Nawigacja

English Teaching

English Teaching 2

 KOLEJNA DOTACJA DLA UCZNIÓW Z PROGRAMU ENGLISH TEACHING

Realizowany w roku szkolnym 2012/2013 we współpracy ze szkołami w Tumlinie i Kajetanowie projekt z programu English Teaching pt. „Wokół Czerwonego Kapturka” został wysoko oceniony przez władze Nidzickiej Fundacji NIDA i Polsko –Amerykańskiej Fundacji Wolności – głównych sponsorów projektu. Otrzymał on również prestiżowy europejski certyfikat jakości i innowacyjności w nauczaniu European Language Label. Wszystkie powyższe atuty złożyły się na przyznanie kolejnej dotacji na rok 2014/2015, w wysokości 10 000 zł. Tym razem, program adresowany będzie do uczniów z klas I i II gimnazjum w Zagnańsku, a jego głównym celem stanie się rozwój i podnoszenie kompetencji językowych. Różnorodne działania zakładają min. przygotowanie przedstawienia w j. angielskim na podstawie autorskiego scenariusza, zajęcia językowe związane z kulturą brytyjską, zorganizowanie przeglądu talentów językowych, integracyjnych nocy językowych oraz zaproszenie native speakerów do współpracy. Na zakończenie projektu powstaną prezentacje multimedialne, plakaty, jak również nakręcony będzie film oraz wydana książka prezentująca wszystkie działania projektowe. Zakupione zostaną dodatkowe materiały i gry językowe. Liczymy, że nauczanie języka angielskiego w mniej tradycyjny sposób podniesie poziom kompetencji językowych wśród uczniów realizujących projekt i zmotywuje ich do większej samodzielności w uczeniu się tego języka. Nad realizacją projektu będą czuwały panie Dorota Starz, Anna Gębska i Sylwia Maksymowicz.

SPOTKANIE Z RODZICAMI projektu "Learning English by teaching and playing"" odbyło się we wtorek, 23 września o godz. 17.30 w sali nr 27.

 

Niezwykła noc w Gimnazjum im. St. Staszica w Zagnańsku

zdjecia: The first integration language night.

Trzygodzinne warsztaty językowe wykorzystujące najnowsze techniki nauczania, warsztat plastyczny połączony z konkursem na najlepszy plakat reklamujący naukę języka angielskiego, wspólne oglądanie w oryginale pierwszej części Harrego Pottera zakończone quizem z nagrodami, językowe podchody o północy i wreszcie dyskoteka. Tak uczniowie z gimnazjum w Zagnańsku spędzali noc z piątku na sobotę (7-8.11.) integrując się wspólnie i ze swoimi rówieśnikami z zaprzyjaźnionego gimnazjum mieszczącego się w Zespole Placówek Oświatowych nr 1 w Busku Zdroju. Celem spotkania były nie tylko integracja międzyklasowa i szkolna ale także doskonalenie sprawności językowych, a przede wszystkim komunikacji w języku angielskim. Młodzież pod okiem nauczycieli z gimnazjum w Zagnańsku pań Sylwii Maksymowicz –Jończyk, Doroty Starz i Anny Gębskiej oraz gościnnie przybyłych z grupą 13 uczniów, Pauliny Futrzyńskiej i Anny Plewy zgłębiała najnowsze techniki językowe i artystyczne. Podczas warsztatów młodzi ludzie uczyli się wzajemnej komunikacji, prezentacji swoich dobrych stron, kreatywności i otwartości, a wszystko odbywało się w języku angielskim. My, nauczyciele mieliśmy okazję bliżej i dokładniej przyjrzeć się wiedzy uczniów i z dumą możemy stwierdzić, że mamy językowo uzdolnioną młodzież, która ma coraz mniej problemów ze zrozumieniem języka, staje się bardziej otwarta i chętna do nawiązywania rozmów w języku angielskim. Dla nas, pedagogów był to również doskonały czas na wymianę doświadczeń zawodowych i doskonalenia swojej pracy. Cieszy nas to, że tak wielu uczniów chce brać udział w naszym projekcie, który wymaga zaangażowania językowego, kreatywnego myślenia i czasu. Przypomnijmy, że spotkanie zostało zorganizowane dzięki kolejnej dotacji z programu English Teaching. Projekt pt. „Uczenie się języka angielskiego poprzez wzajemne nauczanie i zabawę” otrzymał na zaplanowane działania grant w wysokości 10 000 zł i będzie realizowany w naszym gimnazjum do końca roku szkolnego. Fundatorem przedsięwzięcia jest Polsko Amerykańska Fundacja Wolności oraz Nidzicka Fundacja NIDA. Składamy gorące podziękowania Dyrekcji szkoły za stałe wsparcie i pomoc w realizacji zadań projektowych. Dziękujemy również koledze Sylwkowi Jończykowi oraz dh Karolowi Wiraszce wraz z harcerzami za przygotowanie i przeprowadzenie podchodów dla naszych gimnazjalistów.

 

 „The Magic of Imagination” (konkurs literacki „Magia wyobrazni”)

Jednym z założeń  projektu było ogłoszenie konkursu na napisanie bajki w języku angielskim,  według której miał powstać  scenariusz do przedstawienia teatralnego. Konkurs  został  ogłoszony  w październiku i trwał do 1 grudnia 2014r.

The Magic of Imagination
the literary contest for the students of our school.

We cordially invite you to participate in a literary contest.
Write a short fairy tale(2-3 pages) in English.
The competition is only for students in first and second grade of junior high school. Works should be submitted by December 1st , 2014.

The winner gets a very attractive prize !

Wśród siedmiu zgłoszonych prac dwie zwróciły szczególną uwagę komisji, w skład której weszły wolontariuszki  z Fundacji Schumana Elizabeth  Fleck i Vasylyna  Bas  goszczące  w  naszej szkole w grudniu 2014 roku

Ostateczną decyzję podjęli angliści pracujący w szkole. Zdaniem nauczycielki Aleksandry Zagórskiej na uwagę zasługiwał fakt, iż zwycięska bajka była „ciekawa, oryginalna, choć możliwe, że tłumaczona na język angielski z czyjąś pomocą”. Co więcej „  W tekst bajki/legendy wplecione są odwołania do historii Polski - najazdy Tatarów… można więc uznać bajkę za edukacyjną,  ma odniesienia do  prasłowiańskiej mitologii i mistyki ( imiona i nazwy słowiańskich bóstw i demonów, czarownic - Dziewanna, Południca, Topielica, Wije) I kolejny ważny argument „ Bajka/legenda jest osadzona w naszym  regionie, (Bartek, Samsonów, Zagnańsk)”.

 

Parents’ education  (Pedagogizacja  rodziców)

Jednym z założeń projektowych było zaproszenie konsultanta-metodyka języka angielskiego  do szkoły  w celu poprowadzenia prelekcji dla rodziców pod tytułem „ Jak wspierać i pomagać dziecku w nauce języka angielskiego”. W tym celu w styczniu 2015 r. gościliśmy Panią Izabelę Krzak – Borkowską, nauczyciela i konsultanta Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Kielcach.

 

Theatre workshop (Spotkania z teatrem)

W okresie ferii (luty 2015r.) młodzież z klas I i II gimnazjum wzięła udział w warsztatach teatralnych organizowanych przez teatr PEGAZ w Kieleckim Centrum Kultury. Pegaz to jedyny w pełni autorski teatr w Kielcach, którego  reżyserem i scenarzystą zarazem jest Andrzej Skorupski. Nasi uczniowie mieli okazję  zapoznać się ze sztuką aktorską, sposobem rozumienia i prezentowania spektakli teatralnych, próbowali  swoich sił na scenie teatralnej. Była to również świetna  okazja, by uwolnić swoje uczucia, popracować nad techniką i estetyką wymowy, poznać elementy reżyserii teatralnej oraz techniki gry aktorskiej. Umiejętności zdobyte na warsztatach z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Zobacz zdjęcia

 

Scottish, Welsh, English and Irish Days (Obchody dnia szkockiego irlandzkiego angielskiego i walijskiego)

W trakcie obchodów dnia szkockiego, angielskiego, walijskiego i irlandzkiego młodzież z gimnazjum prezentowała swoim młodszym kolegom ze szkoły podstawowej elementy kultury i tradycje krajów wchodzących w skład Zjednoczonego Królestwa. Na pamiątkę tych wydarzeń zostały nam cenne prezentacje multimedialne, które będą wykorzystywane  w przy kolejnych okazjach.

 

Nasi uczniowie uczestniczyli w międzynarodowej debacie

We wtorek, 20 stycznia  na zaproszenie Dyrekcji szkoły Marzanny Moćko i Małgorzaty Dąbrowskiej w  murach zespołu szkół przebywali goście z Armenii, Słowenii i Ukrainy. Wolontariusze przyjechali do Polski  w ramach projektu finansowanego z programu Erasmus plus realizowanego w Regionalnym Centrum Wolontariatu. To jedyna w Kielcach i województwie świętokrzyskim aktywnie działająca organizacja przyjmująca i wysyłająca na Wolontariat Europejski. Maj Jukić ze Słowenii, Kateryna Zagorodnya z Ukrainy oraz Arevik Mirzabekyan z Armenii będą przebywać w naszym województwie do końca maja 2015 roku. W tym czasie odwiedzają szkoły i regularnie prowadzą blog, do którego wizyty serdecznie zachęcają na stronie centrumwolontariatu.eu.

    Tematem  projektu  jest praca na rzecz rozwoju i promocji wolontariatu lokalnego i zagranicznego wśród społeczności miasta Kielce i regionu oraz rozwój aktywności młodzieży poprzez utworzenie Punktu Informacji Młodzieżowej – miejsca wsparcia inicjatyw młodzieżowych, praw młodzieży i polityki młodzieżowej. Jego głównym celem jest zwiększenie aktywności społecznej, szczególnie w formie wolontariatu wśród mieszkańców świętokrzyskiego, a przede wszystkim młodzieży, zachęcenie młodych ludzi do bycia aktywnym poprzez wolontariat, lokalny i zagraniczny (udział w programie EVS), tworzenie własnych inicjatyw, zaangażowanie w politykę młodzieżową, aktywny udział w tworzeniu życia kulturalnego miasta i regionu. Celem spotkania w Zagnańsku było  przeprowadzenie z uczniami gimnazjum debaty w języku angielskim na temat wolontariatu europejskiego. Młodzież poznała korzyści płynące z wolontariatu, aktywnie brała udział w rozmowach na temat plusów i minusów zostania wolontariuszem. W kolejnej części  goście zaprezentowali swoje kraje- Słowenię, Ukrainę i mało znaną nam Armenię. Na zakończenie miłego międzynarodowego spotkania wolontariusze  przeprowadzili casting do przedstawienia opartego na autorskiej bajce napisanej w języku angielskim przez uczennicę klasy IIa gimnazjum, Roksanę Gołębiowską pt. „Legenda o Bartku i powstaniu Zagnańska”  w ramach programu English Teaching. Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom swoich aktorskich i językowych umiejętności. W spotkaniu z wolontariuszami cały czas obecna była dyrektor szkoły Marzanna Moćko, która z dumą przysłuchiwała się wypowiedziom  uczniów, a także brała udział w pracach komisji wyboru dzieci do przedstawienia. Na pożegnanie dyrektor wręczyła sympatycznym gościom drobne upominki.  

Zobacz zdjęcia

 

Theatre Casting ( wybór aktorów do przedstawienia)

W styczniu 2015r. podczas pobytu w szkole wolontariuszy z Ukrainy, Armenii i Słowenii przebywających w Kielcach na zaproszenie organizacji Centrum Wolontariatu przeprowadzony został casting do sztuki wyłonionej w drodze konkursu pt. „Legenda o dębie Bartku i powstaniu Zagnańska”  Komisja w składzie dyrektor szkoły Marzanna Moćko oraz obecni wolontariusze Maj Jukić ze Słowenii, Kateryna Zagorodnya z Ukrainy oraz Arevik Mirzabekyan z Armenii wybrali następujaych uczniów :Bartek (młody): Wiktor Waldon Bartek (stary) : Michał Kondrak, narratorzy : Kinga Wiatr Wiktor Wilczyński Oliwier Sobczyk, Gniewko : Wiktoria Górzyńska, książe : Bartek Tuz Samson : Kacper Kiniorski Dziewanna : Roksana Gołębiowska Ścibora : Klaudia Sikora, córki : Kasia Długosz, Luiza Kozieł

 

Preparing English Theatre  (Przygotowanie spektaklu opartego na  autorskiej bajce)

Wiosną 2015r. trwały intensywne próby do przedstawienia legendy o Bartku. Młodzi aktorzy czytali swoje role, tancerze ćwiczyli swoje układy taneczne. W przygotowaniach pomagała nam absolwentka Akademii Teatralnej w Krakowie Pani Ewa Sorbian. W trakcie prób ze względów zdrowotnych ze swoich ról zrezygnowali uczniowie Wiktor Waldon i Bartek Tuz. Jaka szkoda……..

Do grona grupy teatralnej nazwanej później „Lucky eighteen” dołączył Michał Dąbrowski, który wcielił się w rolę księcia. Ostateczny skład  grupy zamknięty został 1 czerwca 2015. Stanowili go :

Aktorzy : Kinga Wiatr, Klaudia Sikora, Wiktoria Górzyńska, Roksana Gołębiowska, Kasia Długosz, Luiza Kozieł,Michał Kondrak, Oliwier Sobczyk, Wiktor Wilczyński, Kacper Kiniorski, Michał Dąbrowski.

Tancerze : Karina Szymkiewicz, Asia Tokarczyk, Michalina Olesińska, Dominika Jasek, Julia Adwent, Luiza Kozieł, Wiktoria Zawrzykraj, Maja Wójcik, Michał Dąbrowski

Próba generalna przedstawienia miała miejsce 13 czerwca 2015 r. podczas dnia otwartego szkoły. Wówczas obejrzeli ją nauczyciele, rodzice, przyjaciele i mieszkańcy  gminy Zagnańsk

 

Meetings with volunteers

(Spotkania z wolontariuszami )

Pierwsze z nich odbyło się 9 grudnia 2014r. i było zorganizowane w ramach współpracy z Fundacją Schumana mającą swoją siedzibę w Warszawie. Ukrainka  Vasylyna Bas i Niemka Elisabeth Fleck poprowadziły ciekawe zajęcia w języku angielskim, które  związane były  z 25 rocznicą upadku  Muru Berlińskiego. Chcąc ułatwić młodzieży poznanie nowych kultur fundacja umożliwia zaproszenie wolontariuszy na spotkanie w szkołach. Program w Zagnańsku  skierowany był do uczniów gimnazjum i zawierał dwugodzinne warsztaty na hali sportowej z uczniami klas pierwszych oraz godzinne prezentacje dla klas drugich i klasy trzeciej . Celem spotkania z wolontariuszkami było również rozstrzygnięcie konkursu literackiego „The Magic of Imagination” (Magia wyobraźni) na scenariusz w języku angielskim, według którego powstało później   przedstawienie teatralne.

Zobacz zdjęcia

 

English contest  (konkurs leksykalno – językowy)

Udział w zielonej szkole językowej trwającej niespełna 5 dni w Kotlinie Kłodzkiej to kolejne doskonalenie kompetencji językowych i poznanie kolejnych wolontariuszy. Warunkiem wyjazdu na EuroWeek było bardzo dobre napisanie testu gramatyczno- leksykalnego, do którego przystąpiło 12 osób. Najlepsze wyniki z najlepszych osiągnęli : 1. Oliwier Sobczyk 31/32 2. Julia Szechnicka 30/32 3. Joanna Tokarczyk 30/32 4. Michał Dąbrowski 30/32 5. Michał Kondrak 29/32 6. Wiktoria Zawrzykraj 28/32 7. Kasia Długosz 28/32

 

EuroWeek

 Keep smiling and be creative. Pod takim hasłem w dniach 14-18 czerwca przebiegła zielona szkoła językowa, która miała miejsce w Kotlinie Kłodzkiej w miejscowości Długopole Dolne, gdzie od kilku lat realizowany jest specjalny autorski projekt Europejskiego Forum Młodzieży pod tytułem EuroWeek. Główną ideą programu, nazywanego również Szkołą Liderów, jest angażowanie wolontariuszy z różnych stron świata na sześć lub więcej miesięcy. Cele programu nie tylko rozwijają kompetencje językowe, ale również  wprowadzają elementy  przedsiębiorczości, treści poznawcze, edukacyjne, promują  wartości przywódcze. Młodzież zakwaterowana została w gospodarstwie agroturystycznym, tam też odbywały się spotkania i warsztaty, które prowadzili wolontariusze z Filipin, Chin, Finlandii, Ukrainy, Łotwy, Indonezji i Kolumbii. Zajęcia prowadzone były w języku angielskim, a ich główną ideą było otwarcie się na język, przełamanie bariery językowej oraz dobra zabawa w grupie. Uczestnicy obozu  prezentowali swoje umiejętności językowe na bazie tego czego  nauczyli się w szkole w sposób kreatywny i  nowatorski. Spotkania odbywały się codziennie od 9.30 do 21.00 z przerwami na posiłki. Kilkugodzinna  komunikacja w języku angielskim nie przeszkadzała temu, aby wieczorami integrować się z innymi grupami podczas wspólnych dyskotek. Na zakończenie pobytu nasi uczniowie otrzymali certyfikaty ukończenia szkolenia EuroWeek – Szkoła Liderów. Wiele niekonwencjonalnych metod nauczania prezentowanych przez wolontariuszy, opiekunowie zamierzają wykorzystać na swoich lekcjach w szkole. Nasi gimnazjaliści wspólnie stwierdzili, że warto tutaj powrócić za rok.

Zobacz zdjęcia

 

I’ve Got an English Talent (Konkurs wojewódzki „Mam językowy talent”)

W piątek 19 czerwca 2015r. o godz. 11.00 w Gimnazjum im. St. Staszica w Zagnańsku  miał miejsce przegląd talentów w języku angielskim pt. ‘I’ve got an English Talent“. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z pięciu gimnazjów: z Zagnańska, Tumlina, Kajetanowa, Samsonowa, a także Kurzelowa, gdzie mieści się szkoła, w której również realizowany był projekt z programu English Teaching. Młodzież ujawniła  swoje talenty językowe prezentując  śpiew i grę aktorską. Przegląd talentów otworzyła dyrektor Zespołu Szkoły Podstawoej nr2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku, pani Marzanna Moćko. Program w języku angielskim poprowadziła uczennica kl. II b Gimnazjum im. St. Staszica w Zagnańsku, Julia Szechnicka. W komisji zasiedli  Sławomir Sobocki - metodyk języka angielskiego, pracownik  Świętokrzyskiego  Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Michał Braun – prezes Centrum Wolontariatu w Kielcach, trener, konsultant, koordynator i ekspert ds. projektów, Magdalena Chrabąszcz – konsultant wydawnictwa Pearson i Lech Skawiński- absolwent szkoły muzycznej, muzyk.  Tego dnia z rąk dyrektor szkoły, Pani Marzanny Moćko główną nagrodę w konkursie na autorską bajkę  – telefon smartfon- odebrała  uczennica kl. II a gimnazjum Roksana Gołębiowska. Sponsorami nagród byli Wójt Gminy Zagnańsk, Pan Szczepan Skorupski, dyrekcja ZSPnr2.Pi Gimnazjum w Zagnańsku Panie Marzanna Moćko i Malgorzata Dąbrowska, prezes Wodociągów Kieleckich, Pan Henryk Milcarz , sklep Lewiatan w Zagnańsku.  Opiekę medialną zapewniły telewizja Kielce, radio Fama, Gazeta Zagnańska. Wydarzeniu z dużym zainteresowaniem przyglądał się Włodzimierz Kiniorski Kinior, znany muzyk nie tylko w naszym regionie.

Zobacz zdjęcia

 

Kolejna noc integracyjna

Tuż przed końcem roku szkolnego, 19 czerwca 2015r. udało nam się zorganizować kolejną noc integracyjną. Tym razem już we własnym gronie młodzież z klas pierwszych i drugich gimnazjum w Zagnańsku doskonaliła swoje umiejętności językowe  z zakresu zdrowego stylu życia. Uczniowie poznali słownictwo związane z tematyką spotkania, przygotowywali plakaty na temat zdrowego odżywiania, brali udział w wyścigach rzędów, uczyli się udzielania pierwszej pomocy wykonując polecenia podawane w języku angielskim oraz brali udział w zajęciach jogi. Do najprzyjemniejszych stron tej nocy należało przygotowanie i skonsumowanie zdrowych  sałatek oraz dyskoteka.

 

Meeting with America  (Wakacyjne spotkania z wolontariuszką z Ameryki)

Na przełomie lipca i sierpnia uczniowie z klas IV- III gimnazjum w Zagnańsku uczestniczyli w zajęciach językowych prowadzonych przez Amerykankę Kaylę Gottwalt. Wolontariuszka przyjechała do Polski na sześć tygodni w ramach współpracy z pozarządową organizacją WorldTeach, która zapewnia wsparcie językowe uczniom na całym świecie. I właśnie w tym roku  uczniowie z ZSPNr2,PiG w Zagnansku  otrzymali szansę  udziału w programie  jaki oferuje WorldTeach, którego celem jest rozpowszechnianie nauki języka angielskiego, zachęcanie dzieci i młodzieży do udzielania się w życiu społecznym i rozwijanie wśród uczniów kompetencji międzykulturowych. Przez 7 lat działalności WorldTeach w Polsce kilkudziesięciu wolontariuszy wzięło udział w wakacyjnych programach przynosząc korzyści setkom polskich uczniów. Ochotnicy fundacji, będący absolwentami amerykańskich uczelni wyższych, są pełni entuzjazmu i poświęcenia, pracowici i pełni nadziei, że przyczynią się do rozwoju lokalnej społeczności, a przede wszystkim do rozwoju jej najmłodszych mieszkańców. Kayla mieszka w małej miejscowości w stanie Minnesota, jest absolwentką filologii angielskiej w College St. Benedict a jej marzeniem jest praca dziećmi. Pierwsze kroki w wolontariacie stawiała jeszcze w czasach studenckich pracując w Ekwadorze jako nauczyciel języka angielskiego.  Spotkania z wolontariuszką  odbywały się zarówno w szkole , jak i poza nią. Uczniowie chętnie komunikowali się w języku angielskim, brali aktywny udział w zajęciach, prezentowali walory naszej miejscowości.  Zajęcia prowadzone były odpowiednio dla wieku w trzech  grupach. W trakcie pobytu w Zagnańsku, Kaylę odwiedziła pięcioosobowa rodzina, która przyjechała ze Stanów na tydzień do Polski. Goście zauroczeni byli polskimi krajobrazami, zabytkami, ale najbardziej szkołą, która jest nowoczesną placówką, jakiej mogą pozazdrościć szkoły amerykańskie.  Co więcej, wolontariuszka ma swoje korzenie pod Tarnowem gdzie mieszkała jej prababcia, która w wieku 19 lat, jeszcze przed wojną, wyemigrowała do Ameryki.

Wspierali nas:

Pan Szczepan Skorupski Wójt Gminy Zagnańsk, Pani  Marzanna Moćko dyrektor , Pani Małgorzata Dąbrowska  wicedyrektor Zespołu Szkoły Podstawowej nr2, Przedszkola i Gimnazjum w Zagnańsku, Pan Henryk Milcarz prezes Wodociągów Kieleckich, sklep wielobranżowy Lewiatan Zagnańsk, a także rodzice uczniów z klas I i II gimnazjum w Zagnańsku realizujących projekt „Learning English by Teaching and Playing”

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE I OKAZANĄ POMOC

Koordynator projektu Dorota Starz

oraz  Sylwia Maksymowicz – Jończyk i Anna Gębska

Zobacz zdjęcia

 

Scenariusz przedstawienia teatralnego opartego na autorskiej bajce uczennicy II a Roksany Gołębiowskiej

The Legend of the Bartek Oak and the Origins of Zagnansk

 

Narrator 1

After the morning dew had gone, Scibora, the wife of a wealthy farmer named Samson, went with her daughters and servants to a nearby oakwood forest to gather some berries. Suddenly, to her great surprise, she noticed a seven-year-old boy trapped in a bear trap set by bee-keepers for protection of their brothers. She realized she was seeing the boy for the first time, although she knew everybody in the surrounding areas.

Scibora

Who are you?

Bartek young

 Agrehap.

Scibora

Gniewko, come here! Get the ox cart and take this stranger to the healer, tell her to take care of him.

Gniewko

Ma'am, something bad is happening. The animals are scared. They’ve never been afraid of anything. This is not a human, he's evil.

Scibora

Stop talking nonsense, just do what I say.

Narrator 2

Three years have passed. Bartek - as the boy was named - learned to talk and lived in the village with Samson's servants. It turned out that the boy was raised by an old she-wolf Nuka. She had lost her litter and suffered badly from not being able to feed them. She found the abandoned human child near a stream and fed him like her own wolf whelp, and when he grew, she brought him into the pack. With the wolf's milk he got the instincts of a natural born hunter. He became equal to the pack. Only the bee keeper's trap brought him back to the humans.

Narrator 3

The wise Samson very soon saw through the foundling. Since the boy started to take care of the sheep and ox flocks not a single lamb or calf was lost. Wild animals were skirting the properties around. Sometimes a fox or a lynx tried to approach the flock, but right away, Bartek appeared, as if from nowhere. In two years time, the number of animals had doubled and the farmer's family became even wealthier.

Bartek old

I feel with all my  senses that something is coming. I can feel a strange smell I have  never felt before. The Tatar horde is coming to the village. They invade the land and show no mercy, they burn every village and kill every person in their way.

Bartek old

Get the rest of the guards and take the flock to the stream.

Master, wake up! We are in danger. The Tatars are coming!

Samson

Scibora, get the kids and run. I'll try to save what I can.

Bartek old

Let’s gather the people and the flocks by the woods and then go into the depths of the forest.

Narrator 1

When everyone was safe, he took twenty oxen and returned to the village. He left many traces on purpose so that the Tatars would think that the people running away were ahead of them. But he knew what to do. In the very centre of the forest, there was a bog where no man's foot ever crossed, and even wolves would not tread their paws there.

Narrator 2

It was the dwelling of the obnoxious creatures, Wija and Topielica, sometimes even Poludnica dropped by this place.

Bartek old

I must force my way through these grounds. My feet are bogging down and the poor oxen are moaning miserably. The Tatars pay no attention to anything, as they have their prey just ahead of them.

Narrator 3

Suddenly he was surrounded by an unexpected brightness. Right in front of him stood a lady of incomparable beauty - it was Dziewanna herself, the queen of the water nymphs.

Bartek old

Who are you?

Dziewanna

My son, I've finally found you! It's been ten years since the evil witch Paskuda stole you from a cradle strewn with nightingale feathers. Let us go and give the happy news to your father, Grzmotowlad.

Narrator 1

Two weeks have passed. All traces of the Tatars were gone. Unfortunately, Bartek has not come back either. Soon the Duke arrived to the land and took over the Samson's possessions so that he could continue the victorious war. The farmer was worried he would once again have to live from hand to mouth, as he had no animals left and his fields turned into a fallow land.

Narrator 2

The Duke came out to the front.

The duke

Samson, thanks to your prudence we were able to feed the army, and this let us win the war. Our land is safe and it can finally thrive.

Samson

Dear lord. I have a lad here, Bartek, who saved me, my flocks, and also drowned a whole troop of these thugs. Unfortunately, he himself was lost.

 

The duke

In reward for your service, I give you the land where your flocks have fed and where your servant was lost. From now on you are its owner and here is the deed of ownership.

Samson

Thank you, my lord. I humbly ask your favour for the land to be named Zagnansk, forever, so that the memory of Bartek would never fade.

The Duke

I agree with you.

Samson

I will gather my family and servants and go to the place where the boy was found in the bear trap.

Samson

Show me where exactly he was found.

Ścibora

 It was here, under this small oak.

Samson

No one can touch the tree, it shall be fenced and guarded. I name the oak Bartek in the memory of my faithful servant.

Narrator 3

Samson did not know that Bartek was there smiling and listening to his words together with his mother Dziewanna.

Dziewanna

Generations will pass, borders will change, old forests will vanish but this tree will stand here for eternity in the memory of my son who once was lost but happily returned to me.

Narrator 1

The spell still works. Everything has changed many times but the Bartek oak is still with us. It is just somewhat older than it was when the landowner Samson, who lived near Zagnańsk, talked to it. 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkoły Podstawowej nr 2 i Przedszkola w Zagnańsku
    26-050 Zagnańsk ul. Turystyczna 59
  • (41) 31-13-275
    e-mail: szkola@sp2zagnansk.pl

Galeria zdjęć