W listopadzie przystąpiliśmy do ogólnopolskiej akcji „KLASA Z EMPATIĄ”, w ramach obchodów miesiąca świadomości mutyzmu wybiórczego. Celem akcji było zwiększenie świadomości na temat mutyzmu wybiórczego jako zaburzenia o podłożu lękowym. Uczniowie wraz z nauczycielami wykonali następujące zadania. Pierwsze z nich polegało na dokończeniu myśli „Boję się…”. Uczniowie zapisali na kartkach samoprzylepnych swoje odpowiedzi, które następnie przykleili do tablicy. Wyznaczony uczeń odczytał listę klasowych lęków. Uczniowie boją się przede wszystkim: klasówek, sprawdzianów, złych ocen, straty kogoś bliskiego, ciężkiej/nieuleczalnej choroby, samotności, braku akceptacji, samotnych powrotów do domu, obgadywania, poniżania, wyśmiewania, różnych owadów. Następnie wywiązała się dyskusja, jak mogą sobie nawzajem pomóc. Wszystkie wnioski zapisali w formie plakatu.
Zadanie drugie polegało na odrysowaniu na kartce własnej dłoni, a następnie przekazanie jej kolejnym uczniom. Celem tego zadania było napisanie coś miłego o osobie, do której należała kartka. Chętni uczniowie podzielili się swoimi odczuciami na forum. Stwierdzili, że ważne jest, aby na co dzień starać się być dla siebie życzliwym, dobrym, wspierać się. Uznali, że pozytywny komunikat ma duży wpływ na to, jak się zachowujemy czy odnosimy do innych. Uczniowie wykonywali zadania z wielkim zaangażowaniem.
Dziękuję nauczycielom: p. Annie Wodeckiej, p. Annie Lis, p. Jagodzie Dziedzic, p. Dagmarze Szymkiewicz, p. Agacie Kopeć za chęć udziału w tak ważnej akcji.
Paulina Bolmińska – Baran