grupa teatralna „Lucky Eighteen“ (95 punktów). Uczniowie zaprezentowali spektakl teatralny w języku angielskim na podstawie autorskiej bajki uczennicy klasy IIa – Roksany Gołębiowskiej. Przedstawienie nosiło tytuł: „Legenda o dębie Bartku i powstaniu Zagnańska“. W skład „Lucky Eighteen“ wchodzą: Roksana Gołębiowska, Wiktor Wilczyński, Oliwier Sobczyk, Klaudia Sikora, Kacper Kiniorski Kinga Wiatr, Michał Kondrak, Wiktoria Górzyńska, Katarzyna Długosz, Luiza Kozieł Michał Dąbrowski, Wiktoria Zawrzykraj, Joanna Tokarczyk, Karina Szymkiewicz, Maja Wójcik, Julia Adwent, Dominika Jasek, Michalina Olesińska.
Drugie miejsce z liczbą 93,3 punktów zdobył Tomasz Kiniorski wraz z chórem w składzie Klaudia Adach, Alicja Węgrzyn, Martyna Masaczyńska, Nikola Januchta, Eliza Wesołowska, Weronika Pętkowska, Katarzyna Wójcik, Paulina Sidor. Uczniowie Gimnazjum im. Janusza Korczaka w Tumlinie zaprezentowali piosenkę „You raise me up”.
Trzecie miejsce z liczbą 87 punktów zajęła Angelika Lisowska, uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Samsonowie, która wykonała piosenkę „White Dove”.
W konkursie wyróżniono (83pkt) Oskara Szymanka z Zespołu Placówek Oświatowych w Kurzelowie, który zaprezentował piosenkę „Feeling good” .
Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu „I’ve got an English talent” za występy na wysokim poziomie, a opiekunom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu uczniów. Szczególnie dziękujemy nauczycielom: Panu Piotrowi Sznajder , Paniom Izabeli Sejud – Michalskiej, Annie Fąfarze, Agacie Macek, Beacie Pokrzywińskiej-Rogosz.
Poza konkursem zaprezentowały się dzieci ze świetlicy Caritas oraz ” Podwórkowej Areny Absurdu” pod kierunkiem Pani Ewy Sorbian, absolwentki Akademii Teatralnej w Krakowie. Pani Ewa również sama zaśpiewała kilka utworów ujawniając swój talent wokalny.
Cały konkurs został poprowadzony wyłącznie w języku angielskim przez Julię Szechnicką, uczennicę klasy IIb Gimnazjum w Zagnańsku.
Opiekę medialną sprawowali TVP Kielce, Radio Fama oraz Gazeta Zagnańska.
Serdecznie dziękujemy sponsorom nagród: Panu Szczepanowi Skorupskiemu, wójtowi gminy Zagnańsk, Pani Marzannie Moćko, dyrektorowi szkoły w Zagnańsku, Panu Henrykowi Milcarzowi, prezesowi Wodociągów Kieleckich, Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, Nidzickiej Fundacji Rozwoju NIDA, kierownictwu sklepu Lewiatan z Zagnańska oraz wydawnictwom Pearson i Express Publishing.
Serdecznie dziękujemy dyrektor szkoły Pani Marzannie Moćko oraz wicedyrektor Pani Małgorzacie Dąbrowskiej za pomoc w zrealizowaniu tego przedsiewzięcia.
Organizatorkami konkursu były Panie Dorota Starz, Anna Gębska i Sylwia Maksymowicz - Jończyk.
Konkurs został przygotowany i przeprowadzony w ramach projektu „Learning English by Teaching and Playing” z programu English Teaching autorstwa Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego krajowym realizatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA
galeria Euro Week.
Keep smiling and be creative. Pod takim hasłem w dniach 14-18 czerwiec zorganizowana została zielona szkoła językowa, która miała miejsce w Kotlinie Kłodzkiej w miejscowości Długopole Dolne, gdzie od kilku lat realizowany jest specjalny autorski projekt Europejskiego Forum Młodzieży pod tytułem EuroWeek. Główną ideą programu, nazywanego również Szkołą Liderów, jest angażowanie wolontariuszy z różnych stron świata na sześć lub więcej miesięcy. Cele programu nie tylko rozwijają kompetencje językowe, ale również wprowadzają elementy przedsiębiorczości, treści poznawcze, edukacyjne, promują wartości przywódcze. Uczestnikami tej niezwykłej wyprawy byli uczniowie wyłonieni w drodze konkursu leksykalno – gramatycznego w języku angielskim z Publicznego Gimnazjum im. St. Staszica w Zagnańsku. Konkurs został przygotowany w ramach programu English Teaching autorstwa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego krajowym realizatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Na realizację projektu „Learning English by Teaching and Playing” pozyskano dla szkoły kwotę 10 000 zł.
Jednym z założeń projektowych było sfinansowanie transportu i pobytu uczniów realizujących powyższy projekt. Wśród najlepszych znaleźli się : Oliwier Sobczyk, Michał Kondrak, Julia Szechnicka, Kasia Długosz, Michał Dąbrowski, Wiktoria Zawrzykraj i Joasia Tokarczyk. Opiekę nad gimnazjalistami sprawowały nauczycielki języka angielskiego Sylwia Maksymowicz – Jończyk i Dorota Starz. Młodzież zakwaterowana została w gospodarstwie agroturystycznym, tam też odbywały się spotkania i warsztaty, które prowadzili wolontariusze z Filipin, Chin, Finlandii, Ukrainy, Łotwy, Indonezji i Kolumbii. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, a ich główną ideą było otwarcie się na język, przełamanie bariery językowej oraz dobra zabawa w grupie. Uczestnicy obozu prezentowali swoje umiejętności językowe na bazie tego czego nauczyli się w szkole w sposób kreatywny i nowatorski. Spotkania odbywały się codziennie od 9.30 do 21.00 z przerwami na posiłki. Kilkugodzinna komunikacja w języku angielskim nie przeszkadzała temu, aby wieczorami integrować się z innymi grupami podczas wspólnych dyskotek. Na zakończenie pobytu nasi uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia EuroWeek – Szkoła Liderów. Wiele niekonwencjonalnych metod nauczania prezentowanych przez wolontariuszy, opiekunowie zamierzają wykorzystać na swoich lekcjach w szkole. Nasi gimnazjaliści wspólnie stwierdzili, że warto tutaj powrócić za rok.
Sylwia Maksymowicz – Jończyk, Dorota Starz
Dzień Dziecka.
Dnia 1.06.2015 grupa 3 i 4 latków Świętowała Dzień Dziecka. Na początku wszystkie dzieci były zaskoczone niespodzianką jaką przygotowały : Marzanna Knez , Beata Szwed- Błońska , Halina Starz.
Pan Łukasz Gronostaj grał i prowadził zabawę, nauczycielki prowadziły konkursy. Na zakończenie słodki poczęstunek od Pani Dyrektor Marzanny Moćko.Po śniadaniu wszyscy udali się na boisko „ orlik” na którym odbyły się gry i zabawy ruchowe- wszystko na sportowo. Tam też nie obyło się bez nagród. Pani Grażyna Wawszczak przybyła ze słodkim koszykiem pełnym smakołyków.
Na zakończenie dnia odwiedził przedszkolaki sam Pan Wójt Szczepan Skorupski również z łakociami.
To był dzień pełen kreatywnych zajęć i pysznych smakołyków.
100 lat Dzieciaki ! ! !
Dziękujemy wszystkim gościom !
W dniu 11.06.2015r.uczniowie klas trzecich odwiedzili Zespół Szkół Leśnych w Zagnańsku .Szkoła przygotowuje absolwentów do pracy w lesie oraz instytucjach ochrony przyrody. Uczniowie mogą kształcić się w Technikum Leśnym lub w Zasadniczej Szkole Zawodowej, specjalność-operator maszyn leśnych. Uczniowie zwiedzili pracownie tematyczne: ochrony lasu, biologii, użytkowania lasu. Zapoznali się z kołami działającymi w szkole: sokolników, pilarzy, dendrologów, entymologicznym, przyrodniczym i sekcjami: strzelecką i sygnalistów myśliwskich. Odwiedzili Ośrodek Rehabilitacji Ptaków, gdzie uczeń Damian Rak opowiedział o zadaniach i funkcji ośrodka oraz warunkach przyjęcia kandydata do Koła Sokolników ”Ćwik” .Uczniowie mogli wejść do wolier i oglądać z bliska ptaki drapieżne wymagające opieki .Byli zainteresowani omawianą tematyką, zadawali pytania, trzymali ptaki na specjalnych rękawicach . zobacz zdjęcia
W dniu 15 czerwca 2015r w świetlicy Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku odbyło się spotkanie z panią Lucyną Kozłowską malarką a w szczególności wycinankarką. Swoją twórczość rozpoczynała jako rzeźbiarka ale największe osiągnięcia ma w wycinankarstwie. Sama zaczęła wycinać 17 lat temu, zainspirowana pracami Cecylii Czernikiewicz z Bodzentyna. Prace pani Lucyny Kozłowskiej nawiązują do tematyki religijnej, legend i obrzędów świętokrzyskich. Realizuje się także w malarstwie a ulubionym motywem jej obrazów jest św. Franciszek
Pani Lucyna Kozłowska uczestniczy w pokazach .targach i kiermaszach oraz konkursach w dziedzinie sztuki ludowej i religijnej zdobywając nagrody i wyróżnienia. Wycinanki znajdują się w muzeach polskich: w Lednogórze, Radomiu w Muzeum Wsi Kieleckiej i Muzeum Miejskim w Tychach oraz licznych galeriach i zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Był eksponowane w Kielcach, wRadomiu, wBliżynie, Sandomierzu, Skarżysku-Kamiennej,Bielsku-Białej,Chicago.
Ta znana i ceniona artystka przedstawiła w naszej szkole swoją twórczość ludową, zaprezentowała obrazy oraz ciekawe wycinanki dla uczniów klas I-III i Przedszkola. Uczniowie należący do świetlicy szkolnej uczestniczyli w warsztatach wycinankarskich,które wzbogaciły ich wyobraźnię i umiejętności manualne.. Celem tego spotkania było uwrażliwienie dzieci na piękno i bogactwo sztuki ludowej w naszym regionie i w Polsce oraz zapoznanie z legendami i obrzędami świętokrzyskimi.
Organizatorem spotkania była pani Agnieszka Kalemba przy współpracy pani Doroty Chyb oraz pani Marii Piskulak. Spotkanie odbyło się dzięki wsparciu dyrekcji Zespołu Szkoły Podstawowej nr 2,Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku, do których kieruję niezwykle ciepłe słowa podziękowania. zobacz zdjęcia